Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#226 2006-02-26 21:22:18

Alison
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Oczywi┼Ťcie nie mia┼éam tu na my┼Ťli decyzji Charlotty o ma┼é┼╝e┼ästwie z panem Collinsem, m├│wi─ůc o jej ┼╝yciowej m─ůdro┼Ťci. Sama nigdy bym si─Ö nie zdecydowa┼éa na taki zwi─ůzek z rozs─ůdku. Po prostu nie wyobra┼╝am sobie znosi─ç tak na co dzie┼ä kogo┼Ť kogo nie kocham czy ledwie toleruj─Ö. Ale to, ┼╝e nie mia┼éa z┼éudze┼ä co do tego, ┼╝e efekt takiego szybkiego wyboru czy pierwszego oczarowania mo┼╝e by─ç bardzo r├│┼╝ny.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#227 2006-02-26 21:33:10

Georginia
U┐ytkownik

Alison jasne ┼╝e nikt sobie tego nie wyobra┼╝a....ale czasy si─Ö zmieni┼éy...ona tego z rado┼Ťci─ů nie robi┼éa...tyle ┼╝e nam nie grozi to co jej wtedy grozi┼éo....

#228 2006-02-26 21:47:15

izek
U┐ytkownik

Taak... wychodzi, ┼╝e na dobr─ů spraw─Ö ona wierz─ůc, ┼╝e szcz─Ö┼Ťciem w ma┼é┼╝e┼ästwie rz─ůdzi przypadek by┼éa poza tym przypadkiem, bo dok┼éadnie mog┼éa przewidzie─ç co si─Ö b─Ödzie dzia┼éo w jej zwi─ůzku - je┼╝eli mo┼╝na nazwa─ç zwi─ůzkiem taki uk┼éad, gdzie jedno dopinguje drugie do jak najrzadszego wsp├│lnego sp─Ödzania czasu etc.

Ale przecie┼╝ co do tego ┼╝e Darcym si─Ö uk┼éada┼éo to wiemy tylko to co nam podpowiedz─ů romantyczne uczucia big_smile na te kilka zda┼ä JA na ko┼äcu.

gg 5425654

#229 2006-02-26 21:58:12

Jeanne
U┐ytkownik

Charlotta tak w 100% te┼╝ nie mia┼éa racji. Je┼Ťli ludzie troch─Ö poznaj─ů si─Ö przed ┼Ťlubem, to wiedz─ů, czy ze sob─ů wytrzymaj─ů. Nawet je┼Ťli si─Ö kochaj─ů, to ju┼╝ jest bardzo du┼╝o, ale jeszcze nie wszystko. Trzeba si─Ö jeszcze lubi─ç jak kiedy┼Ť mi kto┼Ť powiedzia┼é.

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#230 2006-02-27 00:30:51

GosiaJ
U┐ytkownik

A propos spekulacji....┼╝adna mi┼éo┼Ť─ç bez spekulacji si─Ö nie ob─Ödzie!Pomy┼Ťlcie ile spekulowa─ç musia┼éa Lizzy czy chocia┼╝by Darcy...w czasach kiedy nie mo┼╝na tak sobie zwyczajnie zapyta─ç ...o co chodzi...

O spekulacjach Lizzy troch─Ö wiadomo, o spekulacjach Darcy'ego - niestety. Ale to przyjemne spekulowa─ç o jego uczuciach i przemy┼Ťleniach :-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#231 2006-02-27 00:37:04

GosiaJ
U┐ytkownik

Daj Bo┼╝e ┼╝eby cho─ç po miesi─ůcu ;-)
Mimo wszystko przerażało mnie w tamtych czasach to pobieranie się "po 3 tańcach i jednym spacerze". Tak naprawdę nic się o sobie nie wie po takim czasie.

My┼Ťl─Ö, ┼╝e tu nie ma regu┼éy - czasem po kr├│tkim czasie w jednym zwi─ůzku wie si─Ö wi─Öcej ni┼╝ po kilku latach w innym.
Zreszt─ů - w tamtych czasach nie┼║le dzia┼éa┼éa poczta pantoflowa, jak wynika z powie┼Ťci JA ;-) Trzeba te┼╝ pami─Öta─ç o mentalno┼Ťci ├│wczesnych kobiet, wychowywanych w innych warunkach i w przekonaniu, ┼╝e lepszy nawet okropny m─ů┼╝ ni┼╝ ┼╝aden - szczeg├│lnie je┼Ťli si─Ö by┼éo niezbyt zamo┼╝n─ů.

#232 2006-02-27 00:46:35

GosiaJ
U┐ytkownik

Alison, to prawda.
Wezmy takiego pana Bingleya, co ta Jane o nim wiedziala tak naprawde? Podatny na wplywy, ulegly wobec przyjaciela, taki troche bezmyslny moim zdaniem, a ona zakochana od razu.
Albo Charlotta o panu Collinsie, albo pan Elton o swojej wybrance itd.
Co oni o sobie tak naprawde wiedzieli przed slubem?
Jak to moglo doprowadzic do szczesliwego pozycia malzenskiego?
Co innego sprawdzic sie w roznych sytuacjach.

Dzi┼Ť te┼╝ to w du┼╝ym stopniu ryzyko - ludzie si─Ö pobieraj─ů, euforia itd. A potem przychodzi wsp├│lne mieszkanie (nie zawsze mo┼╝liwe przed ┼Ťlubem, szczeg├│lnie w mniejszych miejscowo┼Ťciach) i si─Ö okazuje, ┼╝e ten romantyczny narzeczony rozrzuca swoje ubrania albo zapomina o kwiatach z okazji rocznicy.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e nie ma sensu przyk┼éada─ç realnego ┼╝ycia do kart powie┼Ťci Austen. Mimo ┼╝e historie te zawieraj─ů tak wiele celnych obserwacji dotycz─ůcych ┼╝ycia w czasach autorki, kwestie uczu─ç s─ů bardzo cz─Östo idealizowane - wiadomo, ┼╝e lubiani przez nas bohaterowie maj─ů ┼╝y─ç "d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie", a pozostali - tworzy─ç przynajmniej tak zabawne stad┼éa jak pa┼ästwo Bennetowie :-)

#233 2006-02-27 15:21:37

Jeanne
U┐ytkownik

Tak si─Ö sk┼éada, ┼╝e ┼╝ycie tak nas do┼Ťwiadcza, ┼╝e instynktownie chcemy wierzy─ç, ┼╝e nasi ulubie┼äcy literaccy i filmowi b─Öd─ů ┼╝y─ç d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie. Bo pod┼Ťwiadomie ka┼╝da z nas marzy o ksi─Öciu z bajki i happy endzie... tongue

#234 2006-02-27 16:24:25

GosiaJ
U┐ytkownik

Tak si─Ö sk┼éada, ┼╝e ┼╝ycie tak nas do┼Ťwiadcza, ┼╝e instynktownie chcemy wierzy─ç, ┼╝e nasi ulubie┼äcy literaccy i filmowi b─Öd─ů ┼╝y─ç d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie. Bo pod┼Ťwiadomie ka┼╝da z nas marzy o ksi─Öciu z bajki i happy endzie... tongue

Oczywi┼Ťcie, ┼╝e tak jest :-) Zreszt─ů my┼Ťl─Ö, ┼╝e to do┼Ť─ç naturalne - wiadomo, ┼╝e czym┼Ť innym s─ů teksty ┼║r├│d┼éowe i nie b─Öd─Ö si─Ö po nich spodziewa─ç romantyzmu, a czym innym dzie┼éa literackie, na szcz─Ö┼Ťcie tu autor ma prawo do pomys┼éowo┼Ťci. Czy uwielbia┼éyby┼Ťmy Darcy'ego, Heathcliffa, Aragorna itd., gdyby byli przeci─Ötni?

#235 2006-02-27 19:04:03

izek
U┐ytkownik

i zawsze mo┼╝na dyskretnie podsun─ů─ç film czy ksi─ů┼╝k─Ö do przeczytania temu, komu do idea┼éu czego┼Ť brakuje wink

gg 5425654

#236 2006-02-27 22:07:12

GosiaJ
U┐ytkownik

i zawsze mo┼╝na dyskretnie podsun─ů─ç film czy ksi─ů┼╝k─Ö do przeczytania temu, komu do idea┼éu czego┼Ť brakuje wink

W┼éa┼Ťnie, ze szczeg├│lnym uwzgl─Ödnieniem niekt├│rych fragment├│w. Chocia┼╝ m─Ö┼╝czy┼║ni to raczej podobno "Parszyw─ů dwunastk─Ö"... ;-)

#237 2006-02-28 02:04:39

AineNiRigani
U┐ytkownik

Sama nigdy bym si─Ö nie zdecydowa┼éa na taki zwi─ůzek z rozs─ůdku.

Zwi─ůzek z rozs─ůdku sobie wyobra┼╝am, ale nie wyobra┼╝am sobie takie zwi─ůzku z cz┼éowiekiem kt├│rego nie szanuj─Ö i nie darz─Ö sympati─ů.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#238 2006-02-28 18:37:40

martusia
U┐ytkownik

no wi─Öc.
"Dum─Ö i Uprzedzenie" przeczyta┼éam za namow─ů obecnej pewnie tu bonduelle dok┼éadnie wczoraj. i jestem pod nieukrywanym wra┼╝eniem - CUD wink
cóż mi się podobało?
+ bababa - sama akcja smile
+ ┼Ťwietni bohaterowie
+ zgrabne, ciekawe opisy
+ fakt, ┼╝e ksi─ů┼╝ka wci─ůga jak nie wiem co smile [czyta┼éam na obydwu poniedzia┼ékowych matmach smile]
co mi się nie podobało?
- z┼ée t┼éumaczenie (niestety, El┼╝bieta zamiast Elisabeth - bond co┼Ť o tym wie tongue)
- pani Bennet *sniff*

do dyskusji wsp├│lnej zaraz si─Ö w┼é─ůcze i niniejszym przepraszam, i┼╝ j─ů┼╝e przerwa┼éam smile

[URL]http://marthie.deviantart.com/[/URL]

"it is settled between us already that we are to be the happiest couple in the world."

#239 2006-02-28 20:16:40

izek
U┐ytkownik

co mi się nie podobało?
- pani Bennet *sniff*

sp├│jrz na ni─ů z dystansem wink

ja ilekro─ç czytam DiU to widz─Ö j─ů jak ┼╝yw─ů z serialu z '95 jak gestykuluj─ůc krzyczy "Oh Mr Bennet, Mr Bennet" i zawsze to wywo┼éuje u mnie u┼Ťmiech

cho─ç jak poszperasz na forum to znajdziesz te┼╝ rozwa┼╝ania na temat ca┼éej trudno┼Ťci i ┼╝a┼éosno┼Ťci jej sytuacji

gg 5425654

#240 2006-02-28 21:32:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

ja ilekro─ç czytam DiU to widz─Ö j─ů jak ┼╝yw─ů z serialu z '95 jak gestykuluj─ůc krzyczy "Oh Mr Bennet, Mr Bennet" i zawsze to wywo┼éuje u mnie u┼Ťmiech

I ten pythonowski głosik lol

#241 2006-02-28 22:13:22

Caitriona
U┐ytkownik

I ten pythonowski głosik lol

Dokładnie! big_smile
Uwielbiam Mrs Bennet z serialu. Jest niemo┼╝liwa, a jednocze┼Ťnie taka urocza.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#242 2006-02-28 22:39:09

martusia
U┐ytkownik

a ja serialu nie widziałam [mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa] ...
ale chyba mnie powoli do pani Bennet przekonujecie wink

aha, i przepraszam za "wybryk" z logiem, coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie powinnam była tego pisać ...

[URL]http://marthie.deviantart.com/[/URL]

"it is settled between us already that we are to be the happiest couple in the world."

#243 2006-02-28 22:50:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

aha, i przepraszam za "wybryk" z logiem, coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie powinnam była tego pisać ...

Niekoniecznie martusiu, ale nie uzasadni┼éa┼Ť swojego zdania. Rzuci┼éa┼Ť jeno tym logiem.

#244 2006-03-06 18:25:08

GosiaJ
U┐ytkownik

Hmmm, nie czytamy dalej? :-)

#245 2006-03-06 19:01:37

izek
U┐ytkownik

Hmmm, nie czytamy dalej? :-)

czytamy, czytamy
dzi┼Ť w┼éa┼Ťnie siostra mi odda┼éa big_smile mog─Ö znowu zajrze─ç

zdaje się że sam koniec nam został?

gg 5425654

#246 2006-03-06 21:04:01

caroline
U┐ytkownik

Ale┼╝ czytamy, czytamy smile

Rozdziały XLVI-L , czyli:

1. List z wiadomo┼Ťci─ů o ucieczce Lydii, dramatyczne po┼╝egnanie z Darcym
2. Powr├│t do domu
3. Wiadomo┼Ť─ç o odnalezieniu Lydii i Wickhama (jeszcze bez szczeg├│┼é├│w na temat okoliczno┼Ťci odnalezienia i udzia┼éu Darcy'ego)
smile

#247 2006-03-06 21:21:09

Gosia
U┐ytkownik

Dramatyczne pozegnanie z Darcym w ksiazce jest takie raczej zdawkowe i chlodne, z tego co pamietam,, w filmie wyglada troche lepiej przynajmniej do momentu, gdy Colin....yyyyy. tzn. Darcy oczywiscie wink trzyma ja za reke i sie tak ladnie nachyla ... To bardzo ladny moment, szkoda ze taki krotki ...
Potem juz niestety jest tak jak w ksiace czyli gorzej, gdyz wydaje sie bardziej obojetny, tak jakby myslal tylko o tym, ze trzeba ja zostawic sam─ů.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#248 2006-03-06 21:28:13

caroline
U┐ytkownik

Naprawd─Ö tak my┼Ťlisz? El┼╝bieta p┼éaka┼éa i by┼éa zrozpaczona, Darcy mo┼╝e bardziej opanowany, ale te┼╝ by┼é bardzo poruszony. Dramatyzm sytuacji tkwi┼é nie tylko w tym co robili i jak okazywali emocje, ale tak┼╝e w prawdopodobnych konsekwencjach ucieczki Lydii i Wickhama, E. i D. byli bliscy porozumienia i w jednej chwili wszystko przepad┼éo (tak si─Ö zdawa┼éo wink ). Po┼╝egnanie, gdy El┼╝bieta przewidywa┼éa, ┼╝e wi─Öcej si─Ö nie zobacz─ů, a w ka┼╝dym razie nie w tak za┼╝y┼éych stosunkach, chyba mo┼╝na nazwa─ç dramatycznym?

#249 2006-03-06 21:40:28

Gosia
U┐ytkownik

Ale przeciez nie mowie, ze nie jest dramatyczne! Owszem jest!
Tyle nadziei, wydawalo sie, ze najgorsze maja juz za soba, a teraz moze byc tylko lepiej, ze sie rozumieja.
I nagle ta wiadomosc! Dla Lizzy jest to tragedia - martwi sie o siostre, ale i wie, ze to spadnie na cala rodzine, a wiec i na nia.
A i Darcy moze sie od niej odwrocic, co w tej sytuacji bylo bardzo prawdopodobne.
Ja mowie o reakcji Darcy`ego, ktora w ksiazce jest raczej chlodna.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#250 2006-03-06 21:53:35

Jeanne
U┐ytkownik

Bo by┼é przej─Öty!!! My┼Ťla┼é co ma zrobi─ç i czy w og├│le powinien co┼Ť zrobi─ç... Potem to ┼éadnie Lizzy wyja┼Ťnia, ale to nie nasze rozdzia┼éy jeszcze... tongue

Stopka forum