Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2006-08-23 18:20:39

Elizabeth
Użytkownik

Idea? kobiecy z ksi??ek Jane Austen

Domy?lam si?, ?e na forum jest ma?o m??czyzn, a szkoda... Zastanawia mnie jaka posta? kobieca z ksi??ek Jane Austen przypad?a najbardziej m??czyznom do gustu. Któr? uwa?aj? za idea? i ?a?uj?, ?e naprawde taka nie istnieje. Dziewczyny oczywi?cie darz? bezgranicznym uwielbieniem Darcy'ego, czemu si? nie dziwi?, bo te? jestem pod jego urokiem;p Kapitan Wentworth równie? jawi mi si? jako wspania?y m??czyzna.

Je?li na forum jest ma?o m??czyzn, to pozostaj? nam chyba spekulacje. My?l?, ?e Lizzy jest najbardziej uwielbiana przez panów za b?yskotliwo??, poczucie humoru, inteligencj? i nieprzeci?tn? urod?. A mo?e jednak m??czy?ni wol? ?agodn? Jane czy stateczn? Elinor? Mo?e pi?kn?, acz pewn? siebie Emm? lub delikatn? i sk?onn? do niesienia wszelkiej pomocy Ann? Elliot?

Ciekawa jestem waszych opinii.

#2 2006-08-23 19:10:55

pak4
Użytkownik

Re: Idea? kobiecy z ksi??ek Jane Austen

Bohaterki JA s? ?adne, ale nie s? idea?ami urody (z mo?liwym wyj?tkiem Emmy). Ich charaktery, przy wszystkich zaletach, s? z?o?one i wydaj? si? 'rzeczywiste', a nie wyidealizowane. Przynajmniej nie za? w tym stopniu wyidealizowane, co charaktery panów, ogl?danych z wi?kszego dystansu. (W najwi?kszym stopniu 'realno??' dotyczy Lizzy i Emmy. No i Katarzyny Morland big_smile ) My?l?, ?e JA zale?a?o, by bohaterki polubi?/pokocha?, wraz z ich wadami i ograniczeniami.

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2006-08-25 10:12:09

Dione
Użytkownik

Nie wiem, czy powinnam si? wypowiada?, bo m??czyzn? nie jestem ("A szkoda" jak mówi moja przyjació?ka), ale i tak to zrobi?.
JA w mniejszym stopniu idealizowa?a kobiety ni? m??czyzn, bo niestety o m??czyznach wiedzia?a mniej. W jej ?yciu m??czy?ni byli obecni w salonach, na przyj?ciach, wizytach, no i oczywi?cie w rodzinie. A jednak nie mia?a poj?cia co mówi? i jak zachowuj? si? m??czy?ni w swoim w?asnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do ko?ca zdaj? sobie z tego spraw?. Chyba dlatego kobiety JA s? bardziej "?ywe". Gdybym by?a facetem (a znaki na niebie i ziemi coraz bardziej przekonuj? mnie, ?e chyba powinnam - dziadek przed moimi narodzinami nawet chcia? mi nada? imi?: Maciu? lol ) wybra?abym Lizzy lub Emm?. A nigdy w ?yciu Fanny z MP lub Harriet Smith, by?y nudne. A Lizzy i Emma maj? charakter. Zawsze lepiej jest si? razem k?óci? ni? nudzi? wink

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#4 2006-08-25 10:39:04

Marija
Użytkownik

A jednak nie mia?a poj?cia co mówi? i jak zachowuj? si? m??czy?ni w swoim w?asnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do ko?ca zdaj? sobie z tego spraw?. wink

8O Umieram z ciekawo?ci :?: Wiem tylko, ?e to straszni plotkarze na ogó?. No, panowie? :twisted:

#5 2006-08-25 11:48:50

pak4
Użytkownik

A jednak nie mia?a poj?cia co mówi? i jak zachowuj? si? m??czy?ni w swoim w?asnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do ko?ca zdaj? sobie z tego spraw?.

Hmm... s?dz?, ?e je?li kobieta pracuje w zawodzie, gdzie dominuj? m??czy?ni, to sobie nie?le zdaje z tego spraw?. Przynajmniej ja obserwuj?, ?e u mnie w pracy niemal nikt nie zmienia sposobu zachowania, gdy pojawia si? kobieta. Oczywi?cie, jedna z dwóch, które u nas pracuj? wink (Administracji nie licz?, ale gdyby w administracji byli m??czy?ni, te? rozmowy milk?yby w ich pobli?u wink )

Gdybym by?a facetem [...] wybra?abym Lizzy lub Emm?. A nigdy w ?yciu Fanny z MP lub Harriet Smith, by?y nudne. A Lizzy i Emma maj? charakter. Zawsze lepiej jest si? razem k?óci? ni? nudzi? wink

Prywatnie mam wiele sympatii do Elinor, ale ona po prostu jest do mnie podobna z charakteru. Tak przynajmniej twierdzi ankieta o tym, kim z bohaterów JA si? jest. To takie prywatne skrzywienie, bo poza tym masz racj?.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#6 2006-08-25 12:15:41

Marija
Użytkownik

Zawsze lepiej jest si? razem k?óci? ni? nudzi? wink

lol Wiem z do?wiadczenia, ?e najlepiej jest si? godzi? po solidnej awanturze wink A taki pan Rushword? To dopiero jest idea?!! 8O

#7 2006-08-25 14:47:30

lady_kasiek
Użytkownik

Ja chadzam na mecze gdzie jestem wyj?tkiem wi?c moja kobieco?? jest powoli ignorowana.
Fakt faceci w plotacvh s? lepsi iod bab smile

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#8 2006-08-26 02:02:54

AineNiRigani
Użytkownik

ale tematy meskich plotek sa zdecydowanie inne LD

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#9 2006-08-28 20:20:17

megg
Użytkownik

Zdecydowanie big_smile Cho? ja mo?e nie powinnam si? wypowiada?, bo moje oba zawody s? babskie do bólu, cho? zdarzaj? si? i rodzynki, a jak ju? si? zdarzaj?-s? przewa?nie w tym cholernie dobrzy.... :evil:
A gdybym by?a m??czyzn?, to chyba te? przypad?yby mi najbardziej do gustu Lizzy i Emma....ale m??czyzn? nie jestem i raczej sobie tego nawet nie wyobra?am big_smile Lubi? swoj? p?e? big_smile (w sensie nale?enia do niej, a nie innej orientacji seksualnej;) )

#10 2006-09-07 14:07:27

Dione
Użytkownik

Szkoda, ze mamy tu ma?o facetów sad
Co by?my nie wymy?li?y, panowie i tak b?d? pewnie mieli inne zdanie roll

#11 2006-09-09 13:47:22

elbereth
Użytkownik

Szkoda, ?e z tych trzech, których mamy, tylko jeden si? wypowiedzia? big_smile

?ona: Dlaczego zostawi?e? mnie sam?? Wida? kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M??: Ale? sk?d! Gdyby?cie oboje ton?li w rzece, ratowa?bym Ciebie!
?ona: Naprawd??
M??: Oczywi?cie! Jeste? dwa razy l?ejsza! big_smile

#12 2006-09-21 16:08:14

Jeanne
Użytkownik

Czy?by strach? :twisted:

"Lasy by?y doko?a. I po?ó?k?e li?cie
Jak blade meteory przez pó?mrok spada?y."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#13 2006-09-21 18:54:13

pak4
Użytkownik

Czy sugerujesz, ?e si? wska?e jaki? idea?, potem spotka w ?yciu i si? nie spodoba, albo co gorsza -- spodoba si? na chwil?, by sta? si? przekle?stwem na wieczno?c? big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#14 2006-09-22 16:01:00

Jeanne
Użytkownik

Do kogo to pytanie? wink

#15 2006-09-23 06:31:54

pak4
Użytkownik

To chyba jasne, ?e pytam, czy dobrze rozumiem ?ród?o tego 'strachu' wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#16 2006-09-23 16:10:26

Jeanne
Użytkownik

Nie, ?le mnie zrozumia?e?. Elbereth napisa?a, ?e mamy trzech facetów na forum, a tylko jeden si? tu wypowiedzia?. Wi?c ja zapyta?am, czo mo?e si? boj?? big_smile

#17 2006-09-23 18:33:30

Robert_Benett
Użytkownik

W jakim to temacie mamy si? wypowiada?, bo troch? w?tek umkn???
Zatem jeszcze raz to samo pytanie dla s?abszych..

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -
Sanda?y sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#18 2006-09-23 19:06:19

pak4
Użytkownik

Rozumia?em, ?e pytanie brzmia?o: gdyby? móg? wybra? jedn? z bohaterek JA, jako swój idea? towarzyszki ?ycia, która to by by?a? I dlaczego Lizzy wink

I tak rozumia?em ten 'strach' -- sugesti?, ?e my, panowie, boimy si? odpowiada? na to pytanie. Czemu da?em swoist? interpretacj?, w stylu opacznego rozumienia (a la Lizzy w?a?nie).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#19 2006-09-23 19:45:35

Jeanne
Użytkownik

No to teraz chyba ju? si? zrozumieli?my? wink Robercie napisa?am tu czyli w tym temacie. big_smile

#20 2006-09-23 22:12:06

Robert_Benett
Użytkownik

hm..trudne pytanie, jeszcze trudniejsza odpowied?...po namy?le jednak stwierdzam, ?e wybra?bym Emm?....lubi? jak kobieta ma co? do powiedzenia...Lizzy by?aby druga kandydatk?..( mo?e kochank??)..obydwie panie ceni? za inteligencj? i dowcip..to dla mnie wazne...nie nudzi? si? w towarzystwie kobiety..

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#21 2006-09-24 18:46:07

pak4
Użytkownik

Lizzy kochank?? Ona za bardzo si? szanowa?a! Nie posz?aby na to.

A tak powa?nie to chcia?em napisa?, ?e:

1) Bohaterki JA pod tym wzgl?dem dzieli mniej ni? sugerujesz. Fanny, Anna, czy Elinor te? maj? ?ywy umys?; s? tylko bardziej introwertyczne. Ale przed m??em mog?yby si? otworzy?. Przynajmniej jest na to wi?ksza szansa ni? w przypadku puszki z Biedronki wink

2) Tak sobie my?le, ?e w sumie ka?da bohaterka ma w?a?ciwego m??a. Ze swoim ma??e?skim maj?tkiem, najwi?ksze obowi?zki towarzyskie b?d? spada? na Lizzy i Emm?. I s?usznie -- bo b?da ozdobami ka?dego towarzystwa.

Z drugiej strony introwertyczne, bardzo opanowane, oszcz?dne Elinor i Fanny wychodz? za stosunkowo biednych pastorów. S?owem mi?o??, oddanie, prostota i surowe obyczaje smile

Nawet w "Rozwa?nej i romantycznej", rozwa?niejsza Elinor zdobywa pozycj? odpowiedni? dla kobiety rozwa?nej i oszcz?dnej; podczas gdy Marianna, nawet nabieraj?ca rozwagi, b?dzie sobie mog?a pozwoli? w towarzystwie na wi?cej.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#22 2006-09-24 20:32:29

Robert_Benett
Użytkownik

Robercie, El?bieta kochank?. Chyba powiniene? zmieni? nicka na Robert_Wickham

EEE..tam..zaraz Wickham..do niego mi daleko, anim pi?kny ani hazardzista..nie, to nie ten model ?ycia...Skoro zabraniacie mi kochanki zostan? przy Emmie..ale Harriet Smith czy panny Bates nie zniós?bym w ?yciu..

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#23 2007-09-28 22:11:52

snowdrop
Użytkownik

A nie uwa?acie ?e faceci to lubi? takie g?upiutkie Marianne ...

#24 2007-09-28 22:27:58

Dione
Użytkownik

Robercie, gratuluj? gustu. Niestety zbyt wielu facetów wybiera tak jak sugeruje snowdrop

#25 2007-09-29 06:50:13

pak4
Użytkownik

Ale g?upota (czyja?, w?asna wprost przeciwnie wink ) straszliwie m?czy...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum