Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-01-24 13:35:39

peri
U┐ytkownik

Pachnidło

Jakie s─ů Wasze wra┼╝enia po obejrzeniu Pachnid┼éa?

P. Suskind'a czyta┼éam jeszcze w liceum. Opr├│cz 'Pachnid┼éa' tak┼╝e 'Histori─Ö Pana Sommera' – obie s─ů dla mnie kultowe. I wreszcie kto┼Ť przeni├│s┼é to na ekran i to tak rewelacyjnie smile
BTW ostatnio pojawi┼éo si─Ö wiele dobrych ekranizacji ksi─ů┼╝ek, kt├│re towarzyszy┼éy mi od dzieci┼ästwa. To takie... hmmm... krzepi─ůce smile

Dla mnie film jest ┼Ťwietny wink Tykwer nie zrobi┼é z niego horroru, chocia┼╝ film ma zdecydowanie mroczn─ů aur─Ö... i momenty mocno trzymaj─ůce w napi─Öciu...

Aktorzy dobrze dobrani, chocia┼╝ nie przepadam za typem urody Rachel Hurd-Wood. Ledwo mnie przekonuje, ┼╝e jest piekn─ů dziewczyn─ů smile
┼Üwietnie gra Ben Whishaw – nie mog─Ö sobie wyobrazi─ç nikogo innego w tej roli wink Doskonale oddaje swoj─ů gr─ů amoralno┼Ť─ç J.B. Grenouille. Niewinno┼Ť─ç jego zbrodni nie podsuwa┼éa mi w trakcie filmu ┼╝adnych moralnych os─ůd├│w...
Alan Rickman idealnie gra ojca Laury – dla mnie jedynie nieco gorzej wypada w ko┼äcowych scenach, kiedy p┼éacze i obejmuje Grenouille. Taka s┼éabo┼Ť─ç nie pasuje mi do niego i on chyba te┼╝ nie m├│g┼é si─Ö w to wczu─ç, bo wypad┼éo to dosy─ç sztucznie ;(

No i te ┼Ťwietne zdj─Öcia!!! Dla mnie dobre zdj─Öcia to p├│┼é drogi do tego, ┼╝eby film mi si─Ö spodoba┼é smile Pierwsze sceny na targu rybnym w Pary┼╝u dos┼éownie wt┼éoczy┼éy mnie w fotel... a nie by┼éy odosobnione... Przytu┼éek, mieszkanie Baldiniego, Grasse: wszystko jest takie realistyczne, kontrastowe, barwne i ... w moich oczach pi─Ökne, nawet je┼╝eli mia┼éo pokazywa─ç ochyd─Ö...

"... strze┼╝ si─Ö tak odda─ç serce pon─Ötom wy┼Ťnionym: kt├│┼╝ by┼é odblaskiem wody napojony, albo czy┼╝ kiedy kto b─Ödzie?"
Haffiz "Gazele"

#2 2007-01-29 16:16:05

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Pachnidło

Zdj─Öcia, operowanie ┼Ťwiat┼éocieniem- po prostu mistrzostwo. Tak sobie pomy┼Ťla┼éam, ┼╝e do roli Jeana musieli znale┼Ťc kogo┼Ť nie tylko wygl─ůdaj─ůcego naturalnie bez u┼Ťmiechu, ale wr─Öcz potrafi─ůcego pokaza─ç bezduszne oczy, pozbawione jakiegokolwiek uczucia. Jedynie tworzac kopozycje o┼╝ywia┼é si─Ö, pojawia┼éa si─Ö w\u niego pasja.
Film, jak i ksi─ůzka, jest obrzydliwie dobry. I naprawd─Ö straszny. Nie ma scen stricte brutalnych - krwi, epatowanie przemoc─ů . Ale ta zimna kalkulacja, to jak niewiele by┼éo dla Grenouille warte ludzkie ┼╝ycie, cz┼éowiek sam ws obie.

No i jeszcze zwr├│cui┼éam uwag─Ö to jaki on jest chudziutki. sk─ůd┼Ť znam t─ů warz i nie wiem sk─ůd. Nie widzia┼éam go w ┼╝adnym filmie (chyba) mo┼╝e znam kogo┼Ť podobnego? Ca┼éy film si─Ö zastanawia┼éam "sk─ůd ja go znam??"
Iostatnia rzecz - poczatkowo jakodczytywali mu wyrok, by┼éo mi go bardzo ┼╝al - tyle cierpienia. Potem, jak ju┼╝ by┼éo widomo co jak i dlaczego zrobi - jako┼Ť moje wsp├│┼éczucie by┼éo u┼Ťpione. chyba o to chodzi┼éo autorom big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2007-02-04 23:56:49

mara7
U┐ytkownik

Przyznam sie ┼╝e nie czyta┼éam ani ksi─ůzki ani nie obejrza┼éam filmu.Ale po waszych wypowiedziach coraz bardziej intryguje mnie ten film.Ale na filmwebie czyta┼éam ┼╝e "Pachnid┼éo ma w sobie takie obrzydiwe, odra┼╝ajace sceny jak duszenie niemowl─Öcia.sceny porodu itp. Sama nie wiem. nie chce go obejrzec i p├│┼╝niej zeby mnie prze┼Ťladowa┼éa posta─ç Grenouilla po nocach brrr...ale zdrugiej strony CO┼Ü mnie kusi...dzisaj np. o3ma┼éam od losu znak.Do autobusu wesz┼é kobitka z ksi─ůzk─ů"Pachnid┼éo" w r─Öce...hihihi smile zobaczmy mo┼╝e te┼╝ obejrze...

#4 2007-02-05 07:47:44

pak4
U┐ytkownik

Moja znajoma ostatnio by┼éa i powiedzia┼éa co┼Ť takiego -- ┼╝e by┼éo to dla niej prze┼╝ycie i cieszy si─Ö, ┼╝e na filmie byla (zreszt─ů mia┼éa napad opowiadania o filmie, co nie trafia si─Ö jej cz─Östo; a to o czym┼Ť ┼Ťwiadczy), ale drugi raz by si─Ö nie wybra┼éa. (Identyczne zdanie, cho─ç z nieco innych powod├│w, mia┼éa o "Wieku niewinno┼Ťci".)

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#5 2007-02-06 15:53:56

mara7
U┐ytkownik

By┼éam dzisiaj u mnie w bibliotece ┼╝eby porzyczy─ç ksi─ů┼╝ke,ale nic z tego... nie by┼éo jej hmm Postanowi┼éam najpierw przeczyta─ça p├│zniej obejrze─ç film-wole sie na to wszysko psychiczne przygotowa─ç.Intryguje mnie historia mordercy i co kierowa┼éo nim do zab├│jstwa-ech lubie to dziwne ale czasmi lubie poczyta─ç takie historie(czyt.Ka┼╝dy ma SWOJ─ä MROCZN─ä STRONE tongue). ┼éatwo jest od razu os─ůdzac skazuj─ůc kogo┼Ť na ┼Ťmier─ç. Ale jak sie poznaje historie typu Grenouill'a to inaczej patrzymy na jego posta─ç...chocia┼╝ fakt jest faktem- zabija┼é.

Ostatnio edytowany przez mara7 (2007-02-06 16:00:41)

#6 2007-02-06 18:32:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

wiesz, mam nadzieje ze nie bede spoilerować, ale film rozpoczyna się tak, że widzom jest go żal - taka okrutna kara, dlaczego? Za co? Śmierć - no bardziej zrozumiałe, ale pastwienie się nad nim? Potem, w miarę jak go poznajemy ten stosunek się zmienia i na koniec już mało kto się dziwi dlaczego wyrok był taki a nie inny. Tutaj już nie chodziło o to że zabijał, ale dlaczego...
mam nadzieje ze napisa┼éam to w miare zawile, przynajmniej an tyle, zeby nie odebra─ç Ci przyjemno┼Ťci czytania big_smile

#7 2007-02-06 18:50:45

mara7
U┐ytkownik

Hehhehe spoko dzi─Öki Aine..jutro ide do innej biblioteki bo coraz bardzie i bardziej mnie kusi. "Pachnid┼éo"....ju┼╝ zacieram r─ůczki big_smile

#8 2009-08-31 00:39:06

HerMia
U┐ytkownik

Rok temu kupi┼éam ten film ale dopiero wczoraj go obejrza┼éam. Tak jako┼Ť okazji nie by┼éo ┼╝eby zrobi─ç to wcze┼Ťniej.

Ksi─ů┼╝ki nie czyta┼éam, ale film fajnie by┼é zrobiony.

Tylko wiecie co? Może okrutna jestem, ale ucieszyłabym się, gdyby od razu na tym placu spotkała go zasłużona kara. Fakt, że koniec końców i tak niezbyt dobrze skończył, ale w zasadzie to był jego wybór.

#9 2009-09-01 19:41:46

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dokladnie - w tym momencie to byl jego wybor, na placu musialby sie poddac woli innych. Dzieki temu w swoim wlasnym przekonaniu i tak naprawde - w przekonaniu innych, byl zwyciezca w tej potyczce. Do konca kotrolowal sytuacje.

#10 2009-09-01 19:56:13

Akaterine
Administrator

Nawet nie wiedziałam, że jest taki temat.
Ksi─ů┼╝ki nie widzia┼éam, ale film obejrza┼éam ponad p├│┼é roku temu, ogl─ůda┼éam razem z kole┼╝ank─ů, obie by┼éy┼Ťmy nastawione na co┼Ť super, ale w miar─Ö ogl─ůdania wzbiera┼éo w nas uczucie, kt├│rego nie mog─Ö okre┼Ťli─ç inaczej ni┼╝ "wtf", z wielkim "WTF" na koniec wink. Czyli og├│lnie film do mnie nie przem├│wi┼é ani troch─Ö i do ksi─ů┼╝ki te┼╝ nie zach─Öci┼é...

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#11 2009-09-02 12:18:28

villemo
U┐ytkownik

rok temu widzia┼éam poczatek... potem sie zmusza┼éam i ogl─ůda┼éam mo┼╝e gdzies do po┼éowy... wi─Öcej nie mog┼éam, a tyle os├│b sie wypowiada┼éo, ze chcia┼éam zobaczy─ç. Ale nie przebrne┼éam... okropny, cos strasznego... od poczatku do ko┼äca...
to nie dla mnie... potem przesladowa┼éy mnie sceny z tego filmu... i nie ci─ůgnie mnie wcale do ksi─ů┼╝ki.
ale nie ma co sie dziwi─ç... ostatnio by┼éam z synem na "Harym Potterze i ksi─ů┼╝e p├│┼é krwi" no i m├│j syn ┼Ťmia┼é sie ze mnie... ┼╝e przez p├│┼é filmu mia┼éam zamkni─Öte oczy... sad

"Wszystko mo┼╝na znie┼Ť─ç i wycierpie─ç, opr├│cz ma┼é┼╝e┼ästwa bez mi┼éo┼Ťci." - Jane Austen

#12 2009-10-09 14:33:56

Mike Moriarty
U┐ytkownik

A mi sie podobal. To jeden z bardziej udanmych filmow kostiumowych, w dodatku opowiedziany w bardzo ciekawy sposob, duzo ciekawszy, niz ksiazka. Samo tylko zkaonczenie bardzo mi sie nie podobalo. Dodajac watek fantastyczny (magiczny eliksir totalnej milosci), film nagle przeskoczyl w zupelnie inna kategorie, co mnie, jako widza, calkowicie zaskoczylo. Nie rozumiem tez ostatecznej decyzji bohatera co do swego losu.

#13 2009-10-10 21:53:10

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja sie powtarzac nie musze (skoro juz wczesniej napisalam chyba wszystko, co mialam do napisania tongue ), ale mnie Pachnidlo tez sie podobalo smile

Stopka forum