Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-03-19 15:37:45

Diana
U¿ytkownik

SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

W sumie trochę już tutaj dyskutuję na forum, a muszę przyznać, że tak naprawdę nie wiem, kim był w Anglii Książę Regent i jaką on miał władzę? Epoka nazwę przyjęła od niego, ale czy wtedy nie było króla? I jaka dynastia w ogóle rządziła? Mi się ten okres kojarzy przede wszystkim z bitwami z Napoleonem, ale to i tak bardziej dotyczy Francji. Czy ktoś ma szerszą wiedzę historyczną na ten temat?


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#2 2006-03-19 15:53:12

Monika24
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

Lata Regencji to lata, gdy w Anglii w zastępstwie chorego Jerzego III władzę sprawował jego syn - czyli późniejszy Jerzy IV. Panowała wtedy w Wielkiej Brytanii dynastia hanowerska, którą zapoczątkował Jerzy I.


'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

Offline

 

#3 2006-03-19 16:03:46

Gosia
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#4 2006-03-20 09:36:02

Diana
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

Dziękuję za wyjaśnienie tych kilku podstawowych kwestii. Nawet pamiętam taki film na BBC Prime- taki niby dokumentalny, i tam mówili o chorobie Jerzego III, ale nie wiedziałam, że to wszystko miało swą przyczynę w arszeniku.


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#5 2006-07-02 22:49:18

megg
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

Jerzy III cierpiał na porfirię, co było ówcześnie mylone z chorobą psychiczną i przywiązywano biedaka do krzesła podczas ataków.....natomiast jego synowie, w tym sam Książę Regent, należeli do najbardziej rozwiązłych książąt w historii Anglii, a być może też Europy w ogóle. Wśród synów Jerzego III miało miejsce kilka nielegalnych ożenków, nieuwzględniających interesów państwa, aż król musiał wprowadzić nowe prawo, głoszące, że żaden członek rodziny królewskiej nie może wziąć ślubu bez konsultacji z panującym. Brat władcy, William Henryk, książę Gloucester, zwany był brytyjskim Casanovą i woził swoje kochanki w strojach, delikatnie mówiąc, niekompletnych po Hyde Parku, a wuj-William Augustus, książę Cumberland, miewał romanse z aktorkami i był częstym bywalcem domów publicznych. Poza tym liczba domów publicznych w epoce Regencji należała do największych w dziejach państwa-dopiero epoka wiktoriańska zaczęła je napiętnować (co nie znaczy, że całkiem zniknęływink ) w ogóle dużo się działo-na dworze królewskim prześcigano się w obdarzaniu względami królewskich i książecych faworyt, aby w ten sposób zyskać wpływ na politykę. Jeżeli wyobrażamy sobie epokę Regencji jako bardzo konserwatywną i purytańską, to pamiętać należy, że dotyczyło to głównie starej szlachty rodowej, ziemiaństwa (czyli grupy, którą opisywała JA). Obyczajowość arystokracji dworskiej była zgoła inna i można ją krótko określić słowami "każdy z każdym". Dlatego też sir Thomas z Mansfield Park ma złą opinię o rodzinie pana Yatesa, który jest "synem lorda". Wbrew pozorom "arystokracja Bertramów i Eliotów" była inną artystokracją niż "arystokracja dworska". Ale o tym już JA nie pisała, bo też te drzwi nie stały przed nią otworem...

Offline

 

#6 2006-08-07 13:18:07

Lizzy
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

z książki ,,Życie prywatne angielskich władców''

,, Jak mozna ironicznie ująć,zgodnie z tardycja ksiaze Walii straciła dziewictwo juz w wieku szesnastu lat z jedna z dworek krolowej.Wkrotce potem matka odkryla,ze przyjmuje w nocy ,,niewlasciwe towarzystwo'' .Jego pierwsza miloscia byla Mary,dwudziestotrzyletnia corka ksiecia Hamiltona.gdy go porzucila jerzy poznal kobiete bardziej ulegla-Mary Robinson,aktorke o nienajlepszej reputacji.Urodzona w bristolu była córką Irlandczyka,ktory porzucil rodzine i na wybrzezy Labradoru zalozyl fabryke zatrudniajaca Eskimosow.Mary wyszla za maz za sklepikarza o nazwisku Robinson.Urodziła mu córkę,potem nastały dl nich ciezkie czasy i para znalazla sie w wiezieniu za dlugi.Po wyjsciu na wolnosc Mary zapragnela zostac gwiazda londynskiej sceny i probowala poprawic swoj los,wykorzystujac wszelkie dostepne sobie srodki.
jerzy po raz pierwszy ujrzal ja w roli Perdity w szekspirowskiej OPOWIESCI ZIMOWEJ.Zauroczony od pierwszego wejrzenia,przeslal jej kosmyk swoich wlosow blagajac, by odwiedzila jego apartamenty w chlopiecym przebraniu.Ona jednak zwlekala, choc tylko do czasy, gdyz pewnego dnia ,powrociwszy nieco wczesniej z teatru,zastala meza ze sluzaca.W odwecie postanowila uzyczyc swych wdziekow Jerzemu.Wszelkie wyrzuty sumienia Mary zostaly stlumione,gdy ksiaze obiecal jej 21 tys. funtow na 21 urodziny.
Wkrotce zaczeli bywac razem w miejscach publicznych.Romans ten jednak szybko dobiegl konca.....
CDN.;-)


Liz

Offline

 

#7 2006-08-07 20:35:16

megg
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

smile
Bardzo lubię tę książkęsmile Właśnie m.in. na niej jest oparta moja powyższa wypowiedź:) Czekam na CDN:)

Offline

 

#8 2006-08-08 21:52:24

Lizzy
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

No to dziewczeta i chlopcy ciag dalszy... :-))

Romans ten jednak szybko dobiegl konca, a Mary zostala z pokaznym plikiem kompromitujacych listow adresowanych do "Perdity" i podpisanych "Florizel". Gdy zagroziła ich opublikowaniem, krol zdecydowal sie przystac na jej polubowna propozycje, wyplacajac jednorazowo 5 tysiecy funtow i gwarantujac roczna pensje w wysokosci 500 funtow. Po czym, rozwscieczony, wychlostal syna za wplatanie sie w tak "haniebna" afere w wieku 17 lat.

Mary wyjechala do Francji, gdzie zostala kochanka ksiecia Orleanu, a pozniej wrocila do Anglii i zwiazala sie z pulkownikiem Tarletonem, parlamentarzysta z Liverpoolu. W starszym wieku dotknol ja paraliz, Jerzy jednak odwiedzal ja nadal jako wierny przyjaciel.

Pomimo reprymendy ojca jerzy nadal prowadzil rozwiazly tryb zycia. Mial przelotny romans z Elizabeth Armisead, ktora pozniej poslubila polityka Charlsa Foxa. Nastepnie flirtowal z bogata rozwodka, Grace Eliott. Ta utrzymywala, ze jej corka jest dzieckiem Jerzego (ang. George) dlatego tez nazwala ja Georgina Augusta Frederica, chociaz jej ojcem rownie dobrze mogl byc jeden z dwoch mezczyzn, z ktorymi zabawiala sie w owym czasie.

Prawde mowiac, Jerzy mogl tez splodzic lorda Melbourna, przyszlego premiera, choc jego matka sugerowala, iz ojcem jest lord Egremont.
Ksiaze Jerzy romansowal rowniez z wieloma innymi damami: z pulchna spiewaczka Elizabeth Billington, z Augusta Cambell, corka ksiecia Argyll, z dwanascie lat od niego starsza hrabina Sailsbury, milosniczka polowania na lisa i z ksiezna Devonshire, ktora przyjmowala na swych salonach politykow, oraz z wieloma mniej slynnymi aktorkami, piesniarkami, matronami, dworkami i kurtyzanami.

Osiemnastoletni Jerzy poznal "boska" hrabine von Hardenburg, zone hrabiego hanowerskiego ambasadora. Wpadla mu w oko podczas gry w karty i jak to okreslil "splynelo na mnie cudowne podniecenie." Innym razem powiedzial "Jakze ja kocham. Poświecilbym dla niej wszystko. Na mily Bog chyba zwariuje. Glowa mi wprost peka."

Jerzego ogarnelo pozadanie do tego stopnia, ze zerwal wszystkie inne znajomosci i poswiecil sie tej anielskiej malej kobietce.

Ale owa mala kobietka, choc cenila sobie takie wyrazy uwielbienia, wciaz zachowywala dystans. Wtedy Jerzy rozchorowal sie i dopiero wowczas, niejako z litosci, oddala sie mlodemu admiratorowi.
- Doswiadczylem przyjemnosci elizjum - wyrazal sie z entuzjazmem Jerzy po tym wydarzeniu.

Kiedy hrabia Karl August von Hardenburg dowiedzial sie o niewiernosci zony z plotkarskiej kolumny "Morninh herald" napisal do ksiecia list z gorzkimi wyrzutami. Zona hrabiego takze przeslala wiadomosc, ze zgodnie z jego wczesniejszymi przysiegami jest gotowa uciec z nim chocby tej samej nocy.

Speszony tym zamieszaniem Jerzy, przyznal sie do wszystkiego matce. Ta zganila go nadmiernie i mlodzian po prostu zemdlal. Krola obardczono zadaniem wydalenia von Hardenburgow. Nic zatem dziwnego, ze hrabia wkrotce opuscil sluzbe dyplomatyczna. Wyjechal do Prus, gdzie odegral wazna role w wojnach napoleonskich

Krol napisal do Jerzego dluga epistole na temat "mlodzienczych szalenstw, probujac chronic syna przed dalsza nieslawa. Na niewiele sie to jednak zdalo. mlody ksiaze wpadl szybko w towarzystwo Charlsa Foxa, radykalnego polityka i glownego przeciwnika krolewskich ministrow.
W pogoni za wygodnym zyciem ksiaze stal sie playboyem swoich czasow. Dogadzal sobie w jedzeniu i piciu, nic wiec dziwnego, ze wkrotce zaczal przybierac na wadze. I w Vauxhall i w Ogrodach Ranelagh bral udzial w pijackich burdach. W 1789 roku podczas mszy dziekczynnej w katedrze sw. Pawla, Jerzy wraz z innymi ksiazetami jadl herbatniki, glosno rozmawial i zachowywal sie wielce niestosownie. Krol uzalal sie, ze codziennie w prasie "niemal z pewnoscia mozna znalezdz o nim jakas niemila wzmianke".

"The Times" na przyklad, potepial nastepce ze, "przedklada dziewczyne i butelke nad polityke i kazanie". Ksiaze Wellington nawet mowil o nim jako o "przekletym kamieniu mlynskim u szyi kazdego rzadu." Sam zas Jerzy mial nieco lagodniejsza opinie o sobie, choc przyznawal, ze "nie stronil od wina i kobiet"

Paradoksalnie jeszce wieksze klopoty pojawily sie gdy Jerzy sie nieco ustatkowal. W 1784 poznal Marie Fitzherbert...

CDN :-)


Liz

Offline

 

#9 2006-08-11 12:16:42

megg
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

To on jakoś niedługo weźmie potajemny ślub, nie?? wink

Offline

 

#10 2006-08-11 13:46:38

elbereth
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

megg, nie zdradzaj dalszego ciągu przedwcześnie wink


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#11 2006-08-11 17:50:05

megg
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

Przepraszam, już nie będę :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Offline

 

#12 2006-08-31 11:39:28

Lizzy
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

;-)) po dłuzszej przerwie ciag dalszy...;-)
...Była ładna,bogata i sześć lat od niego starsza.Zakochal sie w niej od pierwszego wejrzenia i probowal sie nawet pchnac nozem, gdy odrzucila jego zaloty.Pobozna Maria nie na zarty przerazila sie jego naleganiami,zeby zostala jego kochanka i zeby wspolnie zbiegli za granice.

ksiaze Walii ,,rozpaczal cala godzine ,tarzajac sie po podlodze,walac glowa,wyrywajac sobie wlosy,wpadl w histerie,przysiegajac ,ze opusci kraj,wyrzeknie ie korony,sprzeda klejnoty i zastawe stolowa,aby zebrac odpowiednie srodki, by moc uciec z obiektem swego pozadania do Ameryki''.W obliczu tych fanaberii maria okazala sie nadzwyczaj stanowcza.Mogla powrocic do ksiecia ,wtedy,gdy zlozy obietnice,ze ja poslubi.
oczywiscie pod wzgledem prawnym bylo to niemozliwe.Jerzy zdawal sobie sprawe,ze nie moze prosic ojca o zgode,jak wymagala tego nowa Ustawa o Krolewskich Malzenstwach.Pani Fitzherbert byla bowiem podwojna rozwodka.Co gorsza,byla też katoliczka,a ustawa o nastepstwie tronu z 1701 zakazaywala malazenstwa z katoliczka.
Tak wiec Jerzy zaplacil 500 funtow dluznikom za wyciagniecie z wiezienia anglikanskiego duchownego ,by ten za zezwoleniem kurii biskupjej odprawil nieformalna msze,podcas ktorej Maria otrzyma bezwartosciowy akt malzenski.Pozniej twierdzila ,ze ,,ofiarowala sie bezwarunkowo,ufna w honor Jerzego, i nie stawiala warunkow co do ceremonii , na ktora on nalegal,by byla uroczysta.''
Zamieszkali razem i wkrótce zwiazek z ,,ksiezna Fitz'' stal sie tajemnica poliszynela,Jerzy kochal ja do konca zycia,a ona urodzila mu dziesiecioro dzieci.
Ich wspolne zycie nie bylo latwe.Ksiaze wciaz dogadzal sobie w jedzeniu i piciu,stawal sie coraz bardziej gwaltowny.Pewnej nocy Maria musiala wrecz skryc sie za sofa,podczas gdy on szukal jej z mieczem w dloni.Byl tez chorobliwie niewierny.Sam zas mial nieslubne dziecko z Lucy Howard i sypial z Anna Crouch,gwiazda wodewilu ,,Opera zebracza,, Johna Gaya.Wiazaly sie z tym dodatkowe wydatki.Anna otrzymala 10 tys. funtow i piekna bizuterie za to ,co dla niej stanowilo prace zaledwie ,,kilku nocy''.
W dodatku Jerzy musial oplacac jej meza,porucznika krolewskiej marynarki wojennejby powstrzymac go przed podaniem sprawy do sadu.Kosztowalo go to nastepne 400 funtow .Pozniej pojawil sie tez problem namietnych listow milosnych,ktore tak nierozwaznie pisal.
Wkrotce jerzy rozpoczol tez romans z lady Jersey,ktora wlasnie skonczyla czterdziestke i miala juz dziewiecioro wnuczat.Dama ta slynela z wykorzystywania swych niezwyklych mocy do uwodzenia przedstawicieli obydwu plci.
W wyniku tych podbojow ksiaze pograzyl sie w dlugach na niebotyczn sume pol miliona funtow.Pani Fitzherbert musiala nawet zastawic klejnoty,by opedzic sie od komornikow.Pole manewru Jerzego znacznie sie zwezilo.Musial sie poprostu dobrze ozenic.
Narzeczona dla syna marnotrawnego wybral sam Jerzy III, a ksiaze Walii zgodzil sie, wiedzac ze otrzyma wieksze srodki finansowe.Niestety,krol dokonal fatalnego wyboru.Karoline Brunszwicka,skadinad kuzynke ksiecia Walii,okreslano jako ,,nadmiernie swobodna''nawet wedle niemieckich standardow ,,choc w owym okresie nie przywiazywano zbytniej wagii do kwestii prowadzenia sie''.
Od samego poczatku lady Jersey za wszelka cene usilowala sabotowac malzenstwo.Opoznila przybycie krolewskich powozoe,by uniemozliwic przybycie Karoliny po przyjezdzie do Greenwich.Co gorsza,krolewska para juz od pierwszego wejrzenia poczula do siebie wstret.Ksiaze Walii,ujrzawszy Karoline zawolal:
-Blagam,dajcie kieliszek brandy,slabo mi.
Z kolei karolina nazwala ksiecia ,,grubasem'' i stwierdzila ,,wcale nie jest tak przystojny jak na portrecie''.
Z pewnoscia Karolina nie zaliczala sie do pieknosci,a jej higiena osobista pozostawiala wiele do zyczenia.Brytyjski posel,ktoy mial dowiezdz ja do ksiecia ,zalecil jej najpierw umycie ciala i upranie bielizny.Jesli narzeczona miala jakie uroki,to pozostawaly one gleboo ukrtyte pod pokladami szminki i brzydkich sukien,co bylo bez watpienia sprawa lady Jersey,ktora ulokowala sie na stanowisku damy dworu.
Na ceremonie slubna Jerzy przybyl spozniony,nieco podpity,a w trakcie uroczystosci zabawial sie puszczaniem oka do lady Jersey.Na dodatek oswiadczyl,ze ,,nigdy nie pokocha nikogo,procz pani Fitzherbert''. Noc poslubna spezdil w pijackim amoku z glowa w kominku.Zdumiewa wiec,ze mimo tak niepomyslnego poczatku,niemal dokladnie dziewiec miesiecy pozniej krolowa powila corke Charlotte.
Karolina Brunszwicka wkrotce zorientowala sie ,iz hrabina Jersey,czyli jej wlasna dama dworu,jest kochanka jej meza.Przybita i upokorzona,wezwala Jerzego i zazadala odprawienia hrabiny.Jerzy wszakze uwazal,ze wraz z narodzinami ich corki wywiazal sie z obowiazku zapewnienia sukcesji, i odparl bez ogrodek,iz nie ma zamiaru dluzej z na sypiac.

cdn smile


Liz

Offline

 

#13 2006-09-01 10:53:31

elbereth
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

Hehe, tak mnie to zaciekawiło, że już do tej książki dotarłam big_smile
Tak sobie myślę, czy nie można by tego wrzucić do artykułów, oczywiście z zaznaczeniem źródła, żeby nie łamać praw autorskich :?:


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#15 2006-09-01 14:26:03

Lizzy
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

...Nic zatem dziwnego,ze para sie rozstala.Zatrwozony krol pisal do syna:
,,Traktujesz zwiazek z ksiezna jako sprawe prywatnai nie widzisz,ze poniewaz jestes nastepca tronu, Twoje malazenstwo jest sprawa publiczna,majaca wplyw na sprawy krolestwa.''
Jerzy odwrocil sie wkrotce od ,,tej nierzadnicy'', lady Jersey.Pragnol z calych sil powrotu do swej ,,normalnej i prawdziwej zony'' ,lady Fitzherbert.Zmienil nawet swa ostatnia wole,przekazujac jej w testamencie spora fortune, a ,,dla tej,ktora nazywa sie Ksiezna Walii,pozostawiam jednego szylinga''.
Jego powrot do Marii zabral mu cztery lata usilnych zabiegow.Ona zabiegala nawet w Watykanie o papieskie potwierdzenie,ze odnowiony zwiazek malazenski z Jerzym bedzie akceptowany przez Kosciol.Papież zapewnil,ze w oczach Boga to ona jest prawdziwa zona ksiecia Walii.
Jerzy, pragnac wywrzec na niej wrazenie,stracil nawet na wadze i spedzal wolny czas w Carlton Hause i Brighton Pavilion, mimo ze wojny napoleonskie niebagatelnie obciazyly krolewska szkatule.Jedynym wkladem ksiecia Walii na rzecz wojny bylo musztrowanie grupy zolnierzy na plazy w brighton.
Powrot Jerzego do pani Fitzherbert nie powstrzymal go wszakze od zwiazkow z innymi kobietami.Ksiaze przyznal sie do ojcostwa Williama Francisa,syna panny Davis, a takze do splodzenia George'a Seymoura Crowe'a z pania Crowe z Charles Street.Cale szczescie, ze jego zwiazek z Anne,francuska zona lorda Masserine,nie zaowocowal potomstwem.Jerzy wdal sie rowniez w przelotny flirt z tancerka Louise Hillisberg,czesto tez skladal nocne wizyty w apartamentach madame de Meyer.
Bedaca juz w srednim wieku ,pani Fitzherbert z wyrozumialoscia traktowala drobne grzeszki ksiecia z mlodszymi kobietami.okazala sie jednak mniej tolerancyjna w stosunku do Izabeli Seymour,lady Hertford,jednej z krzepkich babc,ktora tez przypadla mu do gustu.Wedlug opisu ksieznej Lieven,byla ona ,,gora zmyslowego ciala''.
W dlugich listach milosnych do tej matrony Jerzy pisal:
,, Czuję sie doprawdy jak mody zrebak,ktory ma byc wyprowadzony na popas,wesoly jak skowronek,lekki jak piorko''.Dodawal też ,,Blagam powiedz lordowi Hertfordowi(przesylajac mu wyrazy najwiekszego szacunku), ze bede calkiem ukontentowany,jezeli choc w polowie ucieszy sie,zobaczywszy mnie jak ja bede uradowany z zobaczenia ciebie''.
Sam Napoleon rozesmial sie ponoc w glos,gdy dowiedzial sie o tym romansie.
Tymczasem Jerzy rownie groteskowo zabiegal o korpulentna lady Bessborough,dawna milosc z czasow mlodosci.Lady Bessborough wspominala pozniej,Jak to Jerzy ,,rzucil sie na kolana i objal calujac w szyje,zanim uswiadomilam sobie,co tez czyni.Krzyknelam ze zloscia i przerazeniem.A on dalej przez jakis czas zmagal sie ze mna,dyszac i szlochajac....Zdolny byl do zerwania z pania F. i lady H.Musze podac swoje warunki'".
Lady Bessborough nie wiedziaal,czy ma sie smiac ,czy plakac na widoktej ,,poteznej,groteskowej osoby,miotajacej sie po czesci na lozu,a po czesci na podlodze''.
Po smierci starego krola Jerzego,pelniacy wtedy funkcje regenta,porzucil lojalna pania Fitzherbert na rzecz lady Hertford,chlodno stwierdzajac:
-Madame ,nie ma tu już dla ciebie miejsca.
Jerzy otwarcie zwrocil sie do Lady Hertford, by ,,zyla z nim publicznie''.
Jej maz mial oczywiscie dowod,ze Jego Krolewska Wysokosc byl z nia ,,az nadto spoufalony'', ale zdecydowal sie nie podemowac zadnych krokow,poniewaz dzieki lady Hertford otrzymal stanowisko szambelana,a ich syn stanowisko na krolewskim dworze.
Po rozpadzie krolewskiego malzenstwa Karolina Brunszwicka przeniosla sie do Blackheath,gdzie flirtowala bezczelnie na uroczystych obiadach i czesto ,,spoufalala sie z mlodymi mezczyznami'' w sposob ,ktory mogl prowokowac ,,bardzo niegodziwe interpretacje''. Wywolala tez skandal,zaprzyjazniajac sie z lady Douglas,osoba juz przedtem osdzucona przez spolecznosc.Mowiono,ze miala romans z dawnym przelozonym jej meza,sir Sidneyem Smithem.Lady Dauglas i ksiezna mogly pozostawac w stosunkach znacznie blizszych anizeli tylko przyjacielskie,ta pierwsza odnotowala w pamietniku,iz ksiezna,,wchodzila do mojej sypialni,calowala mnie,obejmowala ramionami i mowila mi ,ze jestem piekna...i (prawila) komplementy ,do jakich kobieta nigdy nie przywykla''.
karolina wyznala lady Dauglas ,,ze brala sobie kochanka,kiedykolwiek tego zapragnela;i ze nie ma nic lepszego na swiecie''. Twierdzila nawet,ze pewnego razu zaszla w ciaze.Gdy zas przyjazn pan dobiegla konca,krolowa wyslala Johnowi Dauglasowi obsceniczny rysunek jego zony uprawiajacej milosc z Sidneyem Smithem.
W 1806 powolano komisje do zbadania zachowania Karoliny. ,,Delikatne sledztwo'',jak je nazywano,zbadalo kazdy brudny szczegol seksualnego zycia krolowej,w tym jej zwiazku z kapitanem Manbym,oficerem marynarki,ktory czesto odwiedzal ja w Blackheath.
Wyniki pracy komisji ,,podsumowal'' owczesny satyryk:

Milosciwa krolowo,prosimy najgorecej,
Odejdz i grzechow nie popelniaj wiecej,
A jesli to dla ciebie nazbyt trudna sprawa,
odejdz,odejdz tym bardziej,badz dla nas laskawa


Tak tez karolina uczynila.Wyruszyla w wielka podroz po Europie,zadajac sie z ,,udzmi niskiego stanu''
Lady Bessborough widziala ja na balu,na ktorym miala mocno ,,zarumieniona twarz,w dziewczecej bialej sukni, z niesmacznie odkrytymi ramionami...i z wiankiem pasowych roz.Nagle skinela mi glowa i usmiechnela sie do mnie, a ja nie rozpoznajac jej bylam przekonana,ze to wariatkaaz William Bentlick tracil mnie i powiedzial
-Nie dostrzegasz, ze ksiezna Walii ci sie klania??''
karolina osiadla pozniej w Como z Bartolomeo Pergamim,bylym kwatermistrzem wloskiejk armi. Gdy pozostajac jeszce w dziewiczym stanie ksieniczka Charlotta,surowo wychowana w Windsorze przez ciotki,wybrala sie do karoliny z wizyta, ta probowala zruinowac reputacje dziewczyny,zamykajac ja w sypialni z kapitanem Hessem.Powiadano,ze byl on nieslubnym synem brata Jerzego,ksiecia Yorku,skadinad jednego z adoratorow Karoliny.Charlotta wyszla pozniej za maz za nie majacego grosza przy duszy ksiecia niemieckiego i zmarla podczas porodu.
po smierci starego krola na tron wstapil Jerzy (jako Jerzy IV) ,ktory podjal ostateczna probe pozbycia sie niechcianej krolowej.Zaofiarowal Karolinie 50 tys. funtow rocznie,jesli przyrzecze, ze nigdy nie powroci do Anglii.W tym samym czasie rzad przygotowal Ustawe o Przewinnieniach i Karach,by rozwiazac malzenstwo z powodu aktow zdrady Karoliny.Nie pomijajac pikantnych szczegolow,zarzuty te rozpatrywala Izba Lordów.Powolano wielu swiadkow.Wedlug ich zeznan Pergami byl obecny ,gdy krolowa przebywala w toalecie z calkowicie obnazonym lonem.Publicznie tez dotykal jej nagiego biustu i piescil uda.Spali takze ze soba spleceni ramionami podczas podrozy dlizansem.Widziano go rowniez w jej sypialni ;ubranego,rozebranego,w bieliznie czy tez tylko w koszuli.Byl obecny,gdy Karolina brala kapiel.Razem spali w namiocie.Jednym slowem,lista oskarzen ciagnela sie w nieskonczonosc.
karolina przysluchiwala sie procesowi,natomiast Pergami mial tyle rozsadku ,ze pozostal we wloszech.Ale Korona,zamiast potepiac krolowa,sama sie osmieszala.Krol,co tu kryc,byl notorycznym rozpustnikiem,a przyklad idzie z gory.
Londynski tlum zatrzymal ksiecia Wellingtona na ulicy i zadal , by wzniosl okrzyk; ,,Boze zachowaj krolowa''. on zas odrzekl:
-No coż,panowie,skoro tego pragniecie,niech Bog zachowa krolowa i zeby wasze zony byly takie jak ona.
Rzad w koncu zostal zmuszony do wycofania wspomnianej ustawy,choc Jerzy juz wczesniej zaplanowala zemste.......


cdn :-)


Liz

Offline

 

#16 2007-10-29 14:49:46

delile
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

nie kumam czegos... zawsze myślałam ze styl/okres regencji to pojęcie dotyczące Francji i okresu pomiędzy barokiem a rokoko, kiedy rządził F. Orleański, a w Anglii czas rządzenia all Jerzych nazywany jest okresem georgiańskim. Jak to jest? nigdy nie miałam hist. Anglii tongue

Offline

 

#17 2007-10-29 15:51:45

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

Nie tylko. Zarówno Anglia jak i Francja mają swoje okresy regencji.
Zgodnie z teorią, regent to jest osoba sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków np. w przypadku małoletniości lub choroby. Regencja francuska występiła w pierwszej ewentualnosci, angielska - w drugiej. Dzieliło je blisko 100 lat.
Jerzy III chorował na porfirię, która nieleczona daje objawy choroby psychicznej. Zgodnie z angielskim prawodastwem Jerzy III został odsunięty od władzy, ale ponieważ żył, nie można było koronować następcy. W takich przypadkach powołuje się właśnie funkcję regenta, co uczyniono. Pełnił ją następca tronu - Jerzy książę Walii. Angielski okres regencji trwał 9 lat i przypadał na lata 1811-1820. W zasadzie już w 1789 istniało duże prawdopodobienstwo ustanowienia regencji, ale stan Jerzego poprawił się i na długie lata zachował jasność umysłu (aż do śmierci córki, która pogorszyła jego stan i pogłebiła chorobę. Tym razem zabrakło genialnego medyka Francisa Willisa i stan króla uniemożliwiał mu sprawowanie władzy). Okres regencji skończył się wraz ze śmiercią Jerzego III i wówczas dotychczasowy regent, Jerzy - następca tronu, który koronował się jako Jerzy IV.

Edit: dodam, że okres georgiański jest używany najczęsciej w sztuce (odpowiednik klasycyzmu) i jest pojęciem dużo szerszym.

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-10-29 15:59:44)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#18 2007-10-30 10:40:10

Ika74
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

zawsze lubiłam historię, ale przyznaję, że lekcje prowadzone przez Was sprawiają mi dużo więcej frajdy, a i w pamięć zapada mi więcej niż kiedykolwiek w czasach szkolnych wink

Offline

 

#19 2007-10-30 14:27:59

delile
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

big_smile
mam wypaczenie historyczne, na hist. powszechna patrze przez pryzmat hist. sztuki:D

Offline

 

#20 2007-10-30 14:36:15

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

ja długo patrzyłam historią literatury big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#21 2008-01-02 19:02:33

Iwona_
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

świetny wątek. Proszę o więcej.

Offline

 

#22 2008-01-02 23:30:03

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ Regent?

takich watkow, czy informacji? ;D


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB