Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-08-23 18:20:39

Elizabeth
U¿ytkownik

Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Domyślam się, że na forum jest mało mężczyzn, a szkoda... Zastanawia mnie jaka postać kobieca z książek Jane Austen przypadła najbardziej mężczyznom do gustu. Którą uważają za ideał i żałują, że naprawde taka nie istnieje. Dziewczyny oczywiście darzą bezgranicznym uwielbieniem Darcy'ego, czemu się nie dziwię, bo też jestem pod jego urokiem;p Kapitan Wentworth również jawi mi się jako wspaniały mężczyzna.

Jeśli na forum jest mało mężczyzn, to pozostają nam chyba spekulacje. Myślę, że Lizzy jest najbardziej uwielbiana przez panów za błyskotliwość, poczucie humoru, inteligencję i nieprzeciętną urodę. A może jednak mężczyżni wolą łagodną Jane czy stateczną Elinor? Może piękną, acz pewną siebie Emmę lub delikatną i skłonną do niesienia wszelkiej pomocy Annę Elliot?

Ciekawa jestem waszych opinii.

Offline

 

#2 2006-08-23 19:10:55

pak4
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Bohaterki JA są ładne, ale nie są ideałami urody (z możliwym wyjątkiem Emmy). Ich charaktery, przy wszystkich zaletach, są złożone i wydają się 'rzeczywiste', a nie wyidealizowane. Przynajmniej nie zaś w tym stopniu wyidealizowane, co charaktery panów, oglądanych z większego dystansu. (W największym stopniu 'realność' dotyczy Lizzy i Emmy. No i Katarzyny Morland big_smile ) Myślę, że JA zależało, by bohaterki polubić/pokochać, wraz z ich wadami i ograniczeniami.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#3 2006-08-25 10:12:09

Dione
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Nie wiem, czy powinnam się wypowiadać, bo mężczyzną nie jestem ("A szkoda" jak mówi moja przyjaciółka), ale i tak to zrobię.
JA w mniejszym stopniu idealizowała kobiety niż mężczyzn, bo niestety o mężczyznach wiedziała mniej. W jej życiu mężczyźni byli obecni w salonach, na przyjęciach, wizytach, no i oczywiście w rodzinie. A jednak nie miała pojęcia co mówią i jak zachowują się mężczyźni w swoim własnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Chyba dlatego kobiety JA są bardziej "żywe". Gdybym była facetem (a znaki na niebie i ziemi coraz bardziej przekonują mnie, że chyba powinnam - dziadek przed moimi narodzinami nawet chciał mi nadać imię: Maciuś lol ) wybrałabym Lizzy lub Emmę. A nigdy w życiu Fanny z MP lub Harriet Smith, były nudne. A Lizzy i Emma mają charakter. Zawsze lepiej jest się razem kłócić niż nudzić wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#4 2006-08-25 10:39:04

Marija
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

A jednak nie miała pojęcia co mówią i jak zachowują się mężczyźni w swoim własnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do końca zdają sobie z tego sprawę. wink

8O Umieram z ciekawości :?: Wiem tylko, że to straszni plotkarze na ogół. No, panowie? :twisted:

Offline

 

#5 2006-08-25 11:48:50

pak4
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

A jednak nie miała pojęcia co mówią i jak zachowują się mężczyźni w swoim własnym gronie. Nawet obecne kobiety nie do końca zdają sobie z tego sprawę.

Hmm... sądzę, że jeśli kobieta pracuje w zawodzie, gdzie dominują mężczyźni, to sobie nieźle zdaje z tego sprawę. Przynajmniej ja obserwuję, że u mnie w pracy niemal nikt nie zmienia sposobu zachowania, gdy pojawia się kobieta. Oczywiście, jedna z dwóch, które u nas pracują wink (Administracji nie liczę, ale gdyby w administracji byli mężczyźni, też rozmowy milkłyby w ich pobliżu wink )

Gdybym była facetem [...] wybrałabym Lizzy lub Emmę. A nigdy w życiu Fanny z MP lub Harriet Smith, były nudne. A Lizzy i Emma mają charakter. Zawsze lepiej jest się razem kłócić niż nudzić wink

Prywatnie mam wiele sympatii do Elinor, ale ona po prostu jest do mnie podobna z charakteru. Tak przynajmniej twierdzi ankieta o tym, kim z bohaterów JA się jest. To takie prywatne skrzywienie, bo poza tym masz rację.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#6 2006-08-25 12:15:41

Marija
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Zawsze lepiej jest się razem kłócić niż nudzić wink

lol Wiem z doświadczenia, że najlepiej jest się godzić po solidnej awanturze wink A taki pan Rushword? To dopiero jest ideał!! 8O

Offline

 

#7 2006-08-25 14:47:30

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Ja chadzam na mecze gdzie jestem wyjątkiem więc moja kobiecość jest powoli ignorowana.
Fakt faceci w plotacvh sÄ… lepsi iod bab smile


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#8 2006-08-26 02:02:54

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

ale tematy meskich plotek sa zdecydowanie inne LD


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#9 2006-08-28 20:20:17

megg
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Zdecydowanie big_smile Choć ja może nie powinnam się wypowiadać, bo moje oba zawody są babskie do bólu, choć zdarzają się i rodzynki, a jak już się zdarzają-są przeważnie w tym cholernie dobrzy.... :evil:
A gdybym była mężczyzną, to chyba też przypadłyby mi najbardziej do gustu Lizzy i Emma....ale mężczyzną nie jestem i raczej sobie tego nawet nie wyobrażam big_smile Lubię swoją płeć big_smile (w sensie należenia do niej, a nie innej orientacji seksualnej;) )

Offline

 

#10 2006-09-07 14:07:27

Dione
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Szkoda, ze mamy tu mało facetów sad
Co byśmy nie wymyśliły, panowie i tak będą pewnie mieli inne zdanie roll


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#11 2006-09-09 13:47:22

elbereth
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Szkoda, że z tych trzech, których mamy, tylko jeden się wypowiedział big_smile


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#12 2006-09-21 16:08:14

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Czyżby strach? :twisted:


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#13 2006-09-21 18:54:13

pak4
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Czy sugerujesz, że się wskaże jakiś ideał, potem spotka w życiu i się nie spodoba, albo co gorsza -- spodoba się na chwilę, by stać się przekleństwem na wiecznośc? big_smile


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#14 2006-09-22 16:01:00

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Do kogo to pytanie? wink


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#15 2006-09-23 06:31:54

pak4
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

To chyba jasne, że pytam, czy dobrze rozumiem źródło tego 'strachu' wink


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#16 2006-09-23 16:10:26

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Nie, źle mnie zrozumiałeś. Elbereth napisała, że mamy trzech facetów na forum, a tylko jeden się tu wypowiedział. Więc ja zapytałam, czo może się boją? big_smile


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#17 2006-09-23 18:33:30

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

W jakim to temacie mamy się wypowiadać, bo trochę wątek umknął?
Zatem jeszcze raz to samo pytanie dla słabszych..


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#18 2006-09-23 19:06:19

pak4
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Rozumiałem, że pytanie brzmiało: gdybyś mógł wybrać jedną z bohaterek JA, jako swój ideał towarzyszki życia, która to by była? I dlaczego Lizzy wink

I tak rozumiałem ten 'strach' -- sugestię, że my, panowie, boimy się odpowiadać na to pytanie. Czemu dałem swoistą interpretację, w stylu opacznego rozumienia (a la Lizzy właśnie).


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#19 2006-09-23 19:45:35

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

No to teraz chyba już się zrozumieliśmy? wink Robercie napisałam tu czyli w tym temacie. big_smile


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#20 2006-09-23 22:12:06

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

hm..trudne pytanie, jeszcze trudniejsza odpowiedź...po namyśle jednak stwierdzam, że wybrałbym Emmę....lubię jak kobieta ma coś do powiedzenia...Lizzy byłaby druga kandydatką..( może kochanką?)..obydwie panie cenię za inteligencję i dowcip..to dla mnie wazne...nie nudzić się w towarzystwie kobiety..


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#21 2006-09-24 18:46:07

pak4
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Lizzy kochanką? Ona za bardzo się szanowała! Nie poszłaby na to.

A tak poważnie to chciałem napisać, że:

1) Bohaterki JA pod tym względem dzieli mniej niż sugerujesz. Fanny, Anna, czy Elinor też mają żywy umysł; są tylko bardziej introwertyczne. Ale przed mężem mogłyby się otworzyć. Przynajmniej jest na to większa szansa niż w przypadku puszki z Biedronki wink

2) Tak sobie myśle, że w sumie każda bohaterka ma właściwego męża. Ze swoim małżeńskim majątkiem, największe obowiązki towarzyskie będą spadać na Lizzy i Emmę. I słusznie -- bo będa ozdobami każdego towarzystwa.

Z drugiej strony introwertyczne, bardzo opanowane, oszczędne Elinor i Fanny wychodzą za stosunkowo biednych pastorów. Słowem miłość, oddanie, prostota i surowe obyczaje smile

Nawet w "Rozważnej i romantycznej", rozważniejsza Elinor zdobywa pozycję odpowiednią dla kobiety rozważnej i oszczędnej; podczas gdy Marianna, nawet nabierająca rozwagi, będzie sobie mogła pozwolić w towarzystwie na więcej.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#22 2006-09-24 20:32:29

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Robercie, Elżbieta kochanką. Chyba powinieneś zmienić nicka na Robert_Wickham

EEE..tam..zaraz Wickham..do niego mi daleko, anim piękny ani hazardzista..nie, to nie ten model życia...Skoro zabraniacie mi kochanki zostanę przy Emmie..ale Harriet Smith czy panny Bates nie zniósłbym w życiu..


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#23 2007-09-28 22:11:52

snowdrop
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

A nie uważacie że faceci to lubią takie głupiutkie Marianne ...

Offline

 

#24 2007-09-28 22:27:58

Dione
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Robercie, gratuluję gustu. Niestety zbyt wielu facetów wybiera tak jak sugeruje snowdrop


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#25 2007-09-29 06:50:13

pak4
U¿ytkownik

Re: Ideał kobiecy z książek Jane Austen

Ale głupota (czyjaś, własna wprost przeciwnie wink ) straszliwie męczy...


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB