Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#326 2006-11-06 13:50:19

Mio
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Ponieważ serial uwielbiam, a kiedy myślę "Darcy" widzę Firtha (w ogóle mam sentyment do tego aktora), to idąc na ten film nie spodziewałam się zbyt wiele. I dlatego się nie rozczarowałam. Bo myślałam, że będzie jeszcze gorzej.
Na plus trzeba zaliczyć zdjęcia. Bardzo ciekawe. Podobał mi się też Bingley (chyba najlepszy z dotychczas przeze mnie widzianych) i Jane (chwałaż Bogu, była ładna...). Do samej Lady Katarzyny nic nie mam, ale ta nocna wizyta... Spuszczę na to zasłonę litościwego milczenia.
Sama Knightley brzydka nie jest, wręcz przeciwnie, ale pierwsza moja myśl, kiedy ją zobaczyłam była taka: O mamusiu, gdzie ona zgubiła biust? Rany...
Darcy chyba trochę za mało dumny. Ale tutaj jestem stronnicza, bo moim skromnym zdaniem Firtha nie pobije w tej roli nikt. (Tutaj następuje elaborat o wyższości Colina Firtha nad MacFaydenem, ale wam tego oszczędzę.)
Kostiumy - ło rany boskie... Suknia Karoliny Bingley pobiła wszystko. Chociaż faktycznie, przyodziewki panien Bennet to też porażka.
Co do warunków życia Bennetów mocno przesadzili moim zdaniem. Konotacje z domem Martinów są tutaj jak najbardziej na miejscu. Ja na początku myślałam, że ten ich dom to jedno z pomieszczeń gospodarskich. Jednym słowem - realizm tak, naturalizm nie. Bo faktycznie, jak się porówna Netherfield z Longbourn, to można się załamać. Nie powinno być aż takiego rozdźwięku.
Powiem jedno - to nie jest Jane Austen. Nie ta Jane Austen, którą ubóstwiam. To są wariacje reżysera na temat Jane Austen i "Dumy i uprzedzenia".

Offline

 

#327 2006-11-06 14:07:13

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

A ja obejrzałam znowu. I coraz bardziej mi się podoba. Bo mogę się z tym utożsamić. Kacyk po imprezie.
Lizzy z serialu to zawsze dama. A ta z nowej wersji taka bliższa, ludzka.


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#328 2006-11-06 15:23:26

Mio
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Może i tak. Ale patrząc na to, jak młoda kobieta powinna się zachowywać w tamtych czasach, to Lizzy Keiry jest zbyt zbuntowana, przesadza. Ale film bym sobie kupiła, gdyby był gdzieś blisko w przystępnej cenie.

Offline

 

#329 2006-11-07 02:44:57

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

W zasadzie kwintesencja mojego zdania na temat filmu jest w watku P&P 95=05
Dodam tylko, że ja byłam niezwykle pozytywnie nastawiona do filmu i oczekiwałam go z niecierpliwością. Bardzo lubię Keirę, a Colin nie do końca odpowiadał mi jako Darcy. Bardzo długo broniłam Mateusza. Już tego nie robię.
Film jest typowo babski. Zdominowany przez kobiety. Teraz, po dość długim czasie od ostatniego ogladniecia P&P 05 z postaci nasuwa mi się przede wszystkim Lizzy, lady Katarzyna i pani Bennet. Musze sie skupic, to przypomne sobie pana Bennetta i spanielowata, zbolala twarz Darcyego, . Jak sie bardzo bardzo mocno skupie blysnie mi Bingley-idiota i kukłowaty Wickam.
W serialu, tak jak u Jane głównymi postaciami byli Lizzy i Darcy, ale każda inna równie wyrazista i charaktersytyczna od Karoliny, po milczącą Anne de Burgh i pana Hursta (którzy nie wypowiedzili ani jednego słowa).

Ogólnie rzecz bioąc po kilku projekcjach nadal twierdze, że P&P 2005 to hollywoodzka chała. Amerykanom powinno się zabronić ekranizacji powieści pod groźbą ekskomuniki.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#330 2006-11-07 14:11:08

pak4
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Ja też nie chcę się powtarzać.

W każdym razie nie uświadamiałem sobie, że panowie rzeczywiście jacyś bladzi (nie licząc tej sceny, gdy Bingley i Darcy ćwiczą oświadczyny big_smile ) w tej realizacji.

Niezły jest jednak pan Bennet dla tej roli. Nie mój ideał, ale niezły.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#331 2006-11-07 15:08:26

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Niezły jest jednak pan Bennet dla tej roli. Nie mój ideał, ale niezły.

Bennet jest jak dla mnie zbyt mieszczański, ale chyba najlepiej wykreowany, Co nie zmienia faktu, że jednak kobiety bardziej wyraziste i widoczne.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#332 2006-11-19 15:18:58

Orchidea
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Obie wersje oglądam dośc czesto i obie bardzo mi sie podobaja smile Co do roli Darcy'ego - obaj panowie, zarowno C.F. jak I M.M spisali się dobrze. Fakt, każdy z nich inaczej wykreował Pana Darcy'ego, ale w obydwu przypadkach moja ocena jest na plus smile C.F. jest bardziej dumny, te jego spojrzenia... Ale M.M. tez ma "to coś"; jego melancholijne oczy, nieśmiały uśmiech... TAki "Darcy-romantyk" wink
Powiem szczerze, ze w nowej wersji aktorzy (pod względem urody) podobają mi się dużo bardziej... Jane - w wersji 05 jest naprawdę bardzo ładna, taka kobieca i niewinna smile Podobnie ją sobie wyobrażałam czytając dawniej książke. Lizzy (K.K.) tez mnie zaskoczyła - jest taka dziewczęca i pełna życia. Przeciwieństwo kobiecej Lizzy w wykonaniu Jennifer.
Pan Benett - no cóz, lubie D.S. wiec nie będę obiektywna...
Brakowało mi tylko tego, ze Karolina jest jakaś taka "nieobecna", a także fakt że zabrakło tu jej siostry i szwagra...


Reasumując: film z 2005 roku podoba mi się bardzo, tak samo jak wersja serialowa z 95 smile Na korzysc nowej wersji przemawiają piękne zdjęcia i ciekawa jak dla mnie muzyka smile Do obydwu wersji wracam często, bo każda z nich ma w sobie coś niepowtarzalnego!! smile

Offline

 

#333 2006-11-19 19:25:58

pak4
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

C.F. jest bardziej dumny, te jego spojrzenia... Ale M.M. tez ma "to coś"; jego melancholijne oczy, nieśmiały uśmiech... TAki "Darcy-romantyk" wink

Dzięki dyskusjom z Wami (bo nie mam powodów do osobistej fascynacji Darcy'm wink ) wydaje mi się, że trochę zrozumiałem z jego osobowości. I muszę powiedzieć, że CF przedstawia o wiele więcej cech Darcy'ego niż MM. Mamy nie tylko nieśmiałego introwertyka (w nieśmiałość wprost trudno uwierzyć), ale i osobę dumną, kogoś z klasą, długo się wahającego, ale potem pewnie realizującego powzięte postanowienia. Osobowość, którą wykreował MM jest uboższa. Może to wymuszała forma, ale po prostu, gdy mam sobie wyobrazić scenę z DiU, to zawsze Darcy będzie w stylu CF, a nie MM.

Brakowało mi tylko tego, ze Karolina jest jakaś taka "nieobecna", a także fakt że zabrakło tu jej siostry i szwagra...

Co do urody aktorek, to się oczywiście zgadzam. Cały film jest zresztą 'ładny' (sama pisałaś też o zdjęciach). Natomiast Karolina... Przyznam, że mimo pewnej sympatii do Anny Chancellor, jej Binglejka wydawała mi się jakaś przeszarżowana, nazbyt nerwowa i niewiarygodna. W nowym filmie ta rola bardziej mi pasowała, aczkolwiek jest ona strasznie 'drugoplanowa' (o państwu Hurst nie warto wspominać).


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#334 2006-11-19 21:20:04

Rose
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Od niedawna zaglądam na stronę Jane Austen bo i też od niedawna jestem "wielbicielką" P&P. Uważam, że serial z 1995 roku jest super choć nie mam porównania z najnowszą wersją tego filmu. Nawet nie wiedziałam, że taka istnieje :?. Postaram się ją obejrzeć, ąle myślę, że trudno będzie mi się do niej przekonać. Czyżby to było "uprzedzenie"...


Rose

Offline

 

#335 2006-11-20 00:07:24

Orchidea
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Rose, nie martw siÄ™, nie trzeba siÄ™ od razu "uprzedzac" wink
Jeśli chodzi o mnie, to polecam również tą nową wersję - jak już wcześniej pisałam - ze względu na piękne zdjęcia, muzykę i dosc nowatorskie podejście do "sprawy" smile
Aktorzy są w porządku, tacy "ładni" i chyba trochę bliżsi współczesnemu człowiekowi smile
Każda z tych wersji ma w sobie "COŚ" smile



P.S. pak4 - dzięki,że choc po częsci się ze mna zgadzasz - to buduje smile
Dla mnie, w moich wyobrażeniach, też Darcy jest bardziej w stylu Colina, (zarówno Darcy w "P&P" jak i "Dzienniku B.Jones"wink ), ale M.M. również coś wniósł i dzieki niemu odkryłam może jakoś tak bardziej, że Darcy mógł byc po prostu nieśmiały. Bardzo podoba mi się jego melancholijne spojrzenie smile Co nie zmiania faktu, że C.F. tez pięknie "gra oczami" smile wink

Offline

 

#336 2006-12-27 16:16:56

peri
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Ponieważ kolekcjonuję różne ekranizacje JA dostałam "Dumę i uprzedzenie" z 2005 roku pod choinkę wink Obejrzałam ją więc w święta po raz pierwszy i niestety: pełne rozczarowanie ;( Film wogóle nie oddaje harmonii i spokojnego tempa życia w tamtych czasach, który tak wyraźnie przebija z książek JA.

Postacie są mało wyraziste i kompletnie nieprzekonywujące psychologicznie. Jane i Charles zostali przedstawieni jako para głuptasów (te jego idiotyczne chichoty), chociaż JA wyraźnie pisze o ich zdrowym rozsądku i dobrych manierach. Pensjonarskie śmiechy i rozmowy Elizabeth i Charlotte na balu w Netherfield! To zachowanie odpowiednie dla panienek pokroju Lidii ;( Jej kompletne lekceważenie Collina po ślubie! Nawet gdyby go nienawidziła, pozory musiałyby być zachowane, szczególnie w obecności osoby trzeciej... Mr Bennet zahukany przez żonę, która na niego krzyczy??? Nie do pomyślenia w tamtych czasach i zupełnie niezgodnie z opisem JA. Gdzie te ślady dawnej wielkiej urody Mrs Bennet? Gdzie wytwornośc i dobre wychowanie Państwa Gardiner? Arghhhh....

Dodatkowo reżyser dla efektów i przyspieszenia akcji kompletnie zignorował realia ;( Nocna wizyta lady de Bourgh, wizyta Charlesa w sypialni Jane, wszyscy gromadnie podsłuchujący pod drzwiami... Żenujące...

Oczywiście, przy takim naładowaniu powieści treścią zrobienie filmu jest trudniejsze niz zrobienie serialu, ale możliwe! Chociażby ta świetna ekranizacja "Rozważnej i Romantycznej" z 1995 roku... No cóż, tym razem im kompletnie nie wyszło...
Jedyne co moim zdaniem jest na plus w tym filmie to to dobre ujęcia (interesujący sposób prowadzenia kamery i operowania zoomem) i świetna budowa planu - te szczegóły wnętrz i piękne krajobrazy!
Poza tym: nie mozna tego w żaden sposób nazywać ekranizacją powieści JA. Co najwyżej wizją reżysera, opartą bardzo luźno na powieści JA i niestety niepopartą znajomością realiów epoki ;(

W ten sposób nadal pozostaje żarliwą wielbicielką ekranizacji P&P z 1995 roku wink


"... strzeż się tak oddać serce ponętom wyśnionym: któż był odblaskiem wody napojony, albo czyż kiedy kto będzie?"
Haffiz "Gazele"

Offline

 

#337 2006-12-27 23:09:11

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

A ja lubie bardzo tÄ™ wersjÄ™ jak juz chyba kazdy wie.
Dlaczego dlatego, żee własnie jest nietypowa. Ktos już o tym pisał nawet w najlepszym domu bywają dni, że po imprezie jest kac. Że sie podsłuchuję u mnie w domu nie ma czego, ale widze taką sytuację. Ot po prostu dom Lizzie przypomina mi mój własny dom wariatów(dom rodzinny)


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#338 2006-12-29 02:19:11

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

tiaaa, ale zyjesz na przelowmie XX/XXI wieku, a nie XVIII/XIX. A to jednak zasadnicza roznica (aczkolwiek nie dziwie sie ze nowa wersja skupila tyle mlodych dziewczat. P*P 05 stwarza mozliwosc identyfikacji z bohaterami. Wersja '95 - nie bardzo...)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#339 2006-12-29 09:57:08

Dione
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Z tą identyfikacja to moze nie przesadzajmy... Nawet najbardziej zadufana w soie nastolatka, nie ma tego drażniącego sposobu mówienia, jaki pokazała aktorka grająca Lydię w D&U2005. W przeciętnym domu z takim zachowaniem, już dawno ktoś przełożył by ją przez kolano i sprał. Pod tym względem Lydia z serialu jest dużo bardziej, rozrywkową nastolatką naszych czasów.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#340 2006-12-29 12:34:54

caroline
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Mam wrażenie, że trochę idealizujemy wyobrażenie o życiu w tamtych czasach, to że były pewne zasady nie znaczy, że zawsze się do nich dostosowywano.
To nie jest najwierniejsza ekranizacja powieści ze względów, które podałaś peri - postaci Bingleya na przykład, tempa akcji, ale idealna wersja już powstała, a ta jest po prostu inaczej opowiedziana, gdzie indziej położone są akcenty. Po przeczytaniu biografii Jane Austen dochodzę do wniosku, że twórcy P&P 2005 starali się wpleść wątki z życia JA do tego filmu - akcję przesunięto do czasów, gdy powstawała Duma, sytuacja finansowa Bennetów w filmie jest chyba gorsza od książkowej, ale to nie znaczy, że niezgodna z realiami. Pani Austen zajmowała się domem i obejściem, hodowała krowy, drób, miała ogródek i sama się tym wszystkim zajmowała. Austenowie funkcjonowali na pograniczu życia szlachty i chłopstwa. Tak samo jak Bennetowie 2005, tyle że zważywszy na oderwanie od rzeczywistości pana Benneta i roztrzepanie pani Bennet nie mogli być tak zaradni i uporządkowani jak wydają się być Austenowie z listów Jane i jej biografii.
Nie wiem jak to jest z wchodzeniem mężczyzn do sypialni, ale Jane wyraźnie napisała w książce, że wizyta Lady Catherine odbyła się o nieodpowiedniej porze, a jej zachowanie było grubiańskie. Mam wrażenie, że naszą wyobraźnię o wieku XIX ukształtowały czasy wiktoriańskie, dużo bardziej pruderyjne i sztywne, na przełomie XVIII/XIX wieku obyczaje były swobodniejsze.

Bronię tej ekranizacji, choć jak patrzę na Bingleya to mnie zęby bolą, na odtrutkę puszczam sobie soundtrack, jest naprawdę świetny i oddaje klimat filmu. Dla mnie sytuacja wygląda tak - w stosunkowo krótkim czasie powstały dwie, dobre, choć zupełnie różne ekranizacje świetnej książki. Super! smile

Offline

 

#341 2006-12-29 13:12:22

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Dione napisa³:

Z tą identyfikacja to moze nie przesadzajmy... Nawet najbardziej zadufana w soie nastolatka, nie ma tego drażniącego sposobu mówienia, jaki pokazała aktorka grająca Lydię w D&U2005. W przeciętnym domu z takim zachowaniem, już dawno ktoś przełożył by ją przez kolano i sprał. Pod tym względem Lydia z serialu jest dużo bardziej, rozrywkową nastolatką naszych czasów.

W sumie racja. Głupota i młodość Lydii jest najbliższa dzisiejszym nastolatkom (nie chodzi mi o porównanie, ale o to, że moga takie zachowanie spotkac na codzien),a ta w wersji 05 jest moim zdaniem bliższa pierwowzorowi literackiemu. Przecież Lydia była rozpuszczonym bahorem, egoistyczna, nie myśląca nigdy i kimkolwiek innym poza sobą, wytkorzystująca swoją wysoką pozycję w sercu matki. W wersji 05 jest to chyba dobitniej pokazane.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#342 2006-12-30 02:19:51

apple_pie
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

A ja jestem zachwycona big_smile
Strasznie podoba mi sciezka dzwiekowa, moglabym tanczyc i tanczyc ogladajac film, ale Darcy'ego wink brak big_smile
Sami glowni bohaterowie sa wedlug mnie swietnie dobrani, chociaz Darcy poczatkowo mi sie nie podobal, ale Ela jest sliczna big_smile mimo wszystko wink big_smile i mozna sie zakochac w jej pieknych oczach... Film mnie urzekl... Zaluje tylko, ze to nie serial big_smile
Fakt faktem, ze nie mam skali porownawczej (jeden odcinek serialu BBC), ale tamtejszy Bingley jest chyba fajniejszy, jakis taki swojski??? nie wiem, jak go nazwac, ale trafil do mnie szybciej wink za to nie bardzo podoba mi sie Karolina w pierwszej wink (umownie wink ) wersji...
Mam nadzieje, ze bede jeszcze mogla cos dopisac... Bo teraz... Brak mi slow big_smile wink
Ach i Darcy w wykonaniu CF jest taki jakis... hmmm zimny... i malo meski (nie bijcie mnie!! - prosze!!), zobaczymy co napisze po obejrzeniu kolejnych czesci big_smile

Offline

 

#343 2006-12-30 03:09:16

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

a ja właśnie całkiem przyopadkiem jestem po projekcji P&P 05. I jeszcze bardziej utwierdzam się w swojej opinii... WErsja 95 jest wersją niemal idealną.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#344 2006-12-30 11:36:37

caroline
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

apple_pie napisa³:

Ach i Darcy w wykonaniu CF jest taki jakis... hmmm zimny... i malo meski (nie bijcie mnie!! - prosze!!), zobaczymy co napisze po obejrzeniu kolejnych czesci big_smile

Myślę, że możesz zmienić zdanie big_smile Ta postać w wydaniu Colina ewoluuje tak jak książkowy pan Darcy, apogeum w trakcie wizyty Elizabeth w Pemberley wink
Co nie znaczy, że Mateuszek nie jest cool, bo jest smile

Offline

 

#345 2006-12-30 14:08:36

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

W pierwszym odcinku rzeczywiscie jest zimny, ale już w połowie gdy go poznajemy zaczyna sie zmieniać, a dalej to aż emanuje z niego tłumiona pasja. Jak wspominałam - nigdy nie przypuszczałam, że to powiem, ale dla mnie Colin jest jjedynym Darcym. Aczkolwiek mateusz mi się podoba w tej roli. Tyle, że on gra Darcyego, a Colin nim po prostu JEST.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#346 2006-12-30 16:07:15

Dione
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Największy popis bycia Darcy'm pokazał w scenach z Pemberly. Jak on idzie tym ciemnym korytarzem w otoczeniu ogarów (jak zwał tak zwał, o pieski mi chodzi smile ). A jak potem przy kominku ustawia ją w ramach wyobraźni.... Marzenie


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#347 2006-12-30 16:29:03

Vasco
Administrator

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Apple - jak to jeden odcinek DiU95??? Marsz do kiosku po Przyjaciółkę!

Offline

 

#348 2006-12-30 16:38:12

apple_pie
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Zeby to bylo mozliwe to juz bym miala te przyjaciolke w domu i pewnie moglabym napisac wiecej o moich wrazeniach, ale niestety isc sobie do kiosku po przyjaciolke ot tak, to w moim przypadku mission impossible, bo tu gdzie mieszkam nie ma kioskow wink big_smile

Offline

 

#349 2007-01-02 21:00:25

peri
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

caroline napisa³:

Nie wiem jak to jest z wchodzeniem mężczyzn do sypialni, ale Jane wyraźnie napisała w książce, że wizyta Lady Catherine odbyła się o nieodpowiedniej porze, a jej zachowanie było grubiańskie.

Masz racje - jest napisane, że pora była zbyt wczesna na gości. Niemniej jednak Bingley już tam był i prawdopodobnie kończyli sniadanie (siedzieli razem w jadalni). Więc pewnie była 10-11. Ale, na Boga, nie była to noc smile Reżyser chciał chyba koniecznie pokazać twarz Lady de Bourgh w świetle świecy wink Chyba to lubił - w czasie kolacji w Hunsford tak samo filmuje ją w świetle świec.


"... strzeż się tak oddać serce ponętom wyśnionym: któż był odblaskiem wody napojony, albo czyż kiedy kto będzie?"
Haffiz "Gazele"

Offline

 

#350 2007-01-03 02:02:33

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Wrażenia po obejrzeniu D&U 2005

Inne prawa miał niemal członek rodziny , a inne gość zaproszony, a inne nieproszony. To nie Polska ze swoją słynną gościnnością i codziennym nakryciem dla niespodziewango gościa.
Ale i dzis zbyt wczesny gość budzi nawet w nas niechęć i raczej zażenowanie brakiem kultury, niż wspaniałomyślność.

Wersja 05 pod wieloma względami różni sie od ksiazki..

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-01-03 02:04:43)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB