Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#51 2009-03-11 19:13:58

teofano
U¿ytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

Dzięki wersji z 2007 roku, zakupiłam sobie i mam zamiar dziś wieczorem i w nocy przeczytać książkę Mansfield Park.
Bo poprzedni film, nawet zastrzegający się, że jest luźnym nawiązaniem, odstręczył mnie na długo od zapoznania się z twórczością Jane Austen.
Teraz, po obejrzeniu najnowszej wersji Dumy i Uprzedzenia z KeirÄ… (nie wiem, dlaczego wielu czepia siÄ™ jej biustu? Toż, to nie film „przyrodniczy”, w którym bohaterka mam być obdarzona krÄ…gÅ‚oÅ›ciami.) Zaczęłam nadrabiać te niewybaczalne zalegÅ‚oÅ›ci i znalazÅ‚am siÄ™ tu. :-)
Dlatego wpędzam się w bankructwo kupując DVD. :-D Nie żałuję. Książki też trzeba było zakupić, bo ileż można w bibliotece przedłużać wypożyczanie?
Jest problem z zakupem Listów. Taki rara avis, jak i Szekspirowskie Wiele hałasu o nic, której to ekranizacji nigdzie nie mogę zakupić. Cóż to nie jest Rambo ileś tam, to i mały nakład zapewne był. ;-)
Oszalałam poprzez najnowszą wersję Dumy i Uprzedzenia, Mansfield Park, Opactwo Northanger, Rozważna i Romantyczna z Emma Thomson, (którą w tej roli uwielbiam i już :-D).
MP zapewne do oryginału ma daleko, ale jest bardzo uroczym filmem. Moim zdaniem.
Może wiele dzieję się szybko, Fanny nie przewraca się o własne nogi. Taka cherlawa po kilkunastu minutach doprowadziłaby mnie do szału. Może przerabiając bohaterkę na zdrową dziewczynę chciano przeciwstawić jej siłę i dobry charakter, zmanierowaniu rodzeństwu Bertram. Mogły być sceny łóżkowe i elementy lesbijskie w poprzednim filmie. To w tym może być zdrowa, pełna życia dziewczyna z rozwianym włosem.
Typ urody, fakt, kontrowersyjny. Mnie nie drażni. Może, dlatego, że sama słyszę czasami, że mam specyficzny typ urody. Żesz, kurdesz, kobietki o odmiennym typie urody łączcie się. ;-)
Napiszę któregoś dnia pełniejszą recenzje filmu i książki, jak i innych powieści JA. Ale tak na spokojnie, kiedy euforia związana z poznawaniem świata książek JA mi minie. A to może potrwać. ;-)
Chciałam się tylko przywitać tym wpisem z całą resztą społeczeństwa tego forum. :-)

Ostatnio edytowany przez teofano (2009-03-13 22:28:32)


Historia Frodo - to historia żonatych mężczyzn, którzy z narażeniem życia próbują sie pozbyć oddziałującego na psychikę pierścienia.

Offline

 

#52 2009-03-13 14:21:57

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

teofano napisa³:

po obejrzeniu najnowszej wersji Dumy i Uprzedzenia z KeirÄ… (nie wiem, dlaczego wielu czepia siÄ™ jej biustu? Toż, to nie film „przyrodniczy”, w którym bohaterka mam być obdarzona krÄ…gÅ‚oÅ›ciami.) Zaczęłam nadrabiać te niewybaczalne zalegÅ‚oÅ›ci i znalazÅ‚am siÄ™ tu. :-)

Biust to raczej detal estetyczny swiadczacy tylko o kiepskich kostiumologach, ale najwieksze zastrzezenia padaly pod adresem calosci filmu, uwspolczesnieniu i braku ducha austenowskiego.

teofano napisa³:

Może przerabiając bohaterkę na zdrową dziewczynę chciano przeciwstawić jej siłę i dobry charakter, zmanierowaniu rodzeństwu Bertram. Mogły być sceny łóżkowe i elementy lesbijskie w poprzednim filmie. To w tym może być zdrowa, pełna życia dziewczyna z rozwianym włosem.

Tyle, ze to juz nie jest ekranizacja powiesci Jane Austen, a film na motywach powiesci JA. W ten sposob MP nie rozni sie w zasadzie od wersji P&P z 2003 r. czy nawet od Lost in Austen. Jako ekranizacja jest do bani (aczkolwiek jako zwykly film tez mnie znudzil... sad )

A tak w ogole to Cead Mile Failte dla Ciebie Teo big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#53 2009-03-13 22:41:45

teofano
U¿ytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

Cóż każdy lubi ... to co lubi. big_smile
Najnowszą DiU traktuję jako jeden ciąg przepięknych obrazów ilustrowanych wspaniałą muzyką Dario Marinellego, którego twórczość uwielbiam. Fakt z książką ma niewiele wspólnego. Ale te obrazy :p
Co do filmów. Są dla mnie czymś, co odstresowuje po szalonym, nerwowym dniu. Mają jakiś taki klimat, który powoduje, że przestaję skakać ludziom do gardeł. smile
Został mi jeszcze zakup Perswazji, tych najnowszych. Muzyka Martina Phipps'a, coś niesamowitego. Ten powtarzający sie fortepian.
JA mnie urzekła, bo uwielbiam powieści historyczne, filmy z cyklu Płaszcza i Szpady. Szyje sobie sukienki wzorowane na róznych epokach (nie wierne repliki).
Stąd może mniejsze pretensje mam do ekranizacji lub prób powieści JA. Proszę mi to łaskawie wybaczyć. smile


Historia Frodo - to historia żonatych mężczyzn, którzy z narażeniem życia próbują sie pozbyć oddziałującego na psychikę pierścienia.

Offline

 

#54 2009-03-13 22:51:01

teofano
U¿ytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

A tak w ogole to Cead Mile Failte dla Ciebie Teo big_smile

Aż tyle, się byłam zarumieniłam. Dziękuję pięknie. big_smile
Miałam czytać MP, a siedzę sobie na tym forum. Cóż, noc się jeszcze nie skończyła. smile


Historia Frodo - to historia żonatych mężczyzn, którzy z narażeniem życia próbują sie pozbyć oddziałującego na psychikę pierścienia.

Offline

 

#55 2009-04-22 15:17:18

Tyna
U¿ytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

Ten film kompletnie mnie rozczarował... Strasznie sie na nim wynudziłam i jeszcze ta aktorka, która grała Fanny... No jednym słowem - nie podobał mi się.

Offline

 

#56 2009-04-26 22:20:05

Arlene
U¿ytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

Hmm... Mnie aż tak bardzo ten film nie rozczarował. Przyznaję, nie jest to na pewno najlepsza ekranizacja JA, daleko jej do ideału. Praca kamery i mnie nieco denerwowała, do tego wszystko toczyło się faktycznie szybko. Ale nie zaważyło to na mojej opinii o całej produkcji. Fanny... cóż, będę szczera - nie działała mi na nerwy jakoś szczególnie. Ciągły niemal śmiech był irytujący, to fakt, ale bywały już aktorki chichoczące dużo częściej i dużo bardziej głupawo (o ile się nie mylę, to Binoche w "Wichrowych Wzgórzach" miała taką okropną skłonność do podśmiewania się z byle powodu...) Nie chcę "wyżywać" się nad urodą Billie Piper. Pozostaję przy stanowisku "nie wszyscy są ideałami piękna i Fanny też nie musiała". wink Spotkałam się też z wieloma niemiłymi opiniami na temat scen, gdzie do Edmunda dociera, że kocha Fanny, następnie goni za nią itd. A mnie te sceny jakoś rozczulają i wydają się... słodkie, no. big_smile Reasumując, nie było tak źle.


"Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca." (Joseph Conrad)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB