Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2008-05-06 01:50:41

anchema
U┐ytkownik

Re: Northanger Abbey (2007) Film

Musz─Ö si─Ö podzieli─ç czym┼Ť, co mnie strasznie gn─Öbi odno┼Ťnie opactwa - og├│lnie bardzo mi sie podoba┼éo (w kwesti opactwo vs. perswazje u mnie jest remis) i mam tylko jedno ale...chodzi mi o to czy wg was Izabela istotnie - nazwijmy rzecz po imieniu - przespa┼éa si─Ö z kapitanem przed ┼Ťlubem?
Ja czytaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö w og├│le nie pomy┼Ťla┼éam o tym, uzna┼éam po prostu, ┼╝e Izuchna sp┼éawi┼éa jednego licz─ůc, ┼╝e gdy pole b─Ödzie wolne, drugi od razu padnie na kolanko i z┼éapie lepsz─ů parti─Ö?
Jak my┼Ťlicie?

#77 2008-05-06 11:16:47

ptasia
U┐ytkownik

anchema napisa│:

Musz─Ö si─Ö podzieli─ç czym┼Ť, co mnie strasznie gn─Öbi odno┼Ťnie opactwa - og├│lnie bardzo mi sie podoba┼éo (w kwesti opactwo vs. perswazje u mnie jest remis) i mam tylko jedno ale...chodzi mi o to czy wg was Izabela istotnie - nazwijmy rzecz po imieniu - przespa┼éa si─Ö z kapitanem przed ┼Ťlubem?
Ja czytaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö w og├│le nie pomy┼Ťla┼éam o tym, uzna┼éam po prostu, ┼╝e Izuchna sp┼éawi┼éa jednego licz─ůc, ┼╝e gdy pole b─Ödzie wolne, drugi od razu padnie na kolanko i z┼éapie lepsz─ů parti─Ö?
Jak my┼Ťlicie?

w filmie jest do┼Ť─ç jasno pokazane, ┼╝e tak. a w ksi─ů┼╝ce...? Nie zauwa┼╝y┼éam, ale te┼╝ dopiero test na jakie┼Ť brytyjskiej stronie o JA zwr├│ci┼é moj─ů uwag─Ö na zdanie o Lydii Bennet, ┼╝e plotkarki z Meryton i okolic spodziewa┼éy si─Ö, ┼╝e sko┼äczy na ulicy po/w zwi─ůzku z Wickhamem.

Ostatnio edytowany przez ptasia (2008-05-06 11:17:03)

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#78 2008-05-06 18:00:43

Tamara
U┐ytkownik

W ksi─ů┼╝ce raczej nie , mia┼éa wprawdzie ogromn─ů swobod─Ö , ale mimo wszystko by┼éby to chyba krok zbyt ryzykowny , je┼╝eli mia┼éo si─Ö w planach ma┼é┼╝e┼ästwo , a raczej Izabela bra┼éa je pod uwag─Ö jako cel ┼╝yciowy , oczywi┼Ťcie na odpowiednim poziomie .

#79 2008-05-06 18:48:35

anchema
U┐ytkownik

kole┼╝anka, kt├│ra ogl─ůda┼éa ze mn─ů Opactwo, zwr├│ci┼éa uwag─Ö, ┼╝e JA by┼éa bardzo m┼éoda gdy to pisa┼éa, wi─Öc tym bardziej wydaje mi si─Ö to troch─Ö niestosowne

je┼Ťli chodzi o Lydi─Ö i jej marny los, to chyba kwestia bl─Ödu w t┼éumaczeniu p. Trzeciakowskiej - to zdanie ko┼äczy si─Ö bodaj┼╝e "...i przejdzie na utrzymanie parafii", mo┼╝e dlatego nie zwr├│ci┼éa┼Ť uwagi, zreszt─ů w─ůtek o t┼éumaczach chyba ju┼╝ jest:)

Ostatnio edytowany przez anchema (2008-05-06 18:51:37)

#80 2008-05-06 19:11:18

Tamara
U┐ytkownik

Na utrzymaniu parafii by┼éy kobiety upad┼ée , nie posiadaj─ůce innych ┼Ťrodk├│w do ┼╝ycia opr├│cz w┼éasnych wdzi─Ök├│w . Oczywi┼Ťcie opr├│cz innych biednych .

#81 2008-05-06 19:33:05

AineNiRigani
U┐ytkownik

przypuszczam, ze tak. Niezaleznie od wszystkiego, seks nie jest wymyslem XX-wiecznym, w XVIII w. dzieci nie przynosil bocian, a kobiety nie byly wiatropylne. izabela byla zbyt pewna siebie, a przy ty, glupiutka i naiwna. Taki wyjadacz salonowy jak brat Henrysia mogl ja uwiesc bez problemu. W dodatku wszyscy wiedzieli, ze nie ma kto ja obronic, nie ma nikogo wplywowego.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#82 2008-05-06 19:55:36

ptasia
U┐ytkownik

anchema napisa│:

je┼Ťli chodzi o Lydi─Ö i jej marny los, to chyba kwestia bl─Ödu w t┼éumaczeniu p. Trzeciakowskiej - to zdanie ko┼äczy si─Ö bodaj┼╝e "...i przejdzie na utrzymanie parafii", mo┼╝e dlatego nie zwr├│ci┼éa┼Ť uwagi, zreszt─ů w─ůtek o t┼éumaczach chyba ju┼╝ jest:)

Raczej nie to, nie czyta┼éam nigdy w t┼éumaczeniu - ale za to przynajmniej 1szy raz czyta┼éam bardzo szybko, bo z musu, dopiero 2gi uwa┼╝niej. Par─Ö tygodni temu sobie od┼Ťwie┼╝a┼éam po raz 3ci i zauwa┼╝y┼éam znacznie wi─Öcej rzeczy... Nie tylko tekst o Lydii smile

Co┼Ť nieco┼Ť

#83 2008-05-06 20:19:25

Akaterine
Administrator

Ja scen─Ö ┼é├│┼╝kow─ů odebra┼éam jako kolejny wytw├│r wybuja┼éej wyobra┼║ni Catherine i wobec tego mnie nie razi big_smile.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#84 2008-05-06 22:40:36

anchema
U┐ytkownik

Naprawdę prostytutki były na utrzymaniu parafii?

#85 2008-05-07 12:35:13

Tamara
U┐ytkownik

Nie tyle praktykuj─ůce prostytutki , ile kobiety uwiedzione i porzucone , zha┼äbione g┼éo┼Ťnym romansem lub nie┼Ťlubnym dzieckiem no i oczywi┼Ťcie nieposiadaj─ůce ┼Ťrodk├│w do ┼╝ycia - bogate a zha┼äbione ko┼äczy┼éy jak Maria Bertram - w ustronnym domu gdzie┼Ť daleko lub za granica na odludziu , pod opieka kogo┼Ť zaufanego .

#86 2008-05-07 15:22:10

anchema
U┐ytkownik

tak te┼╝ my┼Ťla┼éam, dlatego dalej upieram si─Ö, ┼╝e to b┼é─ůd w t┼éumaczeniu i miejscowym plotkarom chodzi┼éo o to, ┼╝e Lydia zostanie prostytutk─ů a nie pa┼ästwow─ů utrzymank─ů

#87 2008-05-07 21:24:04

Tamara
U┐ytkownik

Ja my┼Ťl─Ö ,┼╝e raczej sz┼éo im o to ,┼╝e b─Ödzie tak skompromitowana , ┼╝e nikt nie b─Ödzie chcia┼é mie─ç z ni─ů do czynienia , o po┼Ťlubieniu ju┼╝ nawet nie wspominaj─ůc i b─Ödzie to kara boska za jej flirciarstwo i nieogl─Ödne zachowanie , przekraczaj─ůce dopuszczalne normy spo┼éeczne . I dlatego nie maj─ůc nikogo ,kto by si─Ö ni─ů zaj─ů┼é , przejdzie na utrzymanie lito┼Ťciwych parafian , okazuj─ůcych chrze┼Ťcija┼äskie mi┼éosierdzie istocie upad┼éej .

#88 2008-05-07 22:04:41

ptasia
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e chodzi┼éo o co┼Ť wi─Öcej. Tu jest ten quiz (ang.) kt├│ry da┼é mi do my┼Ťlenia:
http://www.janeausten.co.uk/quiz/index2.ihtml
pytanie o Lydi─Ö idzie tak:
"True or false: When the Meryton gossips thought Lydia might 'come upon the town' after she 'eloped' with Wickham, they meant she would become a prostitute.

True
False
Who wrote this question?"

Na pemberley.com to potwierdzaj─ů: http://www.pemberley.com/janeinfo/pptopics.html

And when the inhabitants of Meryton resign themselves to the fact that Lydia will not "come upon the town; or... be secluded from the world in some distant farm house", the phrase "come upon the town" can mean that they expected her to end up as a London prostitute (not altogether an unrealistic fate if her family had "thrown her off" -- as Mr. Collins advised -- and Wickham had abandoned her).

A więc to wyrażenie "come upon the town" może oznaczać: "Pójdzie w miasto" = "skończy na ulicy".

Co┼Ť nieco┼Ť

#89 2008-09-09 19:54:39

Akaterine
Administrator

Czytam sobie w tej chwili pewien esej:
http://www.jasna.org/essaycontest/2008/graduate.html
b─Öd─ůcy w zasadzie analiz─ů filmu i troch─Ö si─Ö zszokowa┼éam, jak autorka zinterpretowa┼éa scen─Ö, gdy Catherine le┼╝─ůc ju┼╝ w ┼é├│┼╝ku czyta "Mnicha". Autorka pisze, ┼╝e wida─ç tylko jedn─ů r─Ök─Ö, za┼Ť druga jest schowana, co sugeruje masturbacj─Ö yikes. Czy komukolwiek z Was przysz┼éo co┼Ť takiego do g┼éowy?
Tak poza tym artyku┼é jest bardzo ciekawy, ale im dalej czyta┼éam, tym bardziej odczuwa┼éam swoj─ů ignorancj─Ö, ┼╝e ja na Opactwo 2007 patrzy┼éam jak na ca┼ékiem zgrabn─ů, cho─ç nie do ko┼äca wiern─ů ekranizacj─Ö z ┼Ťwietnym doborem aktor├│w wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#90 2008-09-12 16:47:11

Tamara
U┐ytkownik

O rany , no czego┼Ť takiego bym si─Ö nie spodziewa┼éa...

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-09-12 16:49:24)

#91 2009-07-05 18:44:01

Lady
U┐ytkownik

Opactwo Northanger to zar├│wno moja ulubiona ekranizacja jak i powie┼Ť─ç Jane Austen. Ale (mo┼╝e to tylko mi si─Ö tak wydaj─Ö) ale film wyszed┼é im straszniejszy ni┼╝ ksi─ů┼╝ka. To pewnie sprawa muzyki (nie┼║le dobrali moim zdaniem, szczeg├│lnie w tej scenie jak wchodzi do pokoju pani Tilney wink) ale i tak by┼éam nie┼║le zdziwiona gdy obejrza┼éam film smile
Nie mówię jednak żeby była to wady. Nie, co to to nie- po prostu drobna obserwacja wink

Nie żeby ON było aż tak strasznie ale były takie momenty...

#92 2010-02-11 21:07:04

armalkolit
U┐ytkownik

Wczoraj obejrza┼éam film i bardzo mi si─Ö podoba┼é. Wyj─ůtkowo do gustu przypad┼é mi Henry, kt├│ry by┼é taki uroczy, przesympatyczny i zabawny big_smile Wcze┼Ťniej obejrza┼éam Perswazje 2007 i w por├│wnaniu z tym ich smutnym klimatem Opactwo bardzo mi si─Ö podoba┼éo. Podoba┼é mi si─Ö te┼╝ g┼éos narratora poniewa┼╝ zdania, kt├│re czyta┼é by┼éy zabawne i takie w stylu Jane Austen i zach─Öci┼éy mnie do tego by ponownie zajrze─ç do ksi─ů┼╝ki i je sobie przypomnie─ç. "...pozostawiam czytelnikom rozstrzygni─Öcie, czy ksi─ů┼╝ka ta pochwala ojcowsk─ů tyrani─Ö czy raczej synowskie niepos┼éusze┼ästwo" ┼Üwietne smile

Pan Bloch pisze r├│wnie┼╝ znakomite kr├│tkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedy┼Ť, czy gatunek historii, kt├│ry tworzy, nie wywiera przypadkiem wp┼éywu na jego psychik─Ö, odpowiedzia┼é: "O, nie. Mam serce ma┼éego ch┼éopca (...) Trzymam je w s┼éoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Stopka forum