Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-10-29 07:48:46

gapcia
U┐ytkownik

Filmy i ksi─ů┼╝ki, kt├│re poprawiaj─ů nam nastr├│j

Tak sobie siedz─Ö spogl─ůdam przez okno a za nim mg┼éy, deszcz i jesienna s┼éota. W jakich chwilach, gdy robi mi si─Ö sm─Ötnie na duszy si─Ögam po jaki┼Ť film lub ksi─ů┼╝k─Ö na popraw─Ö humoru. Oczywi┼Ťcie numer jeden to DiU i jej ekranizacja z 95.
Jest jeszcze par─Ö film├│w i ksi─ů┼╝ek, ktore skutecznie poprawiaj─ů mi nastr├│j. Wczoraj u┼Ťmia┼éam si─Ö ogl─ůdaj─ůc np. "Lepiej by─ç nie mo┼╝e" z J.Nicholsonem i Helen Hunt.

#2 2006-10-29 08:37:22

pak4
U┐ytkownik

Re: Filmy i ksi─ů┼╝ki, kt├│re poprawiaj─ů nam nastr├│j

Co to znaczy "poprawiaj─ů humor"?
Ja kiedy┼Ť chandr─Ö leczy┼éem lektur─ů wierszy Stachury, Ksi─Ögi Koheleta, albo Tao Te Ching wink Wzgl─Ödnie czytaniem w┼éasnej stopki big_smile Ka┼╝dy kto to zna, wie, ┼╝e nie jest to lektura na odegnanie mg┼éy zza okien big_smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2006-10-29 08:57:10

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ostatnio u┼Ťmia─ů┼ém si─Ö przy "zakochanym Szekspirze" lubi─Ö oczywi┼Ťcie Smaych swoich ca┼é─ů t─ů tryogi─Ö. Najlepiej misie ┼Ťmieje na polskich komediach typu "Zr├│bmy sobie wnuka"
a z ksi─ů┼╝ek Too "Jestem nudziar─ů" "Zapiski stanu powa┼╝nego"
No i czasami ale ju┼╝ mi raczej przes┼╝┼éo co┼Ť z trylogii Grocholi(to jednak ju┼╝ przesta┼éo mnie ┼Ťmieszy─ç)

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#4 2006-10-29 09:11:19

gapcia
U┐ytkownik

Chodzi┼éo mi o co┼Ť pogodnego. Niekoniecznie ┼Ťmiesznego. Oto moje typy:
Spacer w chmurach
Dzie┼ä ┼Ťwistaka
Francuski pocałunek
Kilka tak temu w TVP by┼é cykl film├│w na podstawie powie┼Ťci Pagnola "Zamek mojej matki" i "M├│j ojciec bohater". Ich akcja toczy┼éa si─Ö w Prowansji na pocz─ůtku XX wieku. Obejrza┼éabym jeszcze raz sobie te filmy, bo mialy cudowny klimat.

#5 2006-10-29 10:42:28

lady_kasiek
U┐ytkownik

ale jak napisa┼éam te ┼Ťmieszne one mi poprawiaj─ů bnastr├│j. bo jak mnie chyci d├│┼é to takie pogodne moga mnie ejszcze dobi─ç

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#6 2006-10-29 15:44:07

pak4
U┐ytkownik

A pogodne wink To ja dorzucam "Wiele ha┼éasu o nic" w wersji Branagha. Cho─ç i "Stracone zachody mi┼éo┼Ťci" te┼╝ w podobnym celu trafi┼éo mi si─Ö ogl─ůda─ç smile
A z lektur─ů to mam tak─ů inercj─Ö, ┼╝e jak wyjm─Ö co┼Ť z p├│┼éki bo mam na to nastr├│j, to nastr├│j zmieni si─Ö wiele razy zanim zaczn─Ö to czyta─ç smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#7 2006-10-29 22:43:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Chandre miewam rzadko, ale je┼Ťli musze si─Ö na ni─ů leczy─ç, to wybieram moje ukochane optymistyczne, aczkolwiek nie zawsze ambitne filmy big_smile :
Calcium Kid, LOTR, Fantagiro, obie Bridget, Timeline, Shreki, Nigdy w zyciu, Jane Eyre (ostatni serial, albo wersje z Ciaranem), Pod łońcem Toskanii (mimo, że wyidealizowany big_smile), Ewolucja, Miss agent, Święci z Bostonu

zwykle jednak skupiam si─Ö na serialach:
seriale: M.A.S.H. Hiacynta Bukietowa, Hornblower i Sharpe, Przyjaciele, LOST, N&S, P&P, Wifes&daughters, przygody brata Cadfaela, Impresjoni┼Ťci, Niania, Przystanek Alaska, Storyteller, Un paso adelante

Z ksi─ů┼╝ek to przede wszystkim Lesio Chmielewskiej, Opowie┼Ťci z Wysp Brytyjskich Godziszewskiego.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#8 2006-10-30 16:32:48

kas1a
U┐ytkownik

Jane, Maud Montgomery, Tolkien albo... Muminki smile Moje wielce ukochane pocieszaj─ůce i bliskie ksi─ů┼╝ki big_smile A jak ju┼╝ bardzo mam do┼Ť─ç tego ca┼éego ┼Ťwiata i ten stan si─Ö niebezpiecznie przed┼éu┼╝a, to zostaje Harry Potter i ju┼╝ mam wszystko w nosie bo wsi─ůkam ca┼ékiem w ksi─ů┼╝k─Ö i nie ma mnie dla ┼Ťwiata 8) tym bardziej ┼╝e tam jest Alan

gg:5910992

Do not delay joy

#9 2006-10-30 18:18:18

AineNiRigani
U┐ytkownik

To ja dodam, ┼╝e we W┼éoszech mia┼éam ju┼╝ takiego strasznego do┼éa, czu┼éam si─Ö wypompowana intelektualnie (niestety z szefow─ů na temat film├│w czy ksi─ů┼╝ek nie mog┼éam pogada─ç. Z Polkami, te┼╝ nie bardzo. Jedynie o przys┼éowiowej d... Maryni sad), Tolkiena mia┼éam zczytanego do granic mo┼╝liwo┼Ťci i zacze┼éam si─Ö uczy─ç na pami─Ö─ç pie┼Ťni tolkienowskich. Dosz┼éam do po┼éowy lamentu po Bormirze big_smile
Ale og├│lnie na depresj─Ö wole co┼Ť l┼╝ejszego. Bardzo mi odpowiada Xanth, albo niekt├│re ulubione ksi─ůzki Andre Norton. A najcz─Ösciej bior─Ö sobie po prostu bajki irlandzkie, s┼éownik mitologii celtyckiej, s┼éownik bog├│w celtyckich, s┼éownik tradycji i kultury Kopali┼äskiego.

Pewnie co┼Ť sobie co┼Ť przypomn─Ö. Zbyt rzadko miewam chandre, abym musia┼éa si─Ö czym┼Ť sztucznie ratowa─ç, to i zapominam... Zwykle czytam sobie i ogl─ůdam bez niej big_smile

#10 2006-10-30 19:02:55

pak4
U┐ytkownik

To ja dodam [...] słownik tradycji i kultury Kopalińskiego.

To ja si─Ö przyznam do straszliwego zboczenia big_smile Mianowicie wypisuj─Ö dla znajomej S┼éownik Mit├│w i Tradycji Kultury Kopali┼äskiego. Has┼éo po ha┼Ťle. Jestem na literze "D" big_smile

Na moje doły to nie pomaga, ale może na Wasze pomoże big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#11 2006-10-30 19:50:10

AineNiRigani
U┐ytkownik

w sumie to wcale nie jest takie g┼éupie. Jak przepisze co┼Ť dodatkowo, szybciej zapami─Ötuj─Ö big_smile
Ale Kopali┼äskiego nie czytam has┼éo po ha┼Ťle, tylko sobie skacz─Ö. Przy ka┼╝dym ha┼Ťle sa odno┼Ťniki i id─Ö w┼éa┼Ťnie odno┼Ťnikami. Lubi─Ö te zabaw─Ö, bo dzieci┼ästwo mi si─Ö przypomina big_smile
Tak samo skaczę sobie po słowniku mitów i bogów celtyckich. Wtedy wszystko płynnie przechodzi z jednego w drugie big_smile

#12 2006-10-31 08:19:13

gapcia
U┐ytkownik

Z fantastyki lubi─Ö na jesienna s┼éot─Ö " Czarnoksi─Ö┼╝nika z archipelagu" U.K. le Guin, "W┼éadc─Ö pier┼Ťcieni" Tolkiena i opowiadania i Wied┼║minie Sapkowskiego. Serial, kt├│ry powsta┼é w oparciu o te opowiadania to nieporozumienie. Ksi─ů┼╝ka jest pe┼éna humoru natomiast ekranizacja to jaki┼Ť sm─Ötny dramat ze zbyt teatralnym ┼╗ebrowskim.
Z wcze┼Ťniej wymienionych polecam zdecydowanie " Czarnoksi─Ö┼╝nika z archipelagu". Kto przeczyta raz b─Ödzie do niej wraca─ç, bo jest to ksi─ů┼╝ka magiczna. W ksi─Ögarniach pojawi┼éo si─Ö w┼éa┼Ťnie ktore┼Ť tam ju┼╝ wznowienie.

#13 2006-10-31 13:51:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

Czarnoksi─Ö┼╝nik - przyznam troch─Ö mnie znudzi┼é, wiec od┼éo┼╝y┼éam go sobie na niewiadome p├│┼║niej (aczkolwiek wiele dobrego o tej ksi─ů┼╝ce s┼éysza┼éam, wi─Öc mo┼╝e warto nie opiera─ç si─Ö na pierwszym wra┼╝eniu? big_smile)
Co do Wied┼║mina, ja nie jestem a┼╝ tak krytyczna w stosunku do filmy. Najwiekszym pa┼Ťciarzem ca┼éej produkcji by┼é Szczerbic. Tak to jest kiedy producent ka┼╝e robi─ç film na podstawie w┼éasnego spaszczonego scenariusza. Wszelkie pr├│by poprawy wychodz─ů mizernie.
Mnie zachwyciły krajobrazy, muzyka i gra aktorska. Jak usłyszałam,że to Michał-Litwo ojczyzno moja-Żebrowski ma grać wiedzmina - załamałam się. Ale mnie przekonał. No i ten aksamitny głos... big_smile
Nawet Zamachowski jako Jaskier mi si─Ö podoba┼é. Troch─Ö ┼╝a┼éowa┼éam, ┼╝e te cudnie z┼éo┼Ťliwe dialogi (szczeg├│lnie Yennefer) zosta┼éy zmarnowane.
Ogółem: nauczyłam się lubić i doceniać film, pomimo scenariusza (aczkolwiek muszę przyznać, że z kina wyszłam rozczarowana...)

#14 2006-10-31 20:27:32

gapcia
U┐ytkownik

Bieszczady "w roli" krajobrazu w Wied┼║minie przepi─Ökne. Ogl─ůda si─Ö z prawdziw─ů przyjemno┼Ťci─ů, zw┼éaszcza, gdy samemu niejedn─ů ┼Ťcie┼╝k─Ö tam sie zdepta┼éo.

#15 2006-10-31 20:50:34

Elentari
U┐ytkownik

"Wied┼║min" film nie podoba┼é mi si─Ö ani troch─Ö. Za to ksi─ů┼╝ki owszem, dostarczy┼éy mi mn├│stwo rozrywki. Ubawi┼éam si─Ö setnie czytaj─ůc zar├│wno powie┼Ťci jak i opowiadania.
Czarnoksiężnik - faktycznie magiczny, ale nie zrobił na mnie aż takiego wrażenia, bym do niego wracała. Może spróbuję, teraz po latach, jeszcze raz.
E.

#16 2007-11-20 18:36:57

Loana
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Czarnoksi─Ö┼╝nik - przyznam troch─Ö mnie znudzi┼é, wiec od┼éo┼╝y┼éam go sobie na niewiadome p├│┼║niej (aczkolwiek wiele dobrego o tej ksi─ů┼╝ce s┼éysza┼éam, wi─Öc mo┼╝e warto nie opiera─ç si─Ö na pierwszym wra┼╝eniu? big_smile)

Aine, tez tak mialam jak zaczynalam czytac "Czarnoksieznika". Czytalam,bo to jedna z ulubionych ksiazek meza i chcialam zobaczyc, co i jak. Pierwsza czesc nie wciagnela mnie az tak bardzo, natomiast dalsze juz calkiem calkiem smile. Ciekawe, ze z trzech czesci najlepiej odebralam druga, ktora za to nie jest ulubiona meza smile. Chyba kwestia zmiany glownego bohatera tongue.
I mamy podobny gust w fantastyce nawet, bo ja rowniez lubie Xanth (mam nawet 15 tomow, choc czytalam polowe na razie...), z ulubionym Trollem i wyspa milosci smile, oraz Andre Norton. Jaka ksiazke tej autorki lubisz najbardziej?

Z poprawiajacych mi nastroj ksiazek to lubie L.M.Montgomery, zwlaszcza Blekitny Zamek i opowiadania, Ruchomy Zamek Hauru, Tajemniczego Opiekuna z druga czescia, romanse roznych autorek historyczne i jeszcze kilka tytolow tongue.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#17 2007-11-20 20:51:30

czytelniczka
U┐ytkownik

Loana napisa│:

Z poprawiajacych mi nastroj ksiazek to lubie L.M.Montgomery, zwlaszcza Blekitny Zamek i opowiadania, Ruchomy Zamek Hauru, Tajemniczego Opiekuna z druga czescia, romanse roznych autorek historyczne i jeszcze kilka tytolow tongue.

Ja tak┼╝e lubi─Ö b┼é─Ökitny Zamek i Tajemniczego Opiekuna , a z wsp├│┼éczesnych Przesilenie zimowe R.Pilcher ( film pod tym tytu┼éem by┼é nieudany-moim zdaniem).W og├│le lubi─Ö ksi─ů┼╝ki , kt├│re s─ů dobre , bo wprowadzaja nastr├│j spokoju i przesy┼éaja pozytywne fluidy.

#18 2007-11-24 19:45:37

katada
U┐ytkownik

mi poprawiaj─ů nastr├│j ksi─ů┼╝ki D. Steel i J. Lindsey...

"I never wish to be parted from you, from this day on.
My affections and wishes have not changed,
but one word from you will silence me forever."

http://a-lot-of-love.mylog.pl Moje opowiadanie smile

#19 2007-11-26 10:09:47

Loana
U┐ytkownik

Daniel Steel poprawia Ci nastroj??? To gratuluje... jest to dla mnie jedna z gorszych pisarek romansow tongue czytalam trzy jej ksiazki i w kazdej bohaterka zostala zgwalcona, zdradzona, ponizona psychicznie i fizycznie, zyla w biedzie, musiala walczyc o kazdy dzien, miala problemy z bachorami, miala tabuny beznadziejnych facetow, itd. w takim samym tomie, dopiero na koniec ksiazki, na pocieszenie tej starej, znekanej kobiecie bylo cos w rodzaju _prawie_ happy-endu... raz sadzilam, ze lepiej, gdyby babka umarla, przynajmniej przestalaby sie tak meczyc ;P. Czy ta autorka musi sie tak znecac nad bohaterkami??? tongue

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#20 2007-12-03 17:04:07

pak4
U┐ytkownik

Chwilowo poprawia mi nastr├│j jeden z krymina┼ék├│w Akunina. No bo jak tu, zw┼éaszcza znaj─ůc Was, nie poprawi─ç sobie nastroju przy takim fragmencie?
Od samego Petersburga zamkn─Ö┼éa si─Ö z ksi─ů┼╝k─ů, nawet wiem dok┼éadnie z jak─ů. Sonata Kreutzerowska, utw├│r hrabiego To┼éstoja. Czyta┼éem j─ů na wypadek, gdyby s┼éu┼╝ba zacz─Ö┼éa o niej rozmawia─ç -- ┼╝eby si─Ö nie zb┼éa┼║ni─ç. Moim zdaniem czytanie jest nudne, a dla dziewi─Ötnastoletniej panny, zw┼éaszcza wielkiej ksi─Ö┼╝nej -- zupe┼énie nie na miejscu.

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-12-03 17:05:04)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#21 2007-12-03 17:21:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja tez nie przepadam za pania Steel, wole juz ekranizacje jej filmow (aczkolwiek i tutaj nie kazda).
Ale Lindsey nie kojarze - kto zacz?

#22 2007-12-03 22:16:45

czytelniczka
U┐ytkownik

Tak zupe┼énie sie nie zn─Öca ( NADZIEJA , DOM ) i naprawde niekt├│re jej powie┼Ťci moga poprawi─ç nastr├│j.Ale zgadzam sie te┼╝ z twierdzeniem, ┼╝e filmy mog─ů byc lepsze od samych ksi─ů┼╝ek

#23 2007-12-06 12:13:59

Mike Moriarty
U┐ytkownik

;-) W wiekszosci przypadkow, zly nastroj bierze sie z tego, ze nie mamy tego, co chciec bysmy chcieli. Dlatego poprawa nastroju polegac moze na:
a) oderwaniu mysli od tego, ze nie mamy tego, co chcemy
b) skierowanie mysli na to, ze mamy za to cos innego

ad. a) tu polecam wysilek fizyczny. ;-) Mozna posprzatac dom lub isc na spacer. Panom polecam bieg na 7 km. ;-) Z obciazeniem na nogach.

ad. b) tu juz indywidualnie. ;-) osobiscie lubie ksiazki Suworowa, ktory w sposob niezwykle przekonujacy lekcewazy to, czego mi brak, podkresla zas to, czego nie brak. ;-) Kupcie swoim facetom, juz nigdy nie beda ponurzy. ;-P

#24 2007-12-06 14:36:27

delile
U┐ytkownik

najcz─Ö┼Ťciej na okropny nastroj:
nie ksi─ů┼╝ka, ale sen (100% skuteczno┼Ťci) big_smile
a z ksi─ů┼╝ek
-Cień wiatru Zafóna
-Tolkien, Sapkowski, Paolini a nawet Rowling (mo┼╝e jestem na to za stara:P) my┼Ťl─Ö, ze na kryzys ┼╝ycia najbardziej pomagaj─ů magiczne ksi─ů┼╝ki o magicznych ┼Ťwiatach, nic realistycznego tylko elfy,r├│┼╝d┼╝ki i potwory:P

#25 2008-01-28 20:45:14

Tamara
U┐ytkownik

1."Przygody dobrego wojaka Szwejka ..." (co ja poradz─Ö :-DDDDD)
2."Mistrz i Małgorzata"
3."Kubu┼Ť Puchatek" zawsze i wsz─Ödzie
4."Lalka"
5."Tajemniczy opiekun"
6."Cyberiada"
7."Klaudyna"
i jeszcze par─Ö innych , z DiU na czele (w┼éa┼Ťciwie poza dyskusj─ů:-))
a z filmami gorzej , bo zawsze przegrywam wojne o pilota - kiepski ze mnie taktyk :-D

Stopka forum