Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#26 2006-08-21 21:06:56

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

(Megg pisała, że wzorowane na greckich tunikach -- bardzo możliwe).

Ja Ci zaraz dam "bardzo możliwe" :twisted: :twisted:

Offline

 

#27 2006-08-22 06:39:41

pak4
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

O! Już mi dałaś! :twisted: Czytając Twoją odpowiedź zapomniałem o gotującym się mleku na śniadanie... Usatysfakcjonowana? :twisted:


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#28 2006-08-22 12:36:05

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Ależ nie chciałam skrzywdzic Twojego mleka :oops: Mam nadzieję, że dało się je uratować smile

Offline

 

#29 2006-08-30 21:13:00

Ulka
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

.z mojego męskiego punktu widzenia kapitan Wentworth to całkiem niezły facet.

z kobiecego punktu widzenia tez:)
Ciraiana widziałam jeszcze w jednej z wersji Jane Eyre, ale prezentowal sie gorzej..swoja droga "Perswazje" przeczytalam zanim obejrzalam film i o ile jeszcze pamietam kapitan W. widzial mi sie blondynem...przy tym bardziej lalusiowatym, choc na swoj sposob urodziwym. w filmie jest bardziej meski i realny:) Jane Austen pisala zreszta o jego wielkiej urodzie...cokolwiek to znaczylo dla niej, dla Anny i innych panien:)

a tak z innej beczki- watek ma tytul "inne powiesci" a widze ze mowa glownie o filmach:) ciekawe..
od niedawna tu jestem, nie znam jeszcze calego forum ale lekko mnie to dziwi. czy moze sie myle i o samych powiesciach tez sie dyskutuje? big_smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#30 2006-08-30 22:48:07

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

w sumie dość czesto offtopujemy... big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#31 2006-08-30 23:04:45

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

"Dość" to bardzo łagodne określenie naszej działalności konwersacyjnej big_smile Ale co do filmów i powieści, to chyba to się tu traktuje łącznie, bo gdyby zrobić osobne wątki, to byłoby ich dużo więcej,a tak mamy powieści + ekranizacje...O powieściach też dyskutujemy smile I tak samo jest w wątku "Duma i uprzedzenie"-o powieści i różnych ekranizacjach w tym samym dziale. Zgadza się :?: :?:

Offline

 

#32 2006-09-01 08:06:32

Marija
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

lol Obejrzałam "Opactwo Northanger" - najdziwaczniejsza ekranizacja JA, jaką widziałam (nowszy "Mansfield Park" nie tyle był dziwaczny, co oburzający :twisted: ). Filmowa Katarzyna, choć ładna, szczególnie w niektórych ujęciach, robiła strasznie wielkie oczy, Henry Tilney oraz John Thorpe byli rudzi jak nieszczęście, generał Tilney demoniczno-stuknięty, a jego przyjaciółka markiza jakaśtam to była chyba z rodziny Adamsów 8O . Nie pamiętam, kiedy się dzieje akcja - sądząc po strojach i wzmiankach, koniec XVIII w. (męża markizy przed rokiem zgilotynowano we Francji, a więc jeszcze trwa ta paskudna rewolucja). Twórcy filmu starali się oddać romantyczne fantazje Katarzyny, mgły się snują w dziwnych miejscach parę razy, tak jakby akcja rozgrywała się ok. 4 rano lol . Nie wiem, czy prędko wrócę do tego filmu :?

Offline

 

#33 2006-09-01 08:17:45

pak4
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Eee... "Opactwo" nie jest takie złe. Owszem -- mamy tę markizę i uproszczone zakończenie, a i Tilney jakiś dziwny z wyglądu (Thorpe jest czarnym bohaterem i dobrze, że wygląda jak wygląda). Natomiast problemem jest chyba młodzieńczość (dziewczęcość smile ) samej powieści -- jej bohaterka jest naiwna (a co oddaje naiwność równie dobrze, jak wielkie oczy?), opętana romantycznymi wizjami.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#34 2006-09-01 08:34:27

Marija
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Aha, "Opactwo" to jeszcze taka wprawka JA? No cóż...

Offline

 

#35 2006-09-01 09:22:15

pak4
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Czy wprawka, to można się spierać. Na pewno powieść wyraźnie inna. Bardziej naiwna, prosta, ale też chyba szczerzej niektórej zjawiska ukazująca.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#36 2006-09-01 09:48:10

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

ja czytałąm swego czasu, że Opactwo jest inne dlatego, że jedną nogą tkwi jeszcze w romantyźmie. Ale Fringilla pisała, że to raczej jest kwestia pastiszu .


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#37 2006-09-01 10:10:45

Marija
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Ja bym się też skłaniała do pastiszu w wykonaniu JA, ale ekranizacja to jest pastisz do kwadratu lol

Offline

 

#38 2006-09-01 10:17:23

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

"Opactwo" to jest pastisz. Podobno najsłynniejszy pastisz na powieści gotyckie, jaki kiedykolwiek został napisany big_smile Tak przynajmniej pisze Lipoński w "Dziejach kultury brytyjskiej" smile

Offline

 

#39 2006-09-01 10:41:18

elbereth
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Czyli ekranizacja to pastisz pastiszu? big_smile Kurcze, szkoda, że jeszcze tego nie widziałam...


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#40 2006-09-01 11:46:01

Marija
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Czyli ekranizacja to pastisz pastiszu? big_smile Kurcze, szkoda, że jeszcze tego nie widziałam...

Fryzury i makijaże jak z opery - wypisz wymaluj, "Taniec wampirów" lol

Offline

 

#41 2006-09-01 12:18:18

pak4
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

ja czytałąm swego czasu, że Opactwo jest inne dlatego, że jedną nogą tkwi jeszcze w romantyźmie. Ale Fringilla pisała, że to raczej jest kwestia pastiszu.

Pastisz pastiszem, ale chyba nie pisała by go tak samo o dekadę starsza. Tak nawiasem mówiąc, to romantyzm właściwie się dopiero zaczynał -- trudno by mówić, że JA JUŻ nie tkwi w romantyzmie, nawet jeśli czasem może uchodzić za twórczynię prototypów powieści realistycznej.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#42 2006-09-01 12:37:33

Marija
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Postgotycyzm, preromantyzm. Literaturoznawcy mnie zjedzą lol JA nie potraktowała tematu zbyt serio, jest to pastisz raczej śmieszny niż poważny, ale film!! te stroje, fryzury i makijaże! to trzeba zobaczyć lol

Offline

 

#43 2006-09-01 16:03:41

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Tak nawiasem mówiąc, to romantyzm właściwie się dopiero zaczynał

Fakt - za szybko pisałam - chodziło mi, ze jedną noga stała jeszcze w Oswieceniu, a drugą już w Romantyzmie. big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#44 2006-09-01 17:01:02

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Jane Austen trudno jest wrzucić do jakieś terminologicznego worka, dlatego jej twórczość ma swoje osobne określenie--"novel of sensibility". Ona jest własnie tak miedzy oświeceniem a romantyzmem czasowo, ale z romantyzmem nie ma nic wspólnego tak na dobrą sprawę i sama nie ceniła tego nurtu, natomiast schodzący już wówczas na psy sentymentalizm zawdzięcza jej na krótki czas swoisty renesans smile Choć sentymentalna to ona też nie była i stąd powyższy termin smile A "Opactwo" jako pastisz jest naprawdę dobrą powieścią! Jane pięknie uchwyciła wszystkie te schematy i klisze tak chętnie powielane w powieściach gotyckich,zawarła tyle aluzji do tego typu literatury, że aż miło big_smile A jednocześnie zrobiła to subtelnie. Swoją drogą ja polecam naprawdę sobie takie coś poczytać--moje typy to "Tajemnice Zamku Udolpho" A.Radcliffe, "Mnich" M.G. Lewisa i "Zamczysko w Otranto" H. Walpole'a. Przy czym pierwszą i ostatnią polecam jako komedię big_smile a środkową nie tylko--to całkiem niezła powieść nawet......

Offline

 

#45 2006-09-01 17:04:30

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Czyli ekranizacja to pastisz pastiszu? big_smile Kurcze, szkoda, że jeszcze tego nie widziałam...

Jak bedziesz odwiedzała stolicę swojego hrabstwa, czyli Wrocław big_smile zapraszam na obejrzenie "Opactwa" wink

Offline

 

#46 2006-09-01 17:20:14

elbereth
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Nie omieszkam skorzystać. big_smile Może być tak pod koniec miesiąca? big_smile


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#47 2006-09-01 17:30:48

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Ależ oczywiście big_smile

Offline

 

#48 2006-09-02 20:02:43

megg
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Jeżeli znajdą się jeszcze jacyś śmiałkowie, którzy pod koniec miesiąca będą przejeżdżać przez Wrocław, to zapraszam również big_smile

Offline

 

#49 2006-09-18 12:45:39

pak4
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Link do fotosu z łaźni (Opactwo):

http://img224.imageshack.us/my.php?image=pdvd332iw0.png


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#50 2006-09-18 13:05:31

Marija
U¿ytkownik

Re: Perswazje ..Opactwo

Link do fotosu z łaźni (Opactwo):

http://img224.imageshack.us/my.php?image=pdvd332iw0.png

No właśnie - co oni przed sobą nosili w tej łaźni? pachnące ziółka? Aha, pak, bardzo Ci dziekuję za kwiatki urodzinowe :oops: big_smile Naprawdę bardzo mi miło...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB