Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2007-01-24 13:35:39

peri
Użytkownik

Pachnid?o

Jakie s? Wasze wra?enia po obejrzeniu Pachnid?a?

P. Suskind'a czyta?am jeszcze w liceum. Oprócz 'Pachnid?a' tak?e 'Histori? Pana Sommera' – obie s? dla mnie kultowe. I wreszcie kto? przeniós? to na ekran i to tak rewelacyjnie smile
BTW ostatnio pojawi?o si? wiele dobrych ekranizacji ksi??ek, które towarzyszy?y mi od dzieci?stwa. To takie... hmmm... krzepi?ce smile

Dla mnie film jest ?wietny wink Tykwer nie zrobi? z niego horroru, chocia? film ma zdecydowanie mroczn? aur?... i momenty mocno trzymaj?ce w napi?ciu...

Aktorzy dobrze dobrani, chocia? nie przepadam za typem urody Rachel Hurd-Wood. Ledwo mnie przekonuje, ?e jest piekn? dziewczyn? smile
?wietnie gra Ben Whishaw – nie mog? sobie wyobrazi? nikogo innego w tej roli wink Doskonale oddaje swoj? gr? amoralno?? J.B. Grenouille. Niewinno?? jego zbrodni nie podsuwa?a mi w trakcie filmu ?adnych moralnych os?dów...
Alan Rickman idealnie gra ojca Laury – dla mnie jedynie nieco gorzej wypada w ko?cowych scenach, kiedy p?acze i obejmuje Grenouille. Taka s?abo?? nie pasuje mi do niego i on chyba te? nie móg? si? w to wczu?, bo wypad?o to dosy? sztucznie ;(

No i te ?wietne zdj?cia!!! Dla mnie dobre zdj?cia to pó? drogi do tego, ?eby film mi si? spodoba? smile Pierwsze sceny na targu rybnym w Pary?u dos?ownie wt?oczy?y mnie w fotel... a nie by?y odosobnione... Przytu?ek, mieszkanie Baldiniego, Grasse: wszystko jest takie realistyczne, kontrastowe, barwne i ... w moich oczach pi?kne, nawet je?eli mia?o pokazywa? ochyd?...

"... strze? si? tak odda? serce pon?tom wy?nionym: któ? by? odblaskiem wody napojony, albo czy? kiedy kto b?dzie?"
Haffiz "Gazele"

#2 2007-01-29 16:16:05

AineNiRigani
Użytkownik

Re: Pachnid?o

Zdj?cia, operowanie ?wiat?ocieniem- po prostu mistrzostwo. Tak sobie pomy?la?am, ?e do roli Jeana musieli znale?c kogo? nie tylko wygl?daj?cego naturalnie bez u?miechu, ale wr?cz potrafi?cego pokaza? bezduszne oczy, pozbawione jakiegokolwiek uczucia. Jedynie tworzac kopozycje o?ywia? si?, pojawia?a si? w\u niego pasja.
Film, jak i ksi?zka, jest obrzydliwie dobry. I naprawd? straszny. Nie ma scen stricte brutalnych - krwi, epatowanie przemoc? . Ale ta zimna kalkulacja, to jak niewiele by?o dla Grenouille warte ludzkie ?ycie, cz?owiek sam ws obie.

No i jeszcze zwrócui?am uwag? to jaki on jest chudziutki. sk?d? znam t? warz i nie wiem sk?d. Nie widzia?am go w ?adnym filmie (chyba) mo?e znam kogo? podobnego? Ca?y film si? zastanawia?am "sk?d ja go znam??"
Iostatnia rzecz - poczatkowo jakodczytywali mu wyrok, by?o mi go bardzo ?al - tyle cierpienia. Potem, jak ju? by?o widomo co jak i dlaczego zrobi - jako? moje wspó?czucie by?o u?pione. chyba o to chodzi?o autorom big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2007-02-04 23:56:49

mara7
Użytkownik

Przyznam sie ?e nie czyta?am ani ksi?zki ani nie obejrza?am filmu.Ale po waszych wypowiedziach coraz bardziej intryguje mnie ten film.Ale na filmwebie czyta?am ?e "Pachnid?o ma w sobie takie obrzydiwe, odra?ajace sceny jak duszenie niemowl?cia.sceny porodu itp. Sama nie wiem. nie chce go obejrzec i pó?niej zeby mnie prze?ladowa?a posta? Grenouilla po nocach brrr...ale zdrugiej strony CO? mnie kusi...dzisaj np. o3ma?am od losu znak.Do autobusu wesz? kobitka z ksi?zk?"Pachnid?o" w r?ce...hihihi smile zobaczmy mo?e te? obejrze...

#4 2007-02-05 07:47:44

pak4
Użytkownik

Moja znajoma ostatnio by?a i powiedzia?a co? takiego -- ?e by?o to dla niej prze?ycie i cieszy si?, ?e na filmie byla (zreszt? mia?a napad opowiadania o filmie, co nie trafia si? jej cz?sto; a to o czym? ?wiadczy), ale drugi raz by si? nie wybra?a. (Identyczne zdanie, cho? z nieco innych powodów, mia?a o "Wieku niewinno?ci".)

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#5 2007-02-06 15:53:56

mara7
Użytkownik

By?am dzisiaj u mnie w bibliotece ?eby porzyczy? ksi??ke,ale nic z tego... nie by?o jej hmm Postanowi?am najpierw przeczyta?a pózniej obejrze? film-wole sie na to wszysko psychiczne przygotowa?.Intryguje mnie historia mordercy i co kierowa?o nim do zabójstwa-ech lubie to dziwne ale czasmi lubie poczyta? takie historie(czyt.Ka?dy ma SWOJ? MROCZN? STRONE tongue). ?atwo jest od razu os?dzac skazuj?c kogo? na ?mier?. Ale jak sie poznaje historie typu Grenouill'a to inaczej patrzymy na jego posta?...chocia? fakt jest faktem- zabija?.

Ostatnio edytowany przez mara7 (2007-02-06 16:00:41)

#6 2007-02-06 18:32:45

AineNiRigani
Użytkownik

wiesz, mam nadzieje ze nie bede spoilerowa?, ale film rozpoczyna si? tak, ?e widzom jest go ?al - taka okrutna kara, dlaczego? Za co? ?mier? - no bardziej zrozumia?e, ale pastwienie si? nad nim? Potem, w miar? jak go poznajemy ten stosunek si? zmienia i na koniec ju? ma?o kto si? dziwi dlaczego wyrok by? taki a nie inny. Tutaj ju? nie chodzi?o o to ?e zabija?, ale dlaczego...
mam nadzieje ze napisa?am to w miare zawile, przynajmniej an tyle, zeby nie odebra? Ci przyjemno?ci czytania big_smile

#7 2007-02-06 18:50:45

mara7
Użytkownik

Hehhehe spoko dzi?ki Aine..jutro ide do innej biblioteki bo coraz bardzie i bardziej mnie kusi. "Pachnid?o"....ju? zacieram r?czki big_smile

#8 2009-08-31 00:39:06

HerMia
Użytkownik

Rok temu kupi?am ten film ale dopiero wczoraj go obejrza?am. Tak jako? okazji nie by?o ?eby zrobi? to wcze?niej.

Ksi??ki nie czyta?am, ale film fajnie by? zrobiony.

Tylko wiecie co? Mo?e okrutna jestem, ale ucieszy?abym si?, gdyby od razu na tym placu spotka?a go zas?u?ona kara. Fakt, ?e koniec ko?ców i tak niezbyt dobrze sko?czy?, ale w zasadzie to by? jego wybór.

#9 2009-09-01 19:41:46

AineNiRigani
Użytkownik

Dokladnie - w tym momencie to byl jego wybor, na placu musialby sie poddac woli innych. Dzieki temu w swoim wlasnym przekonaniu i tak naprawde - w przekonaniu innych, byl zwyciezca w tej potyczce. Do konca kotrolowal sytuacje.

#10 2009-09-01 19:56:13

Akaterine
Administrator

Nawet nie wiedzia?am, ?e jest taki temat.
Ksi??ki nie widzia?am, ale film obejrza?am ponad pó? roku temu, ogl?da?am razem z kole?ank?, obie by?y?my nastawione na co? super, ale w miar? ogl?dania wzbiera?o w nas uczucie, którego nie mog? okre?li? inaczej ni? "wtf", z wielkim "WTF" na koniec wink. Czyli ogólnie film do mnie nie przemówi? ani troch? i do ksi??ki te? nie zach?ci?...

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#11 2009-09-02 12:18:28

villemo
Użytkownik

rok temu widzia?am poczatek... potem sie zmusza?am i ogl?da?am mo?e gdzies do po?owy... wi?cej nie mog?am, a tyle osób sie wypowiada?o, ze chcia?am zobaczy?. Ale nie przebrne?am... okropny, cos strasznego... od poczatku do ko?ca...
to nie dla mnie... potem przesladowa?y mnie sceny z tego filmu... i nie ci?gnie mnie wcale do ksi??ki.
ale nie ma co sie dziwi?... ostatnio by?am z synem na "Harym Potterze i ksi??e pó? krwi" no i mój syn ?mia? sie ze mnie... ?e przez pó? filmu mia?am zamkni?te oczy... sad

"Wszystko mo?na znie?? i wycierpie?, oprócz ma??e?stwa bez mi?o?ci." - Jane Austen

#12 2009-10-09 14:33:56

Mike Moriarty
Użytkownik

A mi sie podobal. To jeden z bardziej udanmych filmow kostiumowych, w dodatku opowiedziany w bardzo ciekawy sposob, duzo ciekawszy, niz ksiazka. Samo tylko zkaonczenie bardzo mi sie nie podobalo. Dodajac watek fantastyczny (magiczny eliksir totalnej milosci), film nagle przeskoczyl w zupelnie inna kategorie, co mnie, jako widza, calkowicie zaskoczylo. Nie rozumiem tez ostatecznej decyzji bohatera co do swego losu.

#13 2009-10-10 21:53:10

AineNiRigani
Użytkownik

Ja sie powtarzac nie musze (skoro juz wczesniej napisalam chyba wszystko, co mialam do napisania tongue ), ale mnie Pachnidlo tez sie podobalo smile

Stopka forum