Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2008-06-19 14:33:11

Mrs_Vetch
U¿ytkownik

Wykształcona młoda dama

Umiała szydełkować, robić na drutach, grać, śpiewać, rysować... Jak ja im zazdroszczę!
Ale - co jeszcze? Czym jeszcze błyskała Wykształcona Młoda Dama? W czym była szkolona?


"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." Pride and Prejudice (1813)
http://trus.m-bit.pl/

Offline

 

#2 2008-06-19 15:21:34

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Malowanie , taniec , znajomość języków ,szycie , czasem rzeżba , jazda konna , gra w karty , frywolitki , hafty różnego rodzaju , historia , literatura , historia naturalna czyli to co dzis obejmuje geografię , biologię , mineralogię , religia (na kontynencie , nie wiem jak w Anglii)... więcej nie pamiętam tongue Też im zazdroszczę...

Offline

 

#3 2008-06-19 15:36:16

Loana
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Literatura tzn co dokladnie?


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#4 2008-06-19 16:31:42

Mrs_Vetch
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Ach, taka literatura, której pan Collins czytać nie mógł jako duchowny smile Powieeeeeeeeeści smile


"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." Pride and Prejudice (1813)
http://trus.m-bit.pl/

Offline

 

#5 2008-06-19 16:36:28

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

No i koniecznie umiejętność konwersacji

Offline

 

#6 2008-06-19 18:15:26

Akaterine
Administrator

Re: Wykształcona młoda dama

Mrs_Vetch napisa³:

Ach, taka literatura, której pan Collins czytać nie mógł jako duchowny smile Powieeeeeeeeeści smile

No i oczywiście poezja, a do tego musiała dochodzić umiejętność ładnego głośnego czytania.
Do listy Tamary dorzucę też oczywiście muzykowanie! Najlepiej pianoforte, choć modna była też harfa wink


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#7 2008-06-19 18:26:43

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Napisałam posta ale chyba zapomniałam go wysłać , bo go nie widze *zachodzi w głowe co sie stało* . Jeszcze należy dodać w niektórych wypadkach nauki ścisłe i czytanie dzieł naukowych . No i malowanie na porcelanie wink

Offline

 

#8 2008-06-19 18:43:42

Akaterine
Administrator

Re: Wykształcona młoda dama

Pozwolę sobie jeszcze wrzucić fragment "Targowiska próżności", którego akcja zaczyna się w 1810 roku. Jest to fragment listu przełożonej pensji do rodziców wychowanki, w którym opisuje, jakie nauki wyniosła:

Co do muzyki, tańca, ortografii, oraz wszelakich haftów i robótek niewieścich Panna Amelia spełniła najgorętsze pragnienia życzliwych jej osób. Geografia natomiast zostawia jeszcze wiele do życzenia, ponadto zaś pozwalam sobie zalecić na najbliższe trzy lata regularne stosowanie (przez cztery godziny dnia każdego) deski do prostowania pleców, bez której użycia nikt nie zdoła opanować tej wdzięcznej godności ruchów i postawy, tak nieodzownej każdej wykwintnej damie. [big_smile]
Pobożność i zasady moralne panny Sedley osiągnęły niewątpliwie poziom godny zakładu naukowego (...).


W innej powieści, ale już nie pamiętam w której, było coś z kolei o tym, że w pewnej drogiej pensji uczono też takich rzeczy, jak elegancki wysiadanie z powozu wink

Tamara napisa³:

Jeszcze należy dodać w niektórych wypadkach nauki ścisłe i czytanie dzieł naukowych . No i malowanie na porcelanie wink

Ale to chyba w sferach wyższych-wyższych? Czy niekoniecznie?


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#9 2008-06-19 19:22:46

Mrs_Vetch
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Akaterine napisa³:

Pozwolę sobie jeszcze wrzucić fragment "Targowiska próżności", którego akcja zaczyna się w 1810 roku. Jest to fragment listu przełożonej pensji do rodziców wychowanki, w którym opisuje, jakie nauki wyniosła:

Co do muzyki, tańca, ortografii, oraz wszelakich haftów i robótek niewieścich Panna Amelia spełniła najgorętsze pragnienia życzliwych jej osób. Geografia natomiast zostawia jeszcze wiele do życzenia, ponadto zaś pozwalam sobie zalecić na najbliższe trzy lata regularne stosowanie (przez cztery godziny dnia każdego) deski do prostowania pleców, bez której użycia nikt nie zdoła opanować tej wdzięcznej godności ruchów i postawy, tak nieodzownej każdej wykwintnej damie. [big_smile]
Pobożność i zasady moralne panny Sedley osiągnęły niewątpliwie poziom godny zakładu naukowego (...).

Przypomina mi się seria zabiegów opisanych w "Marii i Magdalenie", a mających na celu prostowanie pleców panienek. I pierścionek Madzi z napisem PROSTO. I wydawało się, że to zupełnie inna epoka.


"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." Pride and Prejudice (1813)
http://trus.m-bit.pl/

Offline

 

#10 2008-06-19 19:40:24

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Jestem świeżo po lekturze pamiętników sławnej pani de Genlis , wprawdzie to epoka wczeniej , bo Francja przed- i rewolucyjna , ale opisuje damy z towarzystwa , parające sie z upodobaniem chemią i czytujące traktaty na tematy naukowe , była nawet jedna kochająca anatomię i ponoć nie ruszała nigdy w podróż nie mając trupa w bagazu dla ulubionych badań anatomicznych O_O

To Lilce tatko Kossak obstalował ten pierścionek po serii nieudanych zabiegów w zakładzie doktora Chlumsky'ego , po których skrzywiła się ostatecznie .

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-06-19 19:41:57)

Offline

 

#11 2008-06-19 21:32:46

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Taka deska do prostowania pleców to i mnie by się przydała smile

Offline

 

#12 2008-06-19 22:06:09

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Nie tylko Tobie , Dorfi , ale ja wątpię w jej skuteczność , chociaż kto wie... , ale chodzić z taka deską CZTERY GODZINY DZIENNIE? dla mnie to za dużo , trudno , zostanę krzywa i bez wykwintnej godności ruchów i postawy big_smile

Aaaa , no i sztuka pięknego pisania przecież czyli kaligrafia big_smile

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-06-19 22:07:39)

Offline

 

#14 2008-06-20 12:17:07

Mrs_Vetch
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Dorfi, do prostych pleców najbardziej przydatny jest dobry stanik a nie jakieś tam deski wink http://biusciaste.prv.pl/


"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." Pride and Prejudice (1813)
http://trus.m-bit.pl/

Offline

 

#15 2008-06-20 12:33:20

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Nic tak dibrze nie trzyma figury jak dobry gorset wink

Offline

 

#16 2008-06-20 12:48:10

Mrs_Vetch
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

No to na pewno smile


"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." Pride and Prejudice (1813)
http://trus.m-bit.pl/

Offline

 

#17 2008-06-20 22:49:42

karotka
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Tamara napisa³:

...frywolitki...

A co to szczegółowo rzecz ujmując?smile

Offline

 

#18 2008-06-21 06:56:27

Mrs_Vetch
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Karotko, to są koronki, bardzo piękne, wiązane za pomocą czółenka lub dwóch smile
http://fretkoknit.blox.pl/resource/serwetka1.jpg


"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." Pride and Prejudice (1813)
http://trus.m-bit.pl/

Offline

 

#19 2008-06-21 11:12:26

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Koronki wywodzące sie prawdopodobnie z makramy , znane od mniej więcej XVw. , jedne z najprostszych w wykonaniu , w Anglii zwane "koronką biedaków" , ponieważ w przeciwieństwie do innych rodzajów koronek nie wymagały specjalistycznego warsztatu ani kosztownych materiałów , można je robić z każdych nici przy pomocy widocznego na zdjęciu czółenka na każdym miejscu i o każdej dobie wink , były popularne wśród dobrze urodzonych dam , bo efektowne a nie tak pracochłonne i trudne jak koronka klockowa czy wenecka czy inne . Patrz "Pamiętnik Wacławy" Orzeszkowej .

Offline

 

#20 2008-06-21 12:14:48

Loana
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Mrs_Vetch, weszłam na Twoja stronę i widzę, że sprzedajesz również swoje wyroby. Czy jakąś biżuterię frywolitkową będziesz w przyszłości sprzedawać?


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#21 2008-06-21 13:11:26

karotka
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Dziękuję Mrs_Vetch i Tamaro, zdjęcie plus wyczerpujący opis znakomicie się dopełniają. Na marginesie myślałam, że jest w nich więcej frywolności big_smile, a one są naprawdę piękne. Też bym chciała tak dziergać skoro to takie proste tongue

Offline

 

#22 2008-06-21 17:35:48

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Mrs_Vetch czemu się kamuflujesz i zmieniłaś nicka? Musiałam wejść w Twój profil, żeby Cię roszyfrować Truscaveczko smile

Offline

 

#23 2008-06-21 18:35:42

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Karotko nic prostszego smile , wystarczy nabyć "Koronke frywolitkową" Hany Horakovej wydawnictwa RM jest np. na merlinie ale i w niektórych zwykłych księgarniach widziałam.

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-06-21 18:36:00)

Offline

 

#24 2008-06-23 21:58:28

Tamara
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

No i jeszcze plecenie frędzli (lady Bertram) i tkanie dywaników (pani Jennings) z robótek smile. Było też malowanie na jedwabiu .

A taka nauka konwersacji dobra rzecz , przydałaby się...

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-06-23 21:59:13)

Offline

 

#25 2008-06-23 22:39:05

karotka
U¿ytkownik

Re: Wykształcona młoda dama

Tamara napisa³:

Karotko nic prostszego smile , wystarczy nabyć "Koronke frywolitkową" Hany Horakovej wydawnictwa RM jest np. na merlinie ale i w niektórych zwykłych księgarniach widziałam.

Jakie to forum jest dokształcające smile, sprawdziłam cenę-no proszę tylko 18,5 zł-prawdziwa okazja, poza tym wszystkie ksiązki Lucy Maud Montgomery 20% taniej.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB