Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2008-06-08 20:19:37

anchema
Użytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

"nie oceniaj ksi??ki po ok?adce"?smile

przyznam szczerze, ?e mnie potrafii opdstraszy? paskudna ok?adka, w czym polskie wydawnictwa celuj?, a ju? napewno zgorszy? mnie potrafii paskud na ok?adce je?li akurat znam ksi??k? z innego wydania np. nowe wydania L.M.Montgomery - gdybym znów mia?a 12 lat w ?yciu bym takich bochomazów do r?ki nie wzie?a

#27 2008-06-09 08:56:22

ederos
Użytkownik

Musz? Wam si? przyzna? dziewczyny, ?e moim zdaniem w filmach (niestety ksi??ek nie mia?em przyjemno?ci jeszcze czyta?) opartych na ksi??kach JA "czu?" ten p?d do ma??e?stwa smile. Z pewno?ci? nie jest to motyw przewodni ale temat "dobrego o?enku" jest na ka?dym kroku, z tym ?e cz??ciej na ustach rodziców, rodze?stwa, czy przyjació? ni? na g?ownej bohaterki, ale jest smile

Nieprawd? jest, ?e istotne w ?yciu jest oddychanie, wr?cz przeciwnie - najwa?niejsze s? chwile zapieraj?ce dech w piersi.

#28 2008-06-09 10:58:13

pak4
Użytkownik

My?l?, ?e to wszyscy wiedz?. I taki w?tek na pewno odwzorowuje jakie? pragnienie samej JA. Ale 'jakie? pragnienie' nie musi oznacza?, ?e maj?c spokojn? g?ow? wola?aby m??a od swoich powie?ci wink

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#29 2008-06-09 11:19:15

Akaterine
Administrator

Otó? to.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#30 2008-06-09 12:36:44

Dione
Użytkownik

Ale nie porównujmy sytuacji kobiet w czasach JA a obecnych. Wtedy panna (zw?aszcza niezbyt m?oda) bez maj?tku by?a "nikim". By?a uwa?ana za osob? najbardziej godn? lito?ci i zarazem najbardziej wy?miewan?. Obecnie niezam??na kobieta swobodnie mo?e rozwija? czy to karier?, czy swoje pasje, czy nawet mie? ca?? gromadk? dzieci. Wszelkie obecne ksi??ki o kobietach desperacko poszukuj?cych m??a, maj? si? do JA tak jak przys?owiowa "pi??? do oka". W ksi??kach JA ma??e?stwo by?o raczej konieczno?ci?. A w ksi??kach "dla lasek" jest opisane, jako szczyt marze? i pragnie?. No sorry, jak to wogóle mo?na porównywa?.

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#31 2008-06-09 21:54:13

Tamara
Użytkownik

anchema napisał:

"nie oceniaj ksi??ki po ok?adce"?smile

przyznam szczerze, ?e mnie potrafii opdstraszy? paskudna ok?adka, w czym polskie wydawnictwa celuj?, a ju? napewno zgorszy? mnie potrafii paskud na ok?adce je?li akurat znam ksi??k? z innego wydania np. nowe wydania L.M.Montgomery - gdybym znów mia?a 12 lat w ?yciu bym takich bochomazów do r?ki nie wzie?a

ale to nie ksi??ki dla dzieci , coby ok?adka musia?a by? kolorowa i w ogóle , kiedy? na ok?adkach bywa? tylko tytu? bez obrazków i nic nie odstrasza?o wink . Dla mnie istotniejszy jest tytu? , unikam zreszt? bardzo kolorowych i wydumanych ok?adek , bo zwykle im ?liczniej na wierzchu , tym gorzej w ?rodku hmm , czgo przyk?adem np. Harlequiny .

#32 2008-06-10 14:14:28

anchema
Użytkownik

bez urazy, naprawd? uwa?asz, ?e ok?adki Harlequinóww s? '?liczne"?
dla mnie to ten sam rodzaj paskudów co wy?ej wspomniane "Anie"

#33 2008-06-10 14:23:39

armalkolit
Użytkownik

Moim zdaniem ok?adka jest naprawd? wa?na. Gdy ogl?da si? ksi??ki w ksi?garni to przecie? uwag? zwraca si? przede wszystkim na ok?adk?. Bo tytu? i autor czasami niewiele mówi. Gdy ju? wiem, ?e chc? przeczyta? jak?? ksi??k? to ok?adka si? nieliczy, ale gdy wybieram jak?? nowo?? to jest istotna. Paskudna zdecydowanie odstrasza. W ogóle ca?e wydanie jest wa?ne. Nienawidz? czyta? ksi??ek wydanych na "papierze toaletowym", a niestety mam takie wydanie "Rozwa?nej i romntycznej".

Pan Bloch pisze równie? znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedy?, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wp?ywu na jego psychik?, odpowiedzia?: "O, nie. Mam serce ma?ego ch?opca (...) Trzymam je w s?oiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

#34 2008-06-10 14:25:04

anchema
Użytkownik

ale toaletowe lepiej czyta?, bo si? ?wiat?o nie odbija jak na kredowym

#35 2008-06-10 14:36:19

armalkolit
Użytkownik

Mi mimo wszystko lepiej na kredowym. Zwsze mo?na w cieniu czyta? wink A na sam widok toaletowego ju? mi nieprzyjemnie.

Pan Bloch pisze równie? znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedy?, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wp?ywu na jego psychik?, odpowiedzia?: "O, nie. Mam serce ma?ego ch?opca (...) Trzymam je w s?oiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock

#36 2008-06-10 14:37:40

Akaterine
Administrator

Poza tym cz?sto s? l?ejsze wink.
Dla mnie ok?adka jest wa?na, ale w przypadku Jane Austen i innej klasyki akurat ja lubi? "konserwatywne" ok?adki - z reprodukcj? obrazu czy nawet pseudoskórzane z pseudoz?oceniami (mam tak? Jane Eyre i Wichrowe Wzgórza z wydawnictwa Zielona Sowa)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#37 2008-06-10 14:43:38

anchema
Użytkownik

Z tego co zrozumia?am z artyku?u, w?a?nie te konserwatywne ok?adki odstrasza?y potencjalne czytelniczki w USA
jak ju? pisa?am, mnie bardziej dziwi zakwalifikowanie przez, z przeproszeniem, "masy" Austen jako "powa?ne", z drugim przeproszeniem, ksi??ki, bo w Polsce zazwyczaj sytuacja jest odwrotna

#38 2008-06-10 14:46:26

armalkolit
Użytkownik

Te? mam taka Jane Eyre smile I takie ok?adki s? akurat ?adne, a nie jakie? byle jakie niewiadomoco.

Alfred Hitchcock

#39 2008-06-10 17:59:38

Tamara
Użytkownik

Ok?adka Harlequina od razu wyja?nia , co jest w ?rodku i my?l? ,?e o taki rodzaj ok?adki chodzi?o narzekaj?cym ,ze nie wystarcza popatrze? na ok?adk? i ju? wiadomo o czym jest , tylko trzeba zajrze? do ?rodka i troch? przeczyta? tongue . Natomiast klasyka literatury wed?ug mnie takiej reklamy nie potrzebuje , ale to moje prywatne zdanie , które jak najbardziej mo?e by? mylne smile

#40 2008-06-11 08:39:34

pak4
Użytkownik

Austen to ichnia klasyka. Ja si? z?apa?em ze zdziwieniem jak jej blisko do "Pana Tadeusza" -- atmosfera dworku, pierwszych mi?o?ci, sporo humoru w odmalowaniu bohaterów (ale "Pan Tadeusz" ma jeszcze w?tki patriotyczne i jest pisany mow? wi?zan?...). Mo?e takie zestawienie to pewna przesada (bo u Mickiewicza forma jest bardzo wa?na), ale jednak, wyobra?cie sobie, co by by?o, gdyby w szko?ach uczono, ?e Austen to ?wietny przyk?ad powie?ci obyczajowej prze?omu XVIII i XIX wieku. I nakazywano m?odzie?y analizowa? obyczaje angielskiej arystokracji... Czy by?aby to wtedy literatura "powa?na"?

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#41 2008-06-12 17:24:32

Tamara
Użytkownik

Styl Austen te? jest niepowtarzalny smile , a w szko?ach przyda?oby si? troch? wiedzy o ?wiatowej literaturze i to by?by ?wietny przyk?ad big_smile

#42 2008-06-18 12:27:56

Akaterine
Administrator

A ja si? w?a?nie za?ama?am, gdy? odkry?am na naszej klasie profile Jane Austen, Elizabeth Bennet (i to nie jeden) oraz Darcy'ego big_smile. Dalej wola?am nie szuka? big_smile

#43 2008-06-18 21:20:16

Tamara
Użytkownik

Znaczy znajomo?? prozy JA rozpowszechnia sie , tylko sie cieszy? big_smile

#44 2008-06-18 21:59:00

karotka
Użytkownik

Akaterine napisał:

A ja si? w?a?nie za?ama?am, gdy? odkry?am na naszej klasie profile Jane Austen, Elizabeth Bennet (i to nie jeden) oraz Darcy'ego big_smile... big_smile

To takie zbeszczeszczaj?ce z lekka neutral

#45 2008-06-18 22:35:21

Akaterine
Administrator

Hmmm, dla mnie ogólnie tworzenie tego typu profili na naszej klasie jest dziwne... Fani czego? tam, fani kogo? tam, postaci fikcyjne (rozumiem jedynie tworzenie rodów, klanów itp rodzinnych)... Wi?c ta Jane Austen i inni mnie dobili. A czy taki profil ?wiadczy, ?e JA nagle zrobi?a si? super popularna? Raczej to ?wiadczy o manii za?o?ycieli tego - dla mnie o popularno?ci ?wiadczy raczej to, ?e ekranizacje s? wydawane przez polskich dystrybutorów, ?e na filmwebie jest coraz wi?cej dyskusji o nowych ekranizacjach, czy to, ?e powstaje kolejna strona o niej...

#46 2008-06-19 08:28:47

pak4
Użytkownik

Bo Nasza Klasa si? zrobi?a popularna. I dla wielu sta?a si? substytutem innych form komunikacji w internecie. Cho?by 'naszego forum'...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#47 2008-06-20 21:55:49

AineNiRigani
Użytkownik

a ja przyznaje - ani mnie to ziebi ani parzy. Zaproszono mnie do takiego profilu i przyjelam zaproszenie - bo niby czemu nie? Juz kilku znajomych w nim dostrzeglam big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#48 2008-06-20 22:00:20

Tamara
Użytkownik

Ciekawe , co JA powiedzia?aby na taki dowód popularno?ci smile

#49 2008-06-29 19:13:42

Bridget
Użytkownik

Jest wi?cej jak pewne, ?e sza? portalu nasza-klasa wkrótce opadnie i wtedy wi?kszo?? z tych "dozgonnych" fanów porzuci profile swoich ulubionych postaci, by pogna? za jak?? now? form? mody. To troch?... smutne. W czasach Jane Austen ?ycie by?o bardziej cykliczne i spokojniejsze. Mniej gwa?towne, mam wrazenie. Cywilizacja niesie za sob? wiele konsekwencji.

"Ksi??yc co? kracze, wrona blaskiem l?ni
Zawsze znajd? milionera, co przerzuci w?giel mi..."

#50 2008-06-29 23:13:54

AineNiRigani
Użytkownik

moda moda, a praktycyzm praktycyzmem...
n-k poza moda jest wlasnie praktyczna.

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Stopka forum