Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2006-04-06 12:52:27

frycia
Użytkownik

Re: Co z higien??

kurcze mo?e nie by?o a? tak zle smile w?a?nie czytam listy Jane i natkn??am sie na wzmianke o k?pieli 2 dni z rzedu wi?c mo?ejednak czasem si? myli big_smile a tak od siebie to jakos trudno mi sobie wyobrazic zeby przechodzac obok kobiet wystrojonych w te pi?kne suknie trzeba by?o zatykac nos wink

,, ?ycie to ?art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#27 2006-04-06 15:43:06

Admete
Użytkownik

Chyba by?o rzeczywisce tak, jak wspomina? kto? wcze?niej w tym w?tku. Pod koniec XVIII wieku i na pocz?tku XIX wieku satn higieny zacz?? si? poprawia?. Najgorzej by?o w wieku XVI i XVI - to podobno rekacja na ?redniowieczne epidemie. Ludzie wymyslili sobie, ?e woda rozpulchnia za bardzo skór? i tym samym umo?liwia wtargni?cie do wn?trza cia?a chorobie. W XVII wieku stosowano du?e ilosci perfum i cia?o wycierano czytymi szmatkami nas?czonymi jakimi? kosmetykami, tak aby zetrze brud, a nie umy? go. Ksi?zka Czysto?? i brud ( wymieniana wcze?niej jest ciekaw? pozycj? traktuj?c? ten temat w bardzo przyst?pny sposób.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#28 2006-04-06 22:41:27

Marianna
Użytkownik

Na pocz?tku Xix wieku nast?pi?a du?a rewolucja w dziedzinie higieny. Wcze?niej kobiety nosi?y gorsety, obfite suknie, peruki, mnóstwo tego mia?y na sobie. Strój oblany perfumami, w?osy ukryte pod peruk?, a na buzi warstwa pudru- po co si? my??? Ale kiedy na prze?omie XVii i XIX wieku modne sta?y si? suknie klasycystyczne, ods?aniaj?ce du?? cz??? cia?a, cienkie, przejrzyste, nawet stopy ods?oni?te (elegantki nosi?y antyczne sanda?ki), kobiety musia?y zadba? o czysto??, bo nie mia?y ju? czym zakry? brudu. By? mo?e przyczyni? do tego tak?e rozwój medycyny, a mit, ?e mycie si? jest szkodliwe zosta? obalony.

#29 2006-04-18 22:21:10

otherwaymistercollins
Użytkownik

Polecam wszystkim serial dokumentalny REGENCY HOUSE PARTY który co jaki? czas jest powtarzany na Viasat History. Podaj? tam wiele ciekawych informacji, na temat higieny równie?. Ciekawi mnie tylko jedno: gdzie si? chodzi?o za potrzeb? gdy si? by?o z wizyt? czy na balu?? By?y jakie? specjalne pomieszczenia?? No bo z tego co wiem to korzystano wtedy z nocników...

#30 2006-04-18 22:51:32

Admete
Użytkownik

Mo?e byl jakis pokój z nocniczkami? I s?u?ba pilnowa?a, ?eby by?o czysto? ;-) A panowie to mieli ?atwo...;-) O tym programie slysza?am.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#31 2006-04-19 15:33:36

Margarett
Użytkownik

mnie z kolei bardzo ciekawi jak kobiety sobie radzi?y z bólem comiesi?cznym bez tabletek takiego rodzaju jak dzi?, ja sobie tego po prostu niewyobra?am jako?, mo?e le?a?y tylko w ?ózkach?

wiem, ?e w ?redniowieczu kobiety le?a?y w ?ó?kach i "umiera?y"(w ich mniemaniu)

Marzenia prze?ywane pod wp?ywem chwili trac? ca?y urok przy ich roztrz?saniu

#32 2006-04-19 19:04:47

otherwaymistercollins
Użytkownik

Te? s?ysza?am ?e w czasie miesi?czki kobieta nie opuszcza?a swojego pokoju. W którym? odcinku Regency House Party jedna z uczestniczek zaprezentowa?a podpask? z XIX wieku - kto widzia? ten wie big_smile Powiem tylko tyle: gdybym mia?a u?ywa? takich podpasek tez nie wysz?abym ze pokoju podczas "tych" dni...

#33 2006-04-19 20:41:38

bezpaznokcianka
Użytkownik

To przerazajace... pod tym wzgledem jednak dobrze, ze mamy bierzaca wode, szampony, pasty do zebow, odzywki do wlosow, zele pod prysznic i podpaski ze skrzydelkami i No-spe tudziez inne. tak a propo's... ma moze ktora GRIPEX? bo mnie cos bierze...
A tak w ogole.. higiena swoja droga ale medycyna byla mile za tym, co teraz znamy. Sama biedna JA zmarla na chorobe Addisona (cos tam z nadnerczami)... dzisiaj przezylaby na bank! Nic dziwnego tez ze kobiety padaly jak muchy przy porodach... to dopiero byl bol i katorga...

#34 2006-05-07 21:25:05

otherwaymistercollins
Użytkownik

Siedzimy sobie w?a?nie z bezpaznokciank? z maseczk? z bia?ka na twarzach i si? zastanawiamy: Czy kobiety w czasach Jane Austen te? si? upi?ksza?y w taki lub inny sposób? Czy stosowa?y jakie? maseczki, kremy, depilacje? Jak wam sie wydaje?

#35 2006-05-07 21:38:30

AineNiRigani
Użytkownik

Perswazje i przepisy na piegi autorstwa pana Elliota big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#36 2006-05-08 21:36:37

otherwaymistercollins
Użytkownik

Widz? ?e musz? sobie Perswazje od?wie?y? (tylko raz czyta?am!! wstyd i ha?ba) bo nie pami?tam ju? co pan Elliot raczy? by? powiedzie? na temat piegów big_smile

#37 2006-05-08 21:43:16

bezpaznokcianka
Użytkownik

ja tam pamietam watek z piegami w "Przeminelo z wiatrem", kiedy to Mammy mowi Scarlett zeby nie wystawiala sie na slonce, bo jej sie piegi porobia (bylam w szoku, ze piegi sie robia od slonca... ) Smarowala je serwatka, zeby zniknely.

#38 2006-06-21 17:16:47

Femma
Użytkownik

Je?eli kogo? interesowa?by problem toalet, to znalaz?am taka wiadomo?? na ten temat:
Pierwsz? misk? klozetow? sp?ukiwan? wod? ze specjalnej cysterny w rodzaju blaszanego, walcowego zbiornika, który by? nape?niany wod? z kurka znajduj?cego si? powy?ej wymy?li? i zaprojektowa? poeta angielski John Harrington w 1596 roku. Sp?ukiwanie nast?powa?o po przez wyci?gni?cie wtyczki z dna miski (przez uchwycenie pionowej r?czki), co powodowa?o wyp?yni?cie jej zawarto?ci. Pierwsze urz?dzenie s?u?y?o jemu samemu, drugie zosta?o zainstalowane w pa?acu w Richmond, na ?yczenie królowej El?biety - matki chrzestnej projektodawcy. Ze wzgl?du na brak kanalizacji, sp?ukiwanie toalety by?o problemem i w zwi?zku z tym ust?p pozostawa? kaprysem bogatych ekscentryków do po?owy XVIII wieku. Na szerok? skal? urz?dzenie upowszechni?o si? dopiero oko?o 1780 roku, po upowszechnieniu kanalizacji i wynalezieniu nowoczesnego wc przez zegarmistrza londy?skiego Aleksandra Cumming w 1775 roku.

#39 2006-06-21 18:06:56

caroline
Użytkownik

Poeta i zegarmistrz, nie?le big_smile big_smile

#40 2006-06-26 19:37:21

Parker
Użytkownik

Na histori facetka mówi?a :"Jak ju? si? myli to w ubraniah i na dodatek w jeziorze .!

Barbara Sz.

#41 2006-06-26 21:03:03

caroline
Użytkownik

O! To jaka? wielbicielka Colina i sceny w jeziorze big_smile

#42 2006-06-26 21:15:53

Parker
Użytkownik

Czy to by?o skierowane do mnie?

Barbara Sz.

#43 2006-06-27 18:36:11

caroline
Użytkownik

Raczej do Twojej babki od historii, ten fragment o k?pieli w jeziorze w ubraniu smile to jak cytat ze s?ynnej sceny z Colinem w P&P '95

#44 2006-06-27 19:00:51

Gumisio
Użytkownik

Na histori facetka mówi?a :"Jak ju? si? myli to w ubraniah i na dodatek w jeziorze .!

Skojarzenie natychmiastowe... lol

Agnieszka

#45 2006-06-27 20:58:37

angelo
Użytkownik

przecie? to najs?ynniejsza scena w serialu big_smile

#46 2006-06-30 21:05:56

megg
Użytkownik

W "Emmie", kiedy Harriet przychodzi z wizyt? do Martinów, pan Martin rozmawia z ni? chwil?, po czym przeprasza, mówi, ?e jest brudny i idzie si? umy?..............poza tym w?a?nie siedz? w?ród materia?ów do pracy magisterskiej i na temat higieny znalaz?am ca?e mnóstwo informacji...jak znajd? chwil?, obiecuj? wymodzi? jaki? artyku?smile

#47 2006-07-01 12:21:41

caroline
Użytkownik

(...)poza tym w?a?nie siedz? w?ród materia?ów do pracy magisterskiej i na temat higieny znalaz?am ca?e mnóstwo informacji...jak znajd? chwil?, obiecuj? wymodzi? jaki? artyku?smile

Super! 8)

#48 2006-07-01 20:16:21

mara7
Użytkownik

Czasami bym chcia?a mieszkac w tamtych czasach najcz?sciej ze wzgl?du na te bajeczne bale,suknie,ale jak sobie pomysle o higienie to wracam na Ziemie wink

#49 2006-07-02 11:07:21

beju
Użytkownik

ja tez tak mysle ze dlugo bym nie wytrzymala, byc na balu z pieknej sukni i czuc ze cos smierdzi albo czuc bardo silne perfumy bo ktos probowal zamaskowac brzydki zapaszek blee

#50 2006-07-10 12:27:59

pak4
Użytkownik

W?a?ciwie pad?o ju? chyba wszystko. Tylko jak tak Was czyta?em to przypomnia? mi si? Mi?osz, kpi?cy z tego, ?e w Kalifornii bogaci, kulturalni hiszpa?scy dziedzice (i dziedziczki) nawet w czasie ta?ców byli podgryzani przez wszy; podczas gdy biedni i niekulturalni angielscy imigrancji regularnie si? k?pali.

To by?o chyba o wieku XIX. W ka?dym razie nie chc? pisa? o Zorro, a jedynie stwierdzi?, ?e wydaje si?, i? Anglia by?a w ówczesnej czo?ówce czysto?ci i stosowanie wzorców kontynentalnych do oceny ?ycia bohaterek i bohaterów JA jest dla nich krzywdz?ce. Podobnie i kultura na codzie?, w?ród zwyk?ych mieszka?ców, pozytywnie wyró?nia?a j? w Europie.

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum