Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-07-30 12:59:15

Dorfi
U┐ytkownik

Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Kupiłam, no bo nie wypadało zrobić inaczej. Obejrzałam wczoraj.
Przepiszę Wam streszczenie z okładki:
"Elizabeth pracuje w ksi─Ögarni i marzy o tym by zostac pisark─ů. Mieszka z trzema przyjaci├│┼ékami i w przeciwie┼ästwie do nich nie ugania si─Ö za ch┼éopakami. Jej uporz─ůdkowane ┼╝ycie zmienia si─Ö gdy poznaje dw├│ch m─Ö┼╝czyzn: czaruj─ůcego George'a i wra┼╝liwego biznesmena Darcy'ego. Pocz─ůtkowo podoba si─Ö jej George, natomiast Darcy robi na niej wra┼╝enie ch┼éodnego i cynicznego. Ale czy tak jest w rzeczywisto┼Ťci? Czy Elizabeth odgadnie prawdziwe intencje obu pan├│w? Film Duma i Uprzedzenie to wsp├│┼éczesna historia grupy przyjaci├│┼é oparta na powie┼Ťci Jane Austen o tym samym tytule".

Na końcu filmu pojawia się portret Jane smile
Fabu┼éa nawet do┼Ť─ç ┼Ťci┼Ťle trzyma si─Ö schematu powie┼Ťci. Oczywi┼Ťcie nie trzyma si─Ö dos┼éownie, bo akcja dzieje si─Ö wsp├│┼écze┼Ťnie i co┼Ť trzeba by┼éo zmieni─ç i dopasowa─ç. Jednak nie powala na kolana. Jak dla mnie to film nie nale┼╝y do gatunku, kt├│ry ogl─ůda si─Ö po kilkaset razy. Obejrza┼éam raz i w─ůtpi─Ö, ┼╝ebym mia┼éa ochot─Ö na ponowne ogl─ůdanie. Dobrze, ┼╝e nie by┼é drogi.

#2 2007-07-30 13:44:16

Loana
U┐ytkownik

Re: Duma i Uprzedzenie - wersja współczesna

Hejka!
To wersja z 2003r. Mi sie bardzo podobala smile. Nie jest to zadne arcydzielo, ale calkiem zgrabny romansik na podstawie ksiazki JA. Moze momentami naciagany, ale calkiem zabawny. Podoba mi sie, jak przeniesli historie z ksiazki na film wspolczesny, a przeciez nie bylo to latwe. Film dodatkowo jest bardzo kolorowy, a Darcy slodki smile. Ogladalam go juz z kilka razy i zawsze z przyjemnoscia do niego wracam smile.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#3 2007-07-30 13:55:56

Dorfi
U┐ytkownik

Dopiero jak napisa┼éa┼Ť rok, zauwa┼╝y┼éam go na ok┼éadce. Zawsze wiedzia┼éam, ┼╝e jetem "┼Ťlepa" smile

#4 2007-08-02 17:14:31

Tyna
U┐ytkownik

Niestety, nia mia┼éam przyjemno┼Ťci obejrze─ç.

#5 2007-08-03 10:09:20

Loana
U┐ytkownik

A skad jestes Tyna?
Film mozna kupic za grosze na Allegro, bo byl w gazetach.

#6 2007-08-03 10:22:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja ostatnio zmienilam zdanie na temat tego filmu.
Pierwsze wrazenie bylo negatywne, za drugim raze - spodobal mi sie. Dostrzeglam, ze film jest holdem zlozonym JA. Chyba przekonal mnie bardziej niz wersja 05 - tak naprawde. Nie udaja ze film jest w pelni i do konca wierna ekranizacja - a i tak jest wierniejszy niz najnowsza "ekranizacja". Film jest pastiszem, scenariusz pisany na motywach i dosc zgrabnie przeniesione sa realia austenowskie na wspolczesny swiat.
Dodam tylko, ze

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#7 2007-08-03 12:30:23

Loana
U┐ytkownik

Dodam, ┼╝e?
Ciesze sie, ze nie tylko mi sie ten film spodobal - on naprawde jest slodki. I zgadza sie, jest super pastiszem, postacie sa dobrze dobrane i lekko wynaturzone. Mr Darcy jest prawy, a Elizabeth inteligentna - wiec podstawy zachowali. I calkiem zgrabnie przeniesli historie do naszych czasow smile.

#8 2007-08-03 12:43:22

AineNiRigani
U┐ytkownik

C├│z, ten film jest dowodem na to ┼╝e poglad dr Johna McIntyre'a o tym, ┼╝e tylko krowa nie zmienia pogl─ůd├│w - jest s┼éuszny.
pamietam, ze bylam wielka przeciwniczk─ů tego filmu. Przed dwoma tygodniami ogl─ůdn─Ö┼éam go z wielk─ů przyjemno┼Ťci─ů i wiem, ┼╝e b─Öde do niego ch─Ötnie wraca─ç. big_smile
To miało być to "dodam że". Niestety musiałam szybko uciekać z postem - ukradkiem pisalam z pracy big_smile

#9 2007-08-03 13:33:02

Dorfi
U┐ytkownik

hmmm, w takim razie musz─Ö go obejrze─ç jeszcze raz za jaki┼Ť czas.

#10 2007-08-05 20:00:27

Tyna
U┐ytkownik

Loana napisa│:

A skad jestes Tyna?
Film mozna kupic za grosze na Allegro, bo byl w gazetach.

Jestem z ma┼éej miejscowo┼Ťci pod Bia┼éymstokiem.
Raczej nie kupi─Ö go na Allegro wink

#11 2007-12-04 16:35:54

abigail
U┐ytkownik

No to jeszcze moja opinia smile (kopiuj─Ö swojego posta z innego forum).

Nie spodziewałam się wielkiego kina i takiego też nie otrzymałam.
W┼éa┼Ťciwie skoncentrowa┼éam si─Ö na wy┼éapywaniu motyw├│w austenowskich przerobionych na wsp├│┼éczesne - w sumie zamys┼é tw├│rc├│w by┼é niez┼éy i gdyby poszli dalej w kierunku parodii wysz┼éaby z tego komedia ┼Ťmieszna w swym absurdzie. Ale chyba si─Ö troch─Ö przestraszyli i tak wysz┼éa ani komedia romantyczna, ani komedia absurdalna, ani film obyczajowy - czyli widz mo┼╝e si─Ö troch─Ö pogubi─ç w konwencji i by─ç rozczarowanym.
W sumie szkoda, bo zamys┼é by┼é niez┼éy (kilka przer├│bek na wp├│┼éczesne czasy motyw├│w z powie┼Ťci by┼éo pomys┼éowych).
Film do obejrzenia, ale nie wiem dla kogo : mi┼éo┼Ťnicy Austen nie b─Öd─ů raczej zadowoleni, a dla mi┼éo┼Ťnik├│w komedii - troch─Ö jednak za ma┼éo ┼Ťmiesznie.

#12 2008-01-19 18:01:58

Ela
U┐ytkownik

Dla tych, kt├│rzy jeszcze nie ogl─ůdali, jak ja sama dop├│ki nie znalazlam tutaj: http://pl.youtube.com/watch?v=1SS020s9x … re=related smile

#13 2008-01-20 11:10:44

karotka
U┐ytkownik

A czy kto┼Ť orientuje si─Ö sk─ůd mo┼╝na wzi─ů─ç do tego filmu polskie napisy?

#14 2008-01-20 20:59:04

Dione
U┐ytkownik

Karotko, a jeste┼Ť pewna, ┼╝e chcesz to obejrze─ç? Je┼Ťli tak to na czas ogl─ůdania zapomnij o ksi─ů┼╝ce, bo przewiduj─Ö, ┼╝e po p├│┼égodzinie film wyl─ůduje w koszu wink

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#15 2008-01-21 00:31:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

a mnie sie podoba ta wersja. Trzeba tylko dystansu. Zdeecydowanie jest duzo lepsza niz wersja 05, ktora z perspektywy czasu - bardzo mnie nudzi.

#16 2008-01-21 09:56:43

Loana
U┐ytkownik

No wlasnie, ja tez popieram Aine, to jest fajny film, tylko nie dla goracych fanow JA smile. Wydal go miesiecznik Glamour i musze przyznac, ze ten film jest glamour - te miejsca, ubrania, sposoby spedzania wolnego czasu smile. Wszystko takie amerykansko-rozowo-zabawne. I zachowania sa odpowiednie do tego smile. Calosc calkiem zgrabna.

#17 2008-01-21 10:06:52

Dione
U┐ytkownik

Ogl─ůda┼éam ten film jad─ůc autobusem i nie mia┼éam ┼╝adnego wp┼éywu na to co ogl─ůdam. Przy boku mia┼éam kolege, kt├│rego komentarze by┼éy wprost boskie. I dzi─Öki temu prze┼╝y┼éam ten film. Owszem jako lekka komedia romantyczna jest ca┼ékiem ca┼ékiem, ale jak przy┼éo┼╝y─ç do ksi─ů┼╝ki, to .... n├│┼╝ si─Ö w kieszeni otwiera. Lizzy je┼╝d┼╝─ůca b┼é─Ökitnym garbusem, Lidia zaprzyja┼║niona z Karolin─ů Bingley, Colins oswiadczaj─ůcy si─Ö wszystkim dziewczynom dooko┼éa i ciagle z tymi samymi kwiatkami. Ale by┼éy te┼╝ momenty wprost niezr├│wnane. Na wspomnienie sceny, gdy pobity Darcy goni Lizzy, maj─ůc na plecach d┼éonie spi─Öte kajdankami, mog─Ö si─Ö tylko w g┼éos ┼Ťmia─ç. Jazda autobusem okaza┼éa si─Ö bardzo przyjemna, ale jak dla mnie scenariusz tego filmu nawet obok ksi─ů┼╝ki nie le┼╝a┼é.

#18 2008-01-23 18:46:45

karotka
U┐ytkownik

Dione jestem absolutnie pewna! : ) I nie pisz już tyle, bo cały film mi opowiesz; )

#19 2008-01-24 20:17:48

Dione
U┐ytkownik

karotka napisa│:

Dione jestem absolutnie pewna! : ) I nie pisz już tyle, bo cały film mi opowiesz; )

No...... dobra..... (Cho─ç j─Özyk mnie ┼Ťwie┼╝bi lol )

#20 2008-02-15 12:54:32

Vasco
Administrator

Obejrza┼éem t─Ö wersj─Ö dopiero wczoraj w TV. I cho─ç zachwycony filmem nie jestem, to z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů jest troch─Ö ┼Ťwietnych moment├│w, dla kt├│rych warto go zobaczy─ç. Fabu┼éa jest troch─Ö zmieniona, ale raczej mniej wa┼╝ne w─ůtki. Nie podoba┼é mi si─Ö Bingley - taki ma┼éo rozumny wyszed┼é. Nie bardzo wiem dlaczego przyja┼║ni┼é si─Ö z nim Darcy. Collinsowi chyba trafi┼éa si─Ö lepsza (dla niego) wybranka ni┼╝ u Austen. Collins... no w┼éa┼Ťnie. Scena w ko┼Ťciele jest pierwszorz─Ödna! (Nie podam oczywi┼Ťcie imienia tej kobiety, nazwijmy j─ů np. Elisabeth B.)

http://pl.youtube.com/watch?v=8z3k0IhpmgI - czas 4:58 - kto poznaje? wink

A! Wcze┼Ťniej pad┼éo, ┼╝e portret Jane znajduje si─Ö na ko┼äcu filmu. Zgoda, ale wcze┼Ťniej na lekcji literatury dyskutuj─ů o Austen (nie s┼éycha─ç tego, nazwisko jest na tablicy).

Jeszcze sprawa tytułu. Na youtube film ma tytuł Pride & Prejudice: A Latter Day. Dlaczego?

#21 2008-02-19 09:42:42

Loana
U┐ytkownik

Mnie zawsze ta scena smieszy tongue. Jak pobity facet w kajdankach moze byc szybszy niz samochod??? I jakim cudem on trafił w odpowiednie miejsce? tongue
Nie wiem, skad taki tytul - a co on w sumie oznacza?

#22 2008-02-21 17:49:25

AineNiRigani
U┐ytkownik

Duma i Uprzedzenie - wspołczesnie?
No to chyba trafnie...

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2008-02-21 17:50:49)

#23 2008-03-24 21:40:12

anchema
U┐ytkownik

A wiecie, ┼╝e ten film robili Mormoni?
jest wytworem Mollywood:

Mollywood is the term Jason Faller, a film producer who recently studied at Brigham Young University, uses to describe a new genre in LDS filmmaking -- the Mormon chick flick.
"Charly" was probably the first of the kind, but Fuller thinks his updated version of the Jane Austen classic "Pride and Prejudice" will be an even bigger smash.
"It's not an inside Mormon joke. It has a market," Fuller said.

To tzw. A Latter-Day Comedy - Latter Day Saints to potoczne okre┼Ťlenie Mormon├│w, zreszt─ů mo┼╝na ┼éatwo wy┼éapa─ç to w szczeg├│┼éach: Lizzy studiuje w Provo w Utah, Collins m├│wi "siostro Bennet", dziewczyny chodz─ů na spotkania religijne itd.
Znalazłam też informację, że dystrybutorzy uznali film za zbyt religijny i wersja na dvd jest b.liberalna, ale nie mam pojęcie która trafiła do polskiej dystrybucji.
na wikipedi jest info jak dosta─ç si─Ö do easter egg na ameryka┼äskiej wersji dvd i odtworzy─ç pierwsz─ů, nieocenzurowana wersj─Ö filmu, ale nie wiem, czy to adekwatne do pol. wydania. Mam ten film na dvd to spr├│buj─Ö.

Znalaz┼éam tez par─Ö ciekawostek, kt├│rych wcze┼Ťniej nie wy┼éapa┼éam:
Subtle References to Jane Austen's novel, Pride and Prejudice
Lydia's pug's name is "Austen." A pet pug is also found in Jane Austen's Mansfield Park.
The restaurant that Lizzy meets Darcy in is called "Rosings." In the book, Rosings Park is the home of Darcy's aunt, Lady Catherine, and also the place where Elizabeth turns down Darcy's first proposal.
Lydia and Jack plan to get married in Las Vegas that has a Scottish theme. In the book, Lydia and Wickham must go to Scotland to marry because they can do so more quickly than they could in England (see Gretna Green#Marriage).

#24 2008-03-28 21:17:41

Potworek
U┐ytkownik

Film ogl─ůda┼éam dawno, podoba┼é mi si─Ö ┼Ťrednio, nie do ko┼äca humor do mnie przemawia┼é.... Jak zobaczy┼éam Bingley'a reklamuj─ůc─Ögo muzyk─Ö dla ps├│w, to mnie troch─Ö odrzuci┼éo. Mam zamiar zrobi─ç sobie maraton z ekranizacjami powie┼Ťci JA i ta nowa wersja jest jedn─ů z pozycji, wi─Öc mo┼╝e wtedy wi─Öcej si─Ö wypowiem wink

#25 2008-04-04 16:07:37

Wipsania
U┐ytkownik

Film taki sobie momentami ┼Ťmieszny, czasami tak g┼éupi, ┼╝e a┼╝ za┼éamuje. W sumie ok. Tylko Elizabeth taka ma┼éo sympatyczna jak dla mnie, niestety.
Bardziej podobała mi się nawet wersja z Bollywood tongue

Stopka forum