Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#26 2008-06-08 20:19:37

anchema
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

"nie oceniaj książki po okładce"?smile

przyznam szczerze, że mnie potrafii opdstraszyć paskudna okładka, w czym polskie wydawnictwa celują, a już napewno zgorszyć mnie potrafii paskud na okładce jeśli akurat znam książkę z innego wydania np. nowe wydania L.M.Montgomery - gdybym znów miała 12 lat w życiu bym takich bochomazów do ręki nie wzieła

Offline

 

#27 2008-06-09 08:56:22

ederos
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Muszę Wam się przyznać dziewczyny, że moim zdaniem w filmach (niestety książek nie miałem przyjemności jeszcze czytać) opartych na książkach JA "czuć" ten pęd do małżeństwa smile. Z pewnością nie jest to motyw przewodni ale temat "dobrego ożenku" jest na każdym kroku, z tym że częściej na ustach rodziców, rodzeństwa, czy przyjaciół niż na głownej bohaterki, ale jest smile


Nieprawdą jest, że istotne w życiu jest oddychanie, wręcz przeciwnie - najważniejsze są chwile zapierające dech w piersi.

Offline

 

#28 2008-06-09 10:58:13

pak4
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Myślę, że to wszyscy wiedzą. I taki wątek na pewno odwzorowuje jakieś pragnienie samej JA. Ale 'jakieś pragnienie' nie musi oznaczać, że mając spokojną głowę wolałaby męża od swoich powieści wink


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#29 2008-06-09 11:19:15

Akaterine
Administrator

Re: Jane Austen w naszych czasach

Otóż to.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#30 2008-06-09 12:36:44

Dione
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Ale nie porównujmy sytuacji kobiet w czasach JA a obecnych. Wtedy panna (zwłaszcza niezbyt młoda) bez majątku była "nikim". Była uważana za osobę najbardziej godną litości i zarazem najbardziej wyśmiewaną. Obecnie niezamężna kobieta swobodnie może rozwijać czy to karierę, czy swoje pasje, czy nawet mieć całą gromadkę dzieci. Wszelkie obecne książki o kobietach desperacko poszukujących męża, mają się do JA tak jak przysłowiowa "pięść do oka". W książkach JA małżeństwo było raczej koniecznością. A w książkach "dla lasek" jest opisane, jako szczyt marzeń i pragnień. No sorry, jak to wogóle można porównywać.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#31 2008-06-09 21:54:13

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

anchema napisa³:

"nie oceniaj książki po okładce"?smile

przyznam szczerze, że mnie potrafii opdstraszyć paskudna okładka, w czym polskie wydawnictwa celują, a już napewno zgorszyć mnie potrafii paskud na okładce jeśli akurat znam książkę z innego wydania np. nowe wydania L.M.Montgomery - gdybym znów miała 12 lat w życiu bym takich bochomazów do ręki nie wzieła

ale to nie książki dla dzieci , coby okładka musiała być kolorowa i w ogóle , kiedyś na okładkach bywał tylko tytuł bez obrazków i nic nie odstraszało wink . Dla mnie istotniejszy jest tytuł , unikam zresztą bardzo kolorowych i wydumanych okładek , bo zwykle im śliczniej na wierzchu , tym gorzej w środku hmm , czgo przykładem np. Harlequiny .

Offline

 

#32 2008-06-10 14:14:28

anchema
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

bez urazy, naprawdę uważasz, że okładki Harlequinóww są 'śliczne"?
dla mnie to ten sam rodzaj paskudów co wyżej wspomniane "Anie"

Offline

 

#33 2008-06-10 14:23:39

armalkolit
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Moim zdaniem okładka jest naprawdę ważna. Gdy ogląda się książki w księgarni to przecież uwagę zwraca się przede wszystkim na okładkę. Bo tytuł i autor czasami niewiele mówi. Gdy już wiem, że chcę przeczytać jakąś książkę to okładka się nieliczy, ale gdy wybieram jakąś nowość to jest istotna. Paskudna zdecydowanie odstrasza. W ogóle całe wydanie jest ważne. Nienawidzę czytać książek wydanych na "papierze toaletowym", a niestety mam takie wydanie "Rozważnej i romntycznej".


Pan Bloch pisze również znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedyś, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wpływu na jego psychikę, odpowiedział: "O, nie. Mam serce małego chłopca (...) Trzymam je w słoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Offline

 

#34 2008-06-10 14:25:04

anchema
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

ale toaletowe lepiej czytać, bo się światło nie odbija jak na kredowym

Offline

 

#35 2008-06-10 14:36:19

armalkolit
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Mi mimo wszystko lepiej na kredowym. Zwsze można w cieniu czytać wink A na sam widok toaletowego już mi nieprzyjemnie.


