Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-01-12 01:49:51

Robert_Benett
U┐ytkownik

Szekspir-seria BBC

Wprawdzie seria ju┼╝ sobie "leci " od siedmiu tygodni..ale jak znajdujecie inscenizacje Szekspira? o ile oczywi┼Ťcie kto┼Ť zbiera..
Dla mnie osobi┼Ťcie bomba i wreszcie Szekspir bez skr├│t├│w i niepotrzebnych ci─Ö─ç, cho─ç w Poskromieniu z┼éo┼Ťnicy takowe zosta┼éy dokonane..

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#2 2007-01-12 07:20:43

pak4
U┐ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Zbiera─ç zbieram, ale jeszcze nie mia┼éem czasu poogl─ůda─ç smile Na pewno napisz─Ö, jak uda mi si─Ö cho─ç troch─Ö czasu wygospodarowa─ç.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2007-01-18 20:24:44

pak4
U┐ytkownik

Nadrabiam w┼éa┼Ťnie zaleg┼éo┼Ťci -- dotar┼éem do "Opowie┼Ťci zimowej" (gdzie┼Ť s┼éysza┼éem, ┼╝e inspiracj─ů mia┼é by─ç jaki┼Ť skandal na dworze mazowieckim, ale chyba skandali tego typu w ┼Ťredniowieczu troch─Ö by┼éo). Rzeczywi┼Ťcie, filmy robi─ů dobre wra┼╝enie -- jak dla mnie to zw┼éaszcza "Komedia omy┼éek" (jedna ze s┼éabszych sztuk Szekspira, a i tak si─Ö za┼Ťmiewa┼éem), oraz "Opwowie┼Ť─ç zimowa". Natomiast nie przekonywali mnie Romeo i Julia. Jako┼Ť wygl─ůdali na ma┼éo zakochanych tongue Przynajmniej na pocz─ůtku wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#4 2007-01-19 00:10:24

Robert_Benett
U┐ytkownik

Na Komedii omy┼éek bardzo si─Ö ubawi┼éem..Opowie┼Ťci zimowej jeszcze nie przerobi┼éem bo─ç to w ko┼äcu 3 godziny ogl─ůdania..ale Poskromienie z┼éo┼Ťnicy bardzo udane -to jedna z moich ulubionych sztuk.

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#5 2007-01-19 10:05:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja sie ostatnio wkurzy┼éam, bo si─Ögn─Ö┼éam po Komedi─Ö... i okaza┼éo si─Ö ┼╝e mam wybrakowany egzemplarz bez p┼éyty. Reklamowa─ç ju┼╝ nie mog─Ö, bo nie do┼Ť─ç ┼╝e za p├│┼║no, to wbi┼éam exlibrisa.
A jest to jedna z moich ulubionych sztuk Szekspira... sad

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#6 2007-01-20 12:16:25

pak4
U┐ytkownik

Aine: wyrazy współczucia...

Robercie: "Opowie┼Ť─ç zimowa" jest poprowadzona troch─Ö podobnie do "Makbeta" (chodzi mi o scenografi─Ö i re┼╝yseri─Ö) -- z wielkim podkre┼Ťleniem w gruncie rzeczy kameralno┼Ťci tego dramatu (mimo nied┼║wiedzia, okr─Öt├│w, itd.). Zrobi┼éo to na mnie ┼Ťwietne wra┼╝enie jakiej┼Ť intepretacyjnej sp├│jno┼Ťci.

A! Dzisiaj ogl─ůda┼éem "Poskromienie z┼éo┼Ťnicy". I brakowa┼éo mi wst─Öpu sad On czyni t─Ö komedi─Ö tak dwuznaczn─ů, a tu nic... Z drugiej strony Petruccio z Monty Pythona, no, no smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#7 2007-03-29 12:58:14

Loana
U┐ytkownik

A widzia┼é kto┼Ť "Wiele ha┼éasu o nic"? Bo z komedii szekspira t─ů bardzo lubie (oczywiscie, dzieki filmowi z Emma Thompson:P) i zastanawiam sie nad kupnem smile.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#8 2007-03-29 16:05:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

Bardzo mi sie podoba (w┼éa┼Ťnie wczoraj ogl─ůda┼éam big_smile) Robert Lindsay, pamietny kapitan Pellew w roli Benedicka i Cherie Lunghi - Ginewra z Excalibura big_smile
Pi─Öknie odegrane, z biglem, bez szablonu. Czasem te wersje bbc-owskie mnie nu┼╝─ů ze wzgl─Ödu na schematyczno┼Ť─ç gry, ale nie tutaj. naprade warto big_smile

#9 2007-03-30 09:40:46

pak4
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z Aine -- to jedna z lepszych realizacji. Ogl─ůda┼éo si─Ö bardzo przyjemnie.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#10 2007-04-02 16:34:54

Dione
U┐ytkownik

A ja zawsze lubiłam Shakespeare'a "Stracone zachody miłosci"

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#11 2007-04-03 08:11:53

pak4
U┐ytkownik

No to wersji BBC nie polubisz tongue Za S┼éomczy┼äskim s─ů to "Stracone serc starania" tongue
Zreszt─ů wersja Branagha jest tu zupe┼énie niepor├│wnywalna!

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#12 2007-04-03 12:19:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

To Branagh Stracone... też zrobił?

#13 2007-04-03 13:50:05

pak4
U┐ytkownik

Aine: Jestem w szoku!! To nie znasz jego Straconych??? Z muzyk─ů z lat 30-tych i II wojn─ů ┼Ťwiatow─ů!! I Branaghem ┼Ťpiewaj─ůcym??

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#14 2007-04-03 16:24:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie znam, aczkolwiek ┼Ťpiewaj─ůcy Branagh co┼Ť mi si─Ö kojarzy. Ale zdeydowanie za s┼éabo, ┼╝eby skojarzy─ç z czym i gdzie.
Jeny┼Ťciewy, stan─Ö na rzesach a zdob─Öte t─Ö wersj─Ö!!!

#15 2007-04-04 07:30:02

pak4
U┐ytkownik

Ja swój egzemplarz pożyczyłem znajomym w sobotę sad Ale i tak był legalny i działały zabezpieczenia sad
Ale stawaj, stawaj na rz─Ösach, bo warto big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#16 2007-04-04 11:57:18

Loana
U┐ytkownik

(robi ma┼Ťlane oczka) Aine, to jak ju┼╝ staniesz na rz─Ösach to podziel si─Ö prosz─Ö z osobami, kt├│re maj─ů rzadkie i ta sztuka im nie wyjdzie ;P. Tzn. np ze mn─ů, poniewa┼╝ przez ostatni rok szukanie czego┼Ť na necie to stracona u mnie sprawa... w pracy nie mam czasu, w domu nie mam neta. A z przyjemno┼Ťci─ů obejrza┼éabym ekranizacj─Ö tej sztuki, poniewa┼╝ w og├│le jej nie znam, nawet nie wiedzia┼éam, ┼╝e takowa istnieje.
P┼éyty z "Much Ado..." oraz "Poskromienie z┼éo┼Ťnicy" ju┼╝ zakupi┼éam na Allegro, mam nadziej─Ö, ┼╝e przyjd─ů przed ┼Ťwi─Ötami, ┼╝ebym sobie mog┼éa obejrze─ç jak b─Ödzie chwila wytchnienia od pracy tongue.

#17 2007-04-04 18:29:46

pak4
U┐ytkownik

Loano: Stracone (zachody mi┼éo┼Ťci/starania serc -- w zale┼╝no┼Ťci od t┼éumaczenia) to m┼éodzie┼äcza komedia Szekspira, o francuskiej kr├│lewnie przybywaj─ůcej na dw├│r m┼éodego kr├│la Nawarry, aby tam za┼éatwia─ç interesy ojca. ┼╗e ona ma trzy towarzyszki, a on trzech towarzyszy, na dok┼éadk─Ö takich, co to przysi─Ögali strzec si─Ö widoku kobiety przez par─Ö lat, to si─Ö robi ciekawie smile

Komedia nie nale┼╝y do najlepszych w dorobku Szekspira, ale w dobrym wykonaniu... no... no... palce liza─ç. Branagh sporo zmienia: w og├│le nie ma "znakomito┼Ťci", za to Hiszpan-dworzanin -- ┼Ťliczny! I jak─ů pi─Ökn─ů angielszczyzn─ů operuje! big_smile A do tego piosenki z lat 30-tych, obsadzone w g┼é├│wnych rolach smile

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-04 18:31:27)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#18 2007-04-04 21:43:18

Robert_Benett
U┐ytkownik

Kiedy┼Ť "Serc starania" by┼éy w naszej telewizji..faktycznie zrobiono z tego musical w stylu lat 40..;do┼Ť─ç lekkostrawne i nie najgorzej si─Ö to ogl─ůda... raczej na motywach Szekspira ni┼╝ ekranizacja...a oto trailerek
http://www.moviemaze.de/media/trailer/v … en_320.mov

Ostatnio edytowany przez Robert_Benett (2007-04-04 21:45:58)

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#19 2007-04-04 21:51:30

Robert_Benett
U┐ytkownik

gdyby komus nie dzialał poprzedni link to zamieszczam inny trailer
http://movies2.nytimes.com/gst/movies/t … _id=186727
zauwazylem tez ze ten film jest niedostepny w naszych sklepach

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#20 2007-04-05 10:45:41

Loana
U┐ytkownik

Bardzo dzi─Ökuj─Ö Ci Robercie za linki (swoj─ů drog─ů, super imi─Ö, bardzo mi si─Ö podoba), ale tradycyjnie nic mi nie dzia┼éa. Nie ma w tym nic dziwnego, m├│j komputer w pracy jest dostosowany do roboty, a nie do rozrywki, wi─Öc nie mam nawet karty d┼║wi─Ökowej, nie m├│wi─ůc nic o programach do plik├│w video ze sterownikami odpowiednimi tongue. Na koniec mam jeszcze s┼éaaaaabyyy (tak s┼éaby, ┼╝e a┼╝ s┼éabo si─Ö pisze tongue) transfer, wi─Öc nawet nie jestem czegokolwiek na Youtubie obejrze─ç sad.
Nie wiem, jak wygl─ůda ta wersja z BBC, je┼Ťli jest zdatna dajcie zna─ç, to sobie dokupi─Ö. Natomiast gdyby kto┼Ť zdoby┼é wersj─Ö z Branaghem to pi─Öknie si─Ö do niego u┼Ťmiecham - z przyjemno┼Ťci─ů obejrz─Ö smile. Film z jego udzia┼éem "Much Ado..." jest jedn─ů z moich ulubionych ekranizacji smile. Nawet przymierza┼éam si─Ö do kupna orygina┼éu, ale na razie troch─Ö drogo jest, mo┼╝e wcisn─Ö komu┼Ť, ┼╝eby mi na prezent kupi┼é tongue.
Znacie jeszcze jakie┼Ť fajne ekranizacje dzie┼é Szekspira? Ja lubi─Ö wsp├│┼éczesn─ů komedi─Ö (ameryka┼äska tongue) "Zakochana z┼éo┼Ťnica", g┼éupie to, ale przyjemnie si─Ö ogl─ůda smile.

#21 2007-04-05 16:31:33

Robert_Benett
U┐ytkownik

Loano dzi─Ökuj─Ö za mi┼ée s┼éowa...Czy chodzi czy o Poskromienie z┼éo┼Ťnicy z Rufusem Sewellem i Shirley Henderson? dla potwierdzenia podsy┼éam linka..
Rufus w tym filmie jest po prostu boski!!
http://www.stopklatka.pl/film/film.asp? … kcja=osoby

z nowych ekranizacji niezły jest Kupiec Wenecki z Al pacino, Wiele hałasu o nic z E.Thompson...jest jeszcze przepiękna ekranizacja Snu nocy letniej z M.Pffeifer i R.Everetem - szkoda ze nie ma jej na dvd...

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#22 2007-04-05 17:29:24

pak4
U┐ytkownik

A tak -- ten "Sen nocy letniej" setnie mnie ubawił smile

(W sumie to ja kiedy┼Ť widzia┼éem wsp├│┼éczesn─ů realizacj─Ö operow─ů Purcellowskiej "The Fairy Queen", czyli operowych scenek do "Snu nocy letniej". Przezabawne (autorzy u┼éo┼╝yli je w co┼Ť w rodzaju "Snu nocy letniej", sugerowanego g┼é├│wnie choreografi─ů), cho─ç nie w stylu ka┼╝dego -- np. "chi┼äskie wesele" (taka wstawka Purcella) zrealizowane w konwencji "Ma┼éej czerwonej ksi─ů┼╝eczki" big_smile ... No tylko na motywach czego┼Ť, co by┼éo "na motywach" Szekspira smile )

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-05 17:29:54)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#23 2007-04-06 09:49:02

Loana
U┐ytkownik

Hmmm, raczej nie m├│wimy o tym samym filmie Robercie smile.
Ja mia┼éam na my┼Ťli t─ů zabawn─ů (i troch─Ö g┼éupi─ů tongue) komedi─Ö ameryka┼äska:
http://www.filmweb.pl/Zakochana+z%c5%82 … lm,id=721,

A to co Ty podale┼Ť - nigdy nie widzialam tego filmu??? Ale z checia zobacze. Jest to gdzies do sciagniecia/kupienia (za rozsadna cene)?
Nie widzialam te┼╝ "Snu Nocy Letniej". Podobno co jakis czas leci w telewizji, ale akurat telewizji (i telewizora tongue) nie posiadam, wiec odpada taka forma zaznajomienia si─Ö z tym filmem. Moze uda mi sie kiedys dorwac na sieci tongue.

#24 2007-04-06 12:57:33

Robert_Benett
U┐ytkownik

Sam b.rzadko ogl─ůdam TV ale zdarza si─Ö..Komedi─Ö Poskromienie z┼éo┼Ťnicy oglada┼éem na TV Kultura - by┼éa taka seria Lato z Szekspirem - w tej serii dawali wsp├│lczesne ekranizacje dzie┼é szekspirowskich.U nas nie do dostania na dvd -nie wiem czy na zachodzie.
Sen nocy letniej w Polsce jest tylko na VHS -a takowego sprzetu nie posiadam , a na dvd nie ma.Mozna go dorwac w sieci ale pewnie tylko po angielsku - a ja dopiero zaczynam si─Ö uczy─ç, wi─Öc przyjdzie mi czekac na niego..

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#25 2007-04-06 19:01:05

pak4
U┐ytkownik

Z ekranizacji mam jeszcze "Noc Trzech Kr├│li" (komedi─Ö kiedy┼Ť bardzo lubi┼éem, zw┼éaszcza po tym jak TVP prezentowa┼éa rosyjski (? Rosjanie robili na zam├│wienie zewn─Ötrzne, mo┼╝e brytyjskie?) serial animowany dzie┼é Szekspira) z Helen─ů Bonham Carter, Richardem E. Grantem, Nigelem Hawthorne, Benem Kinsley, Melem Smithem i Imogen Stubbs, ale nie przepadam za tym filmem; mimo ok┼éadki ozobionej relacjami ze ┼Ťwietnych recenzji prasy brytyjskiej... Mo┼╝e dlatego, ┼╝e nie mam polskich napis├│w big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum