Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-08-21 21:06:56

megg
U┐ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

(Megg pisała, że wzorowane na greckich tunikach -- bardzo możliwe).

Ja Ci zaraz dam "bardzo mo┼╝liwe" :twisted: :twisted:

#27 2006-08-22 06:39:41

pak4
U┐ytkownik

O! Ju┼╝ mi da┼éa┼Ť! :twisted: Czytaj─ůc Twoj─ů odpowied┼║ zapomnia┼éem o gotuj─ůcym si─Ö mleku na ┼Ťniadanie... Usatysfakcjonowana? :twisted:

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#28 2006-08-22 12:36:05

megg
U┐ytkownik

Ależ nie chciałam skrzywdzic Twojego mleka :oops: Mam nadzieję, że dało się je uratować smile

#29 2006-08-30 21:13:00

Ulka
U┐ytkownik

.z mojego męskiego punktu widzenia kapitan Wentworth to całkiem niezły facet.

z kobiecego punktu widzenia tez:)
Ciraiana widziałam jeszcze w jednej z wersji Jane Eyre, ale prezentowal sie gorzej..swoja droga "Perswazje" przeczytalam zanim obejrzalam film i o ile jeszcze pamietam kapitan W. widzial mi sie blondynem...przy tym bardziej lalusiowatym, choc na swoj sposob urodziwym. w filmie jest bardziej meski i realny:) Jane Austen pisala zreszta o jego wielkiej urodzie...cokolwiek to znaczylo dla niej, dla Anny i innych panien:)

a tak z innej beczki- watek ma tytul "inne powiesci" a widze ze mowa glownie o filmach:) ciekawe..
od niedawna tu jestem, nie znam jeszcze calego forum ale lekko mnie to dziwi. czy moze sie myle i o samych powiesciach tez sie dyskutuje? big_smile

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#30 2006-08-30 22:48:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

w sumie do┼Ť─ç czesto offtopujemy... big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#31 2006-08-30 23:04:45

megg
U┐ytkownik

"Do┼Ť─ç" to bardzo ┼éagodne okre┼Ťlenie naszej dzia┼éalno┼Ťci konwersacyjnej big_smile Ale co do film├│w i powie┼Ťci, to chyba to si─Ö tu traktuje ┼é─ůcznie, bo gdyby zrobi─ç osobne w─ůtki, to by┼éoby ich du┼╝o wi─Öcej,a tak mamy powie┼Ťci + ekranizacje...O powie┼Ťciach te┼╝ dyskutujemy smile I tak samo jest w w─ůtku "Duma i uprzedzenie"-o powie┼Ťci i r├│┼╝nych ekranizacjach w tym samym dziale. Zgadza si─Ö :?: :?:

#32 2006-09-01 08:06:32

Marija
U┐ytkownik

lol Obejrza┼éam "Opactwo Northanger" - najdziwaczniejsza ekranizacja JA, jak─ů widzia┼éam (nowszy "Mansfield Park" nie tyle by┼é dziwaczny, co oburzaj─ůcy :twisted: ). Filmowa Katarzyna, cho─ç ┼éadna, szczeg├│lnie w niekt├│rych uj─Öciach, robi┼éa strasznie wielkie oczy, Henry Tilney oraz John Thorpe byli rudzi jak nieszcz─Ö┼Ťcie, genera┼é Tilney demoniczno-stukni─Öty, a jego przyjaci├│┼éka markiza jaka┼Ťtam to by┼éa chyba z rodziny Adams├│w 8O . Nie pami─Ötam, kiedy si─Ö dzieje akcja - s─ůdz─ůc po strojach i wzmiankach, koniec XVIII w. (m─Ö┼╝a markizy przed rokiem zgilotynowano we Francji, a wi─Öc jeszcze trwa ta paskudna rewolucja). Tw├│rcy filmu starali si─Ö odda─ç romantyczne fantazje Katarzyny, mg┼éy si─Ö snuj─ů w dziwnych miejscach par─Ö razy, tak jakby akcja rozgrywa┼éa si─Ö ok. 4 rano lol . Nie wiem, czy pr─Ödko wr├│c─Ö do tego filmu :?

#33 2006-09-01 08:17:45

pak4
U┐ytkownik

Eee... "Opactwo" nie jest takie z┼ée. Owszem -- mamy t─Ö markiz─Ö i uproszczone zako┼äczenie, a i Tilney jaki┼Ť dziwny z wygl─ůdu (Thorpe jest czarnym bohaterem i dobrze, ┼╝e wygl─ůda jak wygl─ůda). Natomiast problemem jest chyba m┼éodzie┼äczo┼Ť─ç (dziewcz─Öco┼Ť─ç smile ) samej powie┼Ťci -- jej bohaterka jest naiwna (a co oddaje naiwno┼Ť─ç r├│wnie dobrze, jak wielkie oczy?), op─Ötana romantycznymi wizjami.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#34 2006-09-01 08:34:27

Marija
U┐ytkownik

Aha, "Opactwo" to jeszcze taka wprawka JA? No c├│┼╝...

#35 2006-09-01 09:22:15

pak4
U┐ytkownik

Czy wprawka, to mo┼╝na si─Ö spiera─ç. Na pewno powie┼Ť─ç wyra┼║nie inna. Bardziej naiwna, prosta, ale te┼╝ chyba szczerzej niekt├│rej zjawiska ukazuj─ůca.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#36 2006-09-01 09:48:10

AineNiRigani
U┐ytkownik

ja czyta┼é─ům swego czasu, ┼╝e Opactwo jest inne dlatego, ┼╝e jedn─ů nog─ů tkwi jeszcze w romanty┼║mie. Ale Fringilla pisa┼éa, ┼╝e to raczej jest kwestia pastiszu .

#37 2006-09-01 10:10:45

Marija
U┐ytkownik

Ja bym się też skłaniała do pastiszu w wykonaniu JA, ale ekranizacja to jest pastisz do kwadratu lol

#38 2006-09-01 10:17:23

megg
U┐ytkownik

"Opactwo" to jest pastisz. Podobno najs┼éynniejszy pastisz na powie┼Ťci gotyckie, jaki kiedykolwiek zosta┼é napisany big_smile Tak przynajmniej pisze Lipo┼äski w "Dziejach kultury brytyjskiej" smile

#39 2006-09-01 10:41:18

elbereth
U┐ytkownik

Czyli ekranizacja to pastisz pastiszu? big_smile Kurcze, szkoda, że jeszcze tego nie widziałam...

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#40 2006-09-01 11:46:01

Marija
U┐ytkownik

Czyli ekranizacja to pastisz pastiszu? big_smile Kurcze, szkoda, że jeszcze tego nie widziałam...

Fryzury i makija┼╝e jak z opery - wypisz wymaluj, "Taniec wampir├│w" lol

#41 2006-09-01 12:18:18

pak4
U┐ytkownik

ja czyta┼é─ům swego czasu, ┼╝e Opactwo jest inne dlatego, ┼╝e jedn─ů nog─ů tkwi jeszcze w romanty┼║mie. Ale Fringilla pisa┼éa, ┼╝e to raczej jest kwestia pastiszu.

Pastisz pastiszem, ale chyba nie pisa┼éa by go tak samo o dekad─Ö starsza. Tak nawiasem m├│wi─ůc, to romantyzm w┼éa┼Ťciwie si─Ö dopiero zaczyna┼é -- trudno by m├│wi─ç, ┼╝e JA JU┼╗ nie tkwi w romantyzmie, nawet je┼Ťli czasem mo┼╝e uchodzi─ç za tw├│rczyni─Ö prototyp├│w powie┼Ťci realistycznej.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#42 2006-09-01 12:37:33

Marija
U┐ytkownik

Postgotycyzm, preromantyzm. Literaturoznawcy mnie zjedz─ů lol JA nie potraktowa┼éa tematu zbyt serio, jest to pastisz raczej ┼Ťmieszny ni┼╝ powa┼╝ny, ale film!! te stroje, fryzury i makija┼╝e! to trzeba zobaczy─ç lol

#43 2006-09-01 16:03:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tak nawiasem m├│wi─ůc, to romantyzm w┼éa┼Ťciwie si─Ö dopiero zaczyna┼é

Fakt - za szybko pisa┼éam - chodzi┼éo mi, ze jedn─ů noga sta┼éa jeszcze w Oswieceniu, a drug─ů ju┼╝ w Romantyzmie. big_smile

#44 2006-09-01 17:01:02

megg
U┐ytkownik

Jane Austen trudno jest wrzuci─ç do jakie┼Ť terminologicznego worka, dlatego jej tw├│rczo┼Ť─ç ma swoje osobne okre┼Ťlenie--"novel of sensibility". Ona jest w┼éasnie tak miedzy o┼Ťwieceniem a romantyzmem czasowo, ale z romantyzmem nie ma nic wsp├│lnego tak na dobr─ů spraw─Ö i sama nie ceni┼éa tego nurtu, natomiast schodz─ůcy ju┼╝ w├│wczas na psy sentymentalizm zawdzi─Öcza jej na kr├│tki czas swoisty renesans smile Cho─ç sentymentalna to ona te┼╝ nie by┼éa i st─ůd powy┼╝szy termin smile A "Opactwo" jako pastisz jest naprawd─Ö dobr─ů powie┼Ťci─ů! Jane pi─Öknie uchwyci┼éa wszystkie te schematy i klisze tak ch─Ötnie powielane w powie┼Ťciach gotyckich,zawar┼éa tyle aluzji do tego typu literatury, ┼╝e a┼╝ mi┼éo big_smile A jednocze┼Ťnie zrobi┼éa to subtelnie. Swoj─ů drog─ů ja polecam naprawd─Ö sobie takie co┼Ť poczyta─ç--moje typy to "Tajemnice Zamku Udolpho" A.Radcliffe, "Mnich" M.G. Lewisa i "Zamczysko w Otranto" H. Walpole'a. Przy czym pierwsz─ů i ostatni─ů polecam jako komedi─Ö big_smile a ┼Ťrodkow─ů nie tylko--to ca┼ékiem niez┼éa powie┼Ť─ç nawet......

#45 2006-09-01 17:04:30

megg
U┐ytkownik

Jak bedziesz odwiedzała stolicę swojego hrabstwa, czyli Wrocław big_smile zapraszam na obejrzenie "Opactwa" wink

#46 2006-09-01 17:20:14

elbereth
U┐ytkownik

Nie omieszkam skorzysta─ç. big_smile Mo┼╝e by─ç tak pod koniec miesi─ůca? big_smile

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#47 2006-09-01 17:30:48

megg
U┐ytkownik

Ale┼╝ oczywi┼Ťcie big_smile

#48 2006-09-02 20:02:43

megg
U┐ytkownik

Je┼╝eli znajd─ů si─Ö jeszcze jacy┼Ť ┼Ťmia┼ékowie, kt├│rzy pod koniec miesi─ůca b─Öd─ů przeje┼╝d┼╝a─ç przez Wroc┼éaw, to zapraszam r├│wnie┼╝ big_smile

#49 2006-09-18 12:45:39

pak4
U┐ytkownik

Link do fotosu z łaźni (Opactwo):

http://img224.imageshack.us/my.php?image=pdvd332iw0.png

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#50 2006-09-18 13:05:31

Marija
U┐ytkownik

Link do fotosu z łaźni (Opactwo):

http://img224.imageshack.us/my.php?image=pdvd332iw0.png

No w┼éa┼Ťnie - co oni przed sob─ů nosili w tej ┼éa┼║ni? pachn─ůce zi├│┼éka? Aha, pak, bardzo Ci dziekuj─Ö za kwiatki urodzinowe :oops: big_smile Naprawd─Ö bardzo mi mi┼éo...

Stopka forum