Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2007-07-30 12:59:15

Dorfi
U¿ytkownik

Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Kupiłam, no bo nie wypadało zrobić inaczej. Obejrzałam wczoraj.
Przepiszę Wam streszczenie z okładki:
"Elizabeth pracuje w księgarni i marzy o tym by zostac pisarką. Mieszka z trzema przyjaciółkami i w przeciwieństwie do nich nie ugania się za chłopakami. Jej uporządkowane życie zmienia się gdy poznaje dwóch mężczyzn: czarującego George'a i wrażliwego biznesmena Darcy'ego. Początkowo podoba się jej George, natomiast Darcy robi na niej wrażenie chłodnego i cynicznego. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy Elizabeth odgadnie prawdziwe intencje obu panów? Film Duma i Uprzedzenie to współczesna historia grupy przyjaciół oparta na powieści Jane Austen o tym samym tytule".

Na końcu filmu pojawia się portret Jane smile
Fabuła nawet dość ściśle trzyma się schematu powieści. Oczywiście nie trzyma się dosłownie, bo akcja dzieje się współcześnie i coś trzeba było zmienić i dopasować. Jednak nie powala na kolana. Jak dla mnie to film nie należy do gatunku, który ogląda się po kilkaset razy. Obejrzałam raz i wątpię, żebym miała ochotę na ponowne oglądanie. Dobrze, że nie był drogi.

Offline

 

#2 2007-07-30 13:44:16

Loana
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Hejka!
To wersja z 2003r. Mi sie bardzo podobala smile. Nie jest to zadne arcydzielo, ale calkiem zgrabny romansik na podstawie ksiazki JA. Moze momentami naciagany, ale calkiem zabawny. Podoba mi sie, jak przeniesli historie z ksiazki na film wspolczesny, a przeciez nie bylo to latwe. Film dodatkowo jest bardzo kolorowy, a Darcy slodki smile. Ogladalam go juz z kilka razy i zawsze z przyjemnoscia do niego wracam smile.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#3 2007-07-30 13:55:56

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Dopiero jak napisałaś rok, zauważyłam go na okładce. Zawsze wiedziałam, że jetem "ślepa" smile

Offline

 

#4 2007-08-02 17:14:31

Tyna
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Niestety, nia miałam przyjemności obejrzeć.

Offline

 

#5 2007-08-03 10:09:20

Loana
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

A skad jestes Tyna?
Film mozna kupic za grosze na Allegro, bo byl w gazetach.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#6 2007-08-03 10:22:35

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

a ja ostatnio zmienilam zdanie na temat tego filmu.
Pierwsze wrazenie bylo negatywne, za drugim raze - spodobal mi sie. Dostrzeglam, ze film jest holdem zlozonym JA. Chyba przekonal mnie bardziej niz wersja 05 - tak naprawde. Nie udaja ze film jest w pelni i do konca wierna ekranizacja - a i tak jest wierniejszy niz najnowsza "ekranizacja". Film jest pastiszem, scenariusz pisany na motywach i dosc zgrabnie przeniesione sa realia austenowskie na wspolczesny swiat.
Dodam tylko, ze


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#7 2007-08-03 12:30:23

Loana
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Dodam, że?
Ciesze sie, ze nie tylko mi sie ten film spodobal - on naprawde jest slodki. I zgadza sie, jest super pastiszem, postacie sa dobrze dobrane i lekko wynaturzone. Mr Darcy jest prawy, a Elizabeth inteligentna - wiec podstawy zachowali. I calkiem zgrabnie przeniesli historie do naszych czasow smile.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#8 2007-08-03 12:43:22

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Cóz, ten film jest dowodem na to że poglad dr Johna McIntyre'a o tym, że tylko krowa nie zmienia poglądów - jest słuszny.
pamietam, ze bylam wielka przeciwniczką tego filmu. Przed dwoma tygodniami oglądnęłam go z wielką przyjemnością i wiem, że będe do niego chętnie wracać. big_smile
To miało być to "dodam że". Niestety musiałam szybko uciekać z postem - ukradkiem pisalam z pracy big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#9 2007-08-03 13:33:02

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

hmmm, w takim razie muszę go obejrzeć jeszcze raz za jakiś czas.

Offline

 

#10 2007-08-05 20:00:27

Tyna
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Loana napisa³:

A skad jestes Tyna?
Film mozna kupic za grosze na Allegro, bo byl w gazetach.

Jestem z małej miejscowości pod Białymstokiem.
Raczej nie kupiÄ™ go na Allegro wink

Offline

 

#11 2007-12-04 16:35:54

abigail
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

No to jeszcze moja opinia smile (kopiujÄ™ swojego posta z innego forum).

Nie spodziewałam się wielkiego kina i takiego też nie otrzymałam.
Właściwie skoncentrowałam się na wyłapywaniu motywów austenowskich przerobionych na współczesne - w sumie zamysł twórców był niezły i gdyby poszli dalej w kierunku parodii wyszłaby z tego komedia śmieszna w swym absurdzie. Ale chyba się trochę przestraszyli i tak wyszła ani komedia romantyczna, ani komedia absurdalna, ani film obyczajowy - czyli widz może się trochę pogubić w konwencji i być rozczarowanym.
W sumie szkoda, bo zamysł był niezły (kilka przeróbek na wpółczesne czasy motywów z powieści było pomysłowych).
Film do obejrzenia, ale nie wiem dla kogo : miłośnicy Austen nie będą raczej zadowoleni, a dla miłośników komedii - trochę jednak za mało śmiesznie.

Offline

 

#12 2008-01-19 18:01:58

Ela
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Dla tych, którzy jeszcze nie oglÄ…dali, jak ja sama dopóki nie znalazlam tutaj: http://pl.youtube.com/watch?v=1SS020s9x … re=related smile

Offline

 

#13 2008-01-20 11:10:44

karotka
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

A czy ktoś orientuje się skąd można wziąć do tego filmu polskie napisy?

Offline

 

#14 2008-01-20 20:59:04

Dione
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Karotko, a jesteś pewna, że chcesz to obejrzeć? Jeśli tak to na czas oglądania zapomnij o książce, bo przewiduję, że po półgodzinie film wyląduje w koszu wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#15 2008-01-21 00:31:20

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

a mnie sie podoba ta wersja. Trzeba tylko dystansu. Zdeecydowanie jest duzo lepsza niz wersja 05, ktora z perspektywy czasu - bardzo mnie nudzi.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#16 2008-01-21 09:56:43

Loana
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

No wlasnie, ja tez popieram Aine, to jest fajny film, tylko nie dla goracych fanow JA smile. Wydal go miesiecznik Glamour i musze przyznac, ze ten film jest glamour - te miejsca, ubrania, sposoby spedzania wolnego czasu smile. Wszystko takie amerykansko-rozowo-zabawne. I zachowania sa odpowiednie do tego smile. Calosc calkiem zgrabna.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#17 2008-01-21 10:06:52

Dione
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Oglądałam ten film jadąc autobusem i nie miałam żadnego wpływu na to co oglądam. Przy boku miałam kolege, którego komentarze były wprost boskie. I dzięki temu przeżyłam ten film. Owszem jako lekka komedia romantyczna jest całkiem całkiem, ale jak przyłożyć do książki, to .... nóż się w kieszeni otwiera. Lizzy jeżdżąca błękitnym garbusem, Lidia zaprzyjaźniona z Karoliną Bingley, Colins oswiadczający się wszystkim dziewczynom dookoła i ciagle z tymi samymi kwiatkami. Ale były też momenty wprost niezrównane. Na wspomnienie sceny, gdy pobity Darcy goni Lizzy, mając na plecach dłonie spięte kajdankami, mogę się tylko w głos śmiać. Jazda autobusem okazała się bardzo przyjemna, ale jak dla mnie scenariusz tego filmu nawet obok książki nie leżał.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#18 2008-01-23 18:46:45

karotka
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Dione jestem absolutnie pewna! : ) I nie pisz już tyle, bo cały film mi opowiesz; )

Offline

 

#19 2008-01-24 20:17:48

Dione
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

karotka napisa³:

Dione jestem absolutnie pewna! : ) I nie pisz już tyle, bo cały film mi opowiesz; )

No...... dobra..... (Choć język mnie świeżbi lol )


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#20 2008-02-15 12:54:32

Vasco
Administrator

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Obejrzałem tę wersję dopiero wczoraj w TV. I choć zachwycony filmem nie jestem, to z całą pewnością jest trochę świetnych momentów, dla których warto go zobaczyć. Fabuła jest trochę zmieniona, ale raczej mniej ważne wątki. Nie podobał mi się Bingley - taki mało rozumny wyszedł. Nie bardzo wiem dlaczego przyjaźnił się z nim Darcy. Collinsowi chyba trafiła się lepsza (dla niego) wybranka niż u Austen. Collins... no właśnie. Scena w kościele jest pierwszorzędna! (Nie podam oczywiście imienia tej kobiety, nazwijmy ją np. Elisabeth B.)

http://pl.youtube.com/watch?v=8z3k0IhpmgI - czas 4:58 - kto poznaje? wink

A! Wcześniej padło, że portret Jane znajduje się na końcu filmu. Zgoda, ale wcześniej na lekcji literatury dyskutują o Austen (nie słychać tego, nazwisko jest na tablicy).

Jeszcze sprawa tytułu. Na youtube film ma tytuł Pride & Prejudice: A Latter Day. Dlaczego?

Offline

 

#21 2008-02-19 09:42:42

Loana
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Mnie zawsze ta scena smieszy tongue. Jak pobity facet w kajdankach moze byc szybszy niz samochod??? I jakim cudem on trafił w odpowiednie miejsce? tongue
Nie wiem, skad taki tytul - a co on w sumie oznacza?


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#22 2008-02-21 17:49:25

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Duma i Uprzedzenie - wspołczesnie?
No to chyba trafnie...

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2008-02-21 17:50:49)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#23 2008-03-24 21:40:12

anchema
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

A wiecie, że ten film robili Mormoni?
jest wytworem Mollywood:

Mollywood is the term Jason Faller, a film producer who recently studied at Brigham Young University, uses to describe a new genre in LDS filmmaking -- the Mormon chick flick.
"Charly" was probably the first of the kind, but Fuller thinks his updated version of the Jane Austen classic "Pride and Prejudice" will be an even bigger smash.
"It's not an inside Mormon joke. It has a market," Fuller said.

To tzw. A Latter-Day Comedy - Latter Day Saints to potoczne określenie Mormonów, zresztą można łatwo wyłapać to w szczegółach: Lizzy studiuje w Provo w Utah, Collins mówi "siostro Bennet", dziewczyny chodzą na spotkania religijne itd.
Znalazłam też informację, że dystrybutorzy uznali film za zbyt religijny i wersja na dvd jest b.liberalna, ale nie mam pojęcie która trafiła do polskiej dystrybucji.
na wikipedi jest info jak dostać się do easter egg na amerykańskiej wersji dvd i odtworzyć pierwszą, nieocenzurowana wersję filmu, ale nie wiem, czy to adekwatne do pol. wydania. Mam ten film na dvd to spróbuję.

Znalazłam tez parę ciekawostek, których wcześniej nie wyłapałam:
Subtle References to Jane Austen's novel, Pride and Prejudice
Lydia's pug's name is "Austen." A pet pug is also found in Jane Austen's Mansfield Park.
The restaurant that Lizzy meets Darcy in is called "Rosings." In the book, Rosings Park is the home of Darcy's aunt, Lady Catherine, and also the place where Elizabeth turns down Darcy's first proposal.
Lydia and Jack plan to get married in Las Vegas that has a Scottish theme. In the book, Lydia and Wickham must go to Scotland to marry because they can do so more quickly than they could in England (see Gretna Green#Marriage).

Offline

 

#24 2008-03-28 21:17:41

Potworek
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Film oglądałam dawno, podobał mi się średnio, nie do końca humor do mnie przemawiał.... Jak zobaczyłam Bingley'a reklamującęgo muzykę dla psów, to mnie trochę odrzuciło. Mam zamiar zrobić sobie maraton z ekranizacjami powieści JA i ta nowa wersja jest jedną z pozycji, więc może wtedy więcej się wypowiem wink

Offline

 

#25 2008-04-04 16:07:37

Wipsania
U¿ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Film taki sobie momentami śmieszny, czasami tak głupi, że aż załamuje. W sumie ok. Tylko Elizabeth taka mało sympatyczna jak dla mnie, niestety.
Bardziej podobała mi się nawet wersja z Bollywood tongue

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB