Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-02-24 19:10:07

dorotka
U┐ytkownik

Kontynuacje ksi─ů┼╝ek Jane Austen

Nie wiedzia┼éam, gdzie by umie┼Ťci─ç to co koniecznie chcia┼éam napisa─ç, wi─Öc ┼╝eby chocia┼╝ raz napisa─ç co┼Ť na temat, musia┼éam zapocz─ůtkowa─ç nowy.
Chodzi o to, ┼╝e zacz─Ö┼éam czyta─ç jedn─ů z kontynuacji - "Emma i inni" i nie mog─Ö si─Ö od niej oderwa─ç. Jeszcze jej nie sko┼äczy┼éam, ale jest miejscami lepsza od Emmy. Mo┼╝e dlatego, ┼╝e g┼é├│wn─ů bohaterk─ů jest pani Goddard, osoba, kt├│ra w samej "Emmie" nie wypowiedzia┼éa ani s┼éowa, a nie wkurzaj─ůca i zarozumia┼éa swatka. Ksi─ů┼╝ka jest w formie epistolarnej, najwi─Öcej list├│w sypie si─Ö mi─Ödzy pani─ů Goddard i jej siostr─ů, kt├│ra ma ciekawe poczucie humoru.
"Emma i inni" bardzo mi si─Ö podoba, jest zabawna i przeros┼éa moje oczekiwania , prawd─Ö m├│wi─ůc. By─ç mo┼╝e autorka odziedziczy┼éa zdolno┼Ťci pisarskie od swojej ciotecznej prapraprababki. W ka┼╝dym razie, polecam.
Pewnie nietrudno j─ů znale┼║─ç, skoro pojawi┼éa sie w jednej z mniejszych polickich bibliotek big_smile

Napiszcie co┼Ť o innych kontynuacjach, kt├│re warto albo nie warto przeczyta─ç.
Loana, mog┼éaby┼Ť przes┼éa─ç mi to co przepisywa┼éy┼Ťmy wtedy? O ile to jeszcze masz, oczywi┼Ťcie. Bo prawd─Ö m├│wi─ůc, ciekawi mnie ile bzdur mog┼éa ta niewydarzona pisarka jeszcze umie┼Ťci─ç wink

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#2 2005-02-25 20:59:05

Marianna
U┐ytkownik

Re: Kontynuacje ksi─ů┼╝ek Jane Austen

Je┼Ťli Ci si─Ö podoba "Emma i inni" to polecam pierwsz─ů cz─Ö┼Ť─ç tej ksi─ů┼╝ki "┼Üwiat Emmy", r├│wnie┼╝ zawieraj─ůc─ů listy pani Goddard, ale pisane r├│wnolegle z wydarzeniami z "Emmy". Jest to wi─Öc "Emma" oczami Pani Goddard. Jeszcze jej w ca┼éo┼Ťci nie przeczyta┼éam, ale podajrzewam, ┼╝e mo┼╝e by─ç zabawna.

#3 2005-04-08 14:46:33

fringilla
U┐ytkownik

Ja w┼éa┼Ťnie dzi┼Ť sko┼äczy┼éam "┼Üwiat Emmy" (swoj─ů drog─ů oryginalny tytu┼é "A visit to Highbury" bardziej mi sie podoba). Bardzo mi sie podoba┼é. Zabawne jest spojrzenie na te wszystkie znane nam wydarzenia oczami kogos innego. No napisane z wielkim szacunkiem dla orygina┼éu, kt├│ry jak zaznacza we wstepie autorka, jest dla niej ┼Ťwieto┼Ťci─ů.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2005-04-12 13:15:03

fringilla
U┐ytkownik

Jeszcze jedno skojarzenie odno┼Ťnie ┼Üwiata Emmy. Czy zwr├│ci┼éy┼Ťcie uwag─Ö, ┼╝e m┼éoda Charlotta ma obi─ů─ç posad─Ö guwernatki trzech dziwczynek na plebanii gdzie┼Ť na P├│┼énocy, w┼Ťr├│d wrzosowisk? Tylko czeka┼éam, czy pojawi si─Ö informacja, ┼╝e dziwczynki maj─ů na imi─Ö Charlotte, Emily i Anne, a miejscowo┼Ť─ç nazywa si─Ö Haworth. Uwielbiam takie nawi─ůzania mi─Ödzy wierszami...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#5 2005-04-16 21:09:02

