Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#426 2010-02-12 21:13:16

Vasco
Administrator

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Niestety lubicie drani, przez co porządni muszą się sporo napracować wink

Offline

 

#427 2010-02-12 22:46:38

agnieszka
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

armalkolit dokladnie! dodatkowo w DiU z 2005 roku aktor grajacy pana Darcy'ego nie jest w sumie przystojny, ale ma to cos! ;p

Vasco hehe ale kobiety lubia drani tylko w filmach albo przelotnych romansach :>

Offline

 

#428 2010-02-13 20:56:35

armalkolit
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Oj ma to coś;p aktor nie musi być przystojny, żeby fascynować.

Jak to powiedziała Jean z X-menów, w którymś filmie, kobiety kochają niegrzecznych, ale na mężów wybierają porządnych mężczyzn wink
Poza tym zastanawiam się czy w rzeczywistości byłoby coś fascynującego w tym, że ktoś Cie ignoruje i źle traktuje. Myśle, że ja bym podziwiała dobrego mężczyznę z zasadami. Takiego jakiegoś superbohatera walczącego z przestępczością big_smile


Pan Bloch pisze również znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedyś, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wpływu na jego psychikę, odpowiedział: "O, nie. Mam serce małego chłopca (...) Trzymam je w słoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Offline

 

#429 2010-02-13 21:16:19

agnieszka
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ale pan Darcy nie ignorowal Lizzy, tzn (przynajmniej w filmie) wchodzil z nia w dyskusje, spierali sie etc. A jak ktos mowil, od nienawisci do milosci niewielka droga ;> dodatkowo zazwyczaj pragnie sie cos, czego sie nie ma. Wiec facet, ktory ignoruje Cie, wydaje mi sie, ze jest bardziej interesujacy niz taki, ktory Ci sie narzuca! wink

Offline

 

#430 2010-02-14 20:16:16

armalkolit
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

To była taka ogólna refleksja w oderwaniu od Diu, bo rzeczywiście, masz rację, pan Darcy nie ignorował Lizzy.
Hym, mi się wydaje, że to w sumie zależy od faceta, jedni po prostu są dla ciebie interesujący, a drudzy nie;)


Pan Bloch pisze również znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedyś, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wpływu na jego psychikę, odpowiedział: "O, nie. Mam serce małego chłopca (...) Trzymam je w słoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Offline

 

#431 2010-02-16 10:51:43

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Mnie tam specjalnie chamstwo nie przyciaga, natomiast predzej typ osobowosci ekstrawertycznej. Pan Darcy to zdecydowanie nie moj typ i w realu pewnie bym go po prostu olala lub co najmniej - umeczyla sie z nim. W powiesci tez mnie jakos nie przyciaga - poza pieniedzmi, ma dla mnie niewiele do zaoferowania. Wolalabym, aby facet widzial swiat poza mna, bo dawaloby mi to pewna przestrzen zyciowa, a jemu szczescie realizowane na roznych polach - zainteresowan, hobby, znajomych. A Darcy to gosc, ktory najchetniej zaszyje sie w domu, w ostatecznosci przyjmie wizyte przyjaciol i rodziny (bo tak wypada), a najwieksza atrakcja jaka zapewni zonie to doroczny bal kombatantow.
Podziekowala...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#432 2010-02-25 10:54:24

villemo
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Chamstwo tez nie za bardzo mnie przyciąga, musi miec cos z dżentelmena, po prostu to coś i tyle.
A jednak wolałabym takiego Pana Darcy'ego, który by kochał mimo tylu przeszkód, zaszywał sie w domu i nawet stronił od ludzi niż faceta, który lubi rozrywki i koleżków oraz czekał by tylko na okazje do wyrwania sie z domu i zajęcia własnymi zainteresowaniami.
No i takiego który siedzi w domu non stop przy komputerze bądź telewizorze to też bym nie chciała...
A ponieważ takich teraz już nie ma to zostaje tylko ich wymyślanie smile

Pozatym Darcy dla Lizzy spotykał sie z ludźmi smile wiec dla tekiego też jest nadzieja smile

armalkolit , odpowiadając na twoje pytanie "czy sa takie kobiety?" - oczywiście, że są!
tylko, ze faceci wolą zołzy smile


"Wszystko można znieść i wycierpieć, oprócz małżeństwa bez miłości." - Jane Austen

Offline

 

#433 2010-02-26 21:03:39

armalkolit
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Mi taki facet jak pan Darcy zdecydowanie by odpowiadał, dla mnie stanowi wręcz ideał. Zaszywanie się w domu ani trochę mi nie przeszkadza, może dlatego, że sama też jestem domatorką. Czyli jednak wszystko zależy od własnego usposobienia i preferencji, nie ma uniwersalnego ideału.
Och, villemo, może nie jest tak źle, może jacyć porządni są smile
To była chwila takiej samokrytyki wink kobiety zawsze marzą o idealnych facetach, a zastanawiam się czy same byłyby w stanie spełnić własne wymagania. Ale wierzę, że są takie i że tacy faceci też! smile
Oni zołzy, a my złych wink chociaż większość wypowiada się jednak przeciw chamstwu...


Pan Bloch pisze również znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedyś, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wpływu na jego psychikę, odpowiedział: "O, nie. Mam serce małego chłopca (...) Trzymam je w słoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Offline

 

#434 2010-02-28 19:23:01

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Dziewczyny, ale dlaczego lecicie takimi skrajnosciami? Albo nudny aniol, albo rozrywkowy diabel.
Osobiscie nie znioslabym goscia, ktory calymi dniami siedzi w domu, nie lubi gosci, a imprezy organizuje tylko tylko dlatego, ze tak wypada. Jestem bardzo towarzyska, lubie gosci (w moim domu panuje zasada otwartych drzwi - bezwarunkowo), mam wiele zainteresowan, ktore sprawiaja, ze jezdze po Polsce - festiwale celtyckie, zloty forumowe, chec zwiedzania. Mam tez potrzebe zachowania fragmentu siebie, swoich mysli, uczuc - taki moj maly swiat, do ktorego nikogo nie wpuszczam. Ale bardzo chetnie z niego wychodze, aby cieszyc sie zyciem w towarzystwie ludzi, ktorzy rowniez to potrafia. Darsik do nich nie nalezy.
Jest wielu fajnych normalnych gosci, ktorzy nie stanowia skrajnosci wiejskiego casanowy i swietego pustelnika. I wybieraja rownie normalne, i rownie fajne kobiety - moje kolezanki, przyjaciolki znajome.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#435 2010-03-01 12:56:34

armalkolit
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Nie chodziło mi o to, aby lecieć skrajnościami. Jakoś nigdy nie przyszłoby mi do głowy by postawić znak równości między panem Darcym a nudą. Nigdy nie myślałam o nim jako o kimś nudnym, kto nie potrafi cieszyć się życiem. Chociaż nie analizowałam tego jakoś głębiej.
Ja lubie spędzać czas w domu i myśle, że w nim też można robić wiele ciekawych rzeczy - czytać, malować, robić na drutach. Z domu też lubię wyjść, pójść do kina, teatru, opery, zwiedzanie zabytków też zawsze sprawiało mi przyjemność. Wybitnie towarzyska może nie jetem, wolę się spotykać z bliskimi znajomymi.
Chciałabym żeby mój partner był fajnym, normalnym gościem, myślę tylko, że na pewno prościej byłoby nam się dogadać, gdyby miał podobny do mojego temperament. Bo gdyby on nienawidził siedzenia w domu, a uwielbiał dzikie imprezy trudno by było wypracować jakiś kompromis...


Pan Bloch pisze również znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedyś, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wpływu na jego psychikę, odpowiedział: "O, nie. Mam serce małego chłopca (...) Trzymam je w słoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Offline

 

#436 2010-03-03 11:07:28

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Tyle tylko, ze generalnie 80% facetow jest normalnych, a co za tym idzie nawet jesli imprezuja, to do pewnego momentu wylacznie. Potem zakladaja rodziny i rowniez wiekszosc rezygnuje z imprez. No wiec wielkie imprezowanie dotyczy w zasadzie wieku 15-28+/- A co za tym idzie - wieku, ktory mnie osobiscie juz nie interesuje tongue
A ze jest pewien - stosunkowo nieliczny procent - blekitnych ptakow, to juz sam fakt zwiazania sie z takim elemementem i planowania przyszlosci jest glupota. A za glupote czlowiek w zyciu placi.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#437 2010-03-03 15:27:15

villemo
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

w takim razie ja miałam pecha i na mojej drodze pojawiało sie tylko te 20% facetów ze skrajności smile
no i nie zgadzam sie z Tobą Aine, że tylko pomiedzy 15-28 imprezuja... niestety znam takich 30-40-50latków i to raczej jest przerażające... mimo rodziny, oni wciąż czuja sie nastolatkami-choć może bardziej chcieli by nimi być
ale wiem również i znam takich co nosza swoje kobiety na rekach, choć to może jakiś 1%
po prostu gro jest takich zwyczajnych - sa ok ale czasem maja jakies wybryki.
Dlatego taki Darcy jest taki pociagający, jego można zrozumiec i każde jego zachowanie jest wytłumaczalne.
Lubie posiedziec w domu, ale lubie też spedzać czas miedzy ludźmi. Lubie poznawac nowych ludzi, wiec taki skrajny domator by mi nie odpowiadał.
Nie wyobrażam sobie tez urlopu spędzonego w domu. Robie wszystko zeby móc wyjechac, zwiedzać, bądź tez wręcz przeciwnie uciekam w miejsca gdzie jest mało ludzi, wysoko w górach na odludziach, gdzie nie dojedzie sie samochodem, tam jak zgasną wieczorem światła to nie ma żadnej poświaty oprócz księżyca i gwiazd na niebie, nie słychac nic prócz odgłosów lasu i własnego oddechu, a innym razem wręcz mam nieodpartą ochote znależdż sie gdzies w środku miasta, gdzie jest pełno ludzi, gdzie można sie pośmiać sie i pobawić, posłuchac dobrej muzyki itp.
Mało jest osób które sa tak skrajne jak ja smile


"Wszystko można znieść i wycierpieć, oprócz małżeństwa bez miłości." - Jane Austen

Offline

 

#438 2010-03-05 21:15:14

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Wiesz, imprezowanie, a bycie Blekitnym Ptakiem, to zasadnicza roznica. Znalam goscia, ktorego zona wyslala na zakupy z ostatnia 50-tka i lista zakupow (jedzenie, papier toaletowy - takie tam srodki pierwszej potrzeby). Gosc przyszedl z bukietem kwiatow i chlebem. Bo byla promocja - w cenie 2 kwiatkow 3 gratis. Taka okazja!! Ale to wyjatek (zreszta juz po rozwodzie) potwierdzajacy regule.
Znam tez wielu imprezowiczow, ktorzy po ujrzeniu swojego pierworodnego po prostu spowaznieli - a to byly przypadki zdawaloby sie beznadziejne. Inna rzecz, ze przebywam z pewnym specyficznem typem ludzi - ludzi inteligentnych i w sumie wyksztalconych. Nie zebym sobie segregowala znajomych wg wyksztalcenia, bo w zasadzie ma dla mnie drugorzedne znaczenie, ale jako wieczny student poznaje ludzi glownie na uczelniach smile Normalny, zdrowy emocjonalnie facet po prostu musi kiedys dorosnac i zazwyczaj dzieje sie to w momencie gdy zaklada rodzine. Inna rzecz, ze nasze szybkie zycie wplywa na ten proces - singlom jest po prostu latwiej smile Sama jestem singlem z tych wlasnie przyczyn - bo nie wyobrazam sobie zakladania obecnie rodziny, wicia gniazda, skubania piorek.
Darcy jest pociagajacy wlasnie dlatego, ze jest nieznany i jak kazdy ideal - moglby wyblaknac przy blizszym poznaniu. Nam jednak nie bedzie dane przejsc na ten 2 poziom znajomosci smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#439 2010-03-12 22:08:17

SylwiaS
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Darcy domator? Oj, chyba nie. Jaki domator spędza sześć miesięcy w roku poza domem? To dopiero małżeństwo ma go udomowić, a Pemberley ma się stać nawet domem Georgiany (do tej pory wpadała tylko na wakacje, i też nie na wszystkie).

My go widzimy tylko w nietypowych sytuacjach. W Hertfordshire, gdzie z jednym czy dwoma wyjątkami mieszkają sami idioci. Kto z nas by latał na herbatkę do pani Bennet? I w Rosings, gdzie wg pułkownika Fitzwilliama Darcy zachowuje się bardzo nietypowo. Mamy rozumieć, że to z miłości. wink

Ale na końcu książki bardzo chętnie zaprasza Gardinerów na święta, i czytamy, że zawsze będzie ich bardzo lubił. Jego zachowanie w towarzystwie zależy od towarzystwa.

No a Lizzy to ma zyskać na tym małżeństwie, właśnie dlatego, że Darcy poszerzy jej horyzonty. W domu już wszystkich dawno przerosła, a Darcy ma jej pokazać świat.

Oczywiście warto pamiętać, że Lizzy niedługo będzie w ciąży, potem w drugiej, trzeciej itd. Więc to, że on nie będzie tęsknił za Londynem czy Bath to raczej dobrze.

Offline

 

#440 2010-03-22 02:28:40

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Sylwio - natura, a obowiazki to dwie zupelnie inne sprawy. Darsik byl domatorem, ale jednoczesnie byl szalenie obowiazkowy - do tego stopnia, ze walczyl z uczuciem w imie wyzszej idei (w jego mniemaniu dobre malzenstwo). Przegral - ale to tez zupelnie inna historia. Darsik to taki klasyczny flegmatyk (w rozumieniu LeSienne'a.).


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#441 2010-03-25 12:18:23

villemo
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Darcy flegmatyk??? no w życiu!!!!!!!!
zgadzam sie z SylwiÄ….
i nie wierze, ze Darcy mógłby wyblaknąć...


"Wszystko można znieść i wycierpieć, oprócz małżeństwa bez miłości." - Jane Austen

Offline

 

#442 2010-03-28 14:41:09

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

a dlaczego nie? Uzasadnij, bo wg mnie opis pasuje jak ulal.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#443 2010-04-01 10:26:53

villemo
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Flegmatyk kojaży mi sie z kimś bez emocji, bez sił witalnych, który na wszystko ma czas i z niczym sie nie spieszy, ale wiem, ze Tobie nie o to chodzi.

Flegmatyk to osoba:

pogodna - Darcy raczej nie
o wysokim poziomie samokontroli - tu też raczej sie nie zgodze
zrównoważona emocjonalnie - hmmm
zdystansowana - też raczej nie
obiektywna w ocenie i obserwacji - czy Darcy był obiektywny? też nie
łagodna - daleko mu do łagodności
solidna - tu sie zgadza smile
w relacjach interpersonalnych najczęściej nieufna i chłodna - tu też sie zgadza
dyplomatyczna - jak najbardziej
pojednawcza - nie sÄ…dze
cierpliwa - hmm
cicha - może można tak powiedzieć, ale nie zgodziłabym sie w 100%
dowcipna - nie
potrafiąca poświęcić dużo czasu sprawie czy człowiekowi - ciężko powiedzieć
lubiąca obserwować ludzi - czy Darcy lubił obserwować ludzi? na pewno to robił, ale czy to lubił?
potrafiąca współczuć - Lizzy na pewno ale dlatego, ze mu zalezało
preferująca pracę nie wymagającą pośpiechu i tempa - skoro był dżentelmenem to cieżko mówić o pracy smile
powolna w działaniu - odnaleźienie Lidii jakoś nie zajeło mu dużo czasu
potrafiąca słuchać - zależy kogo smile
potrafiąca zachować spokój, nawet w trudnych sytuacjach - nie wybuchał to napewno.

Na 20 cech flegmatyka 8 zdecydowanie jest niezgodnych, tylko 4 zdecydowanie zgodne i 8 zależnych od sytuacji.

Ale ja nie jestem psychologiem i nie znam sie na tym.
Nie potrafie też pewnie tak dogłebnie analizowac ludzkich zachowań, reakcji. To tylko moja ocena. A jakoś mi nie pasuje, zeby Darcy'ego nazywać flegmatykiem. To tak jakby go obrazić.


"Wszystko można znieść i wycierpieć, oprócz małżeństwa bez miłości." - Jane Austen

Offline

 

#444 2010-04-01 23:44:41

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Villemo - tak calkiem powaznie piszac (bo teorie osobowosci i temperamentu to taki moj maly konik - szalenie przydatny w pracy:) ) to, co czujesz na temat flegmatyka jest przez lata naniesiona zla opinia. To, co piszesz, jest czesciowo prawdziwe, ale glownie jest pozostaloscia po teorii arystotelesowskiej - nie sadzisz, ze przez te kilka tysiecy lat psychologia poszla troszke do przodu? smile
Flegmatyk to jeden z najwspanialszych typow temperamentu - ale to moje osobiste wrazenie (ale jako klasyczny sangwinik cenie wszystkie cechy flegmatyka - moze dlatego, ze poza wrazeniem na srodowisko zewnetrzne wiele nas laczy. I chociaz nie uwazam sie za wzor do nasladowania, wszyscy flegmatycy, ktorych znam stanowia dla mnie takowy ). Po pierwsze zwroc uwage na swoj opis - wiekszosc sie zgadza (Darcy byl dowcipny, tylko jego dowcip byl wysublimowany, slowny - nie kazdy jest smakoszem takowego, ale to widac w kazdym niemal slowie do panny Bingley ) . Po drugie - w ramach typow osobowosci istnieje wiele mieszanek i kombinacji, rzadko zdarzaja sie "czyste" typy. W Darcym tylko jedna rzecz nie jest flegmatyczna - odczucia na reakcje zzewnatrz. Tutaj raczej ma sangwinistyczny tumiwisizm tongue
Wiekszosc moich przyjaciol to flegmatycy - ale jednoczesnie wiem, ze nie stanowia dla mnie obiektu fascynacji zmyslowo-erotycznej, ktora jest niezbeda przy zakochaniu sie, czy wiekszym zaangazowaniu (o ile jako sangwinik w ogole moge sie zaangazowac tongue ). Sa cudownymi kompanami do dyskusji, ale z cala pewnoscia nie do lozka.

W odniesieniu do wspolczesnej psychologii gdy nazywam kogos flegmatykiem, jest to jeden z najwiekszych komplementow smile Inna rzecz, ze ludzie cenia inne cechy w ludziach. To, co dla mnie jest cecha pozytywna, dla Ciebie nie musi smile


Tak w skrocie:
1. Usposobienie równe, chłodne, bez porywów uczuciowych.
2. W życiu kieruje się nie uczuciem, lecz zimną rozwagą.
3. Obiektywny w obserwacji i ocenie, ma zmysł humoru.
4. Zwykle zajęty, nie lubi bezczynności nawet podczas odpoczynku.
5. Z niesłabnacym zainteresowaniem spełnia prace, które uznał za potrzebne lub pożyteczne.
6. Na chłodno, ale wytrwale realizuje swoje plany.
7. Zamiłowany w tradycji, konserwatysta, nie ufa nowościom.
8. Prowadzi regularny tryb życia, ceni ład i porządek.
9. Punktualny, dokładny, ma ulubione przyzwyczajenia.

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2010-04-02 00:15:33)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#445 2010-04-21 10:51:32

villemo
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

To ja już chyba powinnam zamilknąć... jak moge dyskutowac skoro to Twój konik? wiadomo z góry , że nie wiem tyle co Ty. Psychologia na pewno poszła dużo do przodu... ale ja miałam zajęcia tylko przez jeden semestr na studiach a było to już "jakiś" czas temu... Wiec sama rozumiesz smile

Piszesz, ze to najwspanialszy z typów temperamenu, a jak tak może być skoro ma usposobienie chłodne i bez porywów uczuciowych? Pozatym Darcy w końcu pokierował sie uczuciem! A nie zimną rozwagą.
Nie lubie ludzi, którzy nie potrafia okazywac uczuć (oczywiście bez przesady) ale jak można wierzyć w słowa, które nie maja w sobie emocji?

Nie potrafie tak ocenic jak Ty ale dla mnie całkowicie Darcy nie jest flegmatykiem. Może jeszcze jakiś inny typ bądź typy osobowości sie zmieszały w nim. smile


"Wszystko można znieść i wycierpieć, oprócz małżeństwa bez miłości." - Jane Austen

Offline

 

#446 2010-04-25 12:11:49

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Villemo - spokojnie. Dyskutujemy przeciez. Kazda opinia jest wazna smile

Z tego, co widze flegmatyk jako osobowosc Ci sie nie podoba i dlatego za wszelka cene nie chcesz sie zgodzic z ta teza. Tylko dla zasady. Ostatnie zdanie napisalas na zasadzie tonacego i brzytwy smile A Darsik jest naprawde klasycznym przykladem flegmatyka. Jesli jest jakas cecha, ktora go dyskwalifikuje - to maly oddzwiek zewnetrzny. Klasyfikowaloby go to jako apatyka - a tego nie chcesz. Gwarantuje Ci tongue
Zle pojmujesz kwestie emocji. To nie jest tak, ze flegmatyk jest zimny. Nie, on po prostu potrafi zapanować nad emocjami w chwilach kryzysowych, potrafi sie skupic na swoim zadaniu. Przyklad? Niech bedzie zadanie domowez biologii na ocene celujaca polegajace na zrobienie zielnika.

1. Nerwowiec będzie pelen zaangażowania i ekscytacji zwiazanej z zadaniem. Od razu postanawia wykonac zadanie. Rownie szybko jednak rezygnuje - slomiany zapal. Jesli jednak wykona to zadanie, zrobi je pobieznie i dostanie slaba ocene - stwierdzi, ze nauczyciel sie na niego uwzial. Od tej pory nie bedzie tego nauczyciela lubic.
2. Sentymentalista - bedzie snul marzenia o tym jak zrobi najpiekniejszy zielnik na swiecie, dostanie ocene, a nauczyciel bedzie tak zachwycony, ze umiesci go na wystawie szkolnej. Po czym stwierdzi, ze nigdy nie bedzie potrafil zrobic takiego zielnika, bo jest na to za glupi - zalamie sie i bedzie przezywal calosc jako wielkie niepowodzenie.
3. Choleryk - wezmie sie natychmiast do roboty, jest przy tym kreatywny i po drodze jego zielnik rozwinie sie o dodatkowe pomysly, aspekty. Pracuje zrywami, a najchetniej - cudzymi rekami. POwie dziadkowi, tacie, mamie, zaangazuje cala rodzine w robienie zielnika, potem zbierze smietanke i zaszczyty. Jesli ktos pomoze mu sie zorganizowac ma szanse zrobic dobry zielnik samodzielnie. Jesli jednak tak sie nie stanie, usilowanie chwycenia wielu srok sprawi, ze nie zdazy zrealizowac swoich zamiarow i straci oddajac niedokonczona prace lub zmusi otoczenie do pracy, aby czesc zadan zrobili za niego, co mu umozliwi skonczenie pracy. Jesli dostanie dobra ocene - bedzie dumny ze SWOJEJ pracy niczym paw.
4. Dla pasjonata celem bedzie dobra ocena - aby ja osiagnac nie zawaha sie zebrac okazy chronione, zebrac okazy motyli zwiazanych z gatunkiem rozliny przyszpilajac je do kartki. A jesli zauwazy, ze kolega ma cos ciekawego - porzywlaszczy jego pomysl lub efekt badan klamiac, ze to jego. Dla niego cel uswieca srodki - tylko cel jest wazny. Prace odda punktualnie i na czas.
5. Flegmatyk bedzie sprawial wrazenie niezainteresowanego, ale zaraz po powrocie do domu zastanowi sie i rozpisze sobie plan dzialania - dokladnie na dni i godziny. I bedzie go powoli, systematycznie i sukcesywnie realizowal. Bedzie chodzi z lupa, zbieral rosliny, a gdy po drodze okaze sie, ze koledze grozi nieklasyfikacja odda mu czesc swoich badan lub wezmie go ze soba, pomagajac mu zdobyc dobra ocene.
Odda zielnik idealnie na czas dostanie ocene celujaca i chociaz bedzie z siebie bardzo dumny, nie pokaze tego. Bo taka ma nature. Odda swietna prace i nagroda bedzie dla niego zadowolenie nauczyciela, rodzicow, bliskich, kolegow, ktorym pomog i sama ocena - bo zazwyczaj jest bardzo ambitny.
6. Sangwinik - najpierw sie zastanowi czy oplaca mu sie zrobic ten zielnik. Bedzie sie dowiadywal, czy jesli zrobi jest szansa uzyskania lepszej oceny na semestr. Jesli nie - oleje zadanie, ale pomoze kolegom, ktorzy beda tej pomocy potrzebowac. Jesli jednak gra bedzie dla niego warta swieczki - bedzie bardzo entuzjastycznie nastawiony. I ten entuzjazm bez dzialania bedzie trwal tydzien, drugi, miesiac. Potem nagle okaze sie, ze to juz ostatni dzwonek i wezmie sie do pracy. Bedzie pracowal dzien i noc, ulatwial sobie prace przez manipulacje - jest bardzo kreatywny w dzialaniach ulatwiajacych prace - uzyuwanie odpowiednich narzedzi, ludzi, ale ale calosc zadan realizujac samodzielnie zgodnie ze swoja wizja bez ofiar w ludziach. Ma dziwna zdolnosc organizacji czasu i szybkiej efektywnej pracy, dzieki czemu odda zadanie na czas i zazwyczaj jego efekt bedzie oszalamiajacy - zielnik moze byc w formie komiksu, ze spora dawka fantazji i poczuciem humoru. Pomysly sangwinika sa zawsze niekonwencjonalne i nie mieszczace sie w klasycznych ramach.
Jesli jego praca okaze sie bezcelowa, bo ocena nie zostanie podwyzszona - nigdy nie podjemnie sie tego zadania ponownie, a nauczyciela i jego przedmiot bedzie olewal. Zadna nagroda nie robi na nim wrazenia - ani ocena jednostkowa, ani pochwala dyrketorska. W zasadzie najfajniej bedzie wspominal okres pracy, jej efekt zazwyczaj ma gleboko gdzies. Trudno jest zrobic na nim wrazenie, ale jesli to sie uda - da sie pokroic za swoj autorytet i motorem do dzialania nie zawsze musi byc kwestia oplacalnosci. Wystarczy, ze ktos kogo lubi poprosi go o to...
Jednoczesnie jesli okaze sie, ze jego szkolny przyjaciel mial maly wypadek ze swoja praca i nie moze oddac zielnika, a bardzo mu na tym zalezy - odda cala swoja prace bez najmniejszego zalu i sentymentu. W koncu swoja ocene tez ma najczesciej gdzies. To tylko ocena...
7. Apatyk - przypomni sobie, ze 4 lata temu nauczyciel powiedzial mu, ze ma osle uszy w zeszycie. W ramach zemsty nie odda zielnika.Zreszta chce miec swiety spokoj i problemy zwiazane z gromadzeniem materialow sa poza jego kregiem zainteresowan.
8. Amorfik - nie wykaze jakiejkolwiek inicjatywy, chyba ze najpopularniejsza kolezanka w klasie stwierdzi, ze to swietna zabawa. Uzna, ze robienie zielnika jest modne - a ze podaza slepo za kazdym rodzajem mody, rowniez i zielnik bedzie robic. Wszystko bedzie robic niezwykle niestarannie, chaotycznymi zrywami. Ostatecznie zielnik bedzie slaby, oddany po czasie.

To, ze flegmatyk nie pokazuje uczuc, nie znaczy, ze ich nie ma. Targaja nim silne namietnosci, ktorych jednak nie pokazuje na zewnatrz, bo to wbrew jego naturze. On nie bedzie zasypywal ja kwiatami i bizuteria mowiac ukochanej co 5 minut, ze ja kocha ogladajac sie jednoczesnie za innymi. On z miloscia odgarnie jej pasmo wlosow z czola, z kazdej wyprawy przyniesie cos, co ukochana lubi - zawsze zna jej upodobania, pamieta o waznych datach. Nie bedzie to nic bardzo materialnie drogiego, ale zawsze na tyle przemyslanego i niebanalnego, ze wzbudzi w obdarowanej zachwyt. Bedzie siedzial na wszystkich przedstawieniach corki, na meczach syna - nawet jesli to go nie interesuje. Wie, ze dla dziecka to jest wazne. Bedzie wstawal w nocy do placzacego berbecia, zmienial mu pieluche. A gdy bliski bedzie przezywac trudne chwile (np. smierc ukochanych rodzicow) nie bedzie ja zapewnial jaka jest biedna. Bedzie siedzial obok niej bez slowa, ale zawsze bedzie sluzyl ramieniem. Kobieta flegmatyka slyszy slowa milosci rzadko, ale zawsze, w kazdym momencie zycia ja czuje.
Flegmatyk to typ monogamiczny. Nie zakochuje sie szybko, ale jesli juz - trwale i pamieta o swojej milosci do konca zycia (nawet jesli cos sie nie ulozy i sie rozstanie).
Czy to nie jest opis Darsika?

On jest czlowiekiem mysli i czynu. Jesli jest zadanie do wykonania, to nic nie powie, najpierw zrobi dokladny plan, a potem bedzie go konsekwentnie realizowal - za to nie zrezygnuje, az go osiagnie. Zwroc uwage jak zareagowal na wiesc o ucieczce Lydii? Nie panikowal jak pani Bennet, nie zachowywal sie chaotycznie jak pan Bennet. On zastanowil sie, opracowal plan i po prostu znalazl Wickhama.

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2010-04-25 12:20:19)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#447 2010-04-28 21:04:10

Tamara
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ale kontakt z flegmatykiem przy jego zamkniętości w sobie jest raczej trudny ; i jak tu stwierdzić , że to taki skarb , jak on się nie odzywa , nie daje po sobie poznać , że go ktoś/coś interesuje , nic nie mówi , nawet nie mówi , co robi i robić zamierza?

Offline

 

#448 2010-04-29 17:05:52

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Sa rozne typy flegmatyka - Darsik to rzeczywiscie dosc beznadziejny przypadek. Dlatego pisalam , ze on ma czesc cech apatyka (glownie w kwestiach oddzwieku zewnetrzngo smile )


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#449 2010-04-30 12:33:26

villemo
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

" Targaja nim silne namietnosci, ktorych jednak nie pokazuje na zewnatrz, bo to wbrew jego naturze. On nie bedzie zasypywal ja kwiatami i bizuteria mowiac ukochanej co 5 minut, ze ja kocha ogladajac sie jednoczesnie za innymi. On z miloscia odgarnie jej pasmo wlosow z czola, z kazdej wyprawy przyniesie cos, co ukochana lubi - zawsze zna jej upodobania, pamieta o waznych datach. Nie bedzie to nic bardzo materialnie drogiego, ale zawsze na tyle przemyslanego i niebanalnego, ze wzbudzi w obdarowanej zachwyt. Bedzie siedzial na wszystkich przedstawieniach corki, na meczach syna - nawet jesli to go nie interesuje. Wie, ze dla dziecka to jest wazne. Bedzie wstawal w nocy do placzacego berbecia, zmienial mu pieluche. A gdy bliski bedzie przezywac trudne chwile (np. smierc ukochanych rodzicow) nie bedzie ja zapewnial jaka jest biedna. Bedzie siedzial obok niej bez slowa, ale zawsze bedzie sluzyl ramieniem. Kobieta flegmatyka slyszy slowa milosci rzadko, ale zawsze, w kazdym momencie zycia ja czuje.
Flegmatyk to typ monogamiczny. Nie zakochuje sie szybko, ale jesli juz - trwale i pamieta o swojej milosci do konca zycia (nawet jesli cos sie nie ulozy i sie rozstanie).
Czy to nie jest opis Darsika?
"

Ten opis Darsika bardzo mi sie podoba smile
Aż sie rozmarzyłam... bede musiała chyba zmienić podejście do flegmatyków...


Wcale nie chciałam nie zgodzić sie tylko dla zasady. Inaczej rozumiałam flegmatyka, jak sie okazało błędnie. Chciałam bardziej pokazać, że sie na tym nie znam. A tak a pro po to mogliby wymyśleć inną nazwę na ten typ osobowości...
A i skoro kobieta czuje miłość tzn, że umie on okazywać uczucia.
Co z tego, ze inni mówią 10 razy dziennie "kocham" a ich czyny kompletnie temu zaprzeczają...?


"Wszystko można znieść i wycierpieć, oprócz małżeństwa bez miłości." - Jane Austen

Offline

 

#450 2010-04-30 21:43:24

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Vill - wez pod uwage, ze gdyby roza zostala nazwana kapusta i wszyscy by sie do tego przyzwyczaili, nie wzbudzaloby to ani smiechu, ani niesmaku. POdobnie z flegmatykiem. Mielismy tysiace lat na to, aby przyzwyczaic sie do raczej negatywnego odbioru slowa "flegmatyk", wiec ciagle bedzie sie kojarzyc - bo przeciez stalo sie pewnym archetypem smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB