Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2007-01-12 01:49:51

Robert_Benett
U¿ytkownik

Szekspir-seria BBC

Wprawdzie seria już sobie "leci " od siedmiu tygodni..ale jak znajdujecie inscenizacje Szekspira? o ile oczywiście ktoś zbiera..
Dla mnie osobiście bomba i wreszcie Szekspir bez skrótów i niepotrzebnych cięć, choć w Poskromieniu złośnicy takowe zostały dokonane..


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#2 2007-01-12 07:20:43

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Zbierać zbieram, ale jeszcze nie miałem czasu pooglądać smile Na pewno napiszę, jak uda mi się choć trochę czasu wygospodarować.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#3 2007-01-18 20:24:44

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Nadrabiam właśnie zaległości -- dotarłem do "Opowieści zimowej" (gdzieś słyszałem, że inspiracją miał być jakiś skandal na dworze mazowieckim, ale chyba skandali tego typu w średniowieczu trochę było). Rzeczywiście, filmy robią dobre wrażenie -- jak dla mnie to zwłaszcza "Komedia omyłek" (jedna ze słabszych sztuk Szekspira, a i tak się zaśmiewałem), oraz "Opwowieść zimowa". Natomiast nie przekonywali mnie Romeo i Julia. Jakoś wyglądali na mało zakochanych tongue Przynajmniej na początku wink


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#4 2007-01-19 00:10:24

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Na Komedii omyłek bardzo się ubawiłem..Opowieści zimowej jeszcze nie przerobiłem boć to w końcu 3 godziny oglądania..ale Poskromienie złośnicy bardzo udane -to jedna z moich ulubionych sztuk.


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#5 2007-01-19 10:05:50

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

A ja sie ostatnio wkurzyłam, bo sięgnęłam po Komedię... i okazało się że mam wybrakowany egzemplarz bez płyty. Reklamować już nie mogę, bo nie dość że za późno, to wbiłam exlibrisa.
A jest to jedna z moich ulubionych sztuk Szekspira... sad


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#6 2007-01-20 12:16:25

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Aine: wyrazy współczucia...

Robercie: "Opowieść zimowa" jest poprowadzona trochę podobnie do "Makbeta" (chodzi mi o scenografię i reżyserię) -- z wielkim podkreśleniem w gruncie rzeczy kameralności tego dramatu (mimo niedźwiedzia, okrętów, itd.). Zrobiło to na mnie świetne wrażenie jakiejś intepretacyjnej spójności.

A! Dzisiaj oglądałem "Poskromienie złośnicy". I brakowało mi wstępu sad On czyni tę komedię tak dwuznaczną, a tu nic... Z drugiej strony Petruccio z Monty Pythona, no, no smile


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#7 2007-03-29 12:58:14

Loana
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

A widział ktoś "Wiele hałasu o nic"? Bo z komedii szekspira tą bardzo lubie (oczywiscie, dzieki filmowi z Emma Thompson:P) i zastanawiam sie nad kupnem smile.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#8 2007-03-29 16:05:50

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Bardzo mi sie podoba (właśnie wczoraj oglądałam big_smile) Robert Lindsay, pamietny kapitan Pellew w roli Benedicka i Cherie Lunghi - Ginewra z Excalibura big_smile
Pięknie odegrane, z biglem, bez szablonu. Czasem te wersje bbc-owskie mnie nużą ze względu na schematyczność gry, ale nie tutaj. naprade warto big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#9 2007-03-30 09:40:46

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Zgadzam się z Aine -- to jedna z lepszych realizacji. Oglądało się bardzo przyjemnie.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#10 2007-04-02 16:34:54

Dione
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

A ja zawsze lubiłam Shakespeare'a "Stracone zachody miłosci"


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#11 2007-04-03 08:11:53

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

No to wersji BBC nie polubisz tongue Za Słomczyńskim są to "Stracone serc starania" tongue
Zresztą wersja Branagha jest tu zupełnie nieporównywalna!


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#12 2007-04-03 12:19:59

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

To Branagh Stracone... też zrobił?


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#13 2007-04-03 13:50:05

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Aine: Jestem w szoku!! To nie znasz jego Straconych??? Z muzyką z lat 30-tych i II wojną światową!! I Branaghem śpiewającym??


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#14 2007-04-03 16:24:49

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Nie znam, aczkolwiek śpiewający Branagh coś mi się kojarzy. Ale zdeydowanie za słabo, żeby skojarzyć z czym i gdzie.
Jenyściewy, stanę na rzesach a zdobęte tę wersję!!!


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#15 2007-04-04 07:30:02

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Ja swój egzemplarz pożyczyłem znajomym w sobotę sad Ale i tak był legalny i działały zabezpieczenia sad
Ale stawaj, stawaj na rzęsach, bo warto big_smile


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#16 2007-04-04 11:57:18

Loana
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

(robi maślane oczka) Aine, to jak już staniesz na rzęsach to podziel się proszę z osobami, które mają rzadkie i ta sztuka im nie wyjdzie ;P. Tzn. np ze mną, ponieważ przez ostatni rok szukanie czegoś na necie to stracona u mnie sprawa... w pracy nie mam czasu, w domu nie mam neta. A z przyjemnością obejrzałabym ekranizację tej sztuki, ponieważ w ogóle jej nie znam, nawet nie wiedziałam, że takowa istnieje.
Płyty z "Much Ado..." oraz "Poskromienie złośnicy" już zakupiłam na Allegro, mam nadzieję, że przyjdą przed świętami, żebym sobie mogła obejrzeć jak będzie chwila wytchnienia od pracy tongue.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#17 2007-04-04 18:29:46

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Loano: Stracone (zachody miłości/starania serc -- w zależności od tłumaczenia) to młodzieńcza komedia Szekspira, o francuskiej królewnie przybywającej na dwór młodego króla Nawarry, aby tam załatwiać interesy ojca. Że ona ma trzy towarzyszki, a on trzech towarzyszy, na dokładkę takich, co to przysięgali strzec się widoku kobiety przez parę lat, to się robi ciekawie smile

Komedia nie należy do najlepszych w dorobku Szekspira, ale w dobrym wykonaniu... no... no... palce lizać. Branagh sporo zmienia: w ogóle nie ma "znakomitości", za to Hiszpan-dworzanin -- śliczny! I jaką piękną angielszczyzną operuje! big_smile A do tego piosenki z lat 30-tych, obsadzone w głównych rolach smile

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-04 18:31:27)


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#18 2007-04-04 21:43:18

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Kiedyś "Serc starania" były w naszej telewizji..faktycznie zrobiono z tego musical w stylu lat 40..;dość lekkostrawne i nie najgorzej się to ogląda... raczej na motywach Szekspira niż ekranizacja...a oto trailerek
http://www.moviemaze.de/media/trailer/v … en_320.mov

Ostatnio edytowany przez Robert_Benett (2007-04-04 21:45:58)


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#19 2007-04-04 21:51:30

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

gdyby komus nie dzialał poprzedni link to zamieszczam inny trailer
http://movies2.nytimes.com/gst/movies/t … _id=186727
zauwazylem tez ze ten film jest niedostepny w naszych sklepach


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#20 2007-04-05 10:45:41

Loana
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Bardzo dziękuję Ci Robercie za linki (swoją drogą, super imię, bardzo mi się podoba), ale tradycyjnie nic mi nie działa. Nie ma w tym nic dziwnego, mój komputer w pracy jest dostosowany do roboty, a nie do rozrywki, więc nie mam nawet karty dźwiękowej, nie mówiąc nic o programach do plików video ze sterownikami odpowiednimi tongue. Na koniec mam jeszcze słaaaaabyyy (tak słaby, że aż słabo się pisze tongue) transfer, więc nawet nie jestem czegokolwiek na Youtubie obejrzeć sad.
Nie wiem, jak wygląda ta wersja z BBC, jeśli jest zdatna dajcie znać, to sobie dokupię. Natomiast gdyby ktoś zdobył wersję z Branaghem to pięknie się do niego uśmiecham - z przyjemnością obejrzę smile. Film z jego udziałem "Much Ado..." jest jedną z moich ulubionych ekranizacji smile. Nawet przymierzałam się do kupna oryginału, ale na razie trochę drogo jest, może wcisnę komuś, żeby mi na prezent kupił tongue.
Znacie jeszcze jakieś fajne ekranizacje dzieł Szekspira? Ja lubię współczesną komedię (amerykańska tongue) "Zakochana złośnica", głupie to, ale przyjemnie się ogląda smile.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#21 2007-04-05 16:31:33

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Loano dziękuję za miłe słowa...Czy chodzi czy o Poskromienie złośnicy z Rufusem Sewellem i Shirley Henderson? dla potwierdzenia podsyłam linka..
Rufus w tym filmie jest po prostu boski!!
http://www.stopklatka.pl/film/film.asp? … kcja=osoby

z nowych ekranizacji niezły jest Kupiec Wenecki z Al pacino, Wiele hałasu o nic z E.Thompson...jest jeszcze przepiękna ekranizacja Snu nocy letniej z M.Pffeifer i R.Everetem - szkoda ze nie ma jej na dvd...


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#22 2007-04-05 17:29:24

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

A tak -- ten "Sen nocy letniej" setnie mnie ubawił smile

(W sumie to ja kiedyś widziałem współczesną realizację operową Purcellowskiej "The Fairy Queen", czyli operowych scenek do "Snu nocy letniej". Przezabawne (autorzy ułożyli je w coś w rodzaju "Snu nocy letniej", sugerowanego głównie choreografią), choć nie w stylu każdego -- np. "chińskie wesele" (taka wstawka Purcella) zrealizowane w konwencji "Małej czerwonej książeczki" big_smile ... No tylko na motywach czegoś, co było "na motywach" Szekspira smile )

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-05 17:29:54)


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#23 2007-04-06 09:49:02

Loana
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Hmmm, raczej nie mówimy o tym samym filmie Robercie smile.
Ja miałam na myśli tą zabawną (i trochę głupią tongue) komedię amerykańska:
http://www.filmweb.pl/Zakochana+z%c5%82 … lm,id=721,

A to co Ty podaleÅ› - nigdy nie widzialam tego filmu??? Ale z checia zobacze. Jest to gdzies do sciagniecia/kupienia (za rozsadna cene)?
Nie widzialam też "Snu Nocy Letniej". Podobno co jakis czas leci w telewizji, ale akurat telewizji (i telewizora tongue) nie posiadam, wiec odpada taka forma zaznajomienia się z tym filmem. Moze uda mi sie kiedys dorwac na sieci tongue.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#24 2007-04-06 12:57:33

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Sam b.rzadko oglądam TV ale zdarza się..Komedię Poskromienie złośnicy ogladałem na TV Kultura - była taka seria Lato z Szekspirem - w tej serii dawali wspólczesne ekranizacje dzieł szekspirowskich.U nas nie do dostania na dvd -nie wiem czy na zachodzie.
Sen nocy letniej w Polsce jest tylko na VHS -a takowego sprzetu nie posiadam , a na dvd nie ma.Mozna go dorwac w sieci ale pewnie tylko po angielsku - a ja dopiero zaczynam się uczyć, więc przyjdzie mi czekac na niego..


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#25 2007-04-06 19:01:05

pak4
U¿ytkownik

Re: Szekspir-seria BBC

Z ekranizacji mam jeszcze "Noc Trzech Króli" (komedię kiedyś bardzo lubiłem, zwłaszcza po tym jak TVP prezentowała rosyjski (? Rosjanie robili na zamówienie zewnętrzne, może brytyjskie?) serial animowany dzieł Szekspira) z Heleną Bonham Carter, Richardem E. Grantem, Nigelem Hawthorne, Benem Kinsley, Melem Smithem i Imogen Stubbs, ale nie przepadam za tym filmem; mimo okładki ozobionej relacjami ze świetnych recenzji prasy brytyjskiej... Może dlatego, że nie mam polskich napisów big_smile


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB