Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-12-24 23:32:33

Admete
U┐ytkownik

Seriale kostiumowe

Czy wy tak┼╝e macie wra┼╝enie, ┼╝e w Polsce bardzo po macoszemu traktuje si─Ö wielbicieli ( a raczej wielbicielki ) seriali kostiumowych? Nie mamy dost─Öpu do ┼╝adnych nowo┼Ťci. W ostatnich latach Anglicy zrobili kilka ┼Ťwietnych seriali tego typu, a u nas nikt nie pomy┼Ťla┼é o zakupie i emisji. Wymieni─Ö cho─çby "Wives and daughters", "North and South", a ostatnio "Bleak Hause". Przecie┼╝ przy odpowiedniej reklamie tak┼╝e i u nas te seriale mog┼éyby cieszy─ç si─Ö niez┼é─ů ogl─ůdalno┼Ťci─ů. Marzy mi si─Ö te┼╝ powt├│rka serii o przygodach Richarda Sharpa albo "Targowiska pr├│┼╝no┼Ťci" , kt├│re pu┼Ťcili tylko w TV regionalnych...Ostatnio stwierdzi┼éam, ┼╝e jedyne wyj┼Ťcie to odk┼éada─ç pieni─ůdze i sprowadza─ç te seriale na dvd prosto z Anglii.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#2 2005-12-25 02:30:39

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Seriale kostiumowe

Nasza telewizja pod tym wzgledem nie staje na wysokosci. Mimo ze seriale te mialyby duza ogladalnosc. Czasem puszcz─ů na regionalnym jakis serial w┼éoski, czy francuski (angielskiego jeszcze nia widzialam, ale nie stanowi to argumentu).
Sharpa nie widzialam (poza pojedynczymi odcinkami na komputerze), ale Sean Bean wart jest podziwiania niezale┼╝nie od filmu smile
Przyznam ┼╝e nie jestem na bie┼╝─ůco w serialach kostiumowych, ale w sumie te nasze polskie sa do┼Ť─ç cz─Östo powtarzane (Przy┼ébice i kaptury, Znak or┼éa, Janosik, ogniem i mieczem). Swego czasu czesto puszczano rowniez seriale francuskie. Seria by┼éa na pr 2. Jeden sie konczyl, kolejny zaczynal.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2005-12-25 19:40:12

Diana
U┐ytkownik

Na kanale BBC Prime pu┼Ťcili jaki┼Ť czas temu fajny serial (mo┼╝e raczej film 2-cz─Ö┼Ťciowy, ale to niuans) -"Lorna Doone"; kostiumowy, z w─ůtkiem romansowym, bardzo mi si─Ö podoba┼é. A skoro ju┼╝ mowa o S. Bean'e, to w┼Ťr├│d film├│w, w kt├│rych gra┼é, dostrzeg┼éam tak┼╝e wy┼╝ej wymieniony tytu┼é. Pewnie jaka┼Ť wcze┼Ťniejsza produkcja, ale, niestety, nie ogl─ůda┼éam. sad

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#4 2005-12-25 21:56:38

Admete
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o kostiumowe filmy/seriale z Beanem to ┼Ťwietny jest ten pt. Clarissa wed┼éug powie┼Ťci Richardsona.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#5 2005-12-25 22:02:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja widzialam (i mam) Seana w fajnym serialu Storyteller. Kiedys to lecialo jako film familijny itp. Zagrał w jednym odcinku - True Bride.
Przystojny jak zawsze smile

#6 2005-12-26 09:07:27

Gitka
U┐ytkownik

Sean Bean grał Vronsky'ego w Annie Kareninie [1997] z Sophie Marceau. Świetna jego rola i wspaniały film kostiumowy.

#7 2005-12-26 12:29:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

widzialam, ale tam nie do konca mi sie podobal smile

#8 2005-12-26 13:34:42

Diana
U┐ytkownik

Te┼╝ w ko┼äcu musz─Ö obejrze─ç t─Ö now─ů "Ann─Ö Karenin─Ö". A jak Wam si─Ö podoba┼éa rola (czarny charakter) Bean'a w kontynuacji "Przemin─Ö┼éo z wiatrem"-"Scarlett"? Wg mnie by┼é ┼Ťwietny; taki na poz├│r przyjemniaczek, a naprawd─Ö pod┼éy facet, bez serca.

#9 2005-12-26 14:57:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ujm─Ö to tak: rola (posta─ç) mi sie nie podoba┼éa. Czyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö i film mnie, delikatnie m├│wi─ůc, rozczarowa┼é. Ale gra Seana - to jedyny atut tego filmu.

#10 2005-12-26 15:27:59

Admete
U┐ytkownik

Te┼╝ mam podobne odczucia - posta─ç okropna,ale zagrana dobrze ( i on jest naprawd─Ö przystojny w rolach wrednych typ├│w ;-) )
Co do seriali kostiumowych, to mam teraz obsesj─Ö na punkcie Wives and daughters ( b─Öd─Ö sk┼éada─ç na angielskie wydanie dvd ), kt├│re ogl─ůda┼éam na kasecie pozyczonej od pewnej Holenderki i North and South, kt├│re uda┼éo mi si─Ö r├│wnie┼╝ ( cudem ) obejrze─ç. Tu s─ů linki do stron o tych produkcjach:
http://www.pbs.org/wgbh/masterpiece/wives/
http://www.bbc.co.uk/drama/northandsouth/

#11 2006-01-05 18:40:53

Gitka
U┐ytkownik

Sean Beana mo┼╝na b─Ödzie obejrze─ç na kanale AXN 8.01.2006 o godzinie 22.00 w filmie Equilibrium (2002) jest to thriller, sci-fi. Nie jest to film kostiumowy chocia┼╝ mo┼╝e jest tylko inny, co┼Ť w rodzaju Matrixa i ma bardzo dobre opinie.

#12 2006-01-05 18:53:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Z tego co pamietam Equilibrium ma mo┼╝e gorsze efekty, ale za to sensowniejszy scenariusz. Tam przynajmniej wszystko trzyma sie kupy smile

#13 2006-01-05 19:32:02

Diana
U┐ytkownik

Jestem bardzo ciekawa tego filmu, bo co┼Ť tam pami─Ötam ze zwiastun├│w, ale nie wiem, czy to to, o czym my┼Ťl─Ö. Kto tam gra┼é opr├│cz S.B.? Czy to tam by┼éa taka scena z pieskiem, czy co┼Ť mi si─Ö pokie┼ébasi┼éo? big_smile

#14 2006-01-05 20:00:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Była smilesmilesmile
Gra┼é tam niejaki Christia Bale. Gra┼é tego brzd─ůca w imperium s┼éo┼äca, a ostatni─ů znan─ů rol─ů by┼é najnowszy film o Batmanie.

#15 2006-01-06 08:36:21

Gitka
U┐ytkownik

Equilibrium - opis z Film Web
W przysz┼éo┼Ťci, w miejscu o nazwie Libria ┼╝yje spo┼éecze┼ästwo oparte na st┼éumieniu wszelkich emocji. Codziennie ka┼╝dy obywatel musi za┼╝ywa─ç przepisan─ů przez rz─ůd dawk─Ö Librium, leku zapewniaj─ůcego brak uczu─ç. Ka┼╝dy kto uchyla si─Ö od tego obowi─ůzku, ka┼╝dy kto czuje, jest z miejsca likwidowany, jako jednostka niepo┼╝─ůdana. John Preston dokonuje egzekucji nielicznych buntownik├│w. Pewnego dnia, jednak, spotkanie z nale┼╝─ůc─ů do nich kobiet─ů zmienia jego ┼╝ycie na zawsze. John zrywa s┼éu┼╝b─Ö dla re┼╝imu, odstawiaj─ůc trucizn─Ö. Od tej chwili, ca┼éy sw├│j talent po┼Ťwi─Öci ratowaniu ludzi i zniszczeniu spo┼éecze┼ästwa z┼éa.

Główna rolę Johna Prestona gra Christian Bale grał między innymi w filmie : Maria, Matka Jezusa jako Jezus z Nazaretu i w Portrecie damy jako Edward Rosier oraz w Małych kobietkach jako Laurie.
Nic tylko trzeba zobaczy─ç...

#16 2006-01-06 10:42:54

Diana
U┐ytkownik

Dzi─Ökuj─Ö za wszystkie informacje, z pewno┼Ťci─ů nagram sobe ten film. big_smile

#17 2006-01-06 12:45:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jesli chcesz moge ci przegra─ç smile

#18 2006-01-07 00:11:17

Admete
U┐ytkownik

Ca┼ékiem lubi─Ö Equilibrium. Na pewno lepsze od Matrixa II i III. Lubi─Ö filmy sf, seriale te┼╝. Pod tym wzgl─Ödem nasza TV te┼╝ nas nie rozpieszcza, cho─ç teraz cos drgn─Ö┼éo. Dzis rozpocz─Öli w programie I emitowac Battlestar Galactica. Ju┼╝ to co prawda widzia┼éam, ale i tak przyjemnie by┼éo popatrze─ç, tym bardziej, ┼╝e ogl─ůda┼éam bez polskiego t┼éumaczenia.

#19 2006-01-08 10:45:13

caroline
U┐ytkownik

Czy wy tak┼╝e macie wra┼╝enie, ┼╝e w Polsce bardzo po macoszemu traktuje si─Ö wielbicieli ( a raczej wielbicielki ) seriali kostiumowych? Nie mamy dost─Öpu do ┼╝adnych nowo┼Ťci. W ostatnich latach Anglicy zrobili kilka ┼Ťwietnych seriali tego typu, a u nas nikt nie pomy┼Ťla┼é o zakupie i emisji. Wymieni─Ö cho─çby "Wives and daughters", "North and South", a ostatnio "Bleak Hause".

Ja to bym chcia┼éa najpierw przeczyta─ç te ksi─ů┼╝ki po polsku, bo je┼Ťli si─Ö nie myl─Ö nie ma t┼éumaczenia. Mo┼╝e te┼╝ dlatego nie ma seriali?? A mo┼╝e na Woronicza olewaj─ů damsk─ů cz─Ö┼Ť─ç widowni po prostu.

Mo┼╝e napiszemy jaki┼Ť zbiorowy list do Pr├│szy┼äskiego&Sp├│┼éka z pro┼Ťb─ů o wydanie w serii klasyka powie┼Ťci Elizabeth Gaskell?

#20 2006-01-08 10:58:28

Diana
U┐ytkownik

O tak, przyda┼éoby si─Ö. Obesz┼éam wi─Ökszo┼Ť─ç bibliotek w moim mie┼Ťcie w poszukiwaniu ksi─ů┼╝ek Gaskell- i nic! A tak bardzo chcia┼éam si─Ö przekona─ç, co to za pisarka. Serial na podstawie jej ksi─ů┼╝ki te┼╝ bym ch─Ötnie obejrza┼éa, ale c├│┼╝...

#21 2006-01-08 18:02:34

Admete
U┐ytkownik

Te┼╝ o tym po cichu my┼Ťla┼éam. Co prawda przeczyta┼éam z wielkim po┼Ťwi─Öceniem North and South i Wives and daughters, ale wola┼éabym po polsku. Kto by si─Ö pod takim listem - petycj─ů podpisa┼é? Poza mn─ů i Wami oczywi┼Ťcie ;-) Mail czy normalny list? Ja bym obstawia┼éa maila do dzia┼éu kontakt├│w, je┼Ťli co┼Ť takiego maj─ů.
I niestety olewaj─ů nas w TV.

#22 2006-01-12 13:32:36

Gitka
U┐ytkownik

Je┼Ťli kto┼Ť lubi Karola Dickensa, to 16.01. TVP3 regionalna zaczyna wy┼Ťwietla─ç serial kostiumowy "┼╗ycie i przygody Nicholasa Nickleby'ego".
G┼é├│wny bohater bez grosza przy duszy i pogr─ů┼╝ony w smutku po ┼Ťmierci ojca przyje┼╝d┼╝a do Londynu z matk─ů i siostr─ů, aby szuka─ç pomocy u wuja Ralpha.

#23 2006-01-12 15:21:21

Admete
U┐ytkownik

Dzi─Öki za informacj─Ö - widzia┼éam film na podstawie tej ksi─ů┼╝ki,a le serialu nie. Na pewno obejrz─Ö.

#24 2006-01-12 19:43:26

Diana
U┐ytkownik

Nie czyta┼éam tej ksi─ů┼╝ki Dickensa, ale ch─Ötnie zobacz─Ö serial, bo lubi─Ö tego pisarza. Czy mo┼╝e istnieje jaka┼Ť ekranizacja "Klubu Pickwicka"? To moja ulubiona ksi─ů┼╝ka K.D. Istnieje w medycynie nawet tzw. zesp├│┼é Pickwicka -odnosi si─Ö on konkretnie do bezdechu sennego- gdy┼╝ jeden z bohater├│w tej powie┼Ťci(taki ch┼éopiec) bez przerwy zasypia┼é-wsz─Ödzie i o ka┼╝dej porze. Pami─Ötacie go?

#25 2006-01-13 08:44:18

Gitka
U┐ytkownik

Z tego co wiem to s─ů chyba 2 ekranizacje Klubu "The Pickwick Papers" serial z 1985, oraz film z 1952 roku. Nie pami─Ötam czy by┼éy w polskiej TV.

Stopka forum