Rachela
U┐ytkownik

Czytam to forum i dosz┼éam do wniosku ┼╝e chcia┼éabym przeczyta─ç t─ů kontynuacj─Ö Rozwa┼╝nej i Romantycznej. Troch─Ö si─Ö boj─Ö co wymy┼Ťli┼éa Emma Tennant ale...Ma kt├│ras z was t─ů ksi─ůzk─Ö i mo┼╝e w jaki┼Ť sposob pozyczy─ç? By┼éabym wdzi─Öczna

Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

#6 2005-04-17 08:27:27

Mila
U┐ytkownik

Z tego co wiem , nie musisz si─Ö ba─ç ;-) Bo ksi─ů┼╝ki "┼Üwiat Emmy" i "Emma i inni" napisa┼éa nie pani Tennent, tylko prawnuczka (czy jako┼Ť tak -jak si─Ö myl─Ö to inni na pewno mnie poprawi─ů) samej JA, Joan Austen-Leigh. Ale niestety nie mam tej ksi─ů┼╝ki, ┼╝ebym mog┼éa Ci j─ů po┼╝yczy─ç :-(((

#7 2005-04-17 11:31:46

Rachela
U┐ytkownik

No s┼éysza┼éam ┼╝e te kontynuacje Emmy s─ů dobre ale chodzi mi o t─ů ksi─ůzk─Ö Emmy Tennant " Eleonora i Marianna" - kontynuacja Rozwa┼╝nej i Romantycznej:)

#8 2005-04-17 12:35:43

Rachela
U┐ytkownik

Aha i jeszcze jedno:) ja kiedy┼Ť napisz─Ö jak─ůs kontynuacj─Ö i to napewno b─Ödzie wspania┼éa ksi─ůzka:) narazie zbieram jeszcze pomysly:D

#9 2005-04-27 22:13:47

Essi
U┐ytkownik

By─ç mo┼╝e nie powinnam si─Ö na ten temat wypowiada─ç, gdy┼╝ nie przeczyta┼éam ani jednej kontynuacji ksi─ů┼╝ek Austen, ale ja wprost nie znosz─Ö tego rodzaju ksi─ů┼╝ek. I kto by ich nie pisa┼é, czy to wnuczka autorki, czy kompletnie nieznana kobieta, dla mnie s─ů one, niczym innym jak marn─ů namiastk─ů orygina┼éu. Nie lubi─Ö kontynuacji zako┼äczonych ksi─ů┼╝ek, a w szczeg├│lno┼Ťci pisanych przez innego autora. Nigdy ich nie czytam, z obawy, ┼╝e zepsuje mi to na zawsze pierwowz├│r. Wyj─ůtkiem by┼éa tylko "Scarlett" - dalszy ci─ůg "Przemin─Ö┼éo z wiatrem", ale zako┼äczenie kompletnie mnie nie zadowoli┼éo, wi─Öc nie mog┼éam si─Ö powstrzyma─ç tongue

#10 2005-04-28 17:41:22

aire
U┐ytkownik

Nie wiem czy "Sanditon" 30-rozdzia┼éowe mo┼╝na nazwa─ç kontynuacj─ů, ale mnie osobi┼Ťcie podoba┼éo i - niemal┼╝e (a to wa┼╝ne s┼é├│wko wink ) -nie odczu┼éam r├│┼╝nicy pomi─Ödzy rozdzia┼éami JA a M.Dobbs, wi─Öc polecam big_smile Ko┼äcze bo mo┼╝e to nie odpowiednie miejsce na poruszanie tematu "S"
pozdrawiam big_smile

#11 2005-04-29 16:00:21

dorotka
U┐ytkownik

Essi, wiadomo, ┼╝e kontynuacje nie dorastaj─ů do pi─Öt orygina┼éowi. Ale niekt├│rzy ludzie lubi─ů sobie troch─Ö pofantazjowa─ç i naprawd─Ö nie musimy ich czyta─ç, niech sobie pisz─ů co chc─ů.
No racja, tacy ludzie ┼╝eruj─ů na dorobku i nazwisku znanych ludzi, poza tym to troch─Ö nie w porz─ůdku ci─ůgn─ů─ç co┼Ť dalej, skoro sam autor postanowi┼é zako┼äczy─ç losy bohater├│w w danym momencie. Ale niech im b─Ödzie wink
Nie czyta┼éam tej kontynuacji "Przemin─Ö┼éo z wiatrem" - mo┼╝e dlatego, ┼╝e ledwo przebrn─Ö┼éam przez t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö. Jako┼Ť mnie nie zachwyci┼éa. Nie bijcie... wink

#12 2005-05-01 16:16:26

aga
U┐ytkownik

Jestem "za, a nawet przeciw" kontynuacjom JA. Za wtedy, gdy s─ů
zgrabnie i zgodnie z duchem oryginału napisane, a przeciw, gdy jest
inaczej. Otóż w tych drugich tak naprawdę, to oprócz nazwisk "z oryginału" wszystko jest inne, wtedy nie odczuwamy tej atmosfery.
Tak w skr├│cie widz─Ö t─Ö spraw─Ö, ale przecie┼╝ ca┼éa kultura na ┼Ťwiecie pe┼éna jest kontynuacji znanych dzie┼é, ich podr├│bek, na┼Ťladownictw!
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że niejedno arcydzieło może być
"plagiatem" nieznanego utworu, opowie┼Ťci, legendy.
Mam w domu par─Ö utwor├│w Tennant i Garrett, traktuj─Ö je z przymru┼╝eniem oka i jako ciekawostk─Ö.

#13 2005-05-12 10:52:08

sister
U┐ytkownik

Zaczynam w┼éa┼Ťnie czyta─ç "Zakochan─ů Emm─Ö" i musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e jestem zniesmaczona. Pani Tennant powinna chyba zmieni─ç zaw├│d. Tak g┼éupich tekst├│w i opis├│w przyczyn zachow┼ä nie czyta┼éam ju┼╝ dawno, kompletny brak logiki, normalnie kosmos... nie wiem czy b─Öd─Ö kontynuowa┼éa czytanie, bo naprawd─Ö nie warto...

#14 2005-05-20 08:11:17

gullviva
U┐ytkownik

i ja przeczytalam "dopiski" Tennant i tez mi sie absolutnie nie podobaj.....ale tez nie przeczytalam nigdy zadnej kontynuacji powiesci napisanej nie przez tego samego autor zeby mi sie podobala...... :?

[img]http://img234.imageshack.us/img234/1175/7777dp2.jpg[/img]
Pozdrawiam serdecznie smile

#15 2005-05-23 11:49:43

aga
U┐ytkownik

Mnie te┼╝ specjalnie te kontynuacje nie zachwycaj─ů, ale pisarki trafnie
opisuja niektóre cechy charakterów. Akurat zauważyłam, ze dwie autorki
- Aiken i Tennant - w dalszym ci─ůgu "R i R" jednakowo oceni┼éy Edwarda
Ferrarsa, m─Ö┼╝a Eleonory. Jaki jest po ┼Ťlubie wg opinii autorek?
Nadmiernie sk─ůpy, zgorzknia┼éy, bez ┼╝adnej woli i inicjatywy, aby zmieni─ç
swe ┼╝ycie i Eleonory, polepszy─ç warunki bytu, za to tyranizuj─ůcy ┼╝on─Ö.
A Eleonora, tak bardzo w nim zakochana, wybaczajaca mu wszystko,
z trudem znosi jego humory i bierno┼Ť─ç.
S─ůdz─Ö, ┼╝e jest to bardzo trafny opis, cho─ç oczywi┼Ťcie mog┼éoby by─ç
inaczej. Ale czy┼╝ wcze┼Ťniej Edward robi┼é co┼Ť innego? To jemu Eleonora
"zalatwiła" dzięki płk Brandonowi plebanię, bo Edward w ogóle palcem
nie kiwn─ů┼é, aby czego┼Ť szukac. Co Wy na to?

#16 2005-05-23 22:59:53

sister
U┐ytkownik

Tego akurat nie mia┼éam okazji czyta─ç, ale powiem jedno... Pani Tennant zdecydowanie powinna zmieni─ç zaw├│d........By┼éam tyko rozczarowana z┼éym stylem i og├│lnie brakiem polotu ksi─ů┼╝ki do momentu sceny lesbijskiego poca┼éunku pomi─Ödzy Emm─ů a fa┼észyw─ů baronow─ů... potem by┼éam ju┼╝ tylko przera┼╝ona, ze kto┼Ť to w og├│le wyda┼é... za przeproszeniem mia┼éa chyba ci─Ö┼╝kie obstrukcje (znaczy si─Ö zatwardzenia...) gdy to pisa┼éa. Do kosza i nic wi─Öcej!!!

#17 2005-05-24 15:36:33

dorotka
U┐ytkownik

Ja zrezygnowa┼éam z jej "tw├│rczo┼Ťci" ju┼╝ podczas przepisywania mojego fragmentu wink
Nasuwa mi si─Ö tekst, kt├│rym obdarzy┼éaby jej ksi─ů┼╝ki moja sorka od PWD. Ale lepiej nie przytocz─Ö... big_smile

#18 2005-05-25 12:24:30

sister
U┐ytkownik

Taaa, czyli nie tylko ja mam takie zdanie o wypocinach niejakiej Tennant...

Boże broń przed takimi pseudoliteratami... brrrrr.....

#19 2005-05-25 20:54:22

moniczek
U┐ytkownik

A ja nie mam zdania, bo jeszcze nie miałam okazji nic przeczytać. sad
I przez Was jako┼Ť nie chce mi si─Ö nawet pr├│bowa─ç. No prosz─Ö... kto┼Ť zniech─Öci┼é mnie do ksi─ů┼╝ek... hmmmm....
Dorotka - a co to jest PWD :?: 8O

#20 2005-05-26 11:52:52

dorotka
U┐ytkownik

Propedeutyka Wiedzy Dziennikarskiej - fantastyczny przedmiot z nasz─ů fantastyczn─ů profesork─ů, przypominaj─ůc─ů gestapowca big_smile
Nazywamy t─Ö lekcj─Ö "seansem nienawi┼Ťci" lol

#21 2005-05-26 12:57:07

sister
U┐ytkownik

Sorki, nie chcia┼éam nikogo zniech─Öca─ç... Po prostu ta lektura wprawi┼éa mnie w takie os┼éupienie, ┼╝e zareagowa┼éam z┼éo┼Ťci─ů i wielkim rozczarowaniem t─ů fataln─ů profanacj─ů...

#22 2005-05-26 14:36:08

dorotka
U┐ytkownik

Sister, jak najbardziej rozumiem i popieram lol

#23 2005-05-28 18:56:12

sister
U┐ytkownik

zy pozosta┼ée kontynuacje tej pani s─ů tak samo z┼ée jak "Zakochana Emma" czy tylko ja tak fatalnie trafi┼éam na pocz─ůtek?

#24 2005-05-28 19:05:13

dorotka
U┐ytkownik

Nie czytałam, więc nie wiem.
Ale mam dziwne uczucie, ┼╝e lepszej nie u┼Ťwiadczysz wink

#25 2005-05-28 23:39:00

fringilla
U┐ytkownik

Trudno o por├│wnania, bo jak kt├│┼Ť przeczyta jedn─ů, to do innych si─Ö nie zabiera - ja trafi┼éam na Eleonor─Ö i Mariann─Ö, brrr.

Pozdr. Agata
gg 5739618

Stopka forum