Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#426 2007-04-11 22:43:51

lady_kasiek
U┐ytkownik

Re: Wra┼╝enia po obejrzeniu D&U 2005

w ka┼╝dym razie szacunek

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#427 2007-04-12 14:26:57

Ulka
U┐ytkownik

dodam swoje trzy grosze- czym innym jest pewna suma w r─Ökach kawalera Bingleya, czym innym w r─Ökach pana Benneta, ojca 5! c├│rek i m─Ö┼╝a swojej ┼╝ony.

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#428 2007-04-12 15:54:05

AineNiRigani
U┐ytkownik

racja, ale w z zasadzie te informacje zostałyuwzględnione...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#429 2007-04-27 10:32:23

abigail
U┐ytkownik

Znalazłam w necie takie wyłapane "podknięcia" z filmu '05 :

- W scenie, w kt├│rej Lizzie siedzi z wujostwem w lesie ┼Ťlady na jej jab┼éku zmieniaj─ů miejsca pomi─Ödzy uj─Öciami.

- Kiedy Bingley i Darcy wracaj─ů do Longbourn Darcy ma na sobie kremowo-be┼╝ow─ů kamizelk─Ö. Kiedy rozmawia z Bingley'em nad jeziorem ma na sobie szar─ů kamizelk─Ö, a kiedy wraca z Longbourn ma zn├│w kremowo-be┼╝ow─ů.

- W scenie, w kt├│rej Charlotte i Lizzy wpadaj─ů na pana Darcy'ego, a ten prosi Lizzy do ta┼äca, kiedy podg┼éo┼Ťni─ç d┼║wi─Ök mo┼╝na us┼éysze─ç ekip─Ö rozmawiaj─ůc─ů w tle o ustawieniu mikrofonu.

- Kiedy pan Darcy pomaga Elizabeth wsi─ů┼Ť─ç do powozu wida─ç, ┼╝e Lizzy siada. Jednak chwil─Ö p├│┼║niej nadal stoi.

- Podczas drugiego ta┼äca, kt├│ry Jane ta┼äczy z Bingleyem, pomi─Ödzy uj─Öciami Darcy wielokrotnie zmienia swoj─ů pozycj─Ö ko┼éo kominka.

- Podczas sceny obiadowania w Rosings druga ┼Ťwieczka po lewej stronie ┼Ťwiecznika jest kolejno zakrzywiona i prosta podczas rozmowy Lizzy i Lady Catherine.

- w XVIII wieku fortepiany nie brzmia┼éy tak jak dzi┼Ť. Jednak w filmie wszystkie fortepiany brzmi─ů tak jak te nowoczesne.

- Na balu w Netherfield, podczas gdy pan Collins przedstawia si─Ö panu Darcy'emu, za nim widoczna jest Mary. Jednak chwil─Ö p├│┼║niej s┼éycha─ç j─ů, gdy ┼Ťpiewa przy fortepianie.

- Kiedy pan Darcy wyznaje Lizzy swoj─ů mi┼éo┼Ť─ç grzywki obu postaci zmieniaj─ů swoj─ů pozycj─Ö, w zale┼╝no┼Ťci od uj─Öcia.

- Fartuszek pani Bennet znika si─Ö i pojawia w czasie sprz─ůtania pokoju przed przybyciem pana Bingleya i pana Darcy'ego do Longbourn.

- Kiedy siostra pani Bennet przywozi Jane z Londynu do pokoju wpada p┼éacz─ůca Kitty. Siostra pani Bennet m├│wi " They probably can't afford it", a jej usta ruszaj─ů si─Ö jeszcze przez chwil─Ö po sko┼äczonej kwestii.

#430 2007-04-27 13:46:56

Dione
U┐ytkownik

To dla mnie kolejny pow├│d, ┼╝eby bardziej lubi─ç wersj─Ö 95 wink

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#431 2007-04-30 12:10:29

elbereth
U┐ytkownik

Ten, kto te wszystkie szczeg├│liki wy┼éapa┼é, musia┼é chyba ogl─ůda─ç film klatka po klatce... Tylko po co to robi┼é?

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#432 2007-04-30 15:54:16

pak4
U┐ytkownik

S─ů ludzie, kt├│rym to sprawia przyjemno┼Ť─ç. Zreszt─ů ka┼╝dy mo┼╝e co┼Ť wy┼éapa─ç (dla mnie oczywiste s─ů fortepiany...), a potem fani wymieniaj─ů si─Ö informacjami i weryfikuj─ů je.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#433 2007-04-30 21:16:16

Rosenblaetter
U┐ytkownik

Kamizelki to te┼╝ sta┼éy motyw...sama kiedy┼Ť zauwa┼╝y┼éam r├│┼╝ne krawaty w "Love Actually" wink

No dobrze...to przy okazji do┼éo┼╝─Ö jakie s─ů moje wra┼╝enia dotycz─ůce filmu... nic odkrywczego.
Wczoraj specjalnie zafundowa┼éam sobie powt├│rk─Ö aby nieco od┼Ťwie┼╝y─ç wra┼╝enia...i nic si─Ö nie zmieni┼éo od ostatniego ogl─ůdania.
Ja jestem na TAK. Ale to zapewne dlatego, ┼╝e nie oceniam tego flimu na tle wersji serialowej, ani na tle ┼éamania podstawowych zasad epoki wink Jako film w konwencji romantycznego filmu obyczajowego z elementami humoru, bazuj─ůcego na powie┼Ťci Jane, wyr├│┼╝nia si─Ö w zalewie hollywodzkiego badziewia...

Do rzeczy! Plenery - wspania┼ée, muzyka - jeszcze bardziej...┼Ťcie┼╝ka d┼║wi─Ökowa jak dla mnie za kr├│ciutka...oj za kr├│ciutka...Gra aktorska - nie mam wielkich pretensji, MM si─Ö spisa┼é, mo┼╝e ciut za wiele tych sm─Ötnych spojrze┼ä, a za ma┼éo arystokratycznej angielsko┼Ťci...g┼éos troszk─Ö za suchy...jednak jak dla mnie dobry, acz ryzykowny wyb├│r.
KN rzeczywi┼Ťcie rzuca si─Ö w oczy g┼é├│wnie brakiem biustu i nadmiern─ů swobod─ů, ale nie wzbudzi┼éa we mnie niech─Öci, a to wiele znaczy smile Pozosta┼ée siostry s─ů rewelacyjne: Jane prze┼Ťliczna i skryta, Mary md┼éa do b├│lu, a m┼éodociane tak idiotyczne, jak mo┼╝na by┼éo oczekiwa─ç big_smile ┼╗eby si─Ö nie rozpisywa─ç - wyr├│┼╝nia si─Ö Tom Hollander (w ka┼╝dym filmie teraz widz─Ö go jako pana Collinsa i nie ma przed tym ratunku!) i niez┼éa jest te┼╝ Claudie Blakley jako Charlotte Lucas...chocia┼╝ wyda┼éa mi si─Ö troszk─Ö m─ůdrzejsza ni┼╝ Charlotte ksi─ů┼╝kowa... Pan Bennet przekona┼é mnie w ostatniej scenie. W┼éa┼Ťciwie doczepi┼éabym si─Ö, jak wi─Ökszo┼Ť─ç z Was jedynie do Bingley'a...nie┼Ťmia┼éo┼Ť─ç nie┼Ťmia┼éo┼Ťci─ů, zauroczenie zauroczeniem, ale to nie czyni cz┼éowieka imbecylowatym fircykiem - mo┼╝naby si─Ö zastanawia─ç, jak on si─Ö uchowa┼é przy tak cynicznej siostrze...No ale je┼Ťli ju┼╝ zapomnie─ç o zgodno┼Ťci z powie┼Ťci─ů, te┼╝ ma ta posta─ç sw├│j urok.

Moje ulubione sceny to zdecydowanie: o┼Ťwiadczyny ( trzy big_smile), moment kiedy Lizzie wsiada do powozu wspomagana nieznacznie przez Darcy'ego, tance ( z Darcym i z Collinsem - ze wzgl─Ödu na miny obojga) i rozmowa Lizzie z ojcem. Aczkolwiek mog┼éabym wymienia─ç i wymienia─ç smile

Co mi przeszkadza┼éo? No, jednak te przek┼éamania. Bingley w sypialni Jane, zaczepianie oficer├│w, Darcy dowo┼╝─ůcy listy po nocy, Lizzie obra┼╝aj─ůca w┼éasn─ů matk─Ö...chocia┼╝ chyba szczytem jest dla mnie romantyczny wst─Öp Bingley'a do o┼Ťwiadczyn: "I must tell you I've been the most unmitigated and comprehensive ass" (h─Ö?!)

Mimo tych rys jednak D&U zostaje jednym z moich ulubionych filmiszczy...pod warunkiem ┼╝e nie my┼Ťl─Ö o nim jako ekranizacji powie┼Ťci Jane Austen big_smile

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#434 2007-04-30 21:31:21

AineNiRigani
U┐ytkownik

Rosenblaetter napisa│:

Kamizelki to te┼╝ sta┼éy motyw...sama kiedy┼Ť zauwa┼╝y┼éam r├│┼╝ne krawaty w "Love Actually" wink

Bo Hugh zachciało się wtedy spac big_smile

#435 2007-05-17 13:16:37

aga
U┐ytkownik

Nie wiem, czy tu ktos wczesniej wspomnia┼é, ale trafi┼éam na fajn─ů stron─Ö www.youtube.com - gdzie mozna
obejrzec 'na ┼╝ywo' kilkuminutowe fragmenty nie tylko "Dumy", ale i najnowszych film├│w wg JA, jak:
Mansfield Park2007, Perswazje2007, Northanger Abbey2007, Becoming.. i mo┼╝e jeszcze starsze wersje.
Jako ciekawostk─Ö podaj─Ö, ze mo┼╝na obejrzec 'wymieszane' postacie z obu wersji Dumy95 i 05 w 'jednym'!
Np.par─Ö M.Macf.plus Jennifer Eyle. Jakie s─ů Wasze wrazenia? Dla mnie s─ů bardzo zabawne!

#436 2007-05-17 15:07:02

Vasco
Administrator

Tak, jest tu par─Ö link├│w w innych w─ůtkach.

#437 2007-05-29 14:16:07

Loana
U┐ytkownik

Rosenblaeter napisa│:

Jako film w konwencji romantycznego filmu obyczajowego z elementami humoru

Przepraszam, a gdzie tam by┼éy te elementy humoru? Bo raczej nie zauwa┼╝y┼éam nic wiecej oprocz klejnot├│w ┼Ťwini. A i to nie jest zbyt dobry element humoru,bo bazuje na niskich instynktach.
Chyba musze sobie odswiezyc ten film. Juz przetrawilam brak pewnych czesci ciala u Lizzy, spojrze na film jeszcze raz.

[tak w ogóle - nabiłam 5000 posta w tym temacie - jestem wielka ;P]

Ostatnio edytowany przez Loana (2007-05-29 14:16:55)

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#438 2007-05-29 14:23:54

pak4
U┐ytkownik

A pan Bingley, Loano? smile
Og├│lnie rzecz bior─ůc z humorem (ale i przerysowaniem niezbyt w moim gu┼Ťcie...) przedstawiono wi─Ökszo┼Ť─ç bohater├│w. Nie jest to komedia, ale 'elementy humoru' tego przecie┼╝ nie sugeruj─ů.

PS. A co do wielko┼Ťci -- kt├│┼╝by ┼Ťmia┼é w─ůtpi─ç ;D

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#439 2007-05-29 16:19:19

Mike Moriarty
U┐ytkownik

Pak - jak to mowia chinscy medrcy, kobietom nie wytyka sie trzech rzeczy: wieku, wagi i ocen w szkole. ;-P

Jak dla mnie, DiU miala sporo humoru. ;-) Mrs Bennet, zwlaszcza, byla przesmieszna. Na Jowisza, gdybym mial taka zone, to bym sie otrul. O_o Albo raczej ja...

#440 2007-05-29 17:09:46

pak4
U┐ytkownik

Mike'u -- widz─Ö, ┼╝e chi┼äscy m─Ödrcy nie s─ů nauczycielami wink
Poza tym jako starszy i ci─Ö┼╝szy (bo szko┼éy lito┼Ťciwie nie pami─Ötam...) nikomu niczego nie wypominam smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#441 2007-06-01 12:59:02

Rosenblaetter
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie...nie mia┼éam na my┼Ťli klejnot├│w jakichkolwiek wink
Og├│lnie jest wiele moment├│w w kt├│rych ja osobi┼Ťcie si─Ö krztusz─Ö...cho─çby scena o┼Ťwiadczyn pana Collinsa - miny Lizzie kiedy k┼éadzie jej tego kwiatka na talerzyk...albo Darcy prawie rozszarpuj─ůcy swoje r─Ökawiczki wink Mrs Bennet - jak zauwa┼╝y┼é Mike (np. scena na balu kiedy plami d┼╝entelmena swoim deserkiem wink )
Przecie┼╝ nasza Jane kochana w ksi─ů┼╝kach zawar┼éa mn├│stwo humoru i jego przewa┼╝aj─ůcej cz─Ö┼Ťci nawet to wsp├│┼éczesne kino nie zabi┼éo...

#442 2007-06-03 12:41:47

HerMia
U┐ytkownik

Albo b┼éyskawiczne sprz─ůtanie przed przybyciem Bingley'a big_smile

#443 2007-06-03 17:32:40

Rosenblaetter
U┐ytkownik

O taaak..."Zachowujcie si─Ö naturalnie" hi hi.

#444 2007-06-04 17:05:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mnie zawsze bami Miss Beenet, Misss Bennet, Miss Bennet i Miss Bennet, czy cus takiego big_smile
Oczywiscie znowu sie przyklepie, ze z historycznoscia to nie mialo nic wspolnego, ale za to bylo dowcipne big_smile

#445 2007-08-02 17:34:04

Tyna
U┐ytkownik

Kiedy tylko objerza┼éam D&U z 2005r. od razu wiedzia┼éam,┼╝e b─Ödzie to m├│j ulubiony film, g┼é├│wnie ze wzgl─Ödy na bardzo przystojnego Pana Darcy'ego ;P Lizzy te┼╝ niczego sobie ;] Og├│lnie pi─Ökna posiad┼éo┼Ť─ç PD w Derby, kostiumy, Netherfield i wog├│l─Ö wszystko mi si─Ö podoba┼éo ;]
Ale ogólnie film na prawdę mi się podobał. I jest to mój najulubieńszy film.

#446 2007-08-03 10:26:58

Dione
U┐ytkownik

Zobacz serial, wtedy pogadamy tongue

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#447 2007-08-03 13:25:40

Akaterine
Administrator

AineNiRigani napisa│:

Mnie zawsze bami Miss Beenet, Misss Bennet, Miss Bennet i Miss Bennet, czy cus takiego big_smile
Oczywiscie znowu sie przyklepie, ze z historycznoscia to nie mialo nic wspolnego, ale za to bylo dowcipne big_smile

Ja niestety nie umiem ju┼╝ nie patrze─ç na niezgodno┼Ť─ç z epok─ů, obyczajami itp. i wszystkie niezgodno┼Ťci bardzo mnie ra┼╝─ů, nie to, ┼╝e siedz─Ö i tylko wypatruj─Ö, ┼╝e tu kto┼Ť si─Ö nie tak uk┼éoni┼é, a ta ma tali─Ö w sukience odrobin─Ö za nisko, po prostu zauwa┼╝am, czy tego chc─Ö, czy nie chc─Ö. Z jednej strony to mo┼╝e dobrze, ┼╝e mam przynajmniej jak─ů┼Ť wiedz─Ö i potrafi─Ö z niej skorzysta─ç, ale kto wie, czy nie psuje mi to przyjemno┼Ťci ogl─ůdania, cho─ç akurat w przypadku tej ekranizacji i tak ca┼é─ů przyjemno┼Ť─ç psu┼éa mi Keira... wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#448 2007-08-03 13:45:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

Akaterine - połowa z nas na forum to historycy, druga połowa jest równie dobrze zorientowana w temacie.
Mnie moja pasja filmowa nauczy┼éa oddziela─ç historyczno┼Ť─ç od tre┼Ťci - o ile jest to lu┼║ny film, lub film na motywach. Czasem naprawde fajny film ma tyle wspolnego z historia, co Tolkien z JA, a czasem wierna ekranizacja jest tak n─Ödzna i nudna, ┼╝e a┼╝ z─Öby bol─ů.
Ekranizacja to ekranizacja i dla mnie bezwzgl─Ödnie realia musz─ů byc zachowane. Stad brak akceptacji dla wersji 05 jako takiej. Juz wol─Ö wersj─Ö bolly, czy nawet '40

#449 2007-08-03 16:01:41

Akaterine
Administrator

Ja rozumiem, tylko m├│wi─Ö, ┼╝e ja, nawet jakbym chcia┼éa, nie potrafi─Ö oddzieli─ç, jak piszesz, historyczno┼Ťci od tre┼Ťci. Co┼Ť mi si─Ö nie zgadza - ju┼╝ razi i cho─çby nie wiem jak by┼éo zabawne czy fascynuj─ůce, nie mog─Ö si─Ö do tego przekona─ç.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#450 2007-08-03 18:41:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Rozumiem i naprawde nie zamierzałam Cię przekonywac big_smile
Po prostu przedstawilam swoj punkt widzenia.
Gdybym miala patrzec na realia (czy historyczne, czy chemiczne, fizyczne czy nawet biologiczne - 90% filmow musialabym odrzucic we wstepnej selekcji big_smile)

Stopka forum