Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-11-21 08:49:50

Luisa
U┐ytkownik

Wra┼╝enia po obejrzeniu D&U 2005

Zanim przejd─Ö do rzeczy - chcialabym powita─ç zacne grono, jako ┼╝e jest to m├│j pierwszy w─ůtek na tym forum. Fajnie jest znale┼║─ç si─Ö w gronie milo┼Ťniczek JA. Widz─Ö tak┼╝e, ┼╝e grono fanek CF jest tu te┼╝ licznie reprezentowane big_smile A tak si─Ö cz─Östo zastanowialam, gdzie┼╝ dyskutuj─ů polskie milo┼Ťniczki tego aktora i teraz ju┼╝ wiem, ┼╝e to tu...
Wracaj─ůc do tematu - wybralam sie dzi┼Ť do kina na D&U ... i musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e podobalo mi sie do tego stopnia, ┼╝e wyszlam z kina lekko oszolomiona i caly dzie┼ä dzisiaj staj─ů mi przed oczami sceny i obrazy z tego filmu. Od rana poprostu kipi─Ö ch─Öcia podzielenia si─Ö z kim┼Ť moimi wra┼╝eniami wi─Öc w ko┼äcu odwa┼╝ylam si─Ö napisa─ç do Was.
Tak jak napisala Ingerin w "Ekranizacjach" nie da si─Ö i nie nale┼╝y por├│wnywa─ç tej wersji z poprzedni─ů. Nowy film trwa dwie godziny z kawalkiem, sporo w─ůtk├│w znikn─Ölo, niekt├│re postacie (np. Wickham) pojawiaj─ů si─Ö tylko epizodycznie. Akcja koncentruje si─Ö na Lizzie i Darcym lecz mimo to wydala mi si─Ö bardzo wci─ůgaj─ůca. Wizualnie film jest kra┼äcowo inny ni┼╝ poprzednia wersja. Ka┼╝dy szczeg├│l wydal mi sie mniej wypolerowany i bardziej "prza┼Ťny" ni┼╝ w poprzedniej wersji: wlosy aktor├│w, ich stroje, domy bohater├│w, wszystko. Sporo jest ┼Ťlicznych plener├│w, deszczu, chmur i blota. To wszystko stworza niepowtarzalny nastr├│j w tym filmie. Internet jest pelny urywk├│w i trailer├│w wi─Öc nie b─Öde si─Ö juz wi─Öcej rozwodzi─ç nad t─ů stron─ů filmu. Moim zdaniem - warto czeka─ç do stycznia, ┼╝eby zobaczy─ç pelna wersj─Ö. Co do aktor├│w - to moim zdaniem stworzyli calkiem udane postacie. KK chyba najmniej mi si─Ö podobala, jakos nie ma w niej ni grama seksapilu (faktycznie - jest plaska jak deska), jest natomiast posiadaczk─ů przecudnych oczu i ┼Ťlicznej szyi. MM jest w roli Darcyego zaskakuj─ůco dobry, moim zdaniem. Jestem absolutn─ů wielbicielk─ů CF w tej roli ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e ten Darcy choc inny, podoba mi si─Ö. Nie zadziera nosa jak CF, jest natomiast ... troch─Ö smutny i leciutko melancholijny. Kiedy patrzy si─Ö na niego to w jego oczach czyta si─Ö wiadomo┼Ť─ç:"hej - jestem nie┼Ťmialy i czuj─Ö si─Ö z tym okropnie" a nie "hej, jestem od was lepszy". Co┼Ť w tym jest, ja to kupuj─Ö. MM jest przystojny (cho─ç nie piekny), wysoki i ma w tym filmie swoja "scen─Ö z mokra koszul─ů". Niby nic wiecej ni┼╝ "rodzime sobole" w rozchylonej koszuli ale na mnie zadzialalo ;-) Reszta obsady jest te┼╝ bardzo dobra, siostry Bennet s─ů mlode i ┼Ťwie┼╝e, mama Bennet taka jak trzeba (czytaj glosna i nieco histeryczna) a Collins spocony i, o dziwo, niski. Bardzo wzruszyl mnie Donald Sutherland w roli papy Benneta. Wyznam Wam w sekrecie, ┼╝e plakalam jak b├│br w czasie sceny kiedy Lizzy wyznaje ojcu, ┼╝e kocha Darcy'ego (Papa, he is completely amiable...). Naprawd─Ö czuje si─Ö,┼╝e Lizzy jest mu bardzo droga i ┼╝e cho─ç ┼╝al mu sie z nia roztawa─ç, to jednak cieszy si─Ö ze szcz─Ö┼Ťcia swego dziecka. Nieco ┼╝le obsadzeni wydali mi si─Ö Bingley i pulkownik Fitzwilliam.
W sumie - bardzo mi si─Ö podobalo i polecam goraco. Wybaczcie, ┼╝e tak dlugo ale musialam to komu┼Ť opowiadzie─ç.
Pozdrawiam "z drugiej strony stawu"

#2 2005-11-21 09:46:00

Gitka
U┐ytkownik

Re: Wra┼╝enia po obejrzeniu D&U 2005

Wspaniale napisa┼éa┼Ť o filmie, tym bardziej ciesz─Ö si─Ö ┼╝e jaka┼Ť przychylna recenzja [ ju┼╝ nie mog─Ö doczeka─ç si─Ö sceny MM "z mokr─ů koszul─ů"] Bardzo by┼éam te┼╝ ciekawa jak zagra Donald Sutherland no i okazuje si─Ö, ┼╝e by┼é dobry [mo┼╝na nawet sie wzruszy─ç]. W takim razie nic tylko czeka─ç z niecierpliwo┼Ťci─ů do stycznia i samej si─Ö przekona─ç...

#3 2005-11-21 18:50:01

Diana
U┐ytkownik

Wszyscy ju┼╝ nie mo┼╝emy si─Ö doczeka─ç nowej Dumy. Z pewno┼Ťci─ů po jej polskiej premierze rozgorzeje na tej stronie za┼╝arta dyskusja odno┼Ťnie r├│┼╝nych aspekt├│w najnowszej ekranizacji powie┼Ťci JA. Mnie osobi┼Ťcie bardzo to cieszy, bo oznacza jednocze┼Ťnie, i┼╝, mimo ┼╝e angielskiej pisarki nie ma ju┼╝ na tym ┼Ťwiecie od tak dawna, to wci─ů┼╝ jej ksi─ů┼╝ki wywo┼éuj─ů emocje i ┼╝yj─ů w nas. Niejeden inny pisarz czy poeta m├│g┼éby tylko pomarzy─ç o podobnej s┼éawie.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#4 2006-01-01 21:04:52

Maharett
U┐ytkownik

Hej. Witam po dłuższej przerwie wink
R├│wnie┼╝ zamierzam wybra─ç si─Ö na now─ů ekranizacj─Ö, jednak od pocz─ůtku b─Öd─Ö do niej nastawiona raczej negatywnie - wszystko przez KK. Ta dziewczyna po prostu dzia┼éa mi na nerwy, a do roli Lizzy zupe┼énie nie pasuje - jest...hmm...za bardzo zadziorna, zbyt pewna siebie, brakuje jej delikatno┼Ťci. Nie wiem, jakie s─ů Wasze odczucia - czy kt├│ra┼Ť z Was te┼╝ ma taki "problem" w zwi─ůzku z now─ů ekranizacj─ů?
Chciałabym, że KK miło mnie zaskoczyła, ale czuję, że to raczej mało prawdopodobne...

#5 2006-01-02 00:33:26

Anonymous
GoŠ

Dzi┼Ť w telewizji zobaczy┼éam zajawk─Ö do nowej "Dumy i uprzedzenia" z polskim lektorem, kt├│ry "komentowa┼é". I c├│┼╝ z niego dowiedzie─ç si─Ö mo┼╝na?┼╗e m─Ö┼╝czy┼║ni dziel─ů si─Ö na statecznych (tu pokazanie ana Collinsa), czaruj─ůcych (pan Wickham, robi─ůcy mi┼ée pierwsze wrazenie smile ) i takich, kt├│rym nie mo┼╝na si─Ö oprze─ç....i tu, przyznam szczerze prze┼╝y┼éam szok, widz─ůc nowego pana Darcy'ego. Ani o przystojny, ani dumny, ani nic...to smutne sad
za błedy "merytoryczne" przepraszam,ale pisze i opisuję z pamięci, która ostatnio szwankuje.
pozdrawiam fanki Jane Austen - ewa

#6 2006-01-02 17:25:26

Diana
U┐ytkownik

Co do nowej odtw├│rczyni roli Lizzy, to ja bardzo lubi─Ö t─Ö aktork─Ö. Ma tak─ů subteln─ů urod─Ö. Ale rozumiem, ┼╝e mo┼╝na nie trawi─ç czyjej┼Ť sztuki aktorskiej, ja mam co┼Ť takiego w odniesieniu do "gry" Paris Hilton. lol Pan Darcy, hmm... na razie nie b─Öd─Ö si─Ö wypowiada┼éa, mo┼╝e co┼Ť nowego uda┼éo si─Ö panu MM wple┼Ť─ç w t─Ö posta─ç? Jestem pozytywnie nastawiona! smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#7 2006-01-02 18:38:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja tak Keire lubie i ju┼╝ smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#8 2006-01-03 10:26:40

Gitka
U┐ytkownik

Na g┼é├│wnej stronie Keiry Knightley mo┼╝na zobaczy─ç zwiastuny mi─Ödzy innymi rozmowy re┼╝ysera, aktor├│w i nowo┼Ť─ç dla tych kt├│rzy jeszcze nie widzieli poca┼éunek Elizabeth i Darcy'ego.

#9 2006-01-09 20:53:20

gullviva
U┐ytkownik

Luisa bardzo ladnie opisalas wrazenie z tej nowej wersji...musze sie przynac ze tak samo mysle...tak naprawde wydawalo mi sie ze nigdy nie bedzie rownie dobra jak ta z 1995 a mino to...bardzo mi sie podobal ten film....bo to jest film -ktory aczkolwiek skrocil troche opowiesc ale mimo to ukazal caly romantyzm opowiesci...z ta scena w ktorej Lizzi mowi ojcu o swojej milosci do Darcy'ego na czele big_smile ....ktora nie ma te samej "sily" w wersji z 1995... film pokazuje cala milosc Darcy'ego do Lizzi, tak jakos prawdziwa, te krajobrazy, wszystko to powoduje ze warto go obrjrzec... mimo ze nie wszystko sie zmiescilo w tym filmie z ksiazki w odroznieniu od wersji z 1995 bo trzeba pamietac ze wersja z CF to serial....w ktorym latwiej jest "opowiedziec dokladnie" cala histoie...

polecam ten film ... big_smile

[img]http://img234.imageshack.us/img234/1175/7777dp2.jpg[/img]
Pozdrawiam serdecznie smile

#10 2006-01-09 21:57:29

kami
U┐ytkownik

Dziewczyny tak ciekawie opisujecie Wasze wra┼╝enia po obejrzeniu tej nowej wersji DiU,┼╝e ... mimo ┼╝e jeszcze jej nie widzia┼éam, coraz bardziej si─Ö przekonuj─Ö ┼╝e chc─Ö j─ů zobaczy─ç (mimo mojej ca┼éej niecheci na poczatku :twisted: ). Mia┼éam wtedy wra┼╝enie ┼╝e po prostu zdradzam t─ů wersj─Ö z 1995 r. z Colinkiem, a tego przeciez zrobi─ç mu nie mo┼╝na wink . Teraz powiem z ca┼éym przekonaniem - biegusiem pobiegn─Ö do kina na ten film (cho─ç wersja BBC zawsze b─Ödzie dla mnie najlesz─ů- to m├│j ho┼éd dla Colina oczywi┼Ťcie...)

Uwielbiam Colina Firtha... smile)))))

#11 2006-01-09 22:52:49

demi
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie wr├│ci┼éam z przedpremierowego pokazu.
Mam kilka krótkich spostrzeżeń które na dniach postaram się rozszerzyć lub bedziemy je wspólnie komentować jak już poogladacie film.
I pamietajacie, to jest moje bardzo osobiste zdanie i nie bierzcie go bardzo serio.

Przede wszystkim film bardzo mi si─Ö podoba┼é, to jest ta nasza kochana Jane w ka┼╝dym calu i kazdej sekundzie filmu.Nawet niewielkie zmiany w scenariuszu(np. zamiana os├│b wypowiadajacych pewne kwestie)nie wp┼éywa negatywnie na odbi├│r filmu. Klimat ksi─ů┼╝kowej dumy czu─ç ca┼éy czas.

Rewelacyjne plenery.Tak w┼éa┼Ťnie wyobra┼╝a┼éam sobie to wszystko czytaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö, i dopiero teraz dotar┼éo do mnie, ┼╝e nasza ukochana wersja D&U 95 jest lekko przeidealizowana pod wzgl─Ödem scenograficznym. W penym momencie po obejrzeniu zwiastun├│w do najnowszej wersji powiedzia┼éam ┼╝e jest ona bura.Ale teraz wiem, ze tak w┼éa┼Ťnie powinno byc. I tak jest ┼Ťwietnie.

┼Ťwietne aktorstwo(poa kilkoma wyj─ůtkami, ale o tym p├│┼╝niej). Keira jest idealn─ů Lizzy, no mo┼╝e ┼╝eby mia┼éa cho─ç troch─Ö biustu, ale poza tym - cudo.Te oczy, ta mimika.Siostrzyczki swietne, podobnie jak ojciec, pan Bennet. Pani Bennet i Lady Caterina maj─ů pewne niedoci─ůgni─Öcia(jedna zbyt ma┼éo nerwowa, druga zbyt ma┼éo straszna, niestety) ale og├│lnie nie jest ┼║le.

Tragedia zaczyna się przy rolach męskich, dwóch głównych w gruncie rzeczy.
Nie wiem kto przerobi┼é Bingleya na idiot─Ö, ale to nie jest ten mi┼éy i wra┼╝liwy facet z ksi─ůzki, tylko gogu┼Ť.
A Darcy.........szkoda s┼é├│w.......wo┼éek zbo┼╝owy pe┼én─ů g─Öb─ů.(nie wiem kt├│ra z was pierwsza napisa┼é─ů to okre┼Ťlenie ale w┼éasnie ono oddaje pe┼énie tego jaki on jest)Ani przystojny, ani dystyngowany, ani nawet g┼éosu ┼éadnego nie ma.
I nie jestem uprzedzona bynajmniej, sz┼éam na film ze sczer─ů ch─Öci─ů ┼╝e wszystko mi si─Ö b─Ödzie podoba─ç.Ale jego neistety nie jestem w stanie zaakceptowa─ç.I to nie dlatego ┼╝e CF jest idealnym panem Darcym, my┼Ťla┼éam ┼╝e MM stworzy swoj─ů w┼éa┼Ťn─ů kracj─Ö o kt├│rej b─Ödzie si─Ö d┼éugo pami─Öta─ç. Niestety.
Rola KK stoi jak dla mnie na tym samym poziomie co rola JE(cho─ç nie jestem jak─ů┼Ť wielk─ů zwolenniczk─ů KK). Zawsze denerwowa┼éy mnie jej (KK)usta, a w D&U o nich zapomnia┼éam bo najwazniejsze by┼éy oczy.
Ale MM....a zreszt─ů.
Obejrzyjcie i wtedy pogadamy.

pozdrawiam

#12 2006-01-10 11:26:33

Anonymous
GoŠ

nie wiem czy to odpowiednie miejsce na to pytanie ale ma moze ktos napisy do najnowszej dumy? mog─ů by─ç chocby angielskie bo ja nie moge nigdzie znalesc.

#13 2006-01-10 15:41:56

Nastazja
U┐ytkownik

Jestem nowa i chciałam wszystkich pozdrowić.

John: "Was Miss Hale the woman that told you to come to me"?
Nick Higgins:"You'd be a bit more civil?"

#14 2006-01-10 19:32:25

AineNiRigani
U┐ytkownik

witam i pozdrawiam big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#15 2006-01-10 20:02:25

gullviva
U┐ytkownik

A Darcy.........szkoda s┼é├│w.......wo┼éek zbo┼╝owy pe┼én─ů g─Öb─ů.(nie wiem kt├│ra z was pierwsza napisa┼é─ů to okre┼Ťlenie ale w┼éasnie ono oddaje pe┼énie tego jaki on jest)Ani przystojny, ani dystyngowany, ani nawet g┼éosu ┼éadnego nie ma

a to prosze przyklad jak roznie mozne odniesc sie to aktore i jego roli wink lol lol Ja uwazam ze obecny darcy jest po prostu prawdziwy , sympatyczny, melancholijny jakis taki normalny, ludzki, tak sobie go troche wyobrazam....CF to ,basniowy ,troche wyidealizowany mimo ze oglada sie go uroczo...i jak juz wczesniej pisalam traci dla mnie jak sie usmiecha....podczas gdy MM zyskuje big_smile wink wink

pani Bennet moge tez powiedziec ze ma niedociagniecia ale Lady Catherine jest swietna....mimo krodkiego czasu filmowego Lady Catherine pokazala swoje ogromnie niesympatyczne cech bardzo wyraznie.....

Nie wiem kto przerobi┼é Bingleya na idiot─Ö, ale to nie jest ten mi┼éy i wra┼╝liwy facet z ksi─ůzki, tylko gogu┼Ť.

natomiast z tym sie zgadzam i dodam ze wygladal jakby byl troche niedorozwiniety....i troche mi nie pasowal do Jane....ktora mi sie zreszta podobala big_smile

a i dodam jeszcze ze scena ponownych oswiatczyn podoba mi sie zdecydowanie bardziej niz w wersji z 1995.... big_smile big_smile big_smile i tutaj wygrywa MM z CF.....dla mnie oczywiscie wink

#16 2006-01-10 20:11:51

demi
U┐ytkownik

Jane to po prostu ksi─ů┼╝kowe uosobienie s┼éodyczy i niewinno┼Ťci, taka w┼éa┼Ťnie powinna by─ç. Tak samo jak Lidia i Kitty to sko┼äczone idiotki.

A co do Darcego, to kto┼Ť mi zarzuci┼é wys┼éuchawszy mojej opinii ┼╝e sama jestem uprzedzona bo m├│wi┼éam wcze┼Ťniej ┼╝e niewyobra┼╝am sobie nikogo innego niz CF w roli Dracego,a ja naprawd─Ö chcia┼éam go polubi─ç ale po prostu do mnie nie przem├│wi┼é

Zapomnia┼éam jeszcze o Pannie Bingley i Charlocie. Wi─Öcej nieco spodziewa┼é─ům si─Ö po tej pierwszej, bo bardzo lubi─Ö ta aktorke ale mam wra┼╝enie ┼╝e j─ů z┼éagodzili, nie jest taka wredn─ů j─Ödz─ů. Charlota za┼Ť jest rzeczywi┼Ťcie brzydka, tak jak okre┼Ťla j─ů pani Bennet, a aktorka graj─ůca w serialu z 95 to przy tej pi─Ökno┼Ť─ç.

#17 2006-01-11 21:23:42

Admete
U┐ytkownik

Obejrz─Ö film dopiero w sobot─Ö, ale ju┼╝ wiem, ┼╝e mi si─Ö spodoba :-) I MM w roli Darcy'ego te┼╝. Przyjaci├│┼éka by┼éa na pokazie przedpremierowym i w┼éa┼Ťnie o nim wypowiada┼éa si─Ö bardzo ciep┼éo - cytuj─Ö - "jest s┼éodki i uroczy" :-) Natomiast wed┼éug niej Lizzy "wygl─ůda jak slu┼╝─ůca, wychudzony szkielecik... Jak oni to zrobili w Piratach ┼╝e takm wygladala niemal pon─Ötnie??? Cz─Östo wysuwa wyzywaj─ůco podbr├│dek i wydaje mi sie ┼╝e w konwenansach epoki uwa┼╝ano by j─ů za niezwykle niegrzeczn─ů. Ujdzie to na Karaibach, ale w starej dobrej Anglii???" Koniec cytatu :-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#18 2006-01-12 08:56:16

Gitka
U┐ytkownik

Ja te┼╝ zobacz─Ö dopiero w sobot─Ö. Bardzo r├│┼╝ne s─ů opinie na temat tej nowej Dumy, wystarczy wej┼Ť─ç na stron─Ö Filmweb i zobaczy─ç same pochlebstwa (nawet facet├│w). Ma┼éo tego du┼╝o ludzi dodaje sobie ten film do swoim ulubionych. A tutaj same narzekania. Wniosek z tego taki, ┼╝e Ci kt├│rzy czytaj─ů proz─Ö Jane Austen, powinni zosta─ç jednak przy ksi─ů┼╝kach, ┼╝eby si─Ö nie rozczarowa─ç...
Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłam.
Pozdrawiam

#19 2006-01-12 16:04:19

demi
U┐ytkownik

wiesz, chciałabym zwrócić uwagę że moim pierwszym zdaniem o dumie było:

"Przede wszystkim film bardzo mi si─Ö podoba┼é, to jest ta nasza kochana Jane w ka┼╝dym calu i kazdej sekundzie filmu.Nawet niewielkie zmiany w scenariuszu(np. zamiana os├│b wypowiadajacych pewne kwestie)nie wp┼éywa negatywnie na odbi├│r filmu. Klimat ksi─ů┼╝kowej dumy czu─ç ca┼éy czas. "

narzekam tylko na obsadę głównej i najważniejszej roli męskiej w filmie.
sorki ze się czepiam, ale nie lubię jak się przekręca moja słowa.

i dlatego jeszcze raz podkre┼Ťl─Ö, film mi si─Ö bardzo ale to bardzo podoba┼é, og├│lnie i w ca┼éo┼Ťci.

#20 2006-01-12 16:40:42

gullviva
U┐ytkownik

a mnie sie nie tylko film podobal ale i MM w roli darcego wink lol

#21 2006-01-14 19:21:13

Bonduelle
U┐ytkownik

By┼éam dzi┼Ť na "Dumie"....

I jestem zauroczona. Keira zaskoczy┼éa mnie in plus, obsada b. dobra, a Matthew wed┼éug mnie by┼é cudowny, cudowny, cudowny. Nie┼Ťmia┼éy, m─Öski <3

Ukochana scena (opr├│cz tej na wrzosowisku) - przed pierwszymi o┼Ťwiadczynami, Darcy i Lizzy w domu Collins├│w. My┼Ťla┼éam, ┼╝e porwie te r─Ökawiczki wink

(jak ochłonę, napiszę więcej tongue)

#22 2006-01-14 21:02:13

Admete
U┐ytkownik

Jak b─Öd─Ö mia┼éa wi─Öcej czasu, napisz─Ö recenzj─Ö. Dzi┼Ť tylko powiem, ┼╝e film naprawd─Ö polubi┼éam. Podoba mi si─Ö nowe podej┼Ťcie. Dobrze, ┼╝e nie powielili serialu, bo i po co? Jest ┼Ťwietny, ale mi┼éo obejrze─ç znan─ů histori─Ö w innej interpretacji. Panna KK zagra┼éa dobrze,ale nadal twierdz─Ö, ┼╝e mog┼éa si─Ö po┼Ťwi─Öci─ç i troszk─Ö przyty─ç do tej roli. Inne aktorki mog─ů a ona nie? Mam kilka ulubionych scen - przede wszystkim bal w Netherfield - cudowna muzyka, rado┼Ť─ç, ┼╝ywio┼éowo┼Ť─ç zgromadzonego t┼éumu. Jestem przekonana, ┼╝e bale wiejskie tak mog┼éy wygl─ůda─ç. Jest tam taka kr├│tka scena, gdy Lizzy ta┼äczy, a Darcy przedziera si─Ö przez t┼éum i j─ů obserwuje. :-) Rewelacyjna rozmowa z panem Collinsem przy stole - te ziemniaki, takie wspania┼ée i smaczne. Miny si├│str Bennet, kopniak pod sto┼éem ;-D Porozumiewawcze spojrzenia Lizzy i jej ojca. Tw├│rcom uda┼éo si─Ö pokaza─ç, ┼╝e panny Bennet naprawd─Ö by┼éy siostrami - one wygl─ůda┼éy i zachowywa┼éy si─Ö jak siostry. Du┼╝o mog┼éabym jeszcze tak pisa─ç.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#23 2006-01-14 21:18:52

Bonduelle
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z przedm├│wczyni─ů :] Cudownie oddano atmosfer─Ö w domu Bennet├│w, wida─ç, ┼╝e s─ů rodzin─ů... a poza tym pokazali, ┼╝e ┼╝ycie jedego faceta z sze┼Ťcioma kobietami po jednym dachem - pi─Öcioma na wydaniu i postrzelon─ů matk─ů - prostym nie jest wink

Bal był cudowny big_smile

#24 2006-01-15 13:41:40

Anonymous
GoŠ

Czeka┼éam, ┼╝eby to obejrze─ç i... totalny zaw├│d (no mo┼╝e wyj─ůwszy rol─Ö ojca). Tyle tu faux pas, ┼╝e Jane Austen w grobie si─Ö przewraca (np. gdzie by m┼éoda panienka spotyka┼éa si─Ö z m┼éodzie┼äcem rano w nocnej koszuli, wcze┼Ťnie w┼é├│czy┼éa sie w tym stroju po wrzosowiskach, albo bogata dama nawiedza┼éa rodzine po nocy...), dumy w┼éasciwie nie ma, jest tylko s┼éabo umotywowane uprzedzenie. Pan D. raczej g┼éupawy, a Bingley juz totalny idoiota (szczytem jest, kiedy obaj ┼Ťwiatowi m┼éodzie┼äcy przychodz─ů na koniec do domu wybranek i uciekaja w pop┼éochu, bo nie wiedz─ů, jak sie zachowa─ç). Mo┼╝e by┼éoby to wszystko do przyjecia, gdyby re┼╝yser (scenarzysta?), kt├│ry nie potrafii umiejetnie wyposrodkowowa─ç miedzy komedia a melodramatem, potrafi┼é zadba─ç jescze o jaki┼Ť dramatyzm, rzeczywist─ů psychologiczna motywacj─Ö...

#25 2006-01-15 14:00:32

Anonymous
GoŠ

Bo najpierw emocjach napisa┼éam, co napisa┼éam, a potem przeczyta┼éam niekt├│re uwagi, ┼╝e sceny z zycia domowego te┼╝ mi si─Ö podoba┼éy i spos├│b filmowania bali. Jednak wyra┼╝nie wida─ç, ┼╝e realizatorzy nic nie wiedz─ů o formach towarzyskich (w przeciwie┼ästwie do naszej autorki, kt├│ra na ich znajomo┼Ťci zasadza wiele elemnt├│w fabu┼éy), wi─Öc je┼Ťli sa w domu - wszystko gra i jako┼Ť ┼╝yje, ale je┼Ťli wychodz─ů na ulic─Ö (kto s┼éysza┼é, ┼╝eby nawet tak nie dbajace o formy panienki, jak panny Bennet, zawiera┼éy znajomosci na ulicy, pozwalaj─ůc si─Ö zaczepia─ç nieznajomym; albo to zaproszenie na obiad z┼éo┼╝one przez Dacyego obcym ludziom...), wszystko zaczyna sie sypa─ç...

Stopka forum