Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-04-06 12:52:27

frycia
U┐ytkownik

Re: Co z higien─ů?

kurcze mo┼╝e nie by┼éo a┼╝ tak zle smile w┼éa┼Ťnie czytam listy Jane i natkn─Ö┼éam sie na wzmianke o k─ůpieli 2 dni z rzedu wi─Öc mo┼╝ejednak czasem si─Ö myli big_smile a tak od siebie to jakos trudno mi sobie wyobrazic zeby przechodzac obok kobiet wystrojonych w te pi─Ökne suknie trzeba by┼éo zatykac nos wink

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#27 2006-04-06 15:43:06

Admete
U┐ytkownik

Chyba by┼éo rzeczywisce tak, jak wspomina┼é kto┼Ť wcze┼Ťniej w tym w─ůtku. Pod koniec XVIII wieku i na pocz─ůtku XIX wieku satn higieny zacz─ů┼é si─Ö poprawia─ç. Najgorzej by┼éo w wieku XVI i XVI - to podobno rekacja na ┼Ťredniowieczne epidemie. Ludzie wymyslili sobie, ┼╝e woda rozpulchnia za bardzo sk├│r─Ö i tym samym umo┼╝liwia wtargni─Öcie do wn─Ötrza cia┼éa chorobie. W XVII wieku stosowano du┼╝e ilosci perfum i cia┼éo wycierano czytymi szmatkami nas─ůczonymi jakimi┼Ť kosmetykami, tak aby zetrze brud, a nie umy┼Ť go. Ksi─ůzka Czysto┼Ť─ç i brud ( wymieniana wcze┼Ťniej jest ciekaw─ů pozycj─ů traktuj─ůc─ů ten temat w bardzo przyst─Öpny spos├│b.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#28 2006-04-06 22:41:27

Marianna
U┐ytkownik

Na pocz─ůtku Xix wieku nast─ůpi┼éa du┼╝a rewolucja w dziedzinie higieny. Wcze┼Ťniej kobiety nosi┼éy gorsety, obfite suknie, peruki, mn├│stwo tego mia┼éy na sobie. Str├│j oblany perfumami, w┼éosy ukryte pod peruk─ů, a na buzi warstwa pudru- po co si─Ö my─ç?? Ale kiedy na prze┼éomie XVii i XIX wieku modne sta┼éy si─Ö suknie klasycystyczne, ods┼éaniaj─ůce du┼╝─ů cz─Ö┼Ť─ç cia┼éa, cienkie, przejrzyste, nawet stopy ods┼éoni─Öte (elegantki nosi┼éy antyczne sanda┼éki), kobiety musia┼éy zadba─ç o czysto┼Ť─ç, bo nie mia┼éy ju┼╝ czym zakry─ç brudu. By─ç mo┼╝e przyczyni┼é do tego tak┼╝e rozw├│j medycyny, a mit, ┼╝e mycie si─Ö jest szkodliwe zosta┼é obalony.

#29 2006-04-18 22:21:10

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

Polecam wszystkim serial dokumentalny REGENCY HOUSE PARTY kt├│ry co jaki┼Ť czas jest powtarzany na Viasat History. Podaj─ů tam wiele ciekawych informacji, na temat higieny r├│wnie┼╝. Ciekawi mnie tylko jedno: gdzie si─Ö chodzi┼éo za potrzeb─ů gdy si─Ö by┼éo z wizyt─ů czy na balu?? By┼éy jakie┼Ť specjalne pomieszczenia?? No bo z tego co wiem to korzystano wtedy z nocnik├│w...

#30 2006-04-18 22:51:32

Admete
U┐ytkownik

Może byl jakis pokój z nocniczkami? I służba pilnowała, żeby było czysto? ;-) A panowie to mieli łatwo...;-) O tym programie slyszałam.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#31 2006-04-19 15:33:36

Margarett
U┐ytkownik

mnie z kolei bardzo ciekawi jak kobiety sobie radzi┼éy z b├│lem comiesi─Öcznym bez tabletek takiego rodzaju jak dzi┼Ť, ja sobie tego po prostu niewyobra┼╝am jako┼Ť, mo┼╝e le┼╝a┼éy tylko w ┼é├│zkach?

wiem, ┼╝e w ┼Ťredniowieczu kobiety le┼╝a┼éy w ┼é├│┼╝kach i "umiera┼éy"(w ich mniemaniu)

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#32 2006-04-19 19:04:47

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

Te┼╝ s┼éysza┼éam ┼╝e w czasie miesi─ůczki kobieta nie opuszcza┼éa swojego pokoju. W kt├│rym┼Ť odcinku Regency House Party jedna z uczestniczek zaprezentowa┼éa podpask─Ö z XIX wieku - kto widzia┼é ten wie big_smile Powiem tylko tyle: gdybym mia┼éa u┼╝ywa─ç takich podpasek tez nie wysz┼éabym ze pokoju podczas "tych" dni...

#33 2006-04-19 20:41:38

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

To przerazajace... pod tym wzgledem jednak dobrze, ze mamy bierzaca wode, szampony, pasty do zebow, odzywki do wlosow, zele pod prysznic i podpaski ze skrzydelkami i No-spe tudziez inne. tak a propo's... ma moze ktora GRIPEX? bo mnie cos bierze...
A tak w ogole.. higiena swoja droga ale medycyna byla mile za tym, co teraz znamy. Sama biedna JA zmarla na chorobe Addisona (cos tam z nadnerczami)... dzisiaj przezylaby na bank! Nic dziwnego tez ze kobiety padaly jak muchy przy porodach... to dopiero byl bol i katorga...

#34 2006-05-07 21:25:05

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

Siedzimy sobie w┼éa┼Ťnie z bezpaznokciank─ů z maseczk─ů z bia┼éka na twarzach i si─Ö zastanawiamy: Czy kobiety w czasach Jane Austen te┼╝ si─Ö upi─Öksza┼éy w taki lub inny spos├│b? Czy stosowa┼éy jakie┼Ť maseczki, kremy, depilacje? Jak wam sie wydaje?

#35 2006-05-07 21:38:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

Perswazje i przepisy na piegi autorstwa pana Elliota big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#36 2006-05-08 21:36:37

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

Widz─Ö ┼╝e musz─Ö sobie Perswazje od┼Ťwie┼╝y─ç (tylko raz czyta┼éam!! wstyd i ha┼äba) bo nie pami─Ötam ju┼╝ co pan Elliot raczy┼é by┼é powiedzie─ç na temat pieg├│w big_smile

#37 2006-05-08 21:43:16

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

ja tam pamietam watek z piegami w "Przeminelo z wiatrem", kiedy to Mammy mowi Scarlett zeby nie wystawiala sie na slonce, bo jej sie piegi porobia (bylam w szoku, ze piegi sie robia od slonca... ) Smarowala je serwatka, zeby zniknely.

#38 2006-06-21 17:16:47

Femma
U┐ytkownik

Je┼╝eli kogo┼Ť interesowa┼éby problem toalet, to znalaz┼éam taka wiadomo┼Ť─ç na ten temat:
Pierwsz─ů misk─Ö klozetow─ů sp┼éukiwan─ů wod─ů ze specjalnej cysterny w rodzaju blaszanego, walcowego zbiornika, kt├│ry by┼é nape┼éniany wod─ů z kurka znajduj─ůcego si─Ö powy┼╝ej wymy┼Ťli┼é i zaprojektowa┼é poeta angielski John Harrington w 1596 roku. Sp┼éukiwanie nast─Öpowa┼éo po przez wyci─ůgni─Öcie wtyczki z dna miski (przez uchwycenie pionowej r─ůczki), co powodowa┼éo wyp┼éyni─Öcie jej zawarto┼Ťci. Pierwsze urz─ůdzenie s┼éu┼╝y┼éo jemu samemu, drugie zosta┼éo zainstalowane w pa┼éacu w Richmond, na ┼╝yczenie kr├│lowej El┼╝biety - matki chrzestnej projektodawcy. Ze wzgl─Ödu na brak kanalizacji, sp┼éukiwanie toalety by┼éo problemem i w zwi─ůzku z tym ust─Öp pozostawa┼é kaprysem bogatych ekscentryk├│w do po┼éowy XVIII wieku. Na szerok─ů skal─Ö urz─ůdzenie upowszechni┼éo si─Ö dopiero oko┼éo 1780 roku, po upowszechnieniu kanalizacji i wynalezieniu nowoczesnego wc przez zegarmistrza londy┼äskiego Aleksandra Cumming w 1775 roku.

#39 2006-06-21 18:06:56

caroline
U┐ytkownik

Poeta i zegarmistrz, nie┼║le big_smile big_smile

#40 2006-06-26 19:37:21

Parker
U┐ytkownik

Na histori facetka mówiła :"Jak już się myli to w ubraniah i na dodatek w jeziorze .!

Barbara Sz.

#41 2006-06-26 21:03:03

caroline
U┐ytkownik

O! To jaka┼Ť wielbicielka Colina i sceny w jeziorze big_smile

#42 2006-06-26 21:15:53

Parker
U┐ytkownik

Czy to było skierowane do mnie?

Barbara Sz.

#43 2006-06-27 18:36:11

caroline
U┐ytkownik

Raczej do Twojej babki od historii, ten fragment o k─ůpieli w jeziorze w ubraniu smile to jak cytat ze s┼éynnej sceny z Colinem w P&P '95

#44 2006-06-27 19:00:51

Gumisio
U┐ytkownik

Na histori facetka mówiła :"Jak już się myli to w ubraniah i na dodatek w jeziorze .!

Skojarzenie natychmiastowe... lol

Agnieszka

#45 2006-06-27 20:58:37

angelo
U┐ytkownik

przecież to najsłynniejsza scena w serialu big_smile

#46 2006-06-30 21:05:56

megg
U┐ytkownik

W "Emmie", kiedy Harriet przychodzi z wizyt─ů do Martin├│w, pan Martin rozmawia z ni─ů chwil─Ö, po czym przeprasza, m├│wi, ┼╝e jest brudny i idzie si─Ö umy─ç..............poza tym w┼éa┼Ťnie siedz─Ö w┼Ťr├│d materia┼é├│w do pracy magisterskiej i na temat higieny znalaz┼éam ca┼ée mn├│stwo informacji...jak znajd─Ö chwil─Ö, obiecuj─Ö wymodzi─ç jaki┼Ť artyku┼ésmile

#47 2006-07-01 12:21:41

caroline
U┐ytkownik

(...)poza tym w┼éa┼Ťnie siedz─Ö w┼Ťr├│d materia┼é├│w do pracy magisterskiej i na temat higieny znalaz┼éam ca┼ée mn├│stwo informacji...jak znajd─Ö chwil─Ö, obiecuj─Ö wymodzi─ç jaki┼Ť artyku┼ésmile

Super! 8)

#48 2006-07-01 20:16:21

mara7
U┐ytkownik

Czasami bym chciała mieszkac w tamtych czasach najczęsciej ze względu na te bajeczne bale,suknie,ale jak sobie pomysle o higienie to wracam na Ziemie wink

#49 2006-07-02 11:07:21

beju
U┐ytkownik

ja tez tak mysle ze dlugo bym nie wytrzymala, byc na balu z pieknej sukni i czuc ze cos smierdzi albo czuc bardo silne perfumy bo ktos probowal zamaskowac brzydki zapaszek blee

#50 2006-07-10 12:27:59

pak4
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťciwie pad┼éo ju┼╝ chyba wszystko. Tylko jak tak Was czyta┼éem to przypomnia┼é mi si─Ö Mi┼éosz, kpi─ůcy z tego, ┼╝e w Kalifornii bogaci, kulturalni hiszpa┼äscy dziedzice (i dziedziczki) nawet w czasie ta┼äc├│w byli podgryzani przez wszy; podczas gdy biedni i niekulturalni angielscy imigrancji regularnie si─Ö k─ůpali.

To by┼éo chyba o wieku XIX. W ka┼╝dym razie nie chc─Ö pisa─ç o Zorro, a jedynie stwierdzi─ç, ┼╝e wydaje si─Ö, i┼╝ Anglia by┼éa w ├│wczesnej czo┼é├│wce czysto┼Ťci i stosowanie wzorc├│w kontynentalnych do oceny ┼╝ycia bohaterek i bohater├│w JA jest dla nich krzywdz─ůce. Podobnie i kultura na codzie┼ä, w┼Ťr├│d zwyk┼éych mieszka┼äc├│w, pozytywnie wyr├│┼╝nia┼éa j─ů w Europie.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum