Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2007-04-28 17:49:01

Enaj
U¿ytkownik

Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

W związku z informacją na głównej stronie (nowości) - czy ktoś może wie gdzie można kupić ten film w Polsce? Ile kosztuje? Oczywiście z wersją po polsku.
Pozdrawiam

Offline

 

#2 2007-04-29 19:12:50

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Enaj przeglądnij dokładnie bazę forum. Temat i informacje już były (jak również wnewsie).


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#3 2007-05-15 11:39:08

Vasco
Administrator

Offline

 

#4 2007-05-21 13:41:38

Enaj
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Szukałam na allegro, ale tam nic na razie nie ma. Moglibyście podać mi link do tego tematu na forum? Bo z tego co widzę to jest tylko jeden news na głównej stronie...

Offline

 

#5 2007-05-21 18:07:07

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Wtedy, kiedy Vasco Ci odpowiadal - film byl.
W newsach jest rowniez adres (przynajmniej byl) gdzie mozna kupic...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#6 2007-05-21 18:38:27

Enaj
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Hmmmm....nie do końca to odpowiada na moje pytanie, ale dziękuję smile czy ktoś jeszcze wie coś na ten temat? smile

Offline

 

#7 2007-05-24 18:46:07

ewa
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

jak ci sie nie uda to wejdz na youtube.com i w wyszukiwarke wklep pride and prejudice 1940, wyswietli ci sie scena pierwszych oswiadczyn Darcy'ego. Po obejrzeniu prawdopodobnie nie bedziesz chciala wiecej. Lepiej obejrzec Przeminelo z Wiatrem ...


I dwell in Possibility
A fairer house than Prose
More numerous of Windows
Superior for Doors

Offline

 

#8 2007-05-25 23:09:52

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Ewo - nie zgodzę się. Ta wersja ma swój specyficzny powojenny urok. Analogia do Przemineło z wiatrem - rzeczywiście sama się narzuca (co nie powinno dziwić, skoro wykorzystano te same stroje i niektore elementy scenografii), ale wolę tę wersję dużo bardziej niż wspólczesną wersję z 2005 r.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#9 2007-05-28 10:20:31

Loana
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Zgadzam sie. Wersja jest naprawde ciekawa - po pierwsze piekne stroje, po drugie zupelne inne zachowania bohaterów, ale calosc jest po prostu urocza smile. Warto zobaczyc inne spojrzenie na ta powiesc. Ogromnie polecam ten film smile.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#10 2007-05-28 19:08:45

ewa
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Aine-klepne w klawiature jak obejrze calosc. Ale ciekawi mnie czy tak bardzo podobala Ci sie wersja DiU z 1940 czy tak bardo nie podobala ta z 2005? I jak ma sie do tej z 1995?


I dwell in Possibility
A fairer house than Prose
More numerous of Windows
Superior for Doors

Offline

 

#11 2007-05-29 16:46:13

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Widzisz, w momencie kiedy porównujemy najsłynniejsze wersje '49, '80, '95, '03, '05 - nie musze pisać, która włada niepodzielnie.
Wersja '46 ma urok, jak większość filmów z tego okresu. W tym czasie nie silono się na wierność. Mało który film był adaptacją, najczęsciej bazował na motywach.
Wersja 05 została pomyślana jako ekranizacja i ja wiem ze czepiam się słówek, ale w tym przypadku - to dla mnie ważne. Wersja '46 ma klimat, czar i szyk, którego nie ma wersja współczesna. Mateusz ze swim spanielowatym nosem, wiecznie spuszczoym na kwintę, odstaje w przedbiegach przy sir Oliwierze. Nawet Lizzy, jak lubię Keirę, jest wdzięczniejsza (pomimo wieku mocno zaawansowanego jak na tę rolę big_smile)
Zmiany w scenariuszu - dobra lady C kochająca swego siostrzeńca i stająca okoniem do podziału klasowego ma swój urok.
Podobnie cenię sobie Jane Eyre z Oscarem Wildem (och jak mu tam oczy błyszczą!!!) mimo, że wiernością nie dorównuje wersji z Hartem (czy Hurtem? Nieważne. Przepity czerwony nos wspólczesnego Rochestera nie może konkurować z tymi błyszczącymi oczami Oscara!Oczywiscie Toby Stephens rulez big_smile).

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-05-29 16:47:22)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#12 2007-05-29 19:01:40

malmik
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Ja też polecam. Film jest czysto amerykański - to co pierwsze uderza po wcześniejszych ekranizacjach to stroje O'Haraopodobne i niesamowite kapelusze (mnie to trochę odrzuciło na wstępie) Po jakimś czasie zapomina się też że to ekranizacja Dumy i Uprzedzenia, ale film jest sympatyczny i podobnie jak Aine wolę wócić do niego niż do wersji z zafrasowanym Mateuszkiem

Offline

 

#13 2007-06-04 20:08:27

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

A ja nie dotrwałam do końca. Darcy w tej wersji w ogóle mi się nei podobał... Za to Bingley był fajny wink


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#14 2007-06-04 20:18:53

malmik
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Zakończenie też jest amerykańskie - zwłaszcza zachowanie Lady Katarzyny jako "równej babki". Ja zresztą lubię filmy z lat 40-tych mimo, że odbiegają od oryginału

Offline

 

#15 2007-06-04 20:23:07

Harry_the_Cat
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Ja bardzo lubie ten film - ale to w dużej mierze dlatego, że ogólnie lubie filmy z lat 40. I ten dobrze się wpisuje klimatem. Ale jako ekranizacji to za bardzo nie można go traktować. To raczej wariacja na temat.

Offline

 

#16 2007-06-04 21:08:53

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

Moze właśnie o to chodzi - ja nie przepadam za starymi filmami, nigdy mnie nie interesowały. Może za jakiś czas sprobuję obejrzeć to raz jeszcze i wtedy przypadnie mi do gustu wink


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#17 2007-06-05 12:18:15

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Film "Duma i Uprzedzenie" z 1940 r.

malmik napisa³:

Ja zresztą lubię filmy z lat 40-tych mimo, że odbiegają od oryginału

I chyba to jest kwintesencją tego, jak należałoby ten film odbierać i co jest przyczyną sympatii i antypatii do tej wersji big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB