Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#201 2006-01-29 15:35:47

Georginia
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle


Mentalność i ludzie zawsze byli tacy sami. Pod tym względem niczym nie różnimy się od naszych antenatów sprzed 100-200 lat. Różnią nas jedynie obyczaje, wychowanie i tło polityczno-historyczne, a te już można oceniać, analizować i porównywać.
big_smile

Uważasz,że menatlność powiedzmy ludzi średniowiecza była taka sama jak nasza?Czy to stwierdzenie odnosi się tylko od XVIII wieku w zwyż?

Offline

 

#202 2006-01-29 16:17:07

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Chodziło mi bardziej o charakter. Może źle się wyraziłam.
Jak czytam zasem pamiętniki z XVI-XVIII w. albo księżniczkę Gerturdę - ludzie tak naprawdę się nie zmienili. Rządziły nami te same namiętności, to samo sprawiało nam radość, smutek. Zmienia się tylko tło historyczne, obyczaje, wychowanie. I to jedynie nas rózni od siebie. Tak jak i to będzie nas różnić od pokoleń naszych dzieci. Jak patrzę na dzisiejsze dzieciaki - utwierdzam się jedynie w tym przekonaniu.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#203 2006-01-29 16:28:10

Georginia
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Ok ale nie odpowiedziałaś na pytanie dotyczące mentalności.Czy uważasz,że powiedzmy dopiero od XVIII wieku mentalność się nie zmienia?

Offline

 

#204 2006-01-29 17:12:21

Alison
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Aine chodziło o to (jak myślę), że uczucia rządzące ludźmi we wszystkich epokach są takie same, nieważne czy w epoce kamienia łupanego czy w okresie regencji czy w okresie III Rzeczpospolitej, zawsze tak samo cierpimy z powodu odrzucenia, tak samo jesteśmy zazdrośni, tak samo kochamy. A mentalność zmienia się nie tylko na tle historycznym ale również w różnych grupach społecznych, w tym samym czasie ta mentalność może być skrajnie inna i uwarunkowana przez 1000 róznych rzeczy.


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#205 2006-01-29 17:23:43

Diana
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Jeśli mówimy teraz o pani Bennet z serialu, to ma ona cudowną dykcję i fajne czasem przy tym ściąga usta. Jakoś odruchowo zaczęłam przejmować od niej tę minkę. smile


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#206 2006-01-29 17:27:18

Diana
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Pokręciła mi się kolejność i trochę od sasa do lasa wygląda mój post na tym tle. :oops: Przepraszam.


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#207 2006-01-29 17:38:34

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Aine chodziło o to że uczucia rządzące ludźmi we wszystkich epokach są takie same, nieważne czy w epoce kamienia łupanego czy w okresie regencji czy w okresie III Rzeczpospolitej, zawsze tak samo cierpimy z powodu odrzucenia, tak samo jesteśmy zazdrośni, tak samo kochamy. A mentalność zmienia się nie tylko na tle historycznym ale również w różnych grupach społecznych, w tym samym czasie ta mentalność może być skrajnie inna i uwarunkowana przez 1000 róznych rzeczy.

Niemal dokładnie o to mi chodziło.
Wspominałam o księżniczce Gertrudzie, a ona tworzyła w średniowieczu. Od tamtych czasów ludzie jako tacy się nie zmienili.
Ale zmienia wychowanie, epoka, obyczaje. Wszystkie te rzeczy są ze sobą tak ściśle połączone. Ale jednocześnie sugeruje, że gdyby była maszyna czasu umożliwiająca przenoszenie się do innych epok, to po przeniezieniu się w inny czas i poznaniu niuansów obyczajowych - można się bardzo szybko odnaleść w danej epoce, bo prawa rządzące człowiekiem się nie zmieniają. Różnią nas jedynie naleciałości wynikające z wychowania, miejsca i czasu. A nie charakteru. Bo charaktery miewamy podobne. Niezależnie od czasu, położenia geograficznego.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#208 2006-01-29 17:59:36

Georginia
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle



Niemal dokładnie o to mi chodziło.
Wspominałam o księżniczce Gertrudzie, a ona tworzyła w średniowieczu. Od tamtych czasów ludzie jako tacy się nie zmienili.
.

Hmmmm tym razem ja nie mogę się z Tobą zgodzić.Mentalnośc ludzi średniowiecza jest skrajnie inna.Gdyby nasza menatlność pozostawala niezmienna nie moglibyśmy mówić o jakichkolwiek epokach.
Weźmy chociażby przykład,postrzegania świata przez ludzi średniowiecza.Był on skrajnie inny niż nasz,da się to zauważyć chociażby w sztuce,malarstwie itp.
Sa unwiersalne wartości jak własnośc wolność sprawiedliwosc,ale są tez inne uniwersa które miały większą wartość dla ludzi średniowiecza.
Myślenie w kategoriach ekonomicznych (tzn. dobre to co przynosi nam zysk i nielogiczne jest robic coś co przyniesie nam starte) nie towarzyszy człowiekowi od początków świata.
Uczucia które rządzą ludźmi są takie same ale w innych kontekstach występują.
Niestety nasze postrzeganie przeszłości jest odrobine schematyczne.
Przepraszam,że rozbudowuje ten wątek ale myśle,że kwestia mentalności,historiografii klasycznej czy chociażby nurt l'histoire nouvelle, którym się zajmuje, jest szalenie ciekawy:-)Jeśli ktoś ma ochotę na ten temat podyskutować to byłoby bardzo miło.wtedy inaczej patrzy się i na powieści i na filmy kostiumowe:-)
Cieplo pozdrawiam

Offline

 

#209 2006-01-29 18:20:59

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle



Niemal dokładnie o to mi chodziło.
Wspominałam o księżniczce Gertrudzie, a ona tworzyła w średniowieczu. Od tamtych czasów ludzie jako tacy się nie zmienili.
.

Hmmmm tym razem ja nie mogę się z Tobą zgodzić.Mentalnośc ludzi średniowiecza jest skrajnie inna.Gdyby nasza menatlność pozostawala niezmienna nie moglibyśmy mówić o jakichkolwiek epokach.
Weźmy chociażby przykład,postrzegania świata przez ludzi średniowiecza.Był on skrajnie inny niż nasz,da się to zauważyć chociażby w sztuce,malarstwie itp.
Sa unwiersalne wartości jak własnośc wolność sprawiedliwosc,ale są tez inne uniwersa które miały większą wartość dla ludzi średniowiecza.
Myślenie w kategoriach ekonomicznych (tzn. dobre to co przynosi nam zysk i nielogiczne jest robic coś co przyniesie nam starte) nie towarzyszy człowiekowi od początków świata.
Uczucia które rządzą ludźmi są takie same ale w innych kontekstach występują.
Niestety nasze postrzeganie przeszłości jest odrobine schematyczne.
Przepraszam,że rozbudowuje ten wątek ale myśle,że kwestia mentalności,historiografii klasycznej czy chociażby nurt l'histoire nouvelle, którym się zajmuje, jest szalenie ciekawy:-)Jeśli ktoś ma ochotę na ten temat podyskutować to byłoby bardzo miło.wtedy inaczej patrzy się i na powieści i na filmy kostiumowe:-)
Cieplo pozdrawiam

Dlatego napisałam, ze z ta mentalnoscia troche zle sie wyrazilam. Ale sens pozostaje ten sam. To o czym piszesz jest tło, a mnie chodzi o sedno, wnętrze człowieka. Ty piszesz o wychowaniu, o otoczce historyczno-politycznej. Gdyby tych ludzi wrzucić w wiek XX szybko mogliby się odnaleść. Tak jak i ja czy Ty bardzo szybko zaaklimatyzowalibyśmy się w obyczajowości z epoki ot chociażby Jane. Wystarczyłoby ją jedynie poznać.
Jakby to inaczej wyjaśnić. Może Freudem?
Ty mówisz o superego, a ja o ego i id. Nie wiem czy to pomoże, ale ...big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#210 2006-01-29 18:21:02

Alison
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Georginio masz absolutną rację tyle, że dyskusja się nam rozłazi, bo rozmijamy się w rozumieniu pojęć. My z Aine mówimy o uczuciach i emocjach (te pozostają niezmienne w historii rodzaju ludzkiego) a Ty nieustająco trzymasz się pojęcia mentalności czyli postrzegania świata, sposobu myślenia o otaczającej rzeczywistości, a ta rzeczywiście zmienia się bardzo na przestrzeni dziejów. Na przykładzie: młode kobiety w XVIII w. dokładnie tak samo jak dziś zakochiwały się w przystojnych facetach, tak samo na ich widok trzepotały im serducha jak nam teraz na widok pana Darcy'ego o poranku stąpającego po rosie w kierunku ukochanej wink , ale już o kwestii zamążpójścia wówczas zupełnie inaczej myślano niż teraz. Dawniej panna z dzieckiem nie miała prawa pokazać się na salonach, a dziś nikogo taka osoba nie dziwi. No może w małych miejscowościach to wciąż jeszcze wstyd. I to jest to o czym mówiłam, że nawet współcześnie ta "mentalność" czyli postrzeganie samotnego macierzyństwa (jako przykład) może być skrajnie różne na wsi niż w dużym mieście. Mentalność się zmienia, uczucia pozostają te same niezależnie od przemian społeczno-historycznych.
O Jezu!!! Co ja siÄ™ tak wymÄ…drzam?! Trzymajcie mnie!!! wink


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#211 2006-01-29 18:31:10

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

O Jezu!!! Co ja siÄ™ tak wymÄ…drzam?! Trzymajcie mnie!!! wink

Ech ... a ja? :oops: :oops:


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#212 2006-01-29 18:37:26

Georginia
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle



Dlatego napisałam, ze z ta mentalnoscia troche zle sie wyrazilam. Ale sens pozostaje ten sam. To o czym piszesz jest tło, a mnie chodzi o sedno, wnętrze człowieka. Ty piszesz o wychowaniu, o otoczce historyczno-politycznej. Gdyby tych ludzi wrzucić w wiek XX szybko mogliby się odnaleść. Tak jak i ja czy Ty bardzo szybko zaaklimatyzowalibyśmy się w obyczajowości z epoki ot chociażby Jane. Wystarczyłoby ją jedynie poznać.
Jakby to inaczej wyjaśnić. Może Freudem?
Ty mówisz o superego, a ja o ego i id. Nie wiem czy to pomoże, ale ...big_smile

Niestety nie,to własnie ty wspomniałaś ,że zmienia się wychowanie ,a ludzie pozostają tacy sami.Tłumaczylam zatem,że człowiek średniowiecza np niebyłby w stanie przystosować się do naszego świata bo myślał w innych kategoriach.Postrzegał świat nie na zasadzie myślenia ekonomicznego o którym tu już wspomniałam,i chocbyśmy nie wiem jak starali się go wychować nic to nie da.
Człowiek średniowiecza np nie myślał w kategoriach symbolicznych jak my.Dla niego słowa 'idz do diabla' mialy moc sprawcza.Jak byś mu wytłumaczyła,że to tylko tak symbolicznie powiedziane?
Freud nie ma tu nic wspolnego.
Polecam raczej Guriewicza albo Le Goffa:-)

Offline

 

#213 2006-01-29 18:40:00

Georginia
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

he he dobra już się nie będe wymądrzać....wybaczcie jeśli to tak zabrzmiało roll ale myśle,że to ciekawy temat.gdybyście miały chwilkę sięgnijcie po coś związanego ze szkołą Annal i kategorią mentalite...to szalenie ciekawe i zmienia pogląd na wiele spraw.Myśle,że bardzo się przydaje przy rozmowach nad przeszłością....

Offline

 

#214 2006-01-29 19:28:00

Kazik
(Admin)

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Jesteście już strasznie daleko od tematu.


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#215 2006-01-29 19:37:30

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

eeee pisałam wykład o idach superegonach i samych egonach, ale mi sie znudziło

Kochana pozostańmy przy swoich zdaniach big_smile
Nie ma sensu brnąć dalej w tę dyskusję. Propunuję wirtualną kawkę i ciasteczko. Ja stawiam dobrą kawę, ty szukaj ciastek big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#216 2006-02-02 20:44:13

Ammit
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Jesteście już strasznie daleko od tematu.

Chyba każdemu się czasem zdarzy troszkę odejść od tematu wink


~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz świat jest w sercach tych, którzy nas kochają...

Offline

 

#217 2006-02-02 21:40:16

Georginia
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

oj...ja tak nie sądze do końca...fakt była mały galop,ale rozmawiamy o filmach historycznych,adaptacjach powieści...trudno tu nie mówić o tym jak odbiera się przeszłość;-)

Offline

 

#218 2006-02-02 21:45:28

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

apropos filmow historycznych proponuje nowy watek - filmy historyczne lub kostiumowe, ktore zrobily na was wrazenie.
Zapraszam do Pogaduchowni


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#219 2006-05-12 00:11:19

ewelinka
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Oj tak tu Ci wszyscy przyznadzÄ… racje wink

Offline

 

#220 2006-05-12 07:59:07

basiek
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

To może ja powiem, a jest to "bardzo odkrywcze" stwierdzenie, że Duma i Uprzedzenie z Colinem i Jennifer jest NAJLEPSZA!

(jeszcze się nie wypowiadałam na ten temat smile )

Ja też tak mam. lol lol

Offline

 

#221 2006-05-12 13:26:06

Kika
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Duma i Uprzedzenie z Colinem i Jennifer jest NAJLEPSZA!


podpisuję się pod tym stwierdzeniem obiema rączkami i nóżkami (jak się uda... wink )


gg 2775021

Offline

 

#222 2006-05-12 16:16:21

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Oj tak tu Ci wszyscy przyznadzÄ… racje wink

Oj chyba nie wszyscy big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#223 2006-05-12 22:35:35

ewelinka
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

dlaczego???

Offline

 

#224 2006-05-13 09:49:11

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Dla czesci forumowiczek jedyny Darcy to Mateusz big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#225 2006-05-13 15:36:46

bezpaznokcianka
U¿ytkownik

Re: Ekranizacja z Colinem Firthem i Jennifer Ehle

Dla czesci forumowiczek jedyny Darcy to Mateusz big_smile

na cale szczescie nie dla wszystkich big_smile naturalnie dla mnie Darym jest juz na zawsze CF.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB