Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 179
      zalogowanych: 1

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

Ogród Jane Austen: Ekranizacje powieści

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Ekranizacje słynnych powieści Jane Austen w Gazecie Wyborczej (1/9)     (Nadesłane przez: Vasco)

Ekranizacje powieści

Ekranizacje słynnych powieści Jane AustenOd piątku, 14 maja z Gazetą Wyborczą będą ukazywać się płyty DVD z ekranizacjami słynnych powieści Jane Austen. Kolekcja liczy 9 części - są wśród nich adaptacje filmowe najbardziej popularnych dzieł angielskiej pisarki, m.in. powieści Duma i uprzedzenie, Mansfield Park oraz Rozważna i romantyczna.

Jane Austen to znana autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo że sama wiodła stosunkowo odosobnione życie na prowincji w hrabstwie Hampshire, nie pozbawiło ją to zmysłu obserwacji i nie zubożyło dramaturgii jej utworów. Ich fabuła najczęściej dotyczy zamążpójścia i związanych z tym problemów społecznych - jednak celna obserwacja i żywe opisy kobiet czynią z powieści Austen coś więcej niż romanse.

Jako pierwsza z Gazetą ukaże się ekranizacja powieści Duma i uprzedzenie. DVD z poszczególnymi częściami serialowej adaptacji będą ukazywały się w dniach: 14 maja - płyta 1. z cz. 1 i 2, 21 maja - płyta 2. z cz. 3 i 4, a 28 maja - płyta 3. z cz. 5 i 6.

Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodsza siostrę, Elżbietę.

Język: angielski, polski lektor
Napisy: polskie
Rok produkcji: 1995

Ekranizacje słynnych powieści Jane Austen


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 14-05-2010 o godz. 11:58:27

 Groombridge Place oraz Basildon Park jako przykład wykorzystania... (3)     (Nadesłane przez: Vasco)

Ekranizacje powieści

Oto trzecia część pracy magisterskiej Groombridge Place oraz Basildon Park jako przykład wykorzystania angielskiej architektury wnętrz przy kreowaniu filmowej rzeczywistości w dziele "Duma i uprzedzenie" w reżyserii Joe Wrighta napisanej przez Paulinę Skrodzką. Przypominam, że o pracy rozmawiamy na forum.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 06-12-2009 o godz. 18:39:12

 Groombridge Place oraz Basildon Park jako przykład wykorzystania... (2)     (Nadesłane przez: Vasco)

Ekranizacje powieści

Oto drugi rozdział pracy magisterskiej Groombridge Place oraz Basildon Park jako przykład wykorzystania angielskiej architektury wnętrz przy kreowaniu filmowej rzeczywistości w dziele "Duma i uprzedzenie" w reżyserii Joe Wrighta. Uwagi i opinię nt. tekstu przedstawiamy na forum.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 06-12-2009 o godz. 18:32:46

 Groombridge Place oraz Basildon Park jako przykład wykorzystania... (1)     (Nadesłane przez: Vasco)

Ekranizacje powieści

Przedstawiam pierwszą część pracy magisterskiej delile pt. Groombridge Place oraz Basildon Park jako przykład wykorzystania angielskiej architektury wnętrz przy kreowaniu filmowej rzeczywistości w dziele "Duma i uprzedzenie" w reżyserii Joe Wrighta. Zachęcam do zapoznania się z tekstem i opisania swoich wrażeń na naszym forum. Pozostała część pracy ukaże się w ciągu kilku dni.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 24-11-2009 o godz. 15:11:50

 Romola Garai zagra Emmę w najnowszej adaptacji BBC powieści Jane Austen     (Nadesłane przez: vasco)

Ekranizacje powieści

Brytyjska aktorka Romola Garai zagra bohaterkę Emmy w wystawnej kostiumowej adaptacji kanału BBC One, która na ekrany wejdzie jesienią Foto: GETTYPrzez lata przysłaniała ją swym cieniem jej przyjaciółka Keira Knightley, ale aktorka Romola Garai osiągnęła status wiodącej damy, obejmując rolę w adaptacji Emmy Jane Austen, jaką kręci BBC.

Garai zagra przystoją, sprytną i bogatą bohaterkę w wystawnym dramacie kostiumowym, który zawita na ekrany kanału BBC One jesienią.

Jako 26-latka została obsadzona w roli młodszej siostry Knightley w nominowanym do Oscara filmie Pokuta. Obie aktorki są szczerymi przyjaciółkami. Mimo tego często bywały rywalkami do jednej roli. Knightley zwyciężyła Garai w wyścigu do roli Lary w adaptacji ITV Doktora Żywago z 2002 roku oraz do roli Elizabeth Bennet w filmowej wersji Dumy i uprzedzenia z roku 2005.

Emma to dla Garai najbardziej prestiżowe wyzwanie po występach w kilku filmach telewizyjnych, jak I Capture The Castle Dodie Smith i Daniel Deronda George Eliot.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 14-04-2009 o godz. 14:54:46

 Nowe pasmo kostiumowe w TvnStyle     (Nadesłane przez: Lizzie14)

Ekranizacje powieściW tym sezonie w TVN Style pojawią się kolejne ekranizacje powieści z XIX wieku. W paśmie tym zostaną wyemitowane ekranizacje powieści Jane Austen: "Emma" z Kate Beckinsale w roli głównej oraz najnowsze ekranizacje "Mansfield Park" i "Opactwa Northanger".
Jako pierwsza zostanie wyemitowana ekranizacja "Mansfield Park" już 5 marca.

Czytaj więcej...    Zamieszczono: 02-03-2009 o godz. 00:13:35

 Rozważne i romantyczne - tamilska wersja w kioskach     (Nadesłane przez: vasco)

Ekranizacje powieści

Kandukondain KandukondainZ dziejszym numerem Naj można kupić tamijski film Rozważne i romantyczne (Kandukondain Kandukondain), inspirowany powieścią Jane Austen.

Jest to historia dwóch sióstr - Meenakshi (Aishwarya Rai) i Sowmyi (Tabu). Meenakshi jest romantyczna, a Sowmya bardzo rozważna. Meenakshi zakochuje się w Srikanthim (Abbas). Sowmya zakochuje się w początkującym reżyserze, który przysięga jej małżeństwo dopiero po tym, jak nakręci swój pierwszy film.

Scenariusz i reżyseria: Rajiv Menon
Muzyka: A. R. Rahman
Choreografia: Farah Khan, Brinda, Raju Sundaram
Obsada: Mammootty, Aishwarya Rai, Tabu, Ajith Kumar, Abbas
Film trwa 151 minut

Poniżej zwiastun i fragment filmu:


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 08-09-2008 o godz. 10:19:35

 Emma - wersja hip-hopowa     (Nadesłane przez: Vasco)

Ekranizacje powieści

Wytwórnia Screen Gems zapowiada realizację hip-hopowego musicalu luźno opartego na prozie Jane Austen. Emme, jak ma się nazywać film, będzie współcześnie rozgrywającą się w miejskim liceum historią przyrodniego rodzeństwa. Scenariusz napisze Tyger Williams, producentami zostaną Chris Bender i J.C. Spink.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 09-04-2008 o godz. 20:05:54

 Opactwo Northanger 2008 nie tylko w wypożyczalniach     (Nadesłane przez: Wiosenka)

Ekranizacje powieści

Na szczęście wszystkich wielbicieli Jane Austen i ekranizacji wg jej powieści, Opactwo Northanger 2008 znalazło się w dystrybucji i można ją nie tylko wypożyczyć ale też zakupić.

Młoda i pełna wdzięku córka pastora Katarzyna Morland zostaje zaproszona przez przyjaciół rodziny do Bath - modnego uzdrowiska, które jest miejscem licznych spotkań towarzyskich i rodzących się romansów. Tam poznaje ona rodzeństwo - Henry'ego Tilneya i jego młodszą siostrę Eleanor. Jednocześnie do Bath przybywają przyjaciele pani Allen, a Katarzyna zaprzyjaźnia się z Izabelą. Od tej pory próbuje znaleźć czas na spotkania z rodzeństwem Tilney i rodziną Thorpe, jednak okazuje się, że nie jest to takie łatwe, i próby pogodzenia tego prowadzą do licznych nieporozumień.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 12-03-2008 o godz. 12:26:06

 Mansfield Park - ekranizacja z Jamesem D'Arcy     (Nadesłane przez: Wiosenka)

Ekranizacje powieści

Już w Polsce, w Merlinie od 20 marca. Film na podstawie powieści Jane Austen. Fanny Price to dziewczyna pochodząca z ubogiej rodziny. W dzieciństwie została wzięta na wychowanie przez bogate wujostwo. W ich domu w posiadłości Mansfield Park jest jednak lekceważona, a jej kuzyni i przede wszystkim ciotka Norris wciąż podkreślają jej niższy status społeczny. Tylko Edmund - najmłodszy syn sir Thomasa jest dla niej życzliwy. Fanny wie, że jej jedyną szansą na godne życie jest bogate wyjście za mąż. Wuj pragnie wydać dziewczynę za londyńczyka Henry'ego Crawforda, jednak ona, zakochana w Edmundzie, nie chce o tym słyszeć.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 07-03-2008 o godz. 12:32:22

Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey
Becoming Jane :: Lost in Austen
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.072 sekund