Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-09-24 14:04:57

snowdrop
U┐ytkownik

Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Czytam R&R - a┼╝ wstyd si─Ö przyzna─ç ┼╝e tak d┼éugo, ale ca┼éy czas mi co┼Ť wypada. Wczoraj czyta┼éam o tym jak p┼ék. Brandon opowiada┼é histori─Ö swojej nieudanej mi┼éo┼Ťci.

I oto pierwsze pytanie - o┼Ťwie─çcie mnie bo co┼Ť mi tu nie gra.
Zakochany by┼é w Elizie. Ona w nim takze. Jednak┼╝e jej wujek przeznaczy┼é j─ů dla brata p┼ék. I tak tez si─Ö sta┼éo wysz┼éa za tego brata. P┼ék wyja┼Ťnia, ┼╝e dzi─Öki ma┼é┼╝e┼ästwu jego rodzina wyzby┼éa si─Ö d┼éug├│w itp.

Dlaczego p┼ék nie m├│g┼é si─Ö z ni─ů ozeni─ç? Brat m├│g┼é a on nie? Co to za okrucie┼ästwo?

#2 2007-09-24 15:23:06

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Dawno nie czyta┼éam i nie pami─Ötam, czy to by┼éo wspominane, ale z tego co sie orientuje w ogolnej sytuacji sp┼éecznej czas├│w JA - najstarszy dziedziczy┼é ca┼éy maj─ůtek. Aby uratyowa─ç rodzinny maj─ůtek trzeba by┼éo o┼╝eni─ç jego dziedzica. Drugi syn zwykle szed┼é na prebend─Ö a trzeci do wojska (aczkolwiek wszystko i tak zale┼╝a┼éo od statusu maj─ůtkowego rodziny).

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-09-24 15:24:30)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2007-09-24 19:19:09

Dione
U┐ytkownik

Je┼Ťli mnie pami─Ö─ç nie myli, to Eliza by┼éa wychowanic─ů ojca pu┼ékownika. Brandon by┼é tym m┼éodszym synem, wi─Öc nie m├│g┼é dziedziczy─ç maj─ůtku. I jak pamietam do wojska uciek┼é wbrew woli ojca po ┼Ťlubie starszego brata (cho─ç tu mog─Ö co┼Ť miesza─ç).
Kiedy czyta┼éam ten fragment, nie wiem czemu wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e w Elizie kochali si─Ö obaj bracia. Ale ten starszy skorzysta┼é na swoim starsze┼ästwie i przekona┼é ojca, ┼╝e powinno doj┼Ť─ç do jego ┼Ťlubu z Eliz─ů. Brandon by┼é przez ojca uwa┼╝any za tego mniej wa┼╝nego z syn├│w, kt├│ry ma prawo jedynie do wype┼éniania polece┼ä ojca. Mo┼╝e troch─Ö mi wyobra┼║nia poszybowa┼éa daleko, ale takie wyt┼éumaczenie jest chyba do┼Ť─ç logiczne.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#4 2007-09-25 08:48:47

Wipsania
U┐ytkownik

Pu┼ékownik by┼é m┼éodszym synem wi─Öc nie dziedziczy┼é maj─ůtku. Eliza by┼éa wychowanic─ů jego ojca i mia┼éa spory posag, dlatego stary Brandon postanowi┼é j─ů o┼╝eni─ç ze starszym synem, by ratowa─ç zad┼éu┼╝ony maj─ůtek. Pu┼ékownik by┼é wojskowym ju┼╝ przed ┼Ťlubem, tylko po tym fakcie postara┼é si─Ö o przeniesienie do Indii, by u┼éatwi─ç m┼éodym u┼éo┼╝enie sobie ┼╝ycia (uwa┼╝a┼é, ┼╝e jak b─Ödzie daleko to pomo┼╝e Elizie zapomnie─ç o sobie). Jego brat wcale nie kocha┼é swojej ┼╝ony i by┼é dla niej wredny, ona nie mog─ůc tego znie┼Ť─ç wda┼éa si─Ö w romans (kt├│rego owocem by┼éa panna Williams), a po tym jak wyszed┼é on na jaw rozsta┼éa si─Ö z m─Ö┼╝em. Potem by┼éa na utrzymaniu kolejnych kochank├│w, a wko┼äcu wyniszczona i chora trafi┼éa do wi─Özienia za d┼éugi i tam znalaz┼é j─ů Brandon.

#5 2007-09-25 11:13:21

AineNiRigani
U┐ytkownik

Czyli jeste┼Ťmy ju┼╝ w domciu i wszystko jasne... big_smile

#6 2007-09-26 12:08:45

snowdrop
U┐ytkownik

Coraz bardziej nie podoba mi si─Ö ta epoka. Mi┼éo┼Ť─ç wtedy nie wiele si─Ö liczy┼éa. Do tej pory w swojej niewielkiej wiedzy na temat historii, my┼Ťla┼éam ┼╝e to ┼Ťredniowiecze by┼éo najbardziej ponure i okrutne. Chyba si─Ö myli┼éam.

#7 2007-09-26 12:12:52

snowdrop
U┐ytkownik

Drugie pytanie, czy P┼ék Brandon wiedzia┼é w momencie kiedy dosta┼é list ┼╝e sprawc─ů wielu cierpie┼ä Elizy by┼é Willoughby?
Wydaje mi się że nie widział. Ale nie jestem pewna.
Na pewno dowiedzia┼é si─Ö o tym gdy by┼é ju┼╝ w Londynie, dlaczego zatem nie ostrzeg┼é Elinor i Marianne ┼╝e to taki ┼éotr. Twierdzenie, ┼╝e mysla┼é, ze przy Marianne on si─Ö zmieni, mnie jako┼Ť nie przekonuj─ů. Wiadomo, ┼╝e facet jak jest ┼éotrem to z dnia na dzie┼ä si─Ö nie zmieni. Dziwi mnie to, ┼╝e nie chcia┼é uchronic swoj─ů ukochan─ů przed takim facetem.
Czy┼╝by ba┼é, si─Ö ┼╝e b─Ödzie pos─ůdzony o k┼éamstwo w sprawie Wiiloughby'ego? Czy ba┼é si─Ö ┼╝e kto┼Ť pomy┼Ťli, ┼╝e on tak m├│wi poniewa┼╝ chce oczernic Willoughby'ego w oczach panien Dashwood? Czy mo┼╝e ba┼é si─Ö ┼╝e wszyscy dowiedz─ů si─Ö ┼╝e kocha Marianne?
Denerwuje mnie ten płk Brandon.
Hm.

Ostatnio edytowany przez snowdrop (2007-09-26 12:15:20)

#8 2007-09-26 12:17:02

Akaterine
Administrator

Ja wychodz─Ö z za┼éo┼╝enia, ┼╝e ┼╝adna epoka nie by┼éa idealna wink. W ka┼╝dej znajdzie si─Ö co┼Ť, co dla nas b─Ödzie wydawa┼éo si─Ö straszne i okrutne. S─ůdz─Ö, ┼╝e dla ludzi w tamtych czasach ┼╝y┼éo si─Ö nie gorzej ni┼╝ nam, bo po prostu nie wiedzieli, ┼╝e mo┼╝e by─ç inaczej (ewentualnie mogli sobie pofantazjowa─ç wink)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#9 2007-09-26 14:30:22

pak4
U┐ytkownik

Snowdrop: ja nie pami─Ötam, czy ju┼╝ wtedy wiedzia┼é. Chyba tak... Ale nie bardzo wypada┼éo mu 'ostrzega─ç'. Zreszt─ů wyobra┼╝asz sobie reakcj─Ö Marianny? Nie uwierzy┼éaby, w┼éa┼Ťnie dlatego, ┼╝e to m├│wi Brandon.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#10 2007-09-26 15:02:07

snowdrop
U┐ytkownik

Pak, widze to tak:

Brandon m├│wi Marianne, ┼╝e Willoughby to dra┼ä, ona s┼éysz─ůc takie wiadomo┼Ťci niedowierza im, co wi─Öcej krzyczy na niego i obrzuca go strasznymi obelgami, na co on nic nie odpowiada tylko w milczeniu odchodzi. Marianne przysi─Öga sobie ju┼╝ nigdy na niego nawet nie spojrze─ç. Potem kilka scen gdzie Marianne go lekcewazy. Brandon ca┼éy czas j─ů kocha, pomimo jej zachowania a tym bardziej po jej s┼éowach. Nastepnie sprawa wychodzi na jaw, sprawdzaj─ů si─Ö s┼éowa Brandona.
Marianne rozumie, ┼╝e on mia┼é racj─Ö i jak ┼║le ona si─Ö zachowa┼éa. To przychodzi do niej stopniowo. W ko┼äcu rozumie ┼╝e Brandon chcia┼é uchroni─ç j─ů przed draniem i zaczyna go kocha─ç.
Przy najblizszym spotkaniu wyja┼Ťnia, ┼╝e ┼║le postapi┼éa i rzucaj─ů si─Ö w ramiona.

#11 2007-09-26 17:30:41

Wipsania
U┐ytkownik

W chwili otrzymania listu pu┼ékownik nie wiedzia┼é, ┼╝e to Willoughby. Wyci─ůgn─ů┼é imi─Ö uwodziciela z Elizy dopiero rozmawiaj─ůc z ni─ů osobi┼Ťcie (potem si─Ö z nim pojedynkowa┼é). Poza tym nie powiedzia┼é pannom Dashwood od razu poniewa┼╝ by┼é przekonany (zreszt─ů tak jak ca┼ée ich otoczenie), ┼╝e Willoughby i Marianna s─ů zar─Öczeni.

#12 2007-09-27 13:31:24

snowdrop
U┐ytkownik

Nwet jak my┼Ťla┼é, ┼╝e s─ů zar─Öczni powinien opowiedzie─ç histori─Ö cho─çby Elinor.

#13 2007-09-27 15:13:44

Wipsania
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e kocha┼é Mariann─Ö tak bardzo, ┼╝e nie chcia┼é jej rani─ç. Mo┼╝e uwa┼╝a┼é, ┼╝e dla przysz┼éego jej szcz─Ö┼Ťcia b─Ödzie lepiej, je┼Ťli nie b─Ödzie wiedzia┼éa o sprawkach swojego m─Ö┼╝a.
Z drugiej strony mo┼╝e by─ç te┼╝ tak, ┼╝e zanim wysz┼éy na jaw zar─Öczyny Willoughby'ego, nie chcia┼é jej o tym m├│wi─ç, poniewa┼╝ podejrzewa┼é, ┼╝e Marianna i tak mu nie uwierzy albo uwierzy i zerwie zar─Öczyny, a potem jego b─Ödzie wini─ç za swoje nieszcz─Ö┼Ťcie.

Zreszt─ů nikt nie ujawnia takich spraw bez wa┼╝nego powodu, wi─Öc dop├│ki Brandon my┼Ťla┼é, ┼╝e Willoughby chce post─ůpi─ç uczciwie i si─Ö z Mariann─ů ┼╝eni─ç, nie uwa┼╝a┼é za konieczne ujawnia─ç ha┼äb─Ö swojej podopiecznej (podobnie jak z niedosz┼é─ů ucieczk─ů Georgiany).

#14 2007-09-27 18:01:22

Dione
U┐ytkownik

Do tego podejrzewam, ┼╝e Brandon by┼é dosy─ç dumnym cz┼éowiekiem. A duma zwykle niesie ze sob─ů trudno┼Ť─ç w opowiadaniu o swoich s┼éabo┼Ťciach i problemach. Sprawa Elizy by┼éa skandalem i duma nie pozwala┼éa Brandonowi na rozg┼éaszanie jej wszystkim.

#15 2007-09-27 18:45:51

pak4
U┐ytkownik

To te┼╝ Dione. To te┼╝.
Ale wróciłbym do tego co napisała Wipsania -- trudno to powiedzieć Mariannie (zwłaszcza gdy się podejrzewa, że się z Willoughby'm zaręczyła), czy nawet jej rodzinie.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#16 2007-09-27 18:52:52

Dione
U┐ytkownik

To fakt. Marianna by┼éa tak za┼Ťlepiona, ┼╝e gdyby jej nawet dowody pokaza─ç, to by nie uwierzy┼éa.

#17 2007-09-27 18:57:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

Marianna była przede wszystkim zbyt głupia...

#18 2007-09-27 20:00:03

Dione
U┐ytkownik

To te┼╝, to te┼╝, niestety wink

#19 2007-09-27 22:05:09

Akaterine
Administrator

To mo┼╝e dlatego jako┼Ť nie mog─Ö si─Ö do niej przekona─ç i wsp├│┼éczu─ç... A zawsze my┼Ťla┼éam, ┼╝e to dlatego, ┼╝e film widzia┼éam pierwszy, a nigdy nie przepada┼éam za Kate Winslet i antypatia do aktorki wp┼éyn─Ö┼éa na antypati─Ö do postaci wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#20 2007-09-27 23:50:44

AineNiRigani
U┐ytkownik

No i wszystko wiadome big_smile
Ogolnie rzecz biorac moge sie podpisac wszystkimi czterema kołami pod słowami Akaterine. Na szczescie ogladalam RiR na długo przed tym zanim zainteresowałam sie JA i czesciowow pozapominałam szczegoly. RiR była pierwsza ksiazka JA ktora przeczytalam. az dziw ze mnie nie zniechecila big_smile
jak mawiał - na puste drzewo i Salomon nie nasika.

#21 2007-09-28 10:09:38

Wipsania
U┐ytkownik

No tak g┼éupiutka to ona strasznie jest i wkurzaj─ůca jako posta─ç, nawet bardziej od Emmy smile chocia┼╝ moja siostra w┼éa┼Ťnie przez g┼é├│wn─ů bohaterk─Ö "Emmy" przeczyta─ç nie mo┼╝e.
Bardziej denerwuj─ůcy to jest chyba tylko Lucjusz z "Po nas cho─çby potop"

#22 2007-09-28 11:17:25

snowdrop
U┐ytkownik

A mnie bardziej denerwuje Elinor. To jej rozwa┼╝ne my┼Ťlenie i trzymanie si─Ö sztywno konwenans├│w. Zero w niej buntu i szale┼ästwa. Jest bardzo sztywna i zamkni─Öta w sobie. Jak mo┼╝na nie pokazywa─ç uczu─ç, tylko dlatego ┼╝e nie wypada. Zawsze dobrze u┼éo┼╝ona a to co robi┼éa by┼éo przemy┼Ťlane. Hm. Czy tacy ludzie istniej─ů.
Og├│lnie wi─Ökszo┼Ť─ç bohater├│w w R&R to skrajno┼Ťci.
Marianne jest skrajn─ů romantyczk─ů, oslepion─ů przez swoje emocje.
Edward - to jaki┼Ť taki niedorobiony facet, sam nie wie czego chce, miota si─Ö. Jedynie m─Öski jest sprzeciw matce.
Fanny i John - kompletni materiali┼Ťci, kt├│rzy wszystko przeliczaj─ů na kas─Ö.

Zachowania Marianny te┼╝ nie pochwalam, ale na mi┼éo┼Ť─ç bosk─ů wi─Öcej ┼╝ycia Elinor!!!

Ostatnio edytowany przez snowdrop (2007-09-28 11:18:33)

#23 2007-09-28 12:23:09

Wipsania
U┐ytkownik

Elinor faktycznie powinna chocia┼╝ troch─Ö bardziej okazywa─ç swoje emocje i uczucia, ale ja jednak bardziej rozumiem jej postaw─Ö ni┼╝ Marianny.

Poza tym my┼Ťl─Ö, ┼╝e postawa Elinor wynika nie tylko z jej naturalnych predyspozycji i charakteru, ale te┼╝ z tego, ┼╝e maj─ůc tak skrajnie uczuciowe matk─Ö i siostr─Ö sama musia┼éa si─Ö sta─ç dla nich hamulcem. Przecie┼╝ to ona musi my┼Ťle─ç o wszystkim: na jaki dom ich sta─ç, ile mog─ů zabra─ç s┼éu┼╝by, itd.
Cierpi te┼╝ w samotno┼Ťci, bo wie, ┼╝e je┼Ťli by opowiedzia┼éa im wszystko to one by strasznie rozpacza┼éy i cierpia┼éy. Wko┼äcu mog┼éoby si─Ö okaza─ç, ┼╝e to ona musia┼éaby je pociesza─ç (z powodu jej w┼éasnej krzywdy) i one wcale by nie okaza┼éy si─Ö dla niej wsparciem.

#24 2007-09-28 14:53:04

Ulka
U┐ytkownik

A mnie si─Ö wydaje, ┼╝e postrzegacie Eleonor─Ö w┼éa┼Ťnie przez pryzmat postaci filmowej-Emma Thompson gra troch─Ö tak─ů zimn─ů, oboj─Ötn─ů i przy tym niestety nienajm┼éodsz─ů Eleonor─Ö ("zimna ryba"...? ;P ). Natomiast gdy czytam ksi─ů┼╝k─Ö i staram si─Ö zapomnie─ç o ET i filmie - widz─Ö m┼éod─ů dziewczyn─Ö (19lat!), kt├│ra ma bardzo czu┼ée serce, wra┼╝liwe (troska o matk─Ö, siostr─Ö, Pu┼ékownika, a nawet Wilhoubiego), jest delikatna i serdeczna. Ona naprawd─Ö kocha. Kocha rodzin─Ö, Edwarda. Jest na tyle wra┼╝liwa, ┼╝e nie ujawnia swojej mi┼éo┼Ťci do Edwarda. W┼éa┼Ťnie tak-┼╝eby kto┼Ť jej dodatkowo nie zrani┼é wy┼Ťmianiem, grubia┼ästwem. To uczucie jest dla niej w pewnym stopniu ┼Ťwi─Öte, ┼╝e otacza je tajemnic─ů, nawet przed najbli┼╝szymi. Owszem, tak┼╝e dlatego, by dodatkowo nie przysparza─ç im cierpie┼ä-ale czy┼╝ to w┼éa┼Ťnie nie ┼Ťwiadczy o g┼é─Öbi jej uczu─ç? A brak ┼╝ycia?!? Sk─ůd┼╝e znowu. W┼éa┼Ťnie ona ┼╝yje naprawd─Ö. ┼╗yje- nie zatracaj─ůc si─Ö w swoich uczuciach, lecz ┼╝yje tu i teraz, ┼╝yje wchodz─ůc w relacje z REALNYMI osobami, nawet tak paskudnymi jak Lucy Steel. I to jest w┼éa┼Ťnie ┼╝ycie. ┼╗yje -my┼Ťl─ůc o tym, czy b─Ödzie sta─ç ich na dwie czy te┼╝ trzy osoby s┼éu┼╝by. ┼╗yje -nie pozwalaj─ůc by niech─Ö─ç do bratowej by┼éa przyczyn─ů zerwania znajomo┼Ťci z bratem. ┼╗yje-kochaj─ůc Edwarda i b─Öd─ůc nieszcz─Ö┼Ťliw─ů z powodu niemo┼╝no┼Ťci po┼Ťlubienia go. Rozp─Ödzi┼éam si─Ö wi─Öc zmierzam ku ko┼äcowi. Po pierwsze primo wink - Uczucia Eleonory s─ů wg mnie tak prawdzie i delikatne, ┼╝e nie rzucaj─ů si─Ö w oczy, ┼╝e ona sama si─Ö chroni nie wywn─Ötrzaj─ůc si─Ö niepotrzebnie i nie (sory za s┼éowo) wybebeszaj─ůc si─Ö ci─ůgle i wci─ů┼╝. Po drugie - nie zgadzam si─Ö z tez─ů, ┼╝e ┼╝ycie to uczucia i emocje. O nie big_smile Nie b─Öd─Ö teraz tego rozwija─ç. Po trzecie-dzi─Öki za prowokacj─Ö-dot─ůd jeszcze tak bardzo nie lubi┼éam Eleonory wink

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#25 2007-09-28 16:41:21

snowdrop
U┐ytkownik

Ulka smile,
Ja wypowiadam si─Ö tylko na postawie ksi─ů┼╝ki. Film ogl─ůda┼éam ze 4 lata temu nie pamietam go dok┼éadnie. Ostatni─ů powt├│rk─Ö na TVP1 przegapi┼éam sad.

Stopka forum