Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-08-19 00:13:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

"Trylogia" po ameryka┼äsku - w─ůtek roboczy

MEGG MNIE NATCHN─ś┼éA DO ZA┼éO┼╗ENIA NOWEGO W─äTKU.
JEDNAK DLA ZACHOWANIA JASNOŚCI I PRZEJRZYSTOŚCI STWARZAM WĄTEK POBOCZNY Z WSZELKIMI UWAGAMI, ROZMYŚLANIAMI I REFLEKSJAMI NA TEMAT (LUB NIE big_smile)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#2 2006-08-19 06:47:10

pak4
U┐ytkownik

Re: "Trylogia" po ameryka┼äsku - w─ůtek roboczy

Jaka szkoda, ┼╝e "Ogniem i mieczem" czyta┼éem ostatnio do┼Ť─ç dok┼éadnie 20 lat temu sad

Ale pisz─Ö z innego powodu: ot├│┼╝ Zakrocki w telewizyjnym programie po┼Ťwi─Öconym "filmom historycznym" (czy raczej osadzonym w przesz┼éo┼Ťci) wy┼éapa┼é kiedy┼Ť sienkiewiczowski w─ůtek w ameryka┼äskim filmie "Alamo" (na pewno taki by┼é temat, tytu┼éu nie jestem pewien), gdzie wycieczk─Ö z obl─Ö┼╝onego fortu, by wysadzi─ç w powietrze meksyka┼äsk─ů armat─Ö prowadzi┼é John Wayne.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2006-08-19 08:13:08

Marija
U┐ytkownik

"Asfaltowy saloon" ┼éysiaka dostarczy┼éby kilku scenariuszy w tym klimacie. Ale Ty Aine masz pomy┼Ťlunek lol

#4 2006-08-19 09:43:52

megg
U┐ytkownik

Aine, REWELACJA! Mi┼éo mi, ┼╝e Ci─Ö natchn─Ö┼éam big_smile Do┼é─ůcz─Ö wieczorem, bo teraz nie mam czasu pomy┼Ťle─ç wink

#5 2006-08-19 14:05:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

c.d.n.?
Zapraszam do zabawy big_smile

#6 2006-08-20 20:34:43

megg
U┐ytkownik

Aine :cry: :cry:
Nie mam natchnienia :cry:
Grypa mnie bierze :cry:
Nawet zdj─Ö┼éam z p├│┼éki zakurzone jak diabli "Ogniem i mieczem" i zacz─Ö┼éam przegl─ůda─ç, coby do┼Ťwiadczy─ç jakiej┼Ť iskry i nic :cry:
Ale nic to, nie poddam si─Ö....
Tylko nie wiem, jak nazwa─ç Helenk─Ö.....

#7 2006-08-20 20:43:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

Helen Mertensen - na przykład

#8 2006-08-20 21:40:56

megg
U┐ytkownik

O.k niech b─Ödzie big_smile
Id─Ö z aspiryn─ů pod ko┼édr─Ö i b─Öd─Ö czyta─ç...Mo┼╝e mnie natchnie smile

#9 2006-08-20 22:17:27

lemonick
U┐ytkownik

to mi przypomnia┼éo moje zaj─Öcia na nudnych lekcjach. najpierwy by┼éa "Tajemnica Esmeraldy" w g┼é├│wnych rolach nauczyciele z mojej szko┼éy. p├│┼║niej by┼é "Atak Klon├│w" (zainspirowanym wiadomo czym....) jak si─Ö odwa┼╝─Ö to mo┼╝e gdzie┼Ť to zamieszcz─Ö. nie musz─Ö si─Ö chyba chwali─ç, ┼╝e moja "brazylijska telenowela" sta┼éa si─Ö inspiracj─ů dla naszego szkolnego kabaretu?? smile

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#10 2006-08-20 22:44:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

je┼Ťli chodzi o Tworzenie nazwisk, to ja znajduje jaki┼Ť wyraz kt├│rego si─Ö mo┼╝na uchwyci─ç w t┼éumaczeniu - np. Skrze- tuski: Skrze-iskrzenie-iskra-spark.Tuski-tusk-donald-kaczor-duck big_smile
Underheel - podbipieta (w maire mozliwosci przetlumaczone)
itd.
Oczywiscie nazwisko helen jest otwarte - jesli macie propozycje - walcie smialo. Moze cos wymyslimy?

#11 2006-08-21 08:09:26

pak4
U┐ytkownik

Helen Henderson?
Gen. George (skoro jar to gorge big_smile ) McCherry?

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#12 2006-08-21 12:11:51

megg
U┐ytkownik

McCherry? Super big_smile

Aine, zrekonstruowałam Twoje tworzenie nazwisk, ale i tak najbardziej podoba mi się Tatanka Yotanka big_smile
A Bohun? Ja bym go zrobi┼éa miesza┼äcem-- p├│┼é bia┼éego, p├│┼é Indianina...I jak my┼Ťlisz-te p├│┼é powinno by─ç Czejena czy Siuksa? smile

#13 2006-08-21 12:14:49

Dione
U┐ytkownik

A ja z Bohuna zrobiłabym Indianina, ale wychowanego przez białych. Tylko jak go nazwać?

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#14 2006-08-21 12:24:28

megg
U┐ytkownik

No ale Bohun by┼é Kozakiem, to tak ca┼ékiem bia┼éy? Czy to si─Ö godzi? big_smile A nazwa─ç....hm...pomy┼Ťlmy.....

#15 2006-08-21 13:28:27

megg
U┐ytkownik

Bohuna trudno jako┼Ť przet┼éumaczy─ç, cho─ç w cz─Ö┼Ťci....Odkopi─Ö jakie┼Ť zeszyty z historii j─Özyka i poszukam jakiego┼Ť ┼║r├│d┼éos┼éowu, mo┼╝e bedzie mo┼╝na co┼Ť wykombinowa─ç...Pocz─ůtek "boh" na pewno ma zwi─ůzek z Bogiem....

#16 2006-08-21 13:37:49

Marija
U┐ytkownik

8O Co si─Ö tu dzieje? To powa┼╝ne forum jest, nie kabaret :twisted: wink

#17 2006-08-21 13:49:13

elbereth
U┐ytkownik

Marija, ciii... bo nam nasze powa┼╝ne literatki wystraszysz i sobie p├│jd─ů big_smile :twisted:

A tak wog├│le - dziewczyny, to jest ┼Ťwietne! Taki Sienkiewicz to powinien nosi─ç za Wami worek z kartoflami (┼╝e tak sobie zacytuj─Ö niegdysiejsz─ů wypowied┼║ jednej z autorek big_smile :twisted: ).

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#18 2006-08-21 14:29:08

Marija
U┐ytkownik

A propos imion: dosz┼éam kiedy┼Ť do wniosku, ┼╝e np. "Drukarka" to jest fajne imi─Ö dla dziewczyny - o brzmieniu jugos┼éowia┼äskim (jak "Jovanka", hihi). 8O Chyba musz─Ö odpocz─ů─ç od komputera :? lol

#19 2006-08-21 14:43:18

elbereth
U┐ytkownik

S┼éysza┼éam o pewnym Murzynie (o pardon, poprawno┼Ťc polityczna wymaga aby pisa─ç: Afroamerykaninie wink ), kt├│remu tak sie spodoba┼éo d┼║wi─Öczne polskie s┼éowo "ciel─Öcina", ┼╝e zapragn─ů┼é tak nazwa─ç c├│rk─Ö big_smile Na szcz─Ö┼Ťcie (a mo┼╝e nie? wink ) zosta┼é od tego odwiedziony. big_smile

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#20 2006-08-21 15:14:39

Marija
U┐ytkownik

S┼éysza┼éam o pewnym Murzynie (o pardon, poprawno┼Ťc polityczna wymaga aby pisa─ç: Afroamerykaninie wink ), kt├│remu tak sie spodoba┼éo d┼║wi─Öczne polskie s┼éowo "ciel─Öcina", ┼╝e zapragn─ů┼é tak nazwa─ç c├│rk─Ö big_smile Na szcz─Ö┼Ťcie (a mo┼╝e nie? wink ) zosta┼é od tego odwiedziony. big_smile

lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol

#21 2006-08-21 16:24:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

Powiem Wam, ┼╝e d┼éugo si─Ö zastanawia┼éam jakie realia historyczne by tutaj pasowa┼éy, kt├│re plemi─Ö wybra─ç. Pocz─ůtkowo my┼Ťla┼éam o Huronach - oni si─Ö nazywali Wolnymi Lud┼║mi, ale byli ludem rolniczym. Potem my┼Ťla┼éam o Paunisach ze wzgl─Ödu na wojowniczo┼Ť─ç i charakterystyczny fryz
Ale ostatecznie wybra┼éam plemie Dakota i rok 1876. Jest bardzo du┼╝a zbie┼╝no┼Ť─ç do naszego powstania kozackiego. Poza tym mam postacie historyczne, kt├│re tak s─ů do siebie podobe charakterami Custer-Wi┼Ťniowiecki, Siedz─ůcy BYk - Chmielnicki (chocia┼╝ pocz─ůtkowo planowa┼éam Szalonego Konia. Ale on by┼é zbyt szalony big_smile)
Ważne też dla mnie było, że bitwa pod Little Big Horn zakończyła się zwycięstwem indian, ale ostatecznie bunt przegrali.
No i przyznaj─Ö, ┼╝e najwi─Öcej czasu zaj─Ö┼éo mi wymy┼Ťlenie mauszkietu. 2 godziny nad nim my┼Ťla┼éam big_smile

To tyle w ramach historycznych nudziarstw big_smile

Pomys┼éy pochodzenia Bohuna jest fajny. Cz─Ö┼Ť─ç Cheyenn├│w przy┼é─ůczy┼éa si─Ö do powstania. Tej cz─Ö┼Ťci m├│g┼é przewodzi─ç nasz india┼äski Bohun (o ile nie znajd─Ö imienia ich wodza - he he) albo przynajmniej by─ç praw─ů r─Ök─ů wodza.
Pomsył z wychowaniem przez białych też mi się podoba, ale i to pasuje do kwestii jego pochodzenia. To mogło warunkować, że zaopiekowała się nim rodzina Helen.

#22 2006-08-21 16:42:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

O.k ci─ůg dalszy...:

Fajny big_smile
Tylko tak si─Ö zastanawiam. Tutaj mam dwie wizje - albo idziemy w pasti┼╝, albo idziemy w realia historyczne, wtedy historie powie┼Ťciowego Siedz─ůcego Byka dostosowa┼éabym do autentycznej. Nie potrafi─Ö si─Ö zdecydowa─ç, wi─Öc decydujcie za mnie big_smile

#23 2006-08-21 18:01:52

megg
U┐ytkownik

To ju┼╝ nie rozumiem....nie piszemy Trylogii? smile Tzn. ja reali├│w historycznych nie znam, w ┼╝ycu nie s┼éysza┼éam o Siedz─ůcym byku, wi─Öc.....chyba musisz ty podj─ů─ç decyzj─Ö wink big_smile

#24 2006-08-21 18:14:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

No wi─Öc ja si─Ö przyznam, ┼╝e ja si─Ö napail┼éam na powie┼Ť─ç na motywach - ale to takie obecnie moje ma┼ée marzenie, bo do tego trzeba si─Ö przygotowa─ç (biografie, historia itd)
Ja proponuj─Ö pastisz, do kt├│rego Twoja czesc pasuje. Im bardzij kiczowate i uwypuklaj─ůce Sienkiewicza na Dzikim Zachodzie, tym lepsze. Im bardziej glupie nazwiska - tym lepiej big_smile

#25 2006-08-21 18:23:19

megg
U┐ytkownik

Ale jeste┼Ť pewna? Bo wiesz, marzenia trzeba spe┼énia─ç big_smile Mo┼╝e dwa w─ůtki? Nie chcia┼éabym, ┼╝eby zosta┼éy zawiedzione Twoje nadzieje, ale szczerze m├│wi─ůc nie wiem, kiedy by┼éabym w stanie do┼éaczy─ç, gdy┼╝ czasu narazie na pog┼é─Öbienie wiedzy o Dzikim Zachodzie nie mam...Zastan├│w si─Ö smile Jeszcze mo┼╝na to poci─ůgn─ůc w kierunku dowolnym, bo za du┼╝o si─Ö nie napisa┼éy┼Ťmy big_smile

Stopka forum