Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#51 2009-03-11 19:13:58

teofano
Użytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

Dzi?ki wersji z 2007 roku, zakupi?am sobie i mam zamiar dzi? wieczorem i w nocy przeczyta? ksi??k? Mansfield Park.
Bo poprzedni film, nawet zastrzegaj?cy si?, ?e jest lu?nym nawi?zaniem, odstr?czy? mnie na d?ugo od zapoznania si? z twórczo?ci? Jane Austen.
Teraz, po obejrzeniu najnowszej wersji Dumy i Uprzedzenia z Keir? (nie wiem, dlaczego wielu czepia si? jej biustu? To?, to nie film „przyrodniczy”, w którym bohaterka mam by? obdarzona kr?g?o?ciami.) Zacz??am nadrabia? te niewybaczalne zaleg?o?ci i znalaz?am si? tu. :-)
Dlatego wp?dzam si? w bankructwo kupuj?c DVD. :-D Nie ?a?uj?. Ksi??ki te? trzeba by?o zakupi?, bo ile? mo?na w bibliotece przed?u?a? wypo?yczanie?
Jest problem z zakupem Listów. Taki rara avis, jak i Szekspirowskie Wiele ha?asu o nic, której to ekranizacji nigdzie nie mog? zakupi?. Có? to nie jest Rambo ile? tam, to i ma?y nak?ad zapewne by?. ;-)
Oszala?am poprzez najnowsz? wersj? Dumy i Uprzedzenia, Mansfield Park, Opactwo Northanger, Rozwa?na i Romantyczna z Emma Thomson, (któr? w tej roli uwielbiam i ju? :-D).
MP zapewne do orygina?u ma daleko, ale jest bardzo uroczym filmem. Moim zdaniem.
Mo?e wiele dziej? si? szybko, Fanny nie przewraca si? o w?asne nogi. Taka cherlawa po kilkunastu minutach doprowadzi?aby mnie do sza?u. Mo?e przerabiaj?c bohaterk? na zdrow? dziewczyn? chciano przeciwstawi? jej si?? i dobry charakter, zmanierowaniu rodze?stwu Bertram. Mog?y by? sceny ?ó?kowe i elementy lesbijskie w poprzednim filmie. To w tym mo?e by? zdrowa, pe?na ?ycia dziewczyna z rozwianym w?osem.
Typ urody, fakt, kontrowersyjny. Mnie nie dra?ni. Mo?e, dlatego, ?e sama s?ysz? czasami, ?e mam specyficzny typ urody. ?esz, kurdesz, kobietki o odmiennym typie urody ??czcie si?. ;-)
Napisz? którego? dnia pe?niejsz? recenzje filmu i ksi??ki, jak i innych powie?ci JA. Ale tak na spokojnie, kiedy euforia zwi?zana z poznawaniem ?wiata ksi??ek JA mi minie. A to mo?e potrwa?. ;-)
Chcia?am si? tylko przywita? tym wpisem z ca?? reszt? spo?ecze?stwa tego forum. :-)

Ostatnio edytowany przez teofano (2009-03-13 22:28:32)

Historia Frodo - to historia ?onatych m??czyzn, którzy z nara?eniem ?ycia próbuj? sie pozby? oddzia?uj?cego na psychik? pier?cienia.

#52 2009-03-13 14:21:57

AineNiRigani
Użytkownik

teofano napisał:

po obejrzeniu najnowszej wersji Dumy i Uprzedzenia z Keir? (nie wiem, dlaczego wielu czepia si? jej biustu? To?, to nie film „przyrodniczy”, w którym bohaterka mam by? obdarzona kr?g?o?ciami.) Zacz??am nadrabia? te niewybaczalne zaleg?o?ci i znalaz?am si? tu. :-)

Biust to raczej detal estetyczny swiadczacy tylko o kiepskich kostiumologach, ale najwieksze zastrzezenia padaly pod adresem calosci filmu, uwspolczesnieniu i braku ducha austenowskiego.

teofano napisał:

Mo?e przerabiaj?c bohaterk? na zdrow? dziewczyn? chciano przeciwstawi? jej si?? i dobry charakter, zmanierowaniu rodze?stwu Bertram. Mog?y by? sceny ?ó?kowe i elementy lesbijskie w poprzednim filmie. To w tym mo?e by? zdrowa, pe?na ?ycia dziewczyna z rozwianym w?osem.

Tyle, ze to juz nie jest ekranizacja powiesci Jane Austen, a film na motywach powiesci JA. W ten sposob MP nie rozni sie w zasadzie od wersji P&P z 2003 r. czy nawet od Lost in Austen. Jako ekranizacja jest do bani (aczkolwiek jako zwykly film tez mnie znudzil... sad )

A tak w ogole to Cead Mile Failte dla Ciebie Teo big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#53 2009-03-13 22:41:45

teofano
Użytkownik

Có? ka?dy lubi ... to co lubi. big_smile
Najnowsz? DiU traktuj? jako jeden ci?g przepi?knych obrazów ilustrowanych wspania?? muzyk? Dario Marinellego, którego twórczo?? uwielbiam. Fakt z ksi??k? ma niewiele wspólnego. Ale te obrazy :p
Co do filmów. S? dla mnie czym?, co odstresowuje po szalonym, nerwowym dniu. Maj? jaki? taki klimat, który powoduje, ?e przestaj? skaka? ludziom do garde?. smile
Zosta? mi jeszcze zakup Perswazji, tych najnowszych. Muzyka Martina Phipps'a, co? niesamowitego. Ten powtarzaj?cy sie fortepian.
JA mnie urzek?a, bo uwielbiam powie?ci historyczne, filmy z cyklu P?aszcza i Szpady. Szyje sobie sukienki wzorowane na róznych epokach (nie wierne repliki).
St?d mo?e mniejsze pretensje mam do ekranizacji lub prób powie?ci JA. Prosz? mi to ?askawie wybaczy?. smile

Historia Frodo - to historia ?onatych m??czyzn, którzy z nara?eniem ?ycia próbuj? sie pozby? oddzia?uj?cego na psychik? pier?cienia.

#54 2009-03-13 22:51:01

teofano
Użytkownik

A tak w ogole to Cead Mile Failte dla Ciebie Teo big_smile

A? tyle, si? by?am zarumieni?am. Dzi?kuj? pi?knie. big_smile
Mia?am czyta? MP, a siedz? sobie na tym forum. Có?, noc si? jeszcze nie sko?czy?a. smile

#55 2009-04-22 15:17:18

Tyna
Użytkownik

Ten film kompletnie mnie rozczarowa?... Strasznie sie na nim wynudzi?am i jeszcze ta aktorka, która gra?a Fanny... No jednym s?owem - nie podoba? mi si?.

#56 2009-04-26 22:20:05

Arlene
Użytkownik

Hmm... Mnie a? tak bardzo ten film nie rozczarowa?. Przyznaj?, nie jest to na pewno najlepsza ekranizacja JA, daleko jej do idea?u. Praca kamery i mnie nieco denerwowa?a, do tego wszystko toczy?o si? faktycznie szybko. Ale nie zawa?y?o to na mojej opinii o ca?ej produkcji. Fanny... có?, b?d? szczera - nie dzia?a?a mi na nerwy jako? szczególnie. Ci?g?y niemal ?miech by? irytuj?cy, to fakt, ale bywa?y ju? aktorki chichocz?ce du?o cz??ciej i du?o bardziej g?upawo (o ile si? nie myl?, to Binoche w "Wichrowych Wzgórzach" mia?a tak? okropn? sk?onno?? do pod?miewania si? z byle powodu...) Nie chc? "wy?ywa?" si? nad urod? Billie Piper. Pozostaj? przy stanowisku "nie wszyscy s? idea?ami pi?kna i Fanny te? nie musia?a". wink Spotka?am si? te? z wieloma niemi?ymi opiniami na temat scen, gdzie do Edmunda dociera, ?e kocha Fanny, nast?pnie goni za ni? itd. A mnie te sceny jako? rozczulaj? i wydaj? si?... s?odkie, no. big_smile Reasumuj?c, nie by?o tak ?le.

"I?? za marzeniem i znowu i?? za marzeniem, i tak zawsze a? do ko?ca." (Joseph Conrad)

Stopka forum