Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#276 2006-04-24 00:31:52

Gitka
U┐ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

O szczeg├│ln─ů inteligencj─Ö jej nie "oskar┼╝am". Jest jednak r├│┼╝nica mi─Ödzy bezmy┼Ťlno┼Ťci─ů a z┼é─ů wol─ů.
Jej od dziecka nikt nie uczy┼é i niczego od niej nie wymaga┼é. By┼éa najm┼éodsza w rodzinie i rozpuszczono j─ů niemi┼éosiernie (troch─Ö tak, jak pani Bennet Lidi─Ö). A potem to rozpieszczone, bezmy┼Ťlne dziecko wys┼éano do Pary┼╝a, gdzie od razu zosta┼éo pierwsz─ů dam─ů.
Nikt jej nie przygotowa┼é do roli, jak─ů mia┼éa odgrywa─ç, a m─ů┼╝ te┼╝ jej wcale nie wspiera┼é. On zreszt─ů sam nie by┼é zbyt szcz─Ö┼Ťliwy z bycia kr├│lem. Chyba wola┼éby zosta─ç ┼Ťlusarzem.

Podpisuj─Ö si─Ö pod wszystkim, co powiedzia┼éa┼Ť. Maria Antonina nie by┼éa zbyt m─ůdra, podobno z pisaniem mia┼éa okropne problemy. mia┼éa kilka lat, kiedy j─ů zar─Öczono z Delfinem. Nikt nigdy nie przygotowa┼é j─ů do bycia w┼éadczyni─ů jednego z najwa┼╝niejszych pa┼ästw w Europie. Nie wymagano od niej, by pe┼éni┼éa jakie┼Ť obowi─ůzki, by┼éa odpowiedzialna itp. Prowadzi┼éa ┼╝ycie bardzo puste, wype┼énione g┼é├│wnie rozrywkami. Ale w ko┼äcu doros┼éa do swej roli - w chwili ┼Ťmierci, wed┼éug relacji ┼Ťwiadk├│w, okaza┼éa sw─ů wielko┼Ť─ç, co musieli jej przyzna─ç nawet wrogowie.

Nie wiem czy wiecie, że Sofia Coppola nakręciła film Maria Antonina 2006
http://www.filmweb.pl/Maria,Antonina,%2 … ,id=143515

#277 2006-04-27 23:02:57

Admete
U┐ytkownik

Zacz─Ö┼é─ům w┼éa┼Ťnie czyta─ç Jednoro┼╝ca Iris Murdoch. Zapowiada si─Ö smakowicie.

Marian Taylor przybywa do odosobnionego zamku jako dama do towarzystwa dla samotnej kobiety. Na miejscu zdaje sobie spraw─Ö, ┼╝e jej pracodawczyni jest wi─Ö┼║niem nie tylko w┼éasnych obsesji, lecz tak┼╝e swojego bezlitosnego m─Ö┼╝a. Hannah, na poz├│r uciele┼Ťnienie prze┼Ťladowanych cn├│t, fascynuje otaczaj─ůcych j─ů ludzi, spo┼Ťr├│d kt├│rych kilkoro pragnie wyrwa─ç j─ů ze snu.
Kim jednak naprawd─Ö jest Hannah: niewinn─ů ofiar─ů, op─Ötan─ů kobiet─ů czy wied┼║m─ů? Czy jej ┼╝ycie duchowe pozostaje pod z┼éym urokiem? Czy je┼Ťli zostanie si┼é─ů ocalona - umrze?

I polecam wszytskim Opowie┼Ť─ç podr─Öcznej Margaret Atwood.

Orwellowskie piekło kobiet.
Witamy w alternatywnej rzeczywisto┼Ťci rodem z najgorszego koszmaru, jaki mo┼╝e przy┼Ťni─ç si─Ö kobiecie. Oto inna wersja historii ┼Ťwiata, w kt├│rej re┼╝im i ortodoksja s─ů jedynym prawem, prawem stanowionym przez m─Ö┼╝czyzn i dla m─Ö┼╝czyzn, gdzie kobieta zosta┼éa sprowadzona do roli niemego reproduktora. To opowie┼Ť─ç tak przera┼╝aj─ůca, ┼╝e a┼╝ nierzeczywista. Lepiej, ┼╝eby okaza┼éa si─Ö koszmarnym snem…
Najlepsza z powie┼Ťci Margaret Atwood, wstrz─ůsaj─ůca antyutopia, ┼Ťwiat odwr├│conej moralno┼Ťci.

Na podstawie tej ksi─ů┼╝ki nakr─Öcono film.

http://www.filmweb.pl/Film?id=8400

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#278 2006-04-30 11:23:10

Gitka
U┐ytkownik

Dla wielbicieli M. Musierowicz wiadomo┼Ť─ç
Nowy tom Je┼╝ycjady
Pozna┼äska pisarka Ma┼égorzata Musierowicz pracuje nad najnowsz─ů cz─Ö┼Ťci─ů Je┼╝ycjady, sagi o rodzinie Borejk├│w mieszkaj─ůcych w kamienicy przy ulicy Roosevelta. Ksi─ů┼╝ka nosi tytu┼é Czarna polewka i ma trafi─ç do ksi─Ögar┼ä przed wakacjami.

Na ok┼éadce Czarnej polewki, kt├│ra uka┼╝e si─Ö nak┼éadem ┼é├│dzkiego wydawnictwa Akapit Press wydaj─ůcego od lat ksi─ů┼╝ki pozna┼äskiej autorki, widnieje pochylona nad talerzem zupy twarz Ignacego Grzegorza Stryby. To nastoletni syn Gabrysi Borejko, jednej z g┼é├│wnych bohaterek Je┼╝ycjady.
Ma┼égorzata Musierowicz przy okazji premiery ostatniej powie┼Ťci, ┼╗aby, wspomina┼éa, ┼╝e musi wreszcie rozwi─ůza─ç w─ůtek Janusza Pyziaka oraz chce powr├│ci─ç do w─ůtku Trolli, chorej dziewczynki, w kt├│rej zakochali si─Ö jednocze┼Ťnie dwaj kuzyni: J├│zinek, syn Idy, i... w┼éa┼Ťnie Ignacy Grzegorz Stryba.
http://img141.imageshack.us/img141/1826/musi1fh.jpg

http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,3173 … 388815.969

#279 2006-04-30 13:19:17

Admete
U┐ytkownik

Niedawno czytalam J─Özyk Trolli i ┼╗ab─Ö, wi─Öc ch─Ötnie przeczytam te┼╝ Czarn─ů polewk─Ö.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#280 2006-04-30 13:30:46

Monika24
U┐ytkownik

Ostatnio spodoba┼éa mi si─Ö (ale tylko z ok┼éadki i opisu) ksi─ů┼╝ka "Szkar┼éatny p┼éatek i bia┼éy".

"Bestsellerowa powie┼Ť─ç Michela Fabera oprowadza czytelnika po lo┼ädy┼äskich ulicach, pozwala poczu─ç atmosfer─Ö dzie┼é najwazniejszych angielskich autor├│w tej epoki: Dickensa, Bronte, Carrola i innych. Jednocze┼Ťnie wsp├│┼éczesne spojrzenie autora sprawia, ┼╝e powie┼Ť─ç doskonale si─Ö czyta i ka┼╝dy mo┼╝e w niej znale┼║─ç co┼Ť dla siebie".

Mo┼╝e kt├│ra┼Ť z Was ju┼╝ to czyta┼éa i mo┼╝e poradzi─ç czy warto j─ů kupi─ç?

'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

#281 2006-04-30 19:33:19

Jeanne
U┐ytkownik

Ja czytam "Na pos┼éaniu z trawy" Lian Hearn. 2 tom Opowie┼Ťci rodu Otori.
"Po słowiczej podłodze"
Trwa wojna szogunat├│w. Z masakry w g├│rskiej wiosce uchodzi z ┼╝yciem tylko szesnastoletni Takeo. Jego wybawc─ů okazuje si─Ö jeden z szogun├│w - mo┼╝ny Pan Otori, kt├│ry uznaje go za cz┼éonka swego rodu. Koniec dotychczasowego ┼╝ycia staje si─Ö dla Takeo pocz─ůtkiem wielkiej podr├│┼╝y, podczas kt├│rej nauczy si─Ö walczy─ç i kocha─ç, pozna odwag─Ö, po┼Ťwi─Öcenie i honor, ale te┼╝ pod┼éo┼Ť─ç i okrucie┼ästwo, a przede wszystkim odkryje co┼Ť, czego si─Ö nawet nie domy┼Ťla - swoje bardzo niezwyk┼ée przeznaczenie...

Tradycyjne japo┼äskie motywy sk┼éadaj─ů si─Ö tu na opowie┼Ť─ç oryginaln─ů i fascynuj─ůc─ů, okrutn─ů i pi─Ökn─ů, w kt├│rej zawi┼éo┼Ťci politycznych intryg i efektowne opisy walk ┼é─ůcz─ů si─Ö z wyrafinowan─ů prostot─ů stylu, niespiesznym tempem narracji i niezwyk┼é─ů atmosfer─ů. Lian Hearn uda┼éo si─Ö przekroczy─ç granice mi─Ödzy gatunkami literackimi, mi─Ödzy tradycj─ů a wsp├│┼éczesno┼Ťci─ů, a tak┼╝e mi─Ödzy pokoleniami.

"Na posłaniu z trawy"
Po ┼Ťmierci swego protektora Takeo zostaje g┼éow─ů rodu Otori. Musi zarazem dotrzyma─ç przysi─Ögi krwi, kt├│ra wi─ů┼╝e go z tajemniczym Plemieniem skrytob├│jc├│w. Uczy si─Ö ich sztuki, bo do nich teraz nale┼╝y jego ┼╝ycie. Jako wojownik nie ma sobie r├│wnych, ale w g┼é─Öbi duszy czuje, ┼╝e nie jest zab├│jc─ů. Pragnie pom┼Ťci─ç ┼Ťmier─ç przybranego ojca, a nade wszystko odnale┼║─ç ukochan─ů Kaede. Wie jednak, ┼╝e ┼╝ywy nie opu┼Ťci Plemienia.

Drugi tom sagi rodu Otori przynosi nowe elementy magicznego ┼Ťwiata wzorowanego na ┼Ťredniowiecznej Japonii. Wzoruj─ůc si─Ö na dyskretnych i oszcz─Ödnych poci─ůgni─Öciach p─Ödzla, znanych ze starojapo┼äskich szkic├│w, autorka kre┼Ťli fascynuj─ůce t┼éo dla pe┼énej rozmachu opowie┼Ťci o mi┼éo┼Ťci i obowi─ůzku, przemocy i wsp├│┼éczuciu, k┼éamstwie i honorze.
Trzeciej jeszcze nie mam...... big_smile

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#282 2006-04-30 21:34:56

Admete
U┐ytkownik

Pierwszy tom Sagi bardzo mi się podobał, a pozostałe już mniej. Sama nie wiem dlaczego...Ostatnio niewiele rzeczy mi się podoba. Zgryźliwa się robię...:-/

#283 2006-05-01 16:49:59

Gitka
U┐ytkownik

Zaczynam "M├│j wr├│g kr├│lowa" Victoria Holt

Letycja Knollys, w m┼éodo┼Ťci najpi─Ökniejsza dworka El┼╝biety I, wspomina swoje d┼éugie, burzliwe ┼╝ycie. Podejrzana o romans z hrabi─ů Leicesterem, faworytem kr├│lowej, zostaje odes┼éana z Dworu. Mimo d┼éugiego rozstania kochank├│w, ich mi┼éo┼Ť─ç nie wygasa i po latach Letycja sekretnie po┼Ťlubia hrabiego, nara┼╝aj─ůc si─Ö znowu na gniew kr├│lewskiej rywalki.
Nienawi┼Ť─ç kr├│lowej nie ko┼äczy si─Ö nawet po ┼Ťmierci Leicestera. Losy dw├│ch kobiet znowu si─Ö splataj─ů, gdy kochankiem kr├│lowej zostaje syn Letycji, hrabia Essex.

#284 2006-05-02 08:10:36

frycia
U┐ytkownik

Jestem w trakcie "Imprimatur" autor├│w niestety nie pami─Ötam. Ale jest tam wszystko co tygryski lubi─ů najbardziej: tajemnica, zbrodnia,(podejrzewam ze jaka┼Ť intryga te┼╝ by sie znalaz┼éa)no i gwarancja mile sp─Ödzonego czasu big_smile

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#285 2006-05-02 16:15:33

Jeanne
U┐ytkownik

A ja sko┼äczy┼éam "Sk─ůpca" i w┼éa┼Ťnie czytam "┼Üwi─Ötoszka" Moliera. Lekka i przyjemna komedia, chocia┼╝ lektura.... big_smile

#286 2006-05-02 16:40:47

Admete
U┐ytkownik

A ja sobie kupi┼éam dzi┼Ť Lwy Al - Rassanu G. G. Kay'a! I b─Öd─Ö czyta─ç zaraz jak tylko sko┼äcze Tajemnice Kodu Leonarda da Vinci. Samej ksi─ůzki Browna nie czyta┼éam, bo mi sie styl nie podoba┼é, ale jakie┼Ť artyku┼éy mog─Ö przejrze─ç. Kiedy┼Ť interesowa┼éa mnie gnoza i herezje. Potem mi si─Ö przejad┼éo albo z tego wyros┼éam ;-)
W tym miesi─ůcu mam zamiar wyda─ç jeszcze pieni─ůdze na kolejny tom Pie┼Ťni Lodu i Ognia i na ksi─ůzk─Ö z przygodami braciszka Cadfaela, bo ma si─Ö ukaza─ç nowy tom.

#287 2006-05-02 21:02:28

izek
U┐ytkownik

Ja czytam "Na pos┼éaniu z trawy" Lian Hearn. 2 tom Opowie┼Ťci rodu Otori.
Trzeciej jeszcze nie mam...... big_smile

bardzo mi się podobało big_smile

polecam tak┼╝e trzeci─ů cz─Ö┼Ť─ç big_smile

ja teraz czytam "Norwegian Wood" Haruki Murakamiego (czy jak to si─Ö odmienia), jestem na samym pocz─ůtku, ale s─ůdz─ůc po innych jego ksi─ů┼╝kach czeka mnie niesamowita podr├│┼╝ big_smile

gg 5425654

#288 2006-05-03 20:49:25

Diana
U┐ytkownik

II tom "Sagi o Ludziach Lodu", ale chyba na tych 2 ksi─ů┼╝kach si─Ö sko┼äczy. :?

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#289 2006-05-03 21:00:03

aragonte
U┐ytkownik

W tym miesi─ůcu mam zamiar wyda─ç jeszcze pieni─ůdze na kolejny tom Pie┼Ťni Lodu i Ognia i na ksi─ůzk─Ö z przygodami braciszka Cadfaela, bo ma si─Ö ukaza─ç nowy tom.

Kt├│ego Cadfaelka? Bo "R├│┼╝─Ö w dani" ju┼╝ mam big_smile

Na nowego Martina te┼╝ b─Öd─Ö chcia┼éa pieni─ů┼╝ki wyskroba─ç wink

#290 2006-05-03 21:20:43

Admete
U┐ytkownik

XIV tom - Pustelnik z lasu Eyton, ma by─ç dost─Öpny od 16 maja, o ile nie zmieni─ů terminu. Ok┼éadki jeszcze nie ma, ceny te┼╝ nie:

Jest rok 1142 i ca┼éa Anglia wije si─Ö w ┼╝elaznym u┼Ťcisku wojny domowej. Tymczasem w zacisznym klasztorze benedykty┼äskiego opactwa ┼Ťw. Piotra i Paw┼éa zaczyna si─Ö ┼éa┼äcuch zdarze┼ä nie mniej donios┼éych ni┼╝ polityczne wstrz─ůsy zewn─Ötrznego ┼Ťwiata.
Pierwszym z nich jest smutny zgon Ryszarda Ludela, pana na Eaton, kt├│rego dziesi─Öcioletni syn i dziedzic, tak┼╝e Ryszard, jest wychowankiem opactwa. Ch┼éopiec odmawia podporz─ůdkowania si─Ö swej gro┼║nej babce Dionizji i wspierany przez opata Radulfusa, przeciwstawia si─Ö jej furii.
Nowym przybyszem w te strony jest pustelnik Cuthred, kt├│ry cieszy si─Ö protekcj─ů Dionizji, i kt├│rego m┼éody towarzysz, Hiacynt, zaprzyja┼║nia si─Ö z Ryszardem. Mimo kr─ů┼╝─ůcej opinii o jego ┼Ťwi─Öto┼Ťci, przybycie Cuthreda zwiastuje mnichom seri─Ö nieszcz─Ö┼Ť─ç. Zagini─Öcie Ryszarda i znalezienie zw┼éok w lesie Eyton zmusza raz jeszcze brata Cadfaela do opuszczenia zacisza herbarium i wykorzystania swej wiedzy o ludzkiej naturze w celu wytropienia bezlitosnego mordercy.

Czwarty tom Martina - Uczta dla wron, kt├│ry u nas b─Ödzie podzielony na dwie cz─Ö┼Ťci - pierwsza nosi tytu┼é Cienie smierci i powinna si─Ö ukaza─ç te┼╝ 16 maja. Nast─Öpna by─ç mo┼╝e za miesi─ůc - Sie─ç spisk├│w. Uwielbiam Martina! Jego postacie s─ů takie zr├│┼╝nicowane, a fabu┼éa nieprzewidywalna. Ten czwarty tom czyta┼éam po angielsku i moim zdaniem jest troch─Ö gorszy, moze dlatego, ze prawie nie ma tan Jona Snow, wcale nie ma Tyriona Lannistera i kilku moich ulubionych postaci. Pojawia si─Ö dopiero w Ta┼äcu ze smokami.

Po ┼Ťmierci kr├│la potwora, Joffreya, Cersei przej─Ö┼éa w┼éadz─Ö w Kr├│lewskiej Przystani. ┼Ümier─ç Robba Starka z┼éama┼éa kr─Ögos┼éup buntowi p├│┼énocy, a rodze┼ästwo M┼éodego Wilka rozproszy┼éo si─Ö po ca┼éym kr├│lestwie jak nasiona rzucone na ja┼éow─ů ziemi─ů. Jednak┼╝e, jak po ka┼╝dym wielkim konflikcie, wkr├│tce zaczynaj─ů si─Ö zbiera─ç niedobitki, banici, renegaci i padlino┼╝ercy, kt├│rzy ogryzaj─ů ko┼Ťci poleg┼éych i ┼éupi─ů tych, kt├│rzy wkr├│tce r├│wnie┼╝ rozstan─ů si─Ö z ┼╝yciem. W Siedmiu Kr├│lestwach ludzkie wrony zgromadzi┼éy si─Ö na bankiet z popio┼é├│w... To czas, gdy m─ůdrzy i ambitni, podst─Öpni i silni, zdob─Öd─ů umiej─Ötno┼Ťci, si┼é─Ö i magiczne talenty potrzebne, by prze┼╝y─ç straszliwy okres, jaki ich oczekuje. Czas, w kt├│rym szlachetnie urodzeni i pro┼Ťci ludzie, ┼╝o┼énierze i czarodzieje, skrytob├│jcy i m─Ödrcy musz─ů po┼é─ůczy─ç si┼éy, poniewa┼╝ na uczcie dla wron jest wielu go┼Ťci, ale tylko nieliczni ujd─ů z niej z ┼╝yciem...

Gdyby┼Ť by┼éa zainteresowana, to jest bardzo dobre polskie forum martinowskie.

#291 2006-05-04 18:50:45

Diana
U┐ytkownik

M. Higgins Clark "Noc jest moj─ů por─ů". Dla zach─Öty przytocz─Ö opis z ok┼éadki:

"Jean Sheridan, autorka cenionych ksi─ů┼╝ek i wybitny historyk, wyrusza do rodzinnego miasta na zjazd klasy w dwudziest─ů rocznic─Ö uko┼äczenia szko┼éy. Razem z sze┼Ťciorgiem koleg├│w ma otrzyma─ç medal wybitnego absolwenta. Atmosfer─Ö uroczysto┼Ťci zak┼é├│ca wiadomo┼Ť─ç, ┼╝e jedna z odznaczonych, znana hollywoodzka agentka, utopi┼éa si─Ö we w┼éasnym basenie- jest pi─ůt─ů kobiet─ů z tego rocznika, kt├│rej ┼╝ycie zako┼äczy┼éo si─Ö tragicznie w niejasnych okoliczno┼Ťciach. Przypadek czy te┼╝ precyzyjnie zaplanowane morderstwo? Niepok├│j Jean wzmagaj─ů anonimowe faksy od kogo┼Ť, kto odkry┼é jej najpilniej strze┼╝on─ů tajemnic─Ö..."

#292 2006-05-04 18:52:46

Caitriona
U┐ytkownik

A ja zaczynam w┼éa┼Ťnie "Historyka" Elizabeth Kostovej. O Drakuli. i to mnie skusi┼éo :twisted:

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#293 2006-05-04 20:00:07

Narya
U┐ytkownik

Czytam teraz "Mi─Ödzy ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewicz├│wny:

Wiele si─Ö mo┼╝e zdarzy─ç mi─Ödzy ustami a brzegiem pucharu. Pomi─Ödzy ch─Öci─ů a spe┼énieniem, pomi─Ödzy decyzj─ů a jej urzeczywistnieniem rozci─ůga si─Ö obszar niewiadomego, kt├│re czasami rozwiewa z┼éudzenia, a czasem daje nadziej─Ö.

Lekkomy┼Ťlny hulaka, wyzuty ze swoich polskich korzeni hrabia Wentzel Croy-D─é─Żlmen, zakochuje si─Ö od pierwszego wejrzenia w m┼éodej Polce, siostrze powsta┼äca, kobiecie, jak to u Rodziewicz├│wny, bez skazy. Historia powolnej, bolesnej przemiany zakochanego Wentzla w Wac┼éawa, sprusaczonego kosmopolity w polskiego patriot─Ö, dowodzi, ┼╝e nigdy nie jest za p├│┼║no na zmian─Ö, na wywik┼éanie si─Ö z przesz┼éo┼Ťci, na nowy pocz─ůtek. Dowodzi te┼╝, kt├│ry to ju┼╝ raz, pot─Ögi i si┼éy mi┼éo┼Ťci.

Ksi─ů┼╝k─Ö wygrzeba┼éam w biblioteczce rodzic├│w - wydanie z 1986r
http://i15.ebayimg.com/01/i/05/76/1c/8a_1_b.JPG

#294 2006-05-04 20:30:30

Jeanne
U┐ytkownik

Czytałam jej "Wrzos", bardzo fajny romans. Troszkę podobna do Twojej, też występuje hulaka, ale niezbyt skory do zmian... big_smile

#295 2006-05-04 20:38:51

Narya
U┐ytkownik

Czytałam jej "Wrzos", bardzo fajny romans. Troszkę podobna do Twojej, też występuje hulaka, ale niezbyt skory do zmian... big_smile

Te┼╝ czyta┼éam big_smile Jednak bardziej mi si─Ö spodoba┼éa "Mi─Ödzy ustami...". Poza tym ja wol─Ö ksi─ů┼╝ki z happy endem.

#296 2006-05-04 23:13:12

Diana
U┐ytkownik

W okresie międzywojnia masowo kręcili filmy w tym duchu. "Wrzos" czytałam- smutne to takie; pewnie lektura ówczesnych pensjonarek, ale mimo wszystko, chyba warto chociażby się z tym zaznajomić.

#297 2006-05-05 22:08:21

Admete
U┐ytkownik

Caitriona koleżanka własnie pożyczyła mi Historyka i Labirynt. :-)

#298 2006-05-06 00:05:31

Caitriona
U┐ytkownik

Caitriona koleżanka własnie pożyczyła mi Historyka i Labirynt. :-)

No to jak przeczytamy to se pogadamy wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#299 2006-05-06 10:50:36

aragonte
U┐ytkownik

Gdyby┼Ť by┼éa zainteresowana, to jest bardzo dobre polskie forum martinowskie.

Daj linka, ch─Ötnie tam zajrz─Ö, dzi─Öki 8)

#300 2006-05-06 14:01:03

GosiaJ
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie s┼éucha┼éam o ksi─ů┼╝ce "Znikaj─ůca Europa", czyta┼éa lub s┼éysza┼éa kt├│ra┼Ť z Was?

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

Stopka forum