Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2006-08-21 21:06:56

megg
Użytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

(Megg pisa?a, ?e wzorowane na greckich tunikach -- bardzo mo?liwe).

Ja Ci zaraz dam "bardzo mo?liwe" :twisted: :twisted:

#27 2006-08-22 06:39:41

pak4
Użytkownik

O! Ju? mi da?a?! :twisted: Czytaj?c Twoj? odpowied? zapomnia?em o gotuj?cym si? mleku na ?niadanie... Usatysfakcjonowana? :twisted:

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#28 2006-08-22 12:36:05

megg
Użytkownik

Ale? nie chcia?am skrzywdzic Twojego mleka :oops: Mam nadziej?, ?e da?o si? je uratowa? smile

#29 2006-08-30 21:13:00

Ulka
Użytkownik

.z mojego m?skiego punktu widzenia kapitan Wentworth to ca?kiem niez?y facet.

z kobiecego punktu widzenia tez:)
Ciraiana widzia?am jeszcze w jednej z wersji Jane Eyre, ale prezentowal sie gorzej..swoja droga "Perswazje" przeczytalam zanim obejrzalam film i o ile jeszcze pamietam kapitan W. widzial mi sie blondynem...przy tym bardziej lalusiowatym, choc na swoj sposob urodziwym. w filmie jest bardziej meski i realny:) Jane Austen pisala zreszta o jego wielkiej urodzie...cokolwiek to znaczylo dla niej, dla Anny i innych panien:)

a tak z innej beczki- watek ma tytul "inne powiesci" a widze ze mowa glownie o filmach:) ciekawe..
od niedawna tu jestem, nie znam jeszcze calego forum ale lekko mnie to dziwi. czy moze sie myle i o samych powiesciach tez sie dyskutuje? big_smile

"cierpliwo?? - spokój ?e przecie? si? stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#30 2006-08-30 22:48:07

AineNiRigani
Użytkownik

w sumie do?? czesto offtopujemy... big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#31 2006-08-30 23:04:45

megg
Użytkownik

"Do??" to bardzo ?agodne okre?lenie naszej dzia?alno?ci konwersacyjnej big_smile Ale co do filmów i powie?ci, to chyba to si? tu traktuje ??cznie, bo gdyby zrobi? osobne w?tki, to by?oby ich du?o wi?cej,a tak mamy powie?ci + ekranizacje...O powie?ciach te? dyskutujemy smile I tak samo jest w w?tku "Duma i uprzedzenie"-o powie?ci i ró?nych ekranizacjach w tym samym dziale. Zgadza si? :?: :?:

#32 2006-09-01 08:06:32

Marija
Użytkownik

lol Obejrza?am "Opactwo Northanger" - najdziwaczniejsza ekranizacja JA, jak? widzia?am (nowszy "Mansfield Park" nie tyle by? dziwaczny, co oburzaj?cy :twisted: ). Filmowa Katarzyna, cho? ?adna, szczególnie w niektórych uj?ciach, robi?a strasznie wielkie oczy, Henry Tilney oraz John Thorpe byli rudzi jak nieszcz??cie, genera? Tilney demoniczno-stukni?ty, a jego przyjació?ka markiza jaka?tam to by?a chyba z rodziny Adamsów 8O . Nie pami?tam, kiedy si? dzieje akcja - s?dz?c po strojach i wzmiankach, koniec XVIII w. (m??a markizy przed rokiem zgilotynowano we Francji, a wi?c jeszcze trwa ta paskudna rewolucja). Twórcy filmu starali si? odda? romantyczne fantazje Katarzyny, mg?y si? snuj? w dziwnych miejscach par? razy, tak jakby akcja rozgrywa?a si? ok. 4 rano lol . Nie wiem, czy pr?dko wróc? do tego filmu :?

#33 2006-09-01 08:17:45

pak4
Użytkownik

Eee... "Opactwo" nie jest takie z?e. Owszem -- mamy t? markiz? i uproszczone zako?czenie, a i Tilney jaki? dziwny z wygl?du (Thorpe jest czarnym bohaterem i dobrze, ?e wygl?da jak wygl?da). Natomiast problemem jest chyba m?odzie?czo?? (dziewcz?co?? smile ) samej powie?ci -- jej bohaterka jest naiwna (a co oddaje naiwno?? równie dobrze, jak wielkie oczy?), op?tana romantycznymi wizjami.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#34 2006-09-01 08:34:27

Marija
Użytkownik

Aha, "Opactwo" to jeszcze taka wprawka JA? No có?...

#35 2006-09-01 09:22:15

pak4
Użytkownik

Czy wprawka, to mo?na si? spiera?. Na pewno powie?? wyra?nie inna. Bardziej naiwna, prosta, ale te? chyba szczerzej niektórej zjawiska ukazuj?ca.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#36 2006-09-01 09:48:10

AineNiRigani
Użytkownik

ja czyta??m swego czasu, ?e Opactwo jest inne dlatego, ?e jedn? nog? tkwi jeszcze w romanty?mie. Ale Fringilla pisa?a, ?e to raczej jest kwestia pastiszu .

#37 2006-09-01 10:10:45

Marija
Użytkownik

Ja bym si? te? sk?ania?a do pastiszu w wykonaniu JA, ale ekranizacja to jest pastisz do kwadratu lol

#38 2006-09-01 10:17:23

megg
Użytkownik

"Opactwo" to jest pastisz. Podobno najs?ynniejszy pastisz na powie?ci gotyckie, jaki kiedykolwiek zosta? napisany big_smile Tak przynajmniej pisze Lipo?ski w "Dziejach kultury brytyjskiej" smile

#39 2006-09-01 10:41:18

elbereth
Użytkownik

Czyli ekranizacja to pastisz pastiszu? big_smile Kurcze, szkoda, ?e jeszcze tego nie widzia?am...

?ona: Dlaczego zostawi?e? mnie sam?? Wida? kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M??: Ale? sk?d! Gdyby?cie oboje ton?li w rzece, ratowa?bym Ciebie!
?ona: Naprawd??
M??: Oczywi?cie! Jeste? dwa razy l?ejsza! big_smile

#40 2006-09-01 11:46:01

Marija
Użytkownik

Czyli ekranizacja to pastisz pastiszu? big_smile Kurcze, szkoda, ?e jeszcze tego nie widzia?am...

Fryzury i makija?e jak z opery - wypisz wymaluj, "Taniec wampirów" lol

#41 2006-09-01 12:18:18

pak4
Użytkownik

ja czyta??m swego czasu, ?e Opactwo jest inne dlatego, ?e jedn? nog? tkwi jeszcze w romanty?mie. Ale Fringilla pisa?a, ?e to raczej jest kwestia pastiszu.

Pastisz pastiszem, ale chyba nie pisa?a by go tak samo o dekad? starsza. Tak nawiasem mówi?c, to romantyzm w?a?ciwie si? dopiero zaczyna? -- trudno by mówi?, ?e JA JU? nie tkwi w romantyzmie, nawet je?li czasem mo?e uchodzi? za twórczyni? prototypów powie?ci realistycznej.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#42 2006-09-01 12:37:33

Marija
Użytkownik

Postgotycyzm, preromantyzm. Literaturoznawcy mnie zjedz? lol JA nie potraktowa?a tematu zbyt serio, jest to pastisz raczej ?mieszny ni? powa?ny, ale film!! te stroje, fryzury i makija?e! to trzeba zobaczy? lol

#43 2006-09-01 16:03:41

AineNiRigani
Użytkownik

Tak nawiasem mówi?c, to romantyzm w?a?ciwie si? dopiero zaczyna?

Fakt - za szybko pisa?am - chodzi?o mi, ze jedn? noga sta?a jeszcze w Oswieceniu, a drug? ju? w Romantyzmie. big_smile

#44 2006-09-01 17:01:02

megg
Użytkownik

Jane Austen trudno jest wrzuci? do jakie? terminologicznego worka, dlatego jej twórczo?? ma swoje osobne okre?lenie--"novel of sensibility". Ona jest w?asnie tak miedzy o?wieceniem a romantyzmem czasowo, ale z romantyzmem nie ma nic wspólnego tak na dobr? spraw? i sama nie ceni?a tego nurtu, natomiast schodz?cy ju? wówczas na psy sentymentalizm zawdzi?cza jej na krótki czas swoisty renesans smile Cho? sentymentalna to ona te? nie by?a i st?d powy?szy termin smile A "Opactwo" jako pastisz jest naprawd? dobr? powie?ci?! Jane pi?knie uchwyci?a wszystkie te schematy i klisze tak ch?tnie powielane w powie?ciach gotyckich,zawar?a tyle aluzji do tego typu literatury, ?e a? mi?o big_smile A jednocze?nie zrobi?a to subtelnie. Swoj? drog? ja polecam naprawd? sobie takie co? poczyta?--moje typy to "Tajemnice Zamku Udolpho" A.Radcliffe, "Mnich" M.G. Lewisa i "Zamczysko w Otranto" H. Walpole'a. Przy czym pierwsz? i ostatni? polecam jako komedi? big_smile a ?rodkow? nie tylko--to ca?kiem niez?a powie?? nawet......

#45 2006-09-01 17:04:30

megg
Użytkownik

Jak bedziesz odwiedza?a stolic? swojego hrabstwa, czyli Wroc?aw big_smile zapraszam na obejrzenie "Opactwa" wink

#46 2006-09-01 17:20:14

elbereth
Użytkownik

Nie omieszkam skorzysta?. big_smile Mo?e by? tak pod koniec miesi?ca? big_smile

?ona: Dlaczego zostawi?e? mnie sam?? Wida? kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M??: Ale? sk?d! Gdyby?cie oboje ton?li w rzece, ratowa?bym Ciebie!
?ona: Naprawd??
M??: Oczywi?cie! Jeste? dwa razy l?ejsza! big_smile

#47 2006-09-01 17:30:48

megg
Użytkownik

Ale? oczywi?cie big_smile

#48 2006-09-02 20:02:43

megg
Użytkownik

Je?eli znajd? si? jeszcze jacy? ?mia?kowie, którzy pod koniec miesi?ca b?d? przeje?d?a? przez Wroc?aw, to zapraszam równie? big_smile

#49 2006-09-18 12:45:39

pak4
Użytkownik

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#50 2006-09-18 13:05:31

Marija
Użytkownik

No w?a?nie - co oni przed sob? nosili w tej ?a?ni? pachn?ce zió?ka? Aha, pak, bardzo Ci dziekuj? za kwiatki urodzinowe :oops: big_smile Naprawd? bardzo mi mi?o...

Stopka forum