Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-08-23 18:20:39

Elizabeth
U┐ytkownik

Idea┼é kobiecy z ksi─ů┼╝ek Jane Austen

Domy┼Ťlam si─Ö, ┼╝e na forum jest ma┼éo m─Ö┼╝czyzn, a szkoda... Zastanawia mnie jaka posta─ç kobieca z ksi─ů┼╝ek Jane Austen przypad┼éa najbardziej m─Ö┼╝czyznom do gustu. Kt├│r─ů uwa┼╝aj─ů za idea┼é i ┼╝a┼éuj─ů, ┼╝e naprawde taka nie istnieje. Dziewczyny oczywi┼Ťcie darz─ů bezgranicznym uwielbieniem Darcy'ego, czemu si─Ö nie dziwi─Ö, bo te┼╝ jestem pod jego urokiem;p Kapitan Wentworth r├│wnie┼╝ jawi mi si─Ö jako wspania┼éy m─Ö┼╝czyzna.

Je┼Ťli na forum jest ma┼éo m─Ö┼╝czyzn, to pozostaj─ů nam chyba spekulacje. My┼Ťl─Ö, ┼╝e Lizzy jest najbardziej uwielbiana przez pan├│w za b┼éyskotliwo┼Ť─ç, poczucie humoru, inteligencj─Ö i nieprzeci─Ötn─ů urod─Ö. A mo┼╝e jednak m─Ö┼╝czy┼╝ni wol─ů ┼éagodn─ů Jane czy stateczn─ů Elinor? Mo┼╝e pi─Ökn─ů, acz pewn─ů siebie Emm─Ö lub delikatn─ů i sk┼éonn─ů do niesienia wszelkiej pomocy Ann─Ö Elliot?

Ciekawa jestem waszych opinii.

#2 2006-08-23 19:10:55

pak4
U┐ytkownik

Re: Idea┼é kobiecy z ksi─ů┼╝ek Jane Austen

Bohaterki JA s─ů ┼éadne, ale nie s─ů idea┼éami urody (z mo┼╝liwym wyj─ůtkiem Emmy). Ich charaktery, przy wszystkich zaletach, s─ů z┼éo┼╝one i wydaj─ů si─Ö 'rzeczywiste', a nie wyidealizowane. Przynajmniej nie za┼Ť w tym stopniu wyidealizowane, co charaktery pan├│w, ogl─ůdanych z wi─Ökszego dystansu. (W najwi─Ökszym stopniu 'realno┼Ť─ç' dotyczy Lizzy i Emmy. No i Katarzyny Morland big_smile ) My┼Ťl─Ö, ┼╝e JA zale┼╝a┼éo, by bohaterki polubi─ç/pokocha─ç, wraz z ich wadami i ograniczeniami.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2006-08-25 10:12:09

Dione
U┐ytkownik

Nie wiem, czy powinnam si─Ö wypowiada─ç, bo m─Ö┼╝czyzn─ů nie jestem ("A szkoda" jak m├│wi moja przyjaci├│┼éka), ale i tak to zrobi─Ö.
JA w mniejszym stopniu idealizowa┼éa kobiety ni┼╝ m─Ö┼╝czyzn, bo niestety o m─Ö┼╝czyznach wiedzia┼éa mniej. W jej ┼╝yciu m─Ö┼╝czy┼║ni byli obecni w salonach, na przyj─Öciach, wizytach, no i oczywi┼Ťcie w rodzinie. A jednak nie mia┼éa poj─Öcia co m├│wi─ů i jak zachowuj─ů si─Ö m─Ö┼╝czy┼║ni w swoim w┼éasnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do ko┼äca zdaj─ů sobie z tego spraw─Ö. Chyba dlatego kobiety JA s─ů bardziej "┼╝ywe". Gdybym by┼éa facetem (a znaki na niebie i ziemi coraz bardziej przekonuj─ů mnie, ┼╝e chyba powinnam - dziadek przed moimi narodzinami nawet chcia┼é mi nada─ç imi─Ö: Maciu┼Ť lol ) wybra┼éabym Lizzy lub Emm─Ö. A nigdy w ┼╝yciu Fanny z MP lub Harriet Smith, by┼éy nudne. A Lizzy i Emma maj─ů charakter. Zawsze lepiej jest si─Ö razem k┼é├│ci─ç ni┼╝ nudzi─ç wink

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#4 2006-08-25 10:39:04

Marija
U┐ytkownik

A jednak nie mia┼éa poj─Öcia co m├│wi─ů i jak zachowuj─ů si─Ö m─Ö┼╝czy┼║ni w swoim w┼éasnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do ko┼äca zdaj─ů sobie z tego spraw─Ö. wink

8O Umieram z ciekawo┼Ťci :?: Wiem tylko, ┼╝e to straszni plotkarze na og├│┼é. No, panowie? :twisted:

#5 2006-08-25 11:48:50

pak4
U┐ytkownik

A jednak nie mia┼éa poj─Öcia co m├│wi─ů i jak zachowuj─ů si─Ö m─Ö┼╝czy┼║ni w swoim w┼éasnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do ko┼äca zdaj─ů sobie z tego spraw─Ö.

Hmm... s─ůdz─Ö, ┼╝e je┼Ťli kobieta pracuje w zawodzie, gdzie dominuj─ů m─Ö┼╝czy┼║ni, to sobie nie┼║le zdaje z tego spraw─Ö. Przynajmniej ja obserwuj─Ö, ┼╝e u mnie w pracy niemal nikt nie zmienia sposobu zachowania, gdy pojawia si─Ö kobieta. Oczywi┼Ťcie, jedna z dw├│ch, kt├│re u nas pracuj─ů wink (Administracji nie licz─Ö, ale gdyby w administracji byli m─Ö┼╝czy┼║ni, te┼╝ rozmowy milk┼éyby w ich pobli┼╝u wink )

Gdybym by┼éa facetem [...] wybra┼éabym Lizzy lub Emm─Ö. A nigdy w ┼╝yciu Fanny z MP lub Harriet Smith, by┼éy nudne. A Lizzy i Emma maj─ů charakter. Zawsze lepiej jest si─Ö razem k┼é├│ci─ç ni┼╝ nudzi─ç wink

Prywatnie mam wiele sympatii do Elinor, ale ona po prostu jest do mnie podobna z charakteru. Tak przynajmniej twierdzi ankieta o tym, kim z bohater├│w JA si─Ö jest. To takie prywatne skrzywienie, bo poza tym masz racj─Ö.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#6 2006-08-25 12:15:41

Marija
U┐ytkownik

Zawsze lepiej jest się razem kłócić niż nudzić wink

lol Wiem z do┼Ťwiadczenia, ┼╝e najlepiej jest si─Ö godzi─ç po solidnej awanturze wink A taki pan Rushword? To dopiero jest idea┼é!! 8O

#7 2006-08-25 14:47:30

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ja chadzam na mecze gdzie jestem wyj─ůtkiem wi─Öc moja kobieco┼Ť─ç jest powoli ignorowana.
Fakt faceci w plotacvh s─ů lepsi iod bab smile

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#8 2006-08-26 02:02:54

AineNiRigani
U┐ytkownik

ale tematy meskich plotek sa zdecydowanie inne LD

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#9 2006-08-28 20:20:17

megg
U┐ytkownik

Zdecydowanie big_smile Cho─ç ja mo┼╝e nie powinnam si─Ö wypowiada─ç, bo moje oba zawody s─ů babskie do b├│lu, cho─ç zdarzaj─ů si─Ö i rodzynki, a jak ju┼╝ si─Ö zdarzaj─ů-s─ů przewa┼╝nie w tym cholernie dobrzy.... :evil:
A gdybym by┼éa m─Ö┼╝czyzn─ů, to chyba te┼╝ przypad┼éyby mi najbardziej do gustu Lizzy i Emma....ale m─Ö┼╝czyzn─ů nie jestem i raczej sobie tego nawet nie wyobra┼╝am big_smile Lubi─Ö swoj─ů p┼ée─ç big_smile (w sensie nale┼╝enia do niej, a nie innej orientacji seksualnej;) )

#10 2006-09-07 14:07:27

Dione
U┐ytkownik

Szkoda, ze mamy tu mało facetów sad
Co by┼Ťmy nie wymy┼Ťli┼éy, panowie i tak b─Öd─ů pewnie mieli inne zdanie roll

#11 2006-09-09 13:47:22

elbereth
U┐ytkownik

Szkoda, że z tych trzech, których mamy, tylko jeden się wypowiedział big_smile

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#12 2006-09-21 16:08:14

Jeanne
U┐ytkownik

Czy┼╝by strach? :twisted:

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#13 2006-09-21 18:54:13

pak4
U┐ytkownik

Czy sugerujesz, ┼╝e si─Ö wska┼╝e jaki┼Ť idea┼é, potem spotka w ┼╝yciu i si─Ö nie spodoba, albo co gorsza -- spodoba si─Ö na chwil─Ö, by sta─ç si─Ö przekle┼ästwem na wieczno┼Ťc? big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#14 2006-09-22 16:01:00

Jeanne
U┐ytkownik

Do kogo to pytanie? wink

#15 2006-09-23 06:31:54

pak4
U┐ytkownik

To chyba jasne, że pytam, czy dobrze rozumiem źródło tego 'strachu' wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#16 2006-09-23 16:10:26

Jeanne
U┐ytkownik

Nie, ┼║le mnie zrozumia┼ée┼Ť. Elbereth napisa┼éa, ┼╝e mamy trzech facet├│w na forum, a tylko jeden si─Ö tu wypowiedzia┼é. Wi─Öc ja zapyta┼éam, czo mo┼╝e si─Ö boj─ů? big_smile

#17 2006-09-23 18:33:30

Robert_Benett
U┐ytkownik

W jakim to temacie mamy si─Ö wypowiada─ç, bo troch─Ö w─ůtek umkn─ů┼é?
Zatem jeszcze raz to samo pytanie dla słabszych..

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#18 2006-09-23 19:06:19

pak4
U┐ytkownik

Rozumia┼éem, ┼╝e pytanie brzmia┼éo: gdyby┼Ť m├│g┼é wybra─ç jedn─ů z bohaterek JA, jako sw├│j idea┼é towarzyszki ┼╝ycia, kt├│ra to by by┼éa? I dlaczego Lizzy wink

I tak rozumia┼éem ten 'strach' -- sugesti─Ö, ┼╝e my, panowie, boimy si─Ö odpowiada─ç na to pytanie. Czemu da┼éem swoist─ů interpretacj─Ö, w stylu opacznego rozumienia (a la Lizzy w┼éa┼Ťnie).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#19 2006-09-23 19:45:35

Jeanne
U┐ytkownik

No to teraz chyba ju┼╝ si─Ö zrozumieli┼Ťmy? wink Robercie napisa┼éam tu czyli w tym temacie. big_smile

#20 2006-09-23 22:12:06

Robert_Benett
U┐ytkownik

hm..trudne pytanie, jeszcze trudniejsza odpowied┼║...po namy┼Ťle jednak stwierdzam, ┼╝e wybra┼ébym Emm─Ö....lubi─Ö jak kobieta ma co┼Ť do powiedzenia...Lizzy by┼éaby druga kandydatk─ů..( mo┼╝e kochank─ů?)..obydwie panie ceni─Ö za inteligencj─Ö i dowcip..to dla mnie wazne...nie nudzi─ç si─Ö w towarzystwie kobiety..

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#21 2006-09-24 18:46:07

pak4
U┐ytkownik

Lizzy kochank─ů? Ona za bardzo si─Ö szanowa┼éa! Nie posz┼éaby na to.

A tak poważnie to chciałem napisać, że:

1) Bohaterki JA pod tym wzgl─Ödem dzieli mniej ni┼╝ sugerujesz. Fanny, Anna, czy Elinor te┼╝ maj─ů ┼╝ywy umys┼é; s─ů tylko bardziej introwertyczne. Ale przed m─Ö┼╝em mog┼éyby si─Ö otworzy─ç. Przynajmniej jest na to wi─Öksza szansa ni┼╝ w przypadku puszki z Biedronki wink

2) Tak sobie my┼Ťle, ┼╝e w sumie ka┼╝da bohaterka ma w┼éa┼Ťciwego m─Ö┼╝a. Ze swoim ma┼é┼╝e┼äskim maj─ůtkiem, najwi─Öksze obowi─ůzki towarzyskie b─Öd─ů spada─ç na Lizzy i Emm─Ö. I s┼éusznie -- bo b─Öda ozdobami ka┼╝dego towarzystwa.

Z drugiej strony introwertyczne, bardzo opanowane, oszcz─Ödne Elinor i Fanny wychodz─ů za stosunkowo biednych pastor├│w. S┼éowem mi┼éo┼Ť─ç, oddanie, prostota i surowe obyczaje smile

Nawet w "Rozwa┼╝nej i romantycznej", rozwa┼╝niejsza Elinor zdobywa pozycj─Ö odpowiedni─ů dla kobiety rozwa┼╝nej i oszcz─Ödnej; podczas gdy Marianna, nawet nabieraj─ůca rozwagi, b─Ödzie sobie mog┼éa pozwoli─ç w towarzystwie na wi─Öcej.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#22 2006-09-24 20:32:29

Robert_Benett
U┐ytkownik

Robercie, El┼╝bieta kochank─ů. Chyba powiniene┼Ť zmieni─ç nicka na Robert_Wickham

EEE..tam..zaraz Wickham..do niego mi daleko, anim piękny ani hazardzista..nie, to nie ten model życia...Skoro zabraniacie mi kochanki zostanę przy Emmie..ale Harriet Smith czy panny Bates nie zniósłbym w życiu..

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#23 2007-09-28 22:11:52

snowdrop
U┐ytkownik

A nie uwa┼╝acie ┼╝e faceci to lubi─ů takie g┼éupiutkie Marianne ...

#24 2007-09-28 22:27:58

Dione
U┐ytkownik

Robercie, gratuluj─Ö gustu. Niestety zbyt wielu facet├│w wybiera tak jak sugeruje snowdrop

#25 2007-09-29 06:50:13

pak4
U┐ytkownik

Ale g┼éupota (czyja┼Ť, w┼éasna wprost przeciwnie wink ) straszliwie m─Öczy...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum