Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-02-14 09:28:34

Alison
U┐ytkownik

Sport a'la Jane Austen

No w┼éa┼Ťnie, czy s┼éysza┼éy┼Ťcie co┼Ť o jakich┼Ť formach tzw. kultury fizycznej dla kobiet w tamtych czasach? W listach JA mo┼╝na przeczyta─ç, ┼╝e ona bardzo ceni┼éa sobie d┼éugie spacery bez wzgl─Ödu na pogod─Ö (jak Lizzy) i uwa┼╝a┼éa to za element niezb─Ödny do utrzymania si─Ö w dobrym zdrowiu i kondycji. Serialowa Lizzy uprawia┼éa r├│wnie┼╝ co┼Ť w rodzaju sprint├│w kr├│tkodystansowych, co za pierwszym razem ogl─ůda┼éam z pewna doz─ů os┼éupienia, a potem ju┼╝ zawsze intrygowa┼éo mnie czy one jeszcze co┼Ť robi┼éy poza byciem w ci─ů┼╝y i corocznym rodzeniem dzieci, co mo┼╝na by ostatecznie nazwa─ç sportem ekstremalnym, ale nie zrobi─Ö tego, bo sama jestem matk─ů ;-)
Funny jeździła konno. Co jeszcze mogła robić kobieta w tamtych czasach, żeby zachowac tzw. formę? ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#2 2006-02-14 10:39:45

Diana
U┐ytkownik

Re: Sport a'la Jane Austen

W obu "Dumach" dziewcz─Öta korzysta┼éy te┼╝ z hu┼Ťtawki. Cho─ç czy tam pracuj─ů mi─Ö┼Ťnie, to nie wiem? Emma (w filmie) strzela┼éa z ┼éuku, czym raczej wyrabia┼éa sobie celno┼Ť─ç ni┼╝ kondycj─Ö fizyczn─ů, chyba? Ale g┼é├│wnie to mia┼éy spacery, spacery i spacery...

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#3 2006-02-14 11:07:33

Mag
U┐ytkownik

Oprócz spacerów, ówczesne damy ćwiczyły kondycję na balach- przetańczyć taki układ choreograficzny to nie byle co!
I oczywi┼Ťcie plotkowanie salonowe! wink
Poza tym pokonywanie tych schodów, pokojów, amfilad, galerii też było jak zaprawa sportowa.
A w og├│le,to raczej sp─Ödza┼éy ┼╝ycie na siedz─ůco co mia┼éo wp┼éyw na puszysty idea┼é kobiecej urody lol

GG 6318358

#4 2006-02-14 11:21:47

Gosia
U┐ytkownik

Zapomnialyscie ze jeszcze spacerowaly po salonie wink
No i graly czasem (przynajmniej w ksiazce) w jakies karty czy cos takiego... wink

A co do biegow Lizzy w filmie z 1995 r. (choc j─ů bardzo lubie, co widac na moim avatarze) to uwazam ze czasami biegala za szybko i nie wygladalo to zgrabnie i naturalnie, zwlaszcza w tym stroju, bo jakos tak dziwnie rece trzymala. Moze miala za ciasna suknie? wink

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#5 2006-02-14 12:10:07

Diana
U┐ytkownik

O, to bardzo mo┼╝liwe- jako┼Ť tak r─Öce mia┼éa wysoko uniesione. Ale to i tak nic, jak sobie przypomn─Ö bieg za c├│rk─ů pani Bennet w nowej "Dumie" wraz z ptactwem podw├│rkowym!

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#6 2006-02-14 12:29:22

Anonymous
GoŠ

O, to bardzo mo┼╝liwe- jako┼Ť tak r─Öce mia┼éa wysoko uniesione. Ale to i tak nic, jak sobie przypomn─Ö bieg za c├│rk─ů pani Bennet w nowej "Dumie" wraz z ptactwem podw├│rkowym!

Ale ona bieg┼éa bardzo fachowo jak na dam─Ö, drobi┼éa takie cudne kroczki pod t─ů d┼éug─ů sukni─ů jakby na k├│┼éeczkach si─Ö porusza┼éa. Mistrzostwo ┼Ťwiata w tym wzgl─Ödzie osi─ůgn─Ö┼éy damy w Dumie A.D. 1940.
JE to po prostu biega┼éa jak Szewi┼äska naj┼Ťwie┼╝szym ze swoich krok├│w, ale wygl─ůda┼éo to fatalnie, bo w biegu zadziera┼éa jej si─Ö kiecka obna┼╝aj─ůc kr─ůg┼ée, wysportowane ┼éydki :oops: Ciekawa czy to by┼é pomys┼é re┼╝ysera czy aktorki. Dobrze, ┼╝e jej nie kazali przez p┼éotki skaka─ç. Cho─ç przez p┼éot przechodzi┼éa tu┼╝ przed scen─ů jak pan Darcy prawie dosta┼é zawa┼éu serca na jej widok, po czym z cudn─ů ironi─ů upewni┼é si─Ö, ┼╝e przysz┼éa "on foot".

#7 2006-02-14 12:33:04

Alison
U┐ytkownik

To pisa┼éam ja, Jarz─ůbek Wac┼éaw, czyli Alison ;-) nie ┼╝aden Go┼Ť─ç.
A czy one przypadkiem nie za┼╝ywa┼éy k─ůpieli w morzu? Chyba Lydia co┼Ť wspomina┼éa..

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#8 2006-03-04 15:52:56

Trzykrotka
U┐ytkownik

Troche sp├│┼║niona jestem, ale temat mi si─Ö bardzo podoba.
Za┼╝ywa┼éy chyab tych k─ůpieli - jest ┼éadny tego opis w Sanditon - co prawda w scenach dopisanych, ale autorka wyra┼║nie przygotowa┼éa si─Ö merytorycznie do pisania. Ale ile z tym by┼éo zachodu...
Mnie te┼╝ fascynuj─ů m─Öskie sporty - oczywi┼Ťcie je┼╝dzili konno i polowali - ale po┼╝al si─Ö Bo┼╝e - czy to naprawde tak wygl─ůda┼éo jak w DiU i Perswazjach, ┼╝e panowie stobie stali w miejscu, a umy┼Ťlni wyp┼éaszali im kuropatwy prostu pod lufy? Bueeee. no i nieustannie spacerowali, spacerowali, spacerowali.

#9 2006-03-04 15:55:09

Gosia
U┐ytkownik

Za┼╝ywa┼éy chyab tych k─ůpieli - jest ┼éadny tego opis w Sanditon - co prawda w scenach dopisanych, ale autorka wyra┼║nie przygotowa┼éa si─Ö merytorycznie do pisania.

A kapaly sie na pewno w ubraniu? big_smile

Z Południa na Północ:

#10 2006-03-04 16:12:38

Alison
U┐ytkownik

Troche sp├│┼║niona jestem, ale temat mi si─Ö bardzo podoba.
Za┼╝ywa┼éy chyab tych k─ůpieli - jest ┼éadny tego opis w Sanditon - co prawda w scenach dopisanych, ale autorka wyra┼║nie przygotowa┼éa si─Ö merytorycznie do pisania. Ale ile z tym by┼éo zachodu... .

Kurcze, ju┼╝ mi 3 razy sprzed nosa Sadinton na Allegro sprz─ůtn─Öli :-(

Mnie te┼╝ fascynuj─ů m─Öskie sporty - oczywi┼Ťcie je┼╝dzili konno i polowali - ale po┼╝al si─Ö Bo┼╝e - czy to naprawde tak wygl─ůda┼éo jak w DiU i Perswazjach, ┼╝e panowie stobie stali w miejscu, a umy┼Ťlni wyp┼éaszali im kuropatwy prostu pod lufy? Bueeee. no i nieustannie spacerowali, spacerowali, spacerowali.

W tym czasie chyba jeszcze nie by┼éo zabronione polowanie par force, czyli konno z psami na lisa na przyk┼éad. Rzecz polega┼éa na tym, ┼╝e psy zagania┼éy t─Ö zwierzyn─Ö na ┼Ťmier─ç, to straszne barbarzy┼ästwo, potem ju┼╝ prawnie zakazane, a Darcy-Colinek mia┼é 2 greyhoundy w Pemberley to chyba sobie jeszcze tak polowa┼é :-(

#11 2006-03-04 16:21:30

Trzykrotka
U┐ytkownik

Ach, te greyhoundy... Jak oni inteligentnie dopisali te malutk─ů scenk─Ö w serialu - Darcy, boski w tych eleganckich wizytowych czerniach idzie noc─ů przez swoje halle i komnaty, a te dwa psy mu towarzysz─ů....... mmmmmmmmm. Wol─Ö chyba TAKIE wykorzystanie ps├│w mysliwskich smile
No dobra, wracam do k─ůpieli morskich: mam wra┼╝enie, ┼╝e panie przebiera┼éy si─Ö w specjalne sukienki w specjalnych kabinach i natychmiast w tych┼╝e kabinach zn├│w si─Ö przebiera┼éy.

#12 2006-03-04 16:24:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

mam wrażenie, że panie przebierały się w specjalne sukienki w specjalnych kabinach i natychmiast w tychże kabinach znów się przebierały.

a kiedy si─Ö k─ůpa┼éy? ;D

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#13 2006-03-04 16:25:26

Gosia
U┐ytkownik

Zapomnialas o romantycznym swieczniku smile Tak, to ladna scena.
Co do kapieli i przebierania, to pewnie masz racje.
Polowanie to dla mnie barbarzynstwo sad
Chyba ze bezkrwawe łowy tj, fotografia wink

Z Południa na Północ:

#14 2006-03-04 16:26:34

Gosia
U┐ytkownik

mam wrażenie, że panie przebierały się w specjalne sukienki w specjalnych kabinach i natychmiast w tychże kabinach znów się przebierały.

Kapiel byla rzecza nieprzystojn─ů, wiec co sie dziwic? .. wink

Z Południa na Północ:

#15 2006-03-04 16:31:45

Alison
U┐ytkownik

"AineNiRigani napisa│:

Kapiel byla rzecza nieprzystojn─ů, wiec co sie dziwic? .. wink

Nie, nie, one sie kapa┼éy w┼éa┼Ťnie w tych kabinach. To by┼éy takie ┼Ťcianki na palach albo na takich p┼éywakach, przywi─ůzane linami do brzeg├│w i one pod os┼éon─ů tych kabin, zapi─Öte po szyj─Ö za┼╝ywa┼éy k─ůpieli morskich brrrrr w takich mokrych ┼éaszkach brrrrrr

#16 2006-03-04 16:36:19

Gosia
U┐ytkownik

To o podgladaniu nie bylo mowy wink

[Tu staje mi przed oczami scena z Rzeczpospolitej Babskiej wink ]

Z Południa na Północ:

#17 2006-03-04 16:37:54

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie, nie, one sie kapa┼éy w┼éa┼Ťnie w tych kabinach. To by┼éy takie ┼Ťcianki na palach albo na takich p┼éywakach, przywi─ůzane linami do brzeg├│w i one pod os┼éon─ů tych kabin, zapi─Öte po szyj─Ö za┼╝ywa┼éy k─ůpieli morskich brrrrr w takich mokrych ┼éaszkach brrrrrr

Chyba kiedy┼Ť co┼Ť podobnego widzia┼éam na jakim┼Ť filmie big_smile Ale pewno┼Ťci nie mam

#18 2006-03-04 16:44:16

Alison
U┐ytkownik

Chyba kiedy┼Ť co┼Ť podobnego widzia┼éam na jakim┼Ť filmie big_smile Ale pewno┼Ťci nie mam

By┼é taki film francuski chyba (st─ůd to wiem) o powstawaniu bikini i wszystko by┼éo tam od Adama i Ewy w tej sprawie czyli od pierwszych pla┼╝owa┼ä i k─ůpieli jeszcze w ubraniach od st├│p do g┼é├│w.

#19 2006-03-04 16:48:27

Gosia
U┐ytkownik

Chyba racje macie, bo ja na jakims filmie cos takiego tez widzialam ...

Z Południa na Północ:

#20 2006-03-04 16:54:49

Caitriona
U┐ytkownik

Czy cosik takiego nie było opisane w "Vanity Fair"? Ale nie jestem pewna...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#21 2006-03-04 17:07:09

Alison
U┐ytkownik

Czy cosik takiego nie było opisane w "Vanity Fair"? Ale nie jestem pewna...

Ja nie wiem, bo ja nie czytywam. Ja ca┼ée ┼╝ycie mam wiedz─Ö "telewizorow─ů". Bo┼╝e na ilu egzaminach ona mi ty┼éek za przeproszeniem uratowa┼éa. Na chemii fizycznej to np. pomog┼éo mi to, ┼╝e by┼éam nami─Ötn─ů ogl─ůdaczk─ů "Sondy" ze ┼Ťp. Kurkiem i Kami┼äskim.

#22 2006-03-04 21:45:50

milosz
U┐ytkownik

Tak mi si─Ö zda, ┼╝e ze sport├│w to oni jeszcze w karty grali lol (pami─Ötacie jak w Czterdziestolatku Karwowski chcia┼éa jaki┼Ť sport uprawia─ç ┼╝eby ┼éykn─ů─ç troszku zdr├│wka i go na karty wys┼éali lol )

a w krykieta to od kiedy sie w Anglii grało?
Powiem wam ┼╝e trzeba by si─Ö wzi─ů─ç za histori─Ö GB przez Normana Daviesa spisan─ů to mo┼╝e odkry┼éyby┼Ťmy w co oni mogli pogrywa─ç wink

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#23 2006-03-04 21:48:08

AineNiRigani
U┐ytkownik

Oj to ja mo┼╝e zaraz zaczn─Ö kuka─ç i zdam relacje big_smile

#24 2006-03-04 23:29:36

AineNiRigani
U┐ytkownik

krykiet,
curling,
rózne formy piłki (m.in football),
golf,
wy┼Ťcigi konne
boks (oczywiscie w wersji pasywnej big_smile)

#25 2006-03-05 09:56:08

milosz
U┐ytkownik

krykiet,
curling,
rózne formy piłki (m.in football),
golf,
wy┼Ťcigi konne
boks (oczywiscie w wersji pasywnej big_smile)

ten curling mi pasi :mrgreen: wyobrazcie sobie pana Bingleya na zamarzni─Ötej sadzawce z tym kamolem lol lol lol lol lol

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

Stopka forum