Pan Bloch pisze również znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedyś, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wpływu na jego psychikę, odpowiedział: "O, nie. Mam serce małego chłopca (...) Trzymam je w słoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Offline

 

#36 2008-06-10 14:37:40

Akaterine
Administrator

Re: Jane Austen w naszych czasach

Poza tym często są lżejsze wink.
Dla mnie okładka jest ważna, ale w przypadku Jane Austen i innej klasyki akurat ja lubię "konserwatywne" okładki - z reprodukcją obrazu czy nawet pseudoskórzane z pseudozłoceniami (mam taką Jane Eyre i Wichrowe Wzgórza z wydawnictwa Zielona Sowa)


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#37 2008-06-10 14:43:38

anchema
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Z tego co zrozumiałam z artykułu, właśnie te konserwatywne okładki odstraszały potencjalne czytelniczki w USA
jak już pisałam, mnie bardziej dziwi zakwalifikowanie przez, z przeproszeniem, "masy" Austen jako "poważne", z drugim przeproszeniem, książki, bo w Polsce zazwyczaj sytuacja jest odwrotna

Offline

 

#38 2008-06-10 14:46:26

armalkolit
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Też mam taka Jane Eyre smile I takie okładki są akurat ładne, a nie jakieś byle jakie niewiadomoco.


Pan Bloch pisze również znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedyś, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wpływu na jego psychikę, odpowiedział: "O, nie. Mam serce małego chłopca (...) Trzymam je w słoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

Offline

 

#39 2008-06-10 17:59:38

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Okładka Harlequina od razu wyjaśnia , co jest w środku i myślę ,że o taki rodzaj okładki chodziło narzekającym ,ze nie wystarcza popatrzeć na okładkę i już wiadomo o czym jest , tylko trzeba zajrzeć do środka i trochę przeczytać tongue . Natomiast klasyka literatury według mnie takiej reklamy nie potrzebuje , ale to moje prywatne zdanie , które jak najbardziej może być mylne smile

Offline

 

#40 2008-06-11 08:39:34

pak4
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Austen to ichnia klasyka. Ja się złapałem ze zdziwieniem jak jej blisko do "Pana Tadeusza" -- atmosfera dworku, pierwszych miłości, sporo humoru w odmalowaniu bohaterów (ale "Pan Tadeusz" ma jeszcze wątki patriotyczne i jest pisany mową wiązaną...). Może takie zestawienie to pewna przesada (bo u Mickiewicza forma jest bardzo ważna), ale jednak, wyobraźcie sobie, co by było, gdyby w szkołach uczono, że Austen to świetny przykład powieści obyczajowej przełomu XVIII i XIX wieku. I nakazywano młodzieży analizować obyczaje angielskiej arystokracji... Czy byłaby to wtedy literatura "poważna"?


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#41 2008-06-12 17:24:32

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Styl Austen też jest niepowtarzalny smile , a w szkołach przydałoby się trochę wiedzy o światowej literaturze i to byłby świetny przykład big_smile

Offline

 

#42 2008-06-18 12:27:56

Akaterine
Administrator

Re: Jane Austen w naszych czasach

A ja się właśnie załamałam, gdyż odkryłam na naszej klasie profile Jane Austen, Elizabeth Bennet (i to nie jeden) oraz Darcy'ego big_smile. Dalej wolałam nie szukać big_smile


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#43 2008-06-18 21:20:16

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Znaczy znajomość prozy JA rozpowszechnia sie , tylko sie cieszyć big_smile

Offline

 

#44 2008-06-18 21:59:00

karotka
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Akaterine napisa³:

A ja się właśnie załamałam, gdyż odkryłam na naszej klasie profile Jane Austen, Elizabeth Bennet (i to nie jeden) oraz Darcy'ego big_smile... big_smile

To takie zbeszczeszczajÄ…ce z lekka neutral

Offline

 

#45 2008-06-18 22:35:21

Akaterine
Administrator

Re: Jane Austen w naszych czasach

Hmmm, dla mnie ogólnie tworzenie tego typu profili na naszej klasie jest dziwne... Fani czegoś tam, fani kogoś tam, postaci fikcyjne (rozumiem jedynie tworzenie rodów, klanów itp rodzinnych)... Więc ta Jane Austen i inni mnie dobili. A czy taki profil świadczy, że JA nagle zrobiła się super popularna? Raczej to świadczy o manii założycieli tego - dla mnie o popularności świadczy raczej to, że ekranizacje są wydawane przez polskich dystrybutorów, że na filmwebie jest coraz więcej dyskusji o nowych ekranizacjach, czy to, że powstaje kolejna strona o niej...


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#46 2008-06-19 08:28:47

pak4
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Bo Nasza Klasa się zrobiła popularna. I dla wielu stała się substytutem innych form komunikacji w internecie. Choćby 'naszego forum'...


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#47 2008-06-20 21:55:49

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

a ja przyznaje - ani mnie to ziebi ani parzy. Zaproszono mnie do takiego profilu i przyjelam zaproszenie - bo niby czemu nie? Juz kilku znajomych w nim dostrzeglam big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#48 2008-06-20 22:00:20

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Ciekawe , co JA powiedziałaby na taki dowód popularności smile

Offline

 

#49 2008-06-29 19:13:42

Bridget
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Jest więcej jak pewne, że szał portalu nasza-klasa wkrótce opadnie i wtedy większość z tych "dozgonnych" fanów porzuci profile swoich ulubionych postaci, by pognać za jakąś nową formą mody. To trochę... smutne. W czasach Jane Austen życie było bardziej cykliczne i spokojniejsze. Mniej gwałtowne, mam wrazenie. Cywilizacja niesie za sobą wiele konsekwencji.


"Księżyc coś kracze, wrona blaskiem lśni
Zawsze znajdę milionera, co przerzuci węgiel mi..."

Offline

 

#50 2008-06-29 23:13:54

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

moda moda, a praktycyzm praktycyzmem...
n-k poza moda jest wlasnie praktyczna.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB