Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2007-10-06 14:48:20

maenka
U¿ytkownik

NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Bridget czytałam juz jakiś czas temu i pamietam, że z dużą radościa wyłapywałam sceny i nawiazania do książek JA.

Może skatalogujemy je sobie w tym wątku. Podam Pierwsze:

1. Oczywiście sam Mark Darcy i jego odzywka przy światecznym curry na temat dam wzgardzonych przez innych,
2. Cleaver jako alter ego Wickhama
3. Liścik napisany przez Darcego w 2 części i liścik kapitana Wentwortha z Perswazji
4. Ucieczka matki od Ojca w Bridget i ucieczka Lidii w DiU

Offline

 

#2 2007-10-06 15:16:20

Akaterine
Administrator

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

W drugiej części - "wypadek" Rebbeki, która skoczyła do wody i obiła sobie kostkę - tak jak upadek jednej z panien Musgrove w Lyme w "Perswazjach".


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#3 2007-10-06 19:08:27

Ulka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

W drugiej, bodajże zdejmowanie jakiegoś dziecka z pleców? To było to co najmocniej mi w oczy się rzuciło, ale i tak całość słabo pamiętam.


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#4 2007-10-06 20:50:41

snowdrop
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Zapomniałyście o najważniejszym - w czasach JA najgorsze dla kobiety było nie mieć pieniędzy a w czasach dzisiejszych - nie mieć figury.
Mark ją lubi "just as she is". Not with a slimmer nose, bigger breast .... Czy Darcy u JA nie pokochał Lizzy "just as she was" smile)).

Offline

 

#5 2007-10-06 23:40:54

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

dobre spostrzeżenie!!!


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#6 2007-10-07 10:12:46

maenka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Ulka napisa³:

W drugiej, bodajże zdejmowanie jakiegoś dziecka z pleców? To było to co najmocniej mi w oczy się rzuciło, ale i tak całość słabo pamiętam.

Rzeczywiście masz rację. A ja nie skojarzyłam tegow czasie czytania z Perswazjami.

Offline

 

#7 2007-10-07 10:17:22

maenka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Daniel Clever to nie tylko alter ego Wickhama ale także Henry'go Crawforda z Mansfield Park. Patrz uwiedzenie Marii Bertram i uwiedzenie żony Marka Darcy.

Offline

 

#8 2007-10-07 11:58:15

Akaterine
Administrator

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Uwiedzenie żony Marka Darcy'ego ja odebrałam raczej jako podobieństwo do uwiedzenia Georgiany przez Wickhama.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#9 2007-10-07 12:21:28

maenka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Akaterine napisa³:

Uwiedzenie żony Marka Darcy'ego ja odebrałam raczej jako podobieństwo do uwiedzenia Georgiany przez Wickhama.

Na poczatku ja tez ale przyznaj że Maria Bertram pasuje jak ulał

Offline

 

#10 2007-10-07 13:43:13

Akaterine
Administrator

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Sam fakt może i tak, ale okoliczności niekoniecznie - nie było nikogo, kto nienawidził Henry'ego Crawforda za to uwiedzenie, zaś Wickhama Darcy nie znosił - tak jak Mark Darcy nie znosił Daniela.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#11 2007-10-07 20:35:22

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Maria Bertram była okrutną kobietą. Żona Marka pochodziła z okrutnej rasy - tak jeszcze na to nie patrzyłam big_smile
Ale zgadzam się Akaterine - też to bardziej wiąże z Georgianą.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#12 2007-10-08 14:42:40

Ulka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Bo wiecie co ja myślę-podobieństwo może być do kilku scen/postaci/sytuacji na raz- BJ to taki miszmasz, wariacja na temat big_smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#13 2007-10-08 22:33:06

Marija
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Mark Darcy mieszkał w wielkim domu w drogiej dzielnicy; Bridget - niekoniecznie. Dysproporcja majątkowa jak między Fickiem a Lizzy.

Offline

 

#14 2007-10-09 07:38:16

maenka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Rozmowa Natashy i Perpetuy na party z okazji premiery Motocykla Kafki jako żywo przypomina dialog pomiędzy siostrami Bingley.

Offline

 

#15 2007-10-14 16:10:26

Dione
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Ale Briget nie była tak ładna jak Lizzy. Lizzy uchodziła za piękność (tylko jej siostra Jane miała być ładniejsza) i doskonale wychowaną pannę, a Briget należała do takich zwyczajnych dziewczyn (no wiadomo: kragłości nie zawsze tu gdzie potrzeba, włosy, których wiecznie nie można ułożyć i takie tam drobiażdżki jak papierosy, nałogowe jedzenie słodyczy i wpadki w towarzystwie).


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#16 2007-10-14 16:27:51

maenka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Chyba Helen Fielding chodziło o to aby pokazać (w sposób zabawny) jak współczesnie wygląda) niezależna kobieta, któej celem jest znalezienie faceta/ wyjście za mąż.

Ponieważ zaproponowałam ten wątek przeczytałam jeszcze raz obie BJ i musze stwierdzić, że jest to poprostu kompilacja książek JA. Jeden z rozdziałów ma nawet tytuł Perswazje. Niektóre sytuacje można porównać nawet z dwoma róznymi scenami z dwóch róznych ksiązek JA.

Przeczytałam BJ właśnie pod kątem nawiązań do JA i uważam, że Helen Fielding zrobiła mistrzostwo świata w BJ i naprawdę widać, że lubi JA.

Offline

 

#17 2007-10-14 17:11:40

Akaterine
Administrator

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

maenka napisa³:

Helen Fielding zrobiła mistrzostwo świata w BJ i naprawdę widać, że lubi JA.

Też tak uważam. W ogóle podoba mi się z czysto technicznego punktu widzenia, że inspirowała się JA, przekładając sytuacje z czasów JA na nasze, ale przy tym nie można mówić, że ściągnęła.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#18 2007-10-14 20:52:01

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

to pastisz w czystej postaci. W dodatku I klasy


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#19 2007-10-15 07:29:40

maenka
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Pastisz ma dla mnie mnie troche negatywne brzmienie, gdy tymczasem BJ jest jak najbardziej "+"

Offline

 

#20 2007-10-15 07:59:30

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Wiem, że pojęcie "pastisz" źle sie kojarzy, ale to przecież jest dzieło nasladowcze. Specjalnie użyłam formy "pastisz", a nie "parodia", czy "karykatura", bo ten pierwszy bywa formą hołdu złozonego twórcy i tak jest w przypadku BJ. pozostałe mają na celu osmieszenie i zdeprecjonowanie - po prostu atak.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#21 2007-10-22 19:43:58

Akaterine
Administrator

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Jeszcze jedno nawiązanie - w "Perswazjach" Anne pocieszała kapitana Benwicka, którego narzeczona zmarła, a Bridget w drugiej części - kolegę Darcy'ego z biura, którego opuściła żona czy dziewczyna.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#22 2007-10-23 09:38:44

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

czy ja wiem, czy to az takie nawiazanie? W sumie zawsze kazdy ktos kazdego rzuca. Równie dobrze można mowic o Marku, bo jego też żona rzuciła.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#23 2007-10-23 10:35:18

Akaterine
Administrator

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Z tym że druga część ogólnie nawiązuje do "Perswazji" - i tu Anne pociesza Benwicka, który w końcu jest z jedną z sióstr Musgrove, która wcześniej polowała na Wentwortha - a Bridget pociesza kolegę Marka (Giles się ona nazywał? Nie pamiętam już), który później jest z Rebeccą, która wcześniej polowała na Marka. Dla mnie wyraźne nawiązanie.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#24 2007-10-23 10:58:29

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

nie wiedzialam ze BJ II to nawiazanie do perswazji. Hmmm. Mimo wszystko chyba mniej udane...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#25 2007-10-23 11:01:41

Marija
U¿ytkownik

Re: NawiÄ…zania do Jane Austen w Bridget Jones

Ten Giles też chyba był Benwick smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB