Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-04-28 17:49:01

Enaj
U┐ytkownik

Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

W zwi─ůzku z informacj─ů na g┼é├│wnej stronie (nowo┼Ťci) - czy kto┼Ť mo┼╝e wie gdzie mo┼╝na kupi─ç ten film w Polsce? Ile kosztuje? Oczywi┼Ťcie z wersj─ů po polsku.
Pozdrawiam

#2 2007-04-29 19:12:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Enaj przegl─ůdnij dok┼éadnie baz─Ö forum. Temat i informacje ju┼╝ by┼éy (jak r├│wnie┼╝ wnewsie).

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2007-05-15 11:39:08

Vasco
Administrator

#4 2007-05-21 13:41:38

Enaj
U┐ytkownik

Szuka┼éam na allegro, ale tam nic na razie nie ma. Mogliby┼Ťcie poda─ç mi link do tego tematu na forum? Bo z tego co widz─Ö to jest tylko jeden news na g┼é├│wnej stronie...

#5 2007-05-21 18:07:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wtedy, kiedy Vasco Ci odpowiadal - film byl.
W newsach jest rowniez adres (przynajmniej byl) gdzie mozna kupic...

#6 2007-05-21 18:38:27

Enaj
U┐ytkownik

Hmmmm....nie do ko┼äca to odpowiada na moje pytanie, ale dzi─Ökuj─Ö smile czy kto┼Ť jeszcze wie co┼Ť na ten temat? smile

#7 2007-05-24 18:46:07

ewa
U┐ytkownik

jak ci sie nie uda to wejdz na youtube.com i w wyszukiwarke wklep pride and prejudice 1940, wyswietli ci sie scena pierwszych oswiadczyn Darcy'ego. Po obejrzeniu prawdopodobnie nie bedziesz chciala wiecej. Lepiej obejrzec Przeminelo z Wiatrem ...

I dwell in Possibility
A fairer house than Prose
More numerous of Windows
Superior for Doors

#8 2007-05-25 23:09:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ewo - nie zgodz─Ö si─Ö. Ta wersja ma sw├│j specyficzny powojenny urok. Analogia do Przemine┼éo z wiatrem - rzeczywi┼Ťcie sama si─Ö narzuca (co nie powinno dziwi─ç, skoro wykorzystano te same stroje i niektore elementy scenografii), ale wol─Ö t─Ö wersj─Ö du┼╝o bardziej ni┼╝ wsp├│lczesn─ů wersj─Ö z 2005 r.

#9 2007-05-28 10:20:31

Loana
U┐ytkownik

Zgadzam sie. Wersja jest naprawde ciekawa - po pierwsze piekne stroje, po drugie zupelne inne zachowania bohater├│w, ale calosc jest po prostu urocza smile. Warto zobaczyc inne spojrzenie na ta powiesc. Ogromnie polecam ten film smile.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#10 2007-05-28 19:08:45

ewa
U┐ytkownik

Aine-klepne w klawiature jak obejrze calosc. Ale ciekawi mnie czy tak bardzo podobala Ci sie wersja DiU z 1940 czy tak bardo nie podobala ta z 2005? I jak ma sie do tej z 1995?

I dwell in Possibility
A fairer house than Prose
More numerous of Windows
Superior for Doors

#11 2007-05-29 16:46:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

Widzisz, w momencie kiedy porównujemy najsłynniejsze wersje '49, '80, '95, '03, '05 - nie musze pisać, która włada niepodzielnie.
Wersja '46 ma urok, jak wi─Ökszo┼Ť─ç film├│w z tego okresu. W tym czasie nie silono si─Ö na wierno┼Ť─ç. Ma┼éo kt├│ry film by┼é adaptacj─ů, najcz─Ösciej bazowa┼é na motywach.
Wersja 05 zosta┼éa pomy┼Ťlana jako ekranizacja i ja wiem ze czepiam si─Ö s┼é├│wek, ale w tym przypadku - to dla mnie wa┼╝ne. Wersja '46 ma klimat, czar i szyk, kt├│rego nie ma wersja wsp├│┼éczesna. Mateusz ze swim spanielowatym nosem, wiecznie spuszczoym na kwint─Ö, odstaje w przedbiegach przy sir Oliwierze. Nawet Lizzy, jak lubi─Ö Keir─Ö, jest wdzi─Öczniejsza (pomimo wieku mocno zaawansowanego jak na t─Ö rol─Ö big_smile)
Zmiany w scenariuszu - dobra lady C kochaj─ůca swego siostrze┼äca i staj─ůca okoniem do podzia┼éu klasowego ma sw├│j urok.
Podobnie ceni─Ö sobie Jane Eyre z Oscarem Wildem (och jak mu tam oczy b┼éyszcz─ů!!!) mimo, ┼╝e wierno┼Ťci─ů nie dor├│wnuje wersji z Hartem (czy Hurtem? Niewa┼╝ne. Przepity czerwony nos wsp├│lczesnego Rochestera nie mo┼╝e konkurowa─ç z tymi b┼éyszcz─ůcymi oczami Oscara!Oczywiscie Toby Stephens rulez big_smile).

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-05-29 16:47:22)

#12 2007-05-29 19:01:40

malmik
U┐ytkownik

Ja te┼╝ polecam. Film jest czysto ameryka┼äski - to co pierwsze uderza po wcze┼Ťniejszych ekranizacjach to stroje O'Haraopodobne i niesamowite kapelusze (mnie to troch─Ö odrzuci┼éo na wst─Öpie) Po jakim┼Ť czasie zapomina si─Ö te┼╝ ┼╝e to ekranizacja Dumy i Uprzedzenia, ale film jest sympatyczny i podobnie jak Aine wol─Ö w├│ci─ç do niego ni┼╝ do wersji z zafrasowanym Mateuszkiem

#13 2007-06-04 20:08:27

Caitriona
U┐ytkownik

A ja nie dotrwałam do końca. Darcy w tej wersji w ogóle mi się nei podobał... Za to Bingley był fajny wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#14 2007-06-04 20:18:53

malmik
U┐ytkownik

Zako┼äczenie te┼╝ jest ameryka┼äskie - zw┼éaszcza zachowanie Lady Katarzyny jako "r├│wnej babki". Ja zreszt─ů lubi─Ö filmy z lat 40-tych mimo, ┼╝e odbiegaj─ů od orygina┼éu

#15 2007-06-04 20:23:07

Harry_the_Cat
U┐ytkownik

Ja bardzo lubie ten film - ale to w du┼╝ej mierze dlatego, ┼╝e og├│lnie lubie filmy z lat 40. I ten dobrze si─Ö wpisuje klimatem. Ale jako ekranizacji to za bardzo nie mo┼╝na go traktowa─ç. To raczej wariacja na temat.

#16 2007-06-04 21:08:53

Caitriona
U┐ytkownik

Moze w┼éa┼Ťnie o to chodzi - ja nie przepadam za starymi filmami, nigdy mnie nie interesowa┼éy. Mo┼╝e za jaki┼Ť czas sprobuj─Ö obejrze─ç to raz jeszcze i wtedy przypadnie mi do gustu wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#17 2007-06-05 12:18:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

malmik napisa│:

Ja zreszt─ů lubi─Ö filmy z lat 40-tych mimo, ┼╝e odbiegaj─ů od orygina┼éu

I chyba to jest kwintesencj─ů tego, jak nale┼╝a┼éoby ten film odbiera─ç i co jest przyczyn─ů sympatii i antypatii do tej wersji big_smile

Stopka forum