Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-04-06 00:12:37

LadyVetinari
U¿ytkownik

Jak zwracać sie do księżniczki?

Drogie Panie i Panowie,

Próbuję w internecie znaleźć odpowiedź na pytanie zadane w temacie i idzie mi jak po grudzie. Dla uścislenia dodam, że chodzi mi o np. córkę księcia panującego w jakimś państewku w rodzaju Monako.

Może ktoś z was poratuje mnie? Jak brzmią poprawne polskie zwroty grzecznościowe w stosunku do arystokracji?

Z góry dziekuję i podrawiam
Lady V

Offline

 

#2 2006-04-06 08:00:18

frycia
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

hmm może jej wysokoś księżniczka monako big_smile i na tym moja inwencja twórcza sie konczy wink


,, życie to żart i wszystko temu dowodzi" (GG)

Offline

 

#3 2006-04-06 11:21:03

Diana
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

Wasza Książęca Mość? Wasza Książęca Wysokość?


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#4 2006-04-06 11:28:12

Gosia
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

Ksiazeca Mosc ale Krolewska Wysokosc moim zdaniem , ale jak sie zwracac do ksiezniczki, nie wiem. Jakos nie bylo okazji wink


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#5 2006-08-31 11:55:31

Lizzy
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

a czy nie dodaje sie porostu slowa lady??


Liz

Offline

 

#6 2006-08-31 14:17:46

pak4
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

Lady? W Polsce?? Raczej "jaśnie oświecona". Tuwim zamieścił czyś prodanik w tej sprawie (dla celów satyrycznych) w "Cicer cum caule", musiałbym zerknąć...


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#7 2006-08-31 14:55:25

Marija
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

Wasza Wysokość i starczy

Offline

 

#8 2006-08-31 16:26:58

Lizzy
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

mea culpa :oops: nie doczytalam postu do konca i teraz widze ze chodzi o polskie odpowiedniki..coz byki sie zdazaja...bladzic jest rzecza ludzka roll


Liz

Offline

 

#9 2006-08-31 18:56:15

pak4
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

Z "Dokładnej nauki języka i stylu polskiego" Tomasza Szumskiego (Poznań, 1809) -- za Julianem Tuwimem -- tak się adresuje listy:

"Do Króla pisze się na wierzchu: Najjaśniejszy i Najłaskawszy Królu i Panie! we środku: W. K. Mość.

Do Arcybiskupa: Jaśnie Wielmożny Mości Xiąże Arcybiskupie i Dobrodzieju! we środku: J. W. X. Dobrodziej.

Do Xiążąt pisze się: Jaśnie Oświecony Mości Xiążę i Dobrodzieju! we środku: J. O. Xiążę Dobrodziej.

Do biskupa: Jaśnie Wielmożny Biskupie i Dobrodzieju! we środku: J. W. Biskup Dobrodziej.

Do Panów Orderowych używa się: Jaśnie Wielmożny Panie i Dobrodzieju! we środku: JWPan Dobrodziej. [...]

Do Magistratur krajowych: Prześwietna Prefekturo! Prześwietny Trybunale! we środku: Prześwietna Prferektura, Prześwietny Trybunał. Do Magistratów miejskich: Szlachetny Magistracie!*

Do mieszczan średniego stanu: Szlachetny Mości Panie! we środk: Szlachetny Panie.

Do mieszczan niższego stan: Sławetny Mości Panie! we środku: Sławetny pan."


* --- w to średnio wierzę. Znajoma parę napisała pismo adresując je do ministerstwa. Dostała zwrot z wyjaśnieniem -- pismo należy napisać jeszcze raz, bo adresuje się do MINISTRA. (Przypadek z tego tygodnia.)


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#10 2007-02-26 00:43:35

Ulka
U¿ytkownik

Re: Jak zwracać sie do księżniczki?

pak4 napisa³:

* --- w to średnio wierzę. Znajoma parę napisała pismo adresując je do ministerstwa. Dostała zwrot z wyjaśnieniem -- pismo należy napisać jeszcze raz, bo adresuje się do MINISTRA. (Przypadek z tego tygodnia.)

Zwróć uwagę na różnice czasu smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB