Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#51 2006-04-26 11:04:14

monika_29_09
Użytkownik

Re: ?mieszno?ci w D&U 2005

"bezpaznokcianka
m.[/quote napisał:

AHA... a jakie wtedy byly mydla? Poza tym, nie zauwazylam, zeby Bingley mial matowe wlosy. Chyba to mydlo to z odzywka bylo.
Zreszta co wy macie do Bingleya. He was just like the man ought to be big_smile A te jego rude wlosy sa takie... brytyjskie. Chociaz w porownaniu z Jane to naprawde zachowywal sie jak dzieciak.

smile

na wszelki wypadek sprawdzi?am i wklejam, co znalaz?am:

"Wynalezienie myd?a przypisuje si? Fenicjanom. Poniewa? ?yli oni g?ównie z kupiectwa i to mi?dzynarodowego (dzi? powiedzieliby?my z "eksportu / importu") wynalazek ten szybko rozpowszechni? si? w ca?ym ?wiecie ówczesnej cywilizacji. Dosy? wcze?nie nauczono si? tak?e wytwarza? myd?o. Na pocz?tku naszej ery, potrafi?y to robi? wszystkie ludy Europy zachodniej (co jednak nie oznacza, ?e produkowano tam myd?o w du?ych ilo?ciach i ?e wszyscy cz?sto go u?ywali...). Ówczesne myd?o robiono z ro?lin, wydzielaj?cych pian? (np. mydlnicy) i t?uszczów zwierz?cych.

W ?redniowieczu powsta?y mydlarnie - warsztaty rzemie?lników wytwarzaj?cych myd?o. Najs?ynniejsi byli mydlarze marsylscy, weneccy i genue?scy, jednak w XII wieku europejskim potentatem w produkcji myd?a sta?a si? Hiszpania.

W Polsce pierwsze mydlarnie powsta?y dopiero w XIV wieku, nie oznacza to jednak, ?e od tamtej pory sta?o si? ono dla naszych przodków przedmiotem codziennego u?ytku! Myd?o w owych czasach by?o drogie, wi?c mogli sobie na nie pozwoli? tylko najbogatsi, a poza tym nawet oni w wi?kszo?ci wyznawali pogl?d, ?e "mycie skraca ?ycie". ?atwo sobie wi?c wyobrazi?, jak wygl?dali z bliska i jaki roztaczali zapach.

Dopiero w XIX wieku francuski Chemik - Michel Eugene de Chevreul odkry? sk?ad chemiczny t?uszczów, co wywo?a?o prawdziw? rewolucj? w dziedzinie mydlarstwa. Pani Maria Zió?kowska, autorka ksi??ki "Sk?d to mamy?" przytacza anegdot? na temat tego odkrywcy: otó? pono? w ca?ym swoim d?ugim (103 lata!) ?yciu, my? si? on tylko ciep?? wod?, unikaj?c myd?a, które uwa?a? za szkodliwe dla skóry... ".

pozdr.
monika

czy istnieje pi?kniejszy u?miech? smile
http://foto.onet.pl/upload/43/98/_592621_n.jpg

#52 2006-04-26 12:00:38

Kika
Użytkownik

do tego wszystkiego dodaj?..
najbardziej ubawi?a mnie w tej ekranizacjii:
* próba o?wiadczyn.... szczególnie ten uk?on Darcego i s?owa "Mr Bingley"... (fatycznie Darcy by? dobrym przyjecielem),
* nast?pnie scena o?wiadczyn Bingleya... od momentu jak pani Bennet ca?uje Jane w r?k?.... nie wiem dlaczego ale w tej scenie... ich miny... jaby sami za chwil? mieli wybuchn?? ?miechem...
* ?mieszy mnie jeszcze Collins w ka?dej scenie, a juz w szczególno?ci:
jak przedstawia si? Darcemu oraz jak na tym samym balu skubie jaki? kwiatek z p?atków i tak komicznie si? zachowuje przy tej czynno?ci... jakby wró?y? "kocha nie kocha"... tylko kto? Lizzy....

gg 2775021

#53 2006-04-26 12:12:29

monika_29_09
Użytkownik

"Kika
* ?mieszy mnie jeszcze Collins w ka?dej scenie, a juz w szczególno?ci:
jak przedstawia si? Darcemu oraz jak na tym samym balu skupie jaki? kwiatek z p?atków i tak komicznie si? zachowuje przy tej czynno?ci... jakby wró?y? "kocha nie kocha"... tylko kto? Lizzy....[/quote napisał:

zgadza si? smile dodam jeszcze scen? kolacji z P. Collinsem, gdy zachwyca si? smakiem ziemniaków + z?o?liwostki Liizy pod jego adresem wink

m.

#54 2006-04-26 21:16:02

Margarett
Użytkownik

Mnie najbardziej bawi wzrok pani Bennet na widok knura wtaczj?cego si? przez cha?up? wink Ona patrzy na niego po??dliwie zgo?a..............

Oj po??dliwie. po??dliwie...

Marzenia prze?ywane pod wp?ywem chwili trac? ca?y urok przy ich roztrz?saniu

#55 2006-04-26 21:31:10

Kika
Użytkownik

zgadza si? dodam jeszcze scen? kolacji z P. Collinsem, gdy zachwyca si? smakiem ziemniaków + z?o?liwostki Liizy pod jego adresem

tak masz racj? ta scena mi umkn??a.... ale by?a faktycznie smieszna... jego o?wiadczyny te? mnie bawi?y... zreszt? kiedy pojawia? si? w kadrze to ju? by?o zabawnie... big_smile

gg 2775021

#56 2006-04-26 21:48:35

otherwaymistercollins
Użytkownik

Tak, pan Collins by? nader komiczn? postaci? big_smile Te? mnie ro??mieszy?a scena w której pan Collins usi?uje si? przedstawi? panu Darcy'emu i o ma?y w?os nie zalicza ciosu z ?okcia. ?mieszy?y mnie te? dialogi, niektóre by?y naprawd? absurdalne jak dla mnie big_smile np.:
-Mr. Darcy! What are you doing here?
-Miss Elizabeth...I'm a guest here
-You know my nephew?
big_smile

#57 2006-04-27 00:02:55

Trzykrotka
Użytkownik

Oj taaak! W tej Dumie wi?cej by?o ?mieszno?ci niezamierzonych. Ten dialog u lady Catherine jest najlepszym przyk?adem. Drugim, moim ulubionym rozmowa w Pemberley: -odwie?? pani? do domu?
- o nie nie! Ja lubi? spacerowa?!

#58 2006-04-27 08:25:52

monika_29_09
Użytkownik

Oj taaak! W tej Dumie wi?cej by?o ?mieszno?ci niezamierzonych. Ten dialog u lady Catherine jest najlepszym przyk?adem. Drugim, moim ulubionym rozmowa w Pemberley: -odwie?? pani? do domu?
- o nie nie! Ja lubi? spacerowa?!

i Darcy z entuzjazmem: "yes! yes, I know".

Bardzo podoba mi si? równie? powrót Bingley`a w celu ostatecznych o?wiadczyn. Idzie tak sztywno, jak gdyby po?kn?? kij, a wszystko dzieje si? tak szybko, ?e pani Bennett nawet nie zd??y odej?? od okna i wygl?da to wszystko wyj?tkowo komicznie.
Podobnie nie mog? obejrze? bez u?miechu sceny, gdy wszystkie córki spokojnie wstaj? na raz z chwil? przybycia Bingley`a i Darcy`ego - dobrze wiemy, co si? dzia?o kilka sekund wcze?niej wink

m.

#59 2006-04-27 10:12:24

Trzykrotka
Użytkownik

Pani Bennet do Bingleya: jak dobrze, ?e pan nas znowu odwiedzi?.... tak szybko!
A upychanie wst??ek za kanap? kiedy go?cie za drzwiami bardzo ?yciowe jest big_smile

#60 2006-04-27 10:34:32

milosz
Użytkownik

A upychanie wst??ek za kanap? kiedy go?cie za drzwiami bardzo ?yciowe jest big_smile

Ju? dawno stwierdzi?am, ?e b?d? t? scen? z moimi córkami ?wiczy? wink jak kawalerowie b?d? szli

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#61 2006-05-01 13:07:10

otherwaymistercollins
Użytkownik

Mnie te? bardzo smieszy ta scena, a zw?aszcza rozkaz pani Bennet: 'Everybody behaves naturally' big_smile

#62 2006-05-01 14:06:36

bezpaznokcianka
Użytkownik

D?ugo my?la?am co jeszcze oprócz tego co wymieni?y?cie mnie roz?mieszy?o w nowej D&U. Otó? przypomnia?am sobie. Pod sam koniec filmu, gdy pan Bennet mówi, ?e je?li kto? jeszcze przyjdzie prosi? o Kitty i Mary, to niech go przy?l? do niego, Donald Suterland si? ?mieje i... poprawia sobie r?k? sztuczn? szcz?k?!! Tak si? z tego ?mia?am w kinie, ?e my?la?am ?e mnie wywal? - ale na szcz??cie by?a to ostatnia minuta filmu. big_smile

#63 2006-05-01 19:22:13

ewelinka
Użytkownik

Oj tak trzeba przyzna?,?e to by?o najlepsze lol

#64 2006-05-01 21:15:37

caroline
Użytkownik

Donald Suterland si? ?mieje i... poprawia sobie r?k? sztuczn? szcz?k?!! Tak si? z tego ?mia?am w kinie, ?e my?la?am ?e mnie wywal? - ale na szcz??cie by?a to ostatnia minuta filmu. big_smile

big_smile big_smile Nie przysz?o mi do g?owy, ?e on sobie szcz?k? poprawia. A? obejrza?am jeszcze raz t? scen?. Paznokietku, no nie wiem... Oni ci?gle w rozmowie r?ce do twarzy przyk?adali, wcze?niej, jak mówi?, ?e ona go naprawd? kocha te?.

#65 2006-05-01 21:50:07

Bonduelle
Użytkownik

Keira te? par? razy zas?ania sobie twarz... o matko, inwazja sztucznego uz?bienia w Hollywood xD

#66 2006-05-01 23:26:14

otherwaymistercollins
Użytkownik

Do ?mieszno?ci w 'Dumie' zaliczam te? niektóre miny/grymasy i g?upie odzywki wyprodukowane przez Keir?, zw?aszcza kiedy przychodzi do Netherfield gdy Jane jest chora big_smile a juz na pewno nic nie pobije tego '?mieszku' na widok Pemberley big_smile
PS: Zapomnia?am jeszcze o wyj?tkowo bezrozumnym wyrazie twarzy i czerwonym nosie kiedy Keira stoi przed popiersiem Darcy'ego big_smile
No to teraz si? wy?y?am big_smile

#67 2006-05-02 03:16:04

AineNiRigani
Użytkownik

Najlepsze jest piwo!!! wink

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#68 2006-05-02 03:43:59

AineNiRigani
Użytkownik

Guniu, ?obuzico, czemu jeszcze nie ?pisz o tej porze???!!!

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#69 2006-05-02 11:44:47

bezpaznokcianka
Użytkownik

big_smile big_smile Nie przysz?o mi do g?owy, ?e on sobie szcz?k? poprawia. A? obejrza?am jeszcze raz t? scen?. Paznokietku, no nie wiem... Oni ci?gle w rozmowie r?ce do twarzy przyk?adali, wcze?niej, jak mówi?, ?e ona go naprawd? kocha te?.

Ale on nie dotyka twarzy tylko centralnie Z?BÓW! przypatrz si? dok?adnie... ja nie mog? bo p?acz? jak on si? "?mieje" (oczywi?cie ze ?miechu p?acz?...)

#70 2006-05-02 11:58:20

otherwaymistercollins
Użytkownik

Tak Donald Sutherland i jego boska sztuczna szcz?ka! To naprawd? wygl?da tak, jakby biedaczkowi ta szcz?ka mia?a zaraz wylecie? a on desperacko stara si? j? wepchn?? z powrotem big_smile

#71 2006-05-02 12:00:18

bezpaznokcianka
Użytkownik

Tak Donald Sutherland i jego boska sztuczna szcz?ka! To naprawd? wygl?da tak, jakby biedaczkowi ta szcz?ka mia?a zaraz wylecie? a on desperacko stara si? j? wepchn?? z powrotem big_smile

Ju? nawet jak o tym czytam to nie umiem powstrzyma? ?miechu! lol lol lol lol

#72 2006-05-03 20:36:28

Narya
Użytkownik

Mnie si? wydaje,?e Lizzy rozmawia?a tylko z Jane. Pan Collins natomiast próbowa? z ni? rozmawia? - z marnym skutkiem big_smile

#73 2006-05-04 10:13:23

ewelinka
Użytkownik

lol lol lol

#74 2006-05-04 10:18:29

Jeanne
Użytkownik

Biedny pastor, chcia? by? mi?y! lol

"Lasy by?y doko?a. I po?ó?k?e li?cie
Jak blade meteory przez pó?mrok spada?y."