Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-12-06 13:54:33

Dione
U¿ytkownik

Święta! Święta!

http://www.nicoles-funworld.de/windowcolor/farbvorlagen/garfield/Garfield-Weihn.1.jpg


Przed nami kolejne świąteczne wariacje, więc pomyślałam sobie, że może porozmawiamy na ten temat. Jakie macie własne domowe tradycje? Gdzie spędzacie Boze Narodzenie? Wasze najpiękniejsze prezenty? Powymieniajmy się przepisami na świąteczne smakołyki. Podpowiedzmy sobie tekst wyjątkowych życzeń. Na chwilę pomyślmy o sobie...


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#2 2006-12-07 13:19:29

Orchidea
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Świetny temat!! smile Osobiście BARDZO lubię Święta!!
MajÄ… w sobie coÅ› magicznego!!
Uwielbiam ten szał, kiedy biega się za prezentami, piecze ciasteczka i inne smakołyki, ubiera choinkę. Uwielbiam pasterkę, wtedy wszystko jest takie podniosłe i uroczyste!!
Ach, temat rzeka...

Offline

 

#3 2006-12-07 14:55:38

Dione
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

To jest nas już dwie...


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#4 2006-12-11 17:01:00

MagdaMi
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Uwielbiam Święta.. choć nie zawsze tak było :?

Ale teraz je uwielbiam, tak od około 6 lat, jak spędzam je z mężem. Od tych 6 lat Wigilię zawsze spędzamy w domu jego rodziców i jest to prawdziwa Wigilia. Jest nas zawsze 7 dorosłych, a od trzech lat 2 dzieci i jest fantastycznie.

Offline

 

#5 2006-12-11 18:49:15

kitty
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

a ja już około od tygodnia słyszę w radiu piosenkę Last Christmas..dla mnie to znak, że rozpoczyna się świąteczna gorączka big_smile ach, już tylko dwa tgodnie i cała moja sympatyczna rodzinka zasiądzie do stołu smile

Offline

 

#6 2006-12-11 19:20:50

Angel
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Święta są cudowne 8) Ale głównie ich atmosfera,wzajemna życzliwość,radość z Narodzin Pana... Kocham tą atmosferę! lol


Angels falls down first...

Offline

 

#7 2006-12-12 23:49:59

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

No to ja się przyłączam do wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#8 2006-12-13 10:09:16

Dione
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Mikołaj jest jednak zdecydowanie sympatyczniejszy od najweselszego wielkanocnego zająca lol

I te zapachy dobywajÄ…ce siÄ™ z kuchni przed wigiliÄ…....
Lampki w oknach i na ogrodowych drzewkach. I kot, który zrzucił z drzewka bombki wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#9 2006-12-13 10:24:21

Vasco
Administrator

Re: Święta! Święta!

Mikołaj już był - teraz będzie Gwiazdor!!!

Offline

 

#10 2006-12-13 10:26:08

Marija
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Zmuszona jestem zaprotestować! Św. Mikołaj to 6 grudnia li tylko, a Boże Narodzenie to Boże Narodzenie, żadnych św. Mikołajów ani tym bardziej "mikołajków", cokolwiek ten dziwny termin oznacza (nową świecką tradycję? :? ). Zwalczam to dziwne poplątanie rodem z amerykańskich bajek czy hipermarketowych "opraw" świątecznych. Dobrze pamiętam z ery środkowego Gierka, że 6 grudnia przychodził Św. Mikołaj jako BISKUP, a na Wigilię były po prostu i zwyczajnie "prezenty pod choinką". Jakiż to Mikołaj na Boże Narodzenie?!!! LUDZIE!!!!!!! :twisted:

Offline

 

#11 2006-12-13 10:28:02

Marija
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Mikołaj już był - teraz będzie Gwiazdor!!!

Na Gwiazdora jakoś się zgodzę - to chyba poznańska tradycja?? Ja mam w domu tradycje świąteczne kresowe - spod Lwowa i Włodzimierza Wołyńskiego, i zamierzam się ich trzymać do upadłego 8)

Offline

 

#12 2006-12-13 12:03:46

pak4
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

W WigiliÄ™ to prezent przynosi "DzieciÄ…tko". O!!
Ostatnio czytałem, że prezenty na Boże Narodzenie to pomysł protestancki (no bo jak tu uznawać Świętego?), na którym najlepiej wyszły katolickie dzieci (bo prezenty mają dwa razy!).


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#13 2006-12-13 13:21:36

Marija
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Te prezenty na początku i na koniec grudnia to dla nieszczęsnych rodziców masakra :? Mleko juz jednak zostało wylane sad Nie bardzo sobie wyobrażam, jak z tej tradycji prezentowej można by w naszych rozszalałych konsumpcyjnie czasach troszkę zrezygnować. A "Dzieciątko z prezentami" to skąd wziąłeś? A może to Twój pomysł?

Offline

 

#14 2006-12-13 14:08:07

pak4
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

"Dzieciątko" to jedyna prawidłowa nazwa smile, którą słyszę od dziecka. Chyba śląska tradycja, choć głowy nie daję.
BTW. Ja byłem jako dziecko przyzwyczajony, że prezenty się dostaje pod choinkę ("od Dzieciątka"). I do dzisiaj do Mikołaja się nie przyzwyczaiłem.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#15 2006-12-13 14:10:41

Marija
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

To już jest nas przynajmniej dwoje do zwalczania tej tragikomicznej pomyłki z podwójnym św. Mikołajem :evil: Tak trzymać!!!!!!

Offline

 

#16 2006-12-13 17:44:28

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

U nas Mikołaj przychodzi wyłacznie 6 grudnia (od 4 lat nie obchodze z przyczyn osobistych). 24 grudnia prezenty rozdaje Aniołek. Dzieciątko zwykle wtedy jest jeszcze w łonie (bo rodzi się w sam raz na Pasterkę), a Aniołek czuwający nad nim i Marią rozdaje prezenty grzecznym dzieciom:D


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#17 2006-12-13 17:45:54

Robert_Benett
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Gwiazdor to poznańska i kujawska tradycja -przychodził oczywiście 24 grudnia, wtedy też rano ubierało sie choinkę..Natomiast 6 grudnia faktycznie wszyscy Mikołaja zapamiętali i tak w sumie być powinno jako biskupa w tiarze na głowie - poza tym u nas Mikołajowi 6 grudnia wystawiało się czyścuteńkie , wybłyszczone buciki, w które to rzeczony święty zobowiązany był włożyć prezent.Człek nie mógł spac całą noc,by rankiem na bosaka pędzić do bucików sprawdzać czy Mikołaj był czy też nie..

" Nie bardzo sobie wyobrażam, jak z tej tradycji prezentowej można by w naszych rozszalałych konsumpcyjnie czasach troszkę zrezygnować." - a dlaczegóż to nie można zrezygnować trochę z konsumpcyjnego trybu? a owszem mozna..w listopadzie wogóle nie zwracam uwagi na świąteczne gadżety w sklepach..dopiero jak nadchodzi adwent to u mnie czas przygotowań do świąt....w kwestii prezentów liczy sie pamięc, drobiazg...nawet wykonany własnoręcznie..
Ja kartek świątecznyhc nie kupuje od wielu lat..bo wolę je zrobić samodzielnie.


KwitnÄ…ce irysy
U moich stóp -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

Offline

 

#18 2006-12-13 17:46:35

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

To już jest nas przynajmniej dwoje do zwalczania tej tragikomicznej pomyłki z podwójnym św. Mikołajem :evil: Tak trzymać!!!!!!

Nas Troje.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#19 2006-12-13 17:54:32

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

.w kwestii prezentów liczy sie pamięc, drobiazg...nawet wykonany własnoręcznie..
Ja kartek świątecznyhc nie kupuje od wielu lat..bo wolę je zrobić samodzielnie.

U mnie przygotowania do świąt zaczynają się jednak w listopadzie, a dokładniej kole 15-20 kiedy to musze zagnieść ciasto na świąteczny piernik. Potem trochę przerwy, ale i tak zaczynam wcześnie, bo kartki również robię samodzielnie, a na to potrzebuję jednak trochę czesu (średnio 2 dni na jedną kartkę), a przed świętami- ozdoby na chonikę, ciasteczka i prezenty (każdy zawsze dostajie coś handmade big_smile)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#20 2006-12-13 19:39:41

pak4
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

U mnie w rodzinie większość urodzin (poza moim pokoleniem) ma miejsce od końca września do Bożego Narodzenia. Nie ma czasu na myślenie o Świętach bo jest tyle innych prezentów do sprawienia smile

Co do "Dzieciątka" -- z tego co pamiętam, to zwykle po kolacji wigilijnej prezenty powinny się jakoś pod choinką znaleźć. Ale jest tu usprawiedliwione, bo w przypadku niektórych świąt dni liczy się jak w kalendarzu hebrajskim -- od zmroku. Stąd po uroczystościach Wielkiej Soboty można spokojnie święcić Wielkanoc, a po kolacji wigilijnej dostać prezent big_smile


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#21 2006-12-14 01:10:37

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

A ja właśnie robię ozdoby na choinkę przed domem - łańciuchy popcornowe, kapselki ze stopioną słoniną, kolby z ziarnami itp. big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#22 2006-12-14 08:37:08

Marija
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

To już jest nas przynajmniej dwoje do zwalczania tej tragikomicznej pomyłki z podwójnym św. Mikołajem :evil: Tak trzymać!!!!!!

Nas Troje.

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#23 2006-12-14 08:44:09

Marija
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

" Nie bardzo sobie wyobrażam, jak z tej tradycji prezentowej można by w naszych rozszalałych konsumpcyjnie czasach troszkę zrezygnować." - a dlaczegóż to nie można zrezygnować trochę z konsumpcyjnego trybu?

JA bym mogła zrezygnować, ale jak przekonać dzieci, atakowane w szkole, przedszkolu, telewizji, na ulicy?? Hipermarkety omijam jak mogę, bo okrutnie drażnią mnie choinki i "dżingl bels" od końca listopada, jakieś zielone "mikołaje" itp. pomysły :? A prezenty? Wczoraj planowo uwijałam się w księgarni, z niezłym skutkiem; sama prezentów nie wytwarzam, bo chyba brak mi talentu i przede wszystkim CZASU, jako matce wieloczynnościowej big_smile A choinkę, pod którą prezentów NIE KłADZIE św. Mikołaj, ubieramy w Wigilię rano i już.

Offline

 

#24 2006-12-14 12:41:46

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Marijo, a może zaprząc dzieci do roboty? Mam na myśli pierniczki, czy ozdoby na choinkę. Ja pamiętam jak kochałam przedświąteczne wizyty u babci i wspólne wytwarzanie sopelków z orzeszków laskowych, słomianych łańcuchów, koszyczków z orzechami włoskimi itp.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#25 2006-12-14 13:13:12

Marija
U¿ytkownik

Re: Święta! Święta!

Piekarnik mi się zepsuł :twisted: , nici z pierniczków. Masz rację, zapędzę ich do lepienia jakiegoś łańcucha lub innych gwiazdek. roll Najlepiej z papieru, bo słomy nie posiadam big_smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB