Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2006-03-20 22:47:03

izek
U┐ytkownik

Re: Wasze ulubione pary

Oczywi┼Ťcie podpisuj─Ö si─Ö pod Faramirem i Eowyn, Darcym i Elizabeth. Dopisuj─Ö zamiast Heatklifa Hana Solo i Lej─Ö - zdecydowanie nale┼╝─Ö do zwolenniczek zako┼äcze┼ä "...i ┼╝yli d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie..."

te┼╝ lubi─Ö happy endy, ale je┼Ťli chodzi o napi─Öcie to nie widzia┼éam tego mi─Ödzy Faramirem i Eowyn. Co do reszty podpisuj─Ö si─Ö obiema r─Ökami. I oczywi┼Ťcie Scarlett i Rett, gdzie te┼╝ iskrzy┼éo a iskrzy┼éo

gg 5425654

#127 2006-03-20 23:03:21

Trzykrotka
U┐ytkownik

nie widziałam tego między Faramirem i Eowyn

Oni mieli jakby ma┼éo oddechu na pokazanie tego napi─Öcia. Ja z LOTR bardzo lubi─Ö (filmowy) tr├│jk─ůt Arwena-Aragorn-Eowina, z naciskiem na Aragorn-Eowina, jako wielbicielka wszelkiego mi┼éosnego nieszcz─Ö┼Ťcia (byle nie w realnym ┼╝yciu). Scen─Ö z dom├│w uzdrowie┼ä obejrza┼éam chyba z 50 razy - jest wr─Öcz magiczna, z piosenk─ů Arweny w tle.

#128 2006-03-20 23:10:50

Ania
U┐ytkownik

A bo Faramir i Eowyn to ca┼ékiem inna para kaloszy (a mo┼╝e lepiej rzec trzewik├│w). Tam nie chodzilo o iskry, ale ┼╝eby cz┼éowiek wreszcie przesta┼é czytaj─ůc LOTRa wyrzeka─ç na niesprawiedliwo┼Ť─ç losu. Nie krwawi Ci serce, jak Denethor wysy┼éa Faramira na ┼Ťmier─ç do Osgiliath, a Aragorn wylewa "polewk─Ö" Eowiny? Pomy┼Ťl ile straci┼éaby ksi─ů┼╝ka, gdyby nie ten w─ůtek i ile zyska┼é film, po tym jak w rozszerzonej wersji znalazly sie sceny, w kt├│rych tych dwoje wreszcie sie spotyka - najpierw ranni po bitwie, a potem w opustosza┼éym Minas Tirith (efekt motyla murowany :oops: )

#129 2006-03-20 23:16:09

Ania
U┐ytkownik

Scen─Ö z dom├│w uzdrowie┼ä obejrza┼éam chyba z 50 razy - jest wr─Öcz magiczna, z piosenk─ů Arweny w tle.

No w┼éa┼Ťnie Trzykrotko, o tym pisa┼éam. Ciarki mnie przechodz─ů na sam─ů my┼Ťl - nie musz─Ö ogl─ůda─ç po raz kolejny (te┼╝ pewnikiem z 50-ty)

#130 2006-03-20 23:41:02

GosiaJ
U┐ytkownik

No prosz─Ö, jak fajnie! big_smile M├│wisz, ┼╝e jest uroczy, a czy tak samo dobrze wygl─ůda? wink

Dobrze, bardzo dobrze - o ile pami─Ötam, bo to ju┼╝ par─Ö lat :-) Ma pi─Ökne oczy, a poza tym - jak si─Ö odezwie tym swoim g┼éosem, jeszcze po rosyjsku, to prawd─Ö m├│wi─ůc m├│g┼éby wygl─ůda─ç pi─Ö─ç razy gorzej, a i tak by robi┼é wra┼╝enie :-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#131 2006-03-20 23:46:51

GosiaJ
U┐ytkownik

Przyj─Ö┼éo sie krzywi─ç nos na Sienkiewicza, ale on by┼é naprawd─Ö niezwyk┼éym pisarzem. (...) P.S. Te┼╝ wyci─ůgam moje OiM z p├│┼éki.

Mnie te┼╝ urzeka ta jego ┼éatwo┼Ť─ç pisania... S┼éowa p┼éyn─ů, czas p┼éynie, cz┼éowiek czyta, po raz kolejny zachwycony t─ů sam─ů histori─ů. Rozmowa Wi┼Ťniowieckiego i Skrzetuskiego, mi┼éosne wyznania Bohuna, ┼Ťmier─ç Podbipi─Öty...
Chyba przestan─Ö czyta─ç ten w─ůtek, bo inaczej moje "OiM" tez na p├│┼éce d┼éugo w spokoju nie wytrzyma - w mam jeszcze kilka ksi─ů┼╝ek "w trakcie czytania" :-)

#132 2006-03-20 23:50:58

GosiaJ
U┐ytkownik

Ja tak nie twierdzę! I nie rozumiem jak można "męczyć" Trylogię... (a spotkałam takich).
Faktycznie - jest to m├│j chyba ulubiony fragment i powie┼Ťci i ekranizacji. Scena z Domagarowem zapad┼éa mi w pami─Ö─ç najbardziej ze wszystkich - by┼é ┼Ťwietny big_smile

Nie podejrzewam Cię o to - w końcu my tutaj się znamy na dobrej literaturze :-)
I jeszcze ta scena w ekranizacji, kiedy po rozmowie, coraz bardziej opanowany wsciek┼éo┼Ťci─ů, a potem rozpacz─ů, wypada na zewn─ůtrz, krzycz─ůc: Zabi┼éem j─ů!
Pi─Ökne...

#133 2006-03-20 23:53:38

Trzykrotka
U┐ytkownik

Nie krwawi Ci serce, jak Denethor wysy┼éa Faramira na ┼Ťmier─ç do Osgiliath, a Aragorn wylewa "polewk─Ö" Eowiny? Pomy┼Ťl ile straci┼éaby ksi─ů┼╝ka, gdyby nie ten w─ůtek

Oj tak, Aniu, tak! LOTR nale┼╝y ogl─ůda─ç wy┼é─ůcznie w wersji rozszerzonej! Podziwiam rozmach realizacji, dekoracje, efekty, obl─Ö┼╝enie Minas Tirith, olifanty, armie ludzi i ork├│w, ale kocham najbardziej sceny kameralne, prywatne. Odjazd Faramira na pewn─ů ┼Ťmier─ç (piosenka Pippina!), domy uzdrowien i rozmowa Eowiny z Faramirem (gwia┼║dzisty p┼éaszcz Eowiny), wizja Arweny (syn w ramionach Aragorna, zn├│w z przecudn─ů muzyk─ů w tle), rozmowa Pippina i Gandalfa o ┼Ťmierci - bia┼éej przystani, z kt├│rej odp┼éyniemy...
Polewka Eowiny i mina Aragorna kiedy jej pr├│buje! Ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e nie m├│g┼é jej okaza─ç wi─Ökszej atencji, ni┼╝ prze┼éykaj─ůc t─Ö jedn─ů ┼éy┼╝k─Ö zupy i chwal─ůc j─ů na dodatek. Kocha┼é j─ů, na pewno ja kocha┼é - tylko nie tak, jak ona chcia┼éa by─ç kochana przez niego.

#134 2006-03-20 23:57:36

GosiaJ
U┐ytkownik

te┼╝ lubi─Ö happy endy, ale je┼Ťli chodzi o napi─Öcie to nie widzia┼éam tego mi─Ödzy Faramirem i Eowyn. Co do reszty podpisuj─Ö si─Ö obiema r─Ökami. I oczywi┼Ťcie Scarlett i Rett, gdzie te┼╝ iskrzy┼éo a iskrzy┼éo

Bo tam rzeczywi┼Ťcie nie ma tego napi─Öcia, ze strony Faramira jest coraz wi─Öksza, gor─Ötsza mi┼éo┼Ť─ç, pomieszana ze smutkiem, ze strony Eowyn - najpierw oboj─Ötno┼Ť─ç, potem sympatia... Tutaj uczucia nie wybuchaj─ů, rodz─ů si─Ö powoli, opisywane tylko w kilkudziesi─Öciu zdaniach - za to bardzo pi─Öknych. To wszystko rozgrywa si─Ö w obliczu "ko┼äca ┼Ťwiata". W─ůtek nosi tytu┼é: ulubione pary, ja t─Ö akurat bardzo lubi─Ö :-) Bo uwielbiam i ceni─Ö Faramira, kt├│ry jest wspania┼éym, szlachetnym, m─ůdrym i dobrym, niedocenianym m┼éodszym synem. I ciesz─Ö si─Ö, kiedy wreszcie jest szcz─Ö┼Ťliwy.

#135 2006-03-21 06:02:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

U Tolkiena w ogole nie ma wiekszej nami─Ötno┼Ťci. No mo┼╝e jedynie Beren i Luthien. Ale namietno┼Ť─ç opisana tak sobie.
Natomiast u Yeskova!!!

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#136 2006-03-21 16:28:44

GosiaJ
U┐ytkownik

U Tolkiena w ogole nie ma wiekszej nami─Ötno┼Ťci. No mo┼╝e jedynie Beren i Luthien. Ale namietno┼Ť─ç opisana tak sobie.
Natomiast u Yeskova!!!

Hmmm... Czy m├│wisz o "Ostatnim W┼éadcy Pier┼Ťcienia"? Czy przypadkiem nie tego e-booka mia┼éa┼Ť mi podes┼éa─ç? ;-)

#137 2006-03-21 16:31:39

milosz
U┐ytkownik

Silmarilion. Beren i Luthien. Cz┼éowiek i nie┼Ťmirtelny elf.

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#138 2006-03-21 17:49:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

Hmmm... Czy m├│wisz o "Ostatnim W┼éadcy Pier┼Ťcienia"? Czy przypadkiem nie tego e-booka mia┼éa┼Ť mi podes┼éa─ç? ;-)

A nie przeslalam? To juz przesylam big_smile
Trza sie bylo upomniec!!! big_smile

P.S. Rzuc mi adresem, bo nie wiem gdzie go mam big_smile

#139 2006-03-21 19:57:56

GosiaJ
U┐ytkownik

A nie przeslalam? To juz przesylam big_smile
Trza sie bylo upomniec!!! big_smile
P.S. Rzuc mi adresem, bo nie wiem gdzie go mam big_smile

W┼éa┼Ťnie si─Ö upominam :-) gogaga@gazeta.pl

#140 2006-03-21 23:17:17

Ania
U┐ytkownik

Please Aine, nie zaczynaj z Yeskowem. Mo┼╝e i Tolkien nie pora┼╝a ogniem mi┼éo┼Ťci, ba my┼Ťl─Ö, ze w og├│le nie mia┼é w zamiarze skupia─ç si─Ö zbyt d┼éugo na ┼╝adnym w─ůtku mi┼éosnym, ale czy te jego niedom├│wienia nie s─ů urocze?Czy (jak wida─ç zreszt─ů na forum) te w─ůtki nie bior─ů nas tak, jakby┼Ťmy mia┼éy kawa na ┼éaw─Ö z pe┼éni─ů fajerwerk├│w? Oczywi┼Ťcie, ┼╝e Jackson nadmucha┼é to, co Tolkien zaledwie zasygnalizowa┼é, ale to jest pi─Ökne nawet bez iskrzenia.

#141 2006-03-21 23:23:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

Aniu piękne, ale bezpłciowe.
Ja naprawd─Ö jestem pod olbrzymim wra┼╝eniem Yeskova i jego narracji. Na bazie tolkienowskiej stworzy┼é co┼Ť nowego, moim zdaniem prawdziwszego psychologicznie i bardziej ludzkiego.
Uwielbiam Tolkiena, w ko┼äcu jest Mistrzem, ale pisz─ůc o Mistrzu, mo┼╝na wspomnie─ç o wspania┼éych uczniach, czy┼╝ nie?

#142 2006-03-21 23:27:29

Ania
U┐ytkownik

I jeszcze ta sprawa w troche innym ┼Ťwietle. Po ostatniej nocce z powt├│rk─ů filmowego LOTRa , wzi─Ö┼éam si─Ö za ksi─ů┼╝k─Ö od strony w─ůtku Faramira i Eowiny. Oczywi┼Ťcie zacz─Ö┼éam od spotkania z Frodem w Dw├│ch wie┼╝ach i zdecydowanie wol─Ö Faramira w wersji pisanej - to zupe┼énie inny cz┼éowiek - bardziej w┼éadczy, pewny siebie i nawet chyba bardziej m─Öski ni┼╝ Wenham, a raczej Faramir, kt├│rego gra (uwaga dla wielbicielek zaspanych oczu Dawida...)

#143 2006-03-21 23:43:08

Ania
U┐ytkownik

Aniu piękne, ale bezpłciowe.

Pewnie masz racj─Ö, ale ja zupe┼énie inaczej odbieram t─Ö "bezp┼éciowo┼Ť─ç". Lubi─Ö jak iskrzy: kocham Kmicica wybiegajacego z komnaty Ole┼äki, wykrzykuj─ůcego, ze tu nie tylko czerwona wst─ů┼╝ka ale i sam diabe┼é nie pomo┼╝e, uwielbiam determinacje Darcyego "Tak mnie szacujesz?" i tysi─ůc jeszcze innych tego typu przk┼éad├│w, ale takie dziwne ciep┼éo wok├│┼é serca czuj─Ö na sam─ů my┼Ťl o Faramirze i Eowyn - moze dlatego, ze tak wiele trzeba tu sobie do┼Ťpiewa─ç, a mnie podoba si─Ö ta melodia wink

#144 2006-03-22 00:20:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

ale takie dziwne ciep┼éo wok├│┼é serca czuj─Ö na sam─ů my┼Ťl o Faramirze i Eowyn - moze dlatego, ze tak wiele trzeba tu sobie do┼Ťpiewa─ç, a mnie podoba si─Ö ta melodia wink

i chyba tym zdaniem możemy ten temat zakończyć big_smile
Jest tak ładne, że nawet komentarz by je popsuł big_smile

#145 2006-03-22 20:31:41

GosiaJ
U┐ytkownik

I jeszcze ta sprawa w troche innym ┼Ťwietle. Po ostatniej nocce z powt├│rk─ů filmowego LOTRa , wzi─Ö┼éam si─Ö za ksi─ů┼╝k─Ö od strony w─ůtku Faramira i Eowiny. Oczywi┼Ťcie zacz─Ö┼éam od spotkania z Frodem w Dw├│ch wie┼╝ach i zdecydowanie wol─Ö Faramira w wersji pisanej - to zupe┼énie inny cz┼éowiek - bardziej w┼éadczy, pewny siebie i nawet chyba bardziej m─Öski ni┼╝ Wenham, a raczej Faramir, kt├│rego gra (uwaga dla wielbicielek zaspanych oczu Dawida...)

Musz─Ö tutaj broni─ç honoru Wenhama, kt├│ry moim zdaniem jest wspania┼éym Faramirem - m─ůdrym, odpowiedzialnym, kochanym przez podw┼éadnych, w┼éa┼Ťnie pewnym siebie.
Przede wszystkim znowu musze tutaj potwierdzi─ç, ┼╝e kocham Tolkiena za t─Ö wspania┼é─ů galeri─Ö m─Öskich postaci, kt├│ra stworzy┼é - bo z kobiecymi ju┼╝ mu sz┼éo gorzej, co┼Ť jak Sienkiewiczowi :-) Ale co do m─Ö┼╝czyzn - po prostu nie wiadomo, kogo wybra─ç: Aragorn, Eomer, Boromir, Faramir, Gandalf, Elrond...

#146 2006-03-22 21:29:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale co do m─Ö┼╝czyzn - po prostu nie wiadomo, kogo wybra─ç: Aragorn, Eomer, Boromir, Faramir, Gandalf, Elrond...

Ja tam specjalnie problem├│w nie mia┼éam. Ju┼╝ podczas czytania polubi┼éam Kuniarza, Faramira i Tarczowego. Dopiero film sprawi┼é, ┼╝e zwr├│ci┼éam tak naprawd─Ö uwag─Ö na Mieczowego i ukowego, ale moje pocz─ůtkowe typy tak mi przypad┼éy do gustu wygl─ůdem aktor├│w, ┼╝e och jej big_smile

#147 2006-03-22 21:41:30

GosiaJ
U┐ytkownik

Ja tam specjalnie problem├│w nie mia┼éam. Ju┼╝ podczas czytania polubi┼éam Kuniarza, Faramira i Tarczowego. Dopiero film sprawi┼é, ┼╝e zwr├│ci┼éam tak naprawd─Ö uwag─Ö na Mieczowego i ukowego, ale moje pocz─ůtkowe typy tak mi przypad┼éy do gustu wygl─ůdem aktor├│w, ┼╝e och jej big_smile

Hmmm, chyba się zgubiłam :-)

#148 2006-03-22 21:53:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

Hmmm, chyba się zgubiłam :-)

He he bo to szyfr był.
Na LOTRA posz┼éam z przyjaci├│┼ék─ů, kt├│ra Tolkiena ni w z─ůb nie zna┼éa. Film nas obie zafascynowa┼é przeogromnie (ja mo┼╝e nawet bardziej... big_smile), ale nie mog┼éa pocz─ůtkowo zapami─Öta─ç imion. Wi─Öc zgodnie ze swoim zwyczajem - je sobie stworzy┼éa. I tak:
Tarczowy - Boromir (nosi┼é na plecach okr─ůg┼é─ů tarcz─Ö)
Mieczowy - Aragorn (ten miecz mu sie mocno majtał i był widoczny)
Ukowy - Lovelas (chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego)
Kuniarz - Eomer (ew. Kłik-Spikli)
Czarodziej - Gandalf
Maluszki - hobbici

#149 2006-03-23 00:06:40

GosiaJ
U┐ytkownik

Czarodziej - Gandalf
Maluszki - hobbici

Hmmm, no to z Tarczowym i Mieczowym miałam największe problemy :-)
Ale co do doboru aktor├│w to si─Ö zgadzam - "W┼éadca Pier┼Ťcieni" ma jedn─ů z najlepszych obsad w historii filmu moim zdaniem.

#150 2006-03-23 09:59:10

Ania
U┐ytkownik

Czarodziej - Gandalf
Maluszki - hobbici

Świetna ta nomenklatura. "Kłik- Spikli" jest the Best.

Stopka forum