Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2006-08-29 13:25:53

elbereth
U┐ytkownik

Re: Gdzie najch─Ötniej czytacie Jane i nie tylko?

C├│┼╝, niby tak - tylko troch─Ö to dziwne ocenia─ç ksi─ů┼╝k─Ö na podstawie ilo┼Ťci stron, a nie tre┼Ťci :?

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#102 2006-08-29 13:28:59

pak4
U┐ytkownik

Taki spos├│b oceny wydaje mi si─Ö naturalny dla pocz─ůtkuj─ůcych czytelnik├│w. Trzeba troch─Ö ksi─ů┼╝ek przeczyta─ç, by si─Ö obj─Öto┼Ťci nie obawia─ç.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#103 2006-08-29 13:34:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja sie nie dziwi─Ö. Zawsze mia┼éam syndrom lektury. Trylogi─Ö czyta┼éam rokrocznie od uko┼äczenia 12 roku ┼╝ycia, w momencie gdy mia┼éam mie─ç j─ů jako lekture - po prostu nie mog┼éam si─Ö zmusi─ç big_smile
Inaczej czyta si─Ö jak si─Ö chce, a inaczej jak si─Ö musi.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#104 2006-08-30 13:44:39

Marija
U┐ytkownik

Ja w wieku 12 lat zacz─Ö┼éam uwielbia─ç grubachne ksi─ů┼╝ki ,najlepiej od razu w pi─Öciu tomach. Natomiast do dzi┼Ť nie mam zaufania do opowiada┼ä itp. skr├│tom my┼Ťlowym - zanim si─Ö wci─ůgn─Ö, to ju┼╝ jest koniec :? No, najmniej - powiedzmy - 200 stron bez obrazk├│w big_smile

#105 2006-08-30 15:09:10

Angel
U┐ytkownik

Ja tak┼╝e kocham gruuube ksi─ůzki. Kr├│tkich nawet nie chce mi si─Ö czyta─ç... Gorzej,jak ka┼╝─ů przeczyta─ç lekutrk─Ö,kt├│ra ma dajmy na to 40 stronek... Wtedy nie potrafi─Ö si─Ö zmusi─ç lol

Angels falls down first...

#106 2006-08-30 15:38:46

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja wychodz─Ö z za┼éo┼╝enia, ┼╝e nie liczy si─Ö ilo┼Ť─ç a jako┼Ť─ç. Lubi─Ö zbiory opowiada┼ä, czy nowelki. Czasem opas┼ée tomiska s─ů rewelacyjne jako narz─Ödzie mordu (najch─Ötniej autora), jako podp├│rka pod rega┼é, przycisk do ksi─ů┼╝ek...

#107 2006-08-30 18:48:10

megg
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie-liczy si─Ö jako┼Ť─ç big_smile Ja te┼╝ uwielbiam opowiadania i nowele (chyba ┼╝e Konopnickiej tudzie┼╝ Orzeszkowej-to nie!!). A pyta┼éam o co chodzi z tymi stronami, bo je┼Ťli kto┼Ť uwa┼╝a, ┼╝e p├│jdzie na ┼éatwizn─Ö z Dickensem, to wsp├│┼éczucia, ale nie uda si─Ö.....
Co do syndromu lektury-jest co┼Ť takiego rzeczywi┼Ťcie, ja osobi┼Ťcie do┼Ťwiadczy┼éam czego┼Ť takiego w podstaw├│wce, ale w liceum mi ju┼╝ przesz┼éo, bo zbyt wiele by┼éo ciekawych ksi─ů┼╝ek do przeczytania smile A na studiach to ju┼╝ kompletnie sie wyleczy┼éam big_smile Gruba┼Ťne ksi─ů┼╝ki lubi─Ö te┼╝-cho─ç zawsze wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e trudniej napisa─ç mniejsz─ů form─Ö. A jak kto┼Ť lubi tasiemce-polecam "Ulissesa" albo wszystkie tomy " W poszukiwaniu straconego czasu"...Jest co czyta─ç smile

#108 2006-08-30 19:09:33

pak4
U┐ytkownik

A jak kto┼Ť lubi tasiemce-polecam "Ulissesa" albo wszystkie tomy " W poszukiwaniu straconego czasu"...Jest co czyta─ç smile

Phi... "Ulisses" d┼éugi? Faktycznie wolno si─Ö czyta, ale za to jak przyjemnie! Z drugiej strony w takim "Finnegans wake" pad┼éem na trzecim zdaniu... Mo┼╝e kiedy┼Ť b─Öde m─ůdrzejszy i mi si─Ö uda doj┼Ť─ç troch─Ö dalej smile

Co do "d┼éugich ksi─ů┼╝ek" -- w ubieg┼éym roku wpad┼éem na pomys┼é by odrobi─ç zaleg┼éo┼Ťci, bo sporo u mnie rzeczy na p├│┼éce jeszcze nie przeczytanych (st─ůd moje chwilowe przedk┼éadanie czasu nad pieni─ůdze...) i przeczyta┼éem (m.in.) dwie ┼Ťwietne, a obj─Öto┼Ťciowo spore rzeczy: "Boles┼éawa Chrobrego" Go┼éubiewa, oraz "Cz┼éowieka bez w┼éa┼Ťciwo┼Ťci".

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#109 2006-08-30 19:12:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dickens i najmniejsza linia oporu - dobre big_smile
Co do mojego syndromu - wszystkie lektury licealne czytałam zwykle w podstawówce (razem z bratem. On przerabiał, znosił do domu, a ja czytałam big_smile).
Co do Joyce'a i Prousta, to po ich czytanie rzeczywi┼Ťcie nastraja ku refleksjom nad straconym czasem :twisted:
S─ů to cudowne powie┼Ťci na bezsenne noce. Kilka kartek i ju┼╝ senno┼Ť─ç ogarnia. A jak nie ogarnia, to zawsze mo┼╝na waln─ů─ç si─Ö tomem po ┼ébie i istnieje szansa na skuteczn─ů narokoze.
Obok Ulissesa i straconego czasu polecam na bezsenno┼Ť─ç pami─Ötnik towarzysza pocztowego Jakuba ┼éosia - CUDO!!!

#110 2006-08-30 19:34:09

pak4
U┐ytkownik

Za Prousta si─Ö nie wypowiadam, bo rzeczywi┼Ťcie przy lekturze ci─ů┼╝y┼éa mi co┼Ť senno┼Ť─ç...

Natomiast Joyce wydawał mi się bardzo zabawny i pomysłowy.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#111 2006-08-30 19:41:07

megg
U┐ytkownik

Obok Ulissesa i straconego czasu polecam na bezsenno┼Ť─ç pami─Ötnik towarzysza pocztowego Jakuba ┼éosia - CUDO!!!

hehe big_smile Musz─Ö po to si─Ögn─ů─ç bo ostatnio mi spanie nie idzie....Ale "Ulissesa" naprawd─Ö lubi─Ö-moje wydanie ma dok┼éadnie 1000 stron, wi─Öc pomy┼Ťla┼éam, ┼╝e nada si─Ö do tasiemc├│w,zawsze to wi─Öcej ni┼╝ 30...Nie mniej jednak czyta┼éo mi si─Ö przyjemnie dop├│ki nie trzeba by┼éo analizowa─ç strumienia ┼Ťwiadomo┼Ťci i s┼éucha─ç polemik miedzy teoretykami litaratury a psychologami na jego temat-bo ka┼╝dy ma swoje zdanie i koniec Co do Go┼éubiewa-nie znosz─Ö po prostu...stara┼éam si─Ö sobie wm├│wi─ç,┼╝e jednak znosz─Ö, ale nie wysz┼éo A na temat "Finnegans wake" s┼éysza┼éam od ka┼╝dego, z kim rozmawia┼éam, inn─ů opini─Ö- ja sama nie wiem, co my┼Ťle─ç, obawiam si─Ö lekkiego przerostu formy nad tre┼Ťci─ů, ale to te┼╝ poczekam z opini─ů a┼╝ b─Öd─Ö madrzejsza
Aine a o czym ten Jakub ┼éo┼Ť pisze? big_smile

#112 2006-08-30 20:19:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

Głównie o sobie big_smile

#113 2006-08-30 22:55:30

megg
U┐ytkownik

Głównie o sobie big_smile

Uhm, i to mnie u┼Ťpi? Jest jaka┼Ť gwarancja? Bo jak pr├│bowa┼éam po┼╝al-si─Ö-Bo┼╝e Orzeszkow─ů to mnie tylko zirytowa┼éa i ju┼╝ w og├│le spanie posz┼éo si─Ö w.... :evil:

#114 2006-08-30 23:23:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

No c├│┼╝, przyznaj─Ö, ja te pami─Ötniki tonami czyta┼éam, mo┼╝e wi─Öc niezbyt obiektywna jestem. Mo┼╝e gdybym podesz┼éa do niego wypocz─Öta, rze┼Ťka i ┼Ťwie┼╝a jak strokrotka - mo┼╝e by mnie zainteresowa┼é. Ale b─Öd─ůc kt├│rym┼Ťtamdziesi─ůt pami─Ötnikiem... c├│z... Pasek przy nim to z┼éoto big_smile
Po 10 kartkach stwierdzi┼éam, ┼╝e ┼éo┼Ť to ┼éosiu i zacze┼éam go czytac pionowo.

#115 2006-08-31 07:51:24

pak4
U┐ytkownik

Ale "Ulissesa" naprawd─Ö lubi─Ö-moje wydanie ma dok┼éadnie 1000 stron, wi─Öc pomy┼Ťla┼éam, ┼╝e nada si─Ö do tasiemc├│w,zawsze to wi─Öcej ni┼╝ 30...

Hm... to ja liczy┼éem dopiero te dzie┼éa, kt├│re licz─ů wi─Öcej ni┼╝ jeden tom na mojej p├│┼éce. (Nie liczy si─Ö wi─Öc te┼╝ "Saga rodu Forsyte'├│w" smile ).
Z drugiej strony powinna si─Ö liczy─ç "Wojna i pok├│j". (O "J├│zefie i jego braciach" nawet nie wspominam.)

Co do Gołubiewa-nie znoszę po prostu...starałam się sobie wmówić,że jednak znoszę, ale nie wyszło.

C├│┼╝, ka┼╝dy ma swoje gusta i gu┼Ťciki, a Go┼éubiew jest do┼Ť─ç specyficzny -- w─ůtki si─Ö ┼é─ůcz─ů w jedn─ů ca┼éo┼Ť─ç chyba dopiero w trzecim, czy czwartym tomie...

A na temat "Finnegans wake" s┼éysza┼éam od ka┼╝dego, z kim rozmawia┼éam, inn─ů opini─Ö- ja sama nie wiem, co my┼Ťle─ç, obawiam si─Ö lekkiego przerostu formy nad tre┼Ťci─ů, ale to te┼╝ poczekam z opini─ů a┼╝ b─Öd─Ö madrzejsza

Powiem tak: pierwsze zdanie przeczytałem, zrozumiałem i było genialne.
Drugie zdanie przeczytałem i nie zrozumiałem.
A w połowie trzeciego padłem big_smile
Mo┼╝e gdybym mia┼é po polsku... Ale w sumie t┼éumaczenie Mirkowicza (pocz─ůtku) pr├│bowa┼éem czyta─ç z obja┼Ťnieniami, ale to chyba nie by┼éo to...

Co do usypiania -- mógłbym polecić niejedno, ale z literatury technicznej big_smile
Nawiasem m├│wi─ůc zainteresowa┼éem si─Ö JA jako sposobem na odpoczynek od usypiaj─ůcej mnie "Historii filozofii" Tatarkiewicza. Tatarkiewicz nie pisze ┼║le, czasami pisze wr─Öcz dobrze, ale w wi─Ökszych dawkach dzia┼éa┼é na mnie jak tabletki nasenne.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#116 2006-08-31 09:17:06

Marija
U┐ytkownik

Co wy, Orzeszkowa nudna? Ja szalej─Ö za "Nad Niemnem"!! tongue Albo "Noce i dnie" - miodzio! Co do d┼éugich lektur, to jeszcze w podstaw├│wce czyta┼éam nami─Ötnie Szo┼éochowa ("Cichy Don" i "Zorany ug├│r") oraz "Wspomnienia wi─Ö┼║ni├│w Pawiaka" :? Teraz za ┼╝adne skarby nie daj─Ö si─Ö wmanewrowa─ç w czytanie okrutnych ksi─ů┼╝ek i ogl─ůdanie okrutnych film├│w, bo zbyt wiele zdrowia mnie to potem kosztuje sad Par─Ö lat temu niespodziewanie znalaz┼éam si─Ö w obozie Stuthof i normalnie mnie zatka┼éo, mimo ┼╝e ekspozycja w barakach to g┼é├│wnie fotografie. Po prostu nie daj─Ö rady.... :? Mo┼╝e st─ůd mi┼éo┼Ť─ç do ┼Ťwiata JA, gdzie najwi─Öksza drastyczno┼Ť─ç to napad Cygan├│w na Harriet Smith? roll

#117 2006-08-31 09:23:07

Marija
U┐ytkownik

Nawiasem m├│wi─ůc zainteresowa┼éem si─Ö JA jako sposobem na odpoczynek od usypiaj─ůcej mnie "Historii filozofii" Tatarkiewicza. Tatarkiewicz nie pisze ┼║le, czasami pisze wr─Öcz dobrze, ale w wi─Ökszych dawkach dzia┼éa┼é na mnie jak tabletki nasenne.

lol Taaak, te trzy straszne tomiszcza dla przera┼╝onych na og├│┼é student├│w I roku lol A co my┼Ťlicie o szerz─ůcym si─Ö a niezamierzonym przez Tatarkiewicza znaczeniu okre┼Ťlenia "spolegliwy"? To┼╝ to plaga jest; ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e "j─Özyk ┼╝ywy" zwyci─Ö┼╝y. roll

#118 2006-08-31 09:33:41

megg
U┐ytkownik

Marijo, te┼╝ to mia┼éa┼Ť na I roku??? Ja umiera┼éam, czytaj─ůc, ale powiem Ci, ┼╝e nasz "pan-od-filozofii" zdecydowanie Tatarkiewicza nie poleca┼é, twierdzi┼é, ┼╝e to ju┼╝ dziadek jest i warto po co┼Ť nowszego siegn─ů─ç-to w sumie dobra rada by┼éa....Nie mniej jednak wiem, co czujesz, wspominaj─ůc I rok...Mam nadziej─Ö, ┼╝e podobnie jak ja mia┼éa┼Ť egzamin pisemny-to wiele k┼éopot├│w rozwi─ůza┼éo w moim przypadku big_smile big_smile big_smile

#119 2006-08-31 09:37:43

megg
U┐ytkownik

A co my┼Ťlicie o szerz─ůcym si─Ö a niezamierzonym przez Tatarkiewicza znaczeniu okre┼Ťlenia "spolegliwy"? To┼╝ to plaga jest; ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e "j─Özyk ┼╝ywy" zwyci─Ö┼╝y. roll

O, ze "spolegliwego" mo┼╝na uczyni─ç wiele ciekawych dyskusji j─Özykoznawczych-nawet chyba jaki┼Ť mgr o tym ju┼╝ powsta┼é, ale to "chyba",w ka┼╝dym razie referat na pewno big_smile A ja mam nadziej─Ö, ┼╝e j─Özyk ┼╝ywy jednak nie zwyci─Ö┼╝y, przynajmniej w pewnych przypadkach, bo to mog┼éoby si─Ö zako┼äczy─ç katastrof─ů j─Özykow─ů roll roll

#120 2006-08-31 09:43:02

megg
U┐ytkownik

C├│┼╝, ka┼╝dy ma swoje gusta i gu┼Ťciki, a Go┼éubiew jest do┼Ť─ç specyficzny -- w─ůtki si─Ö ┼é─ůcz─ů w jedn─ů ca┼éo┼Ť─ç chyba dopiero w trzecim, czy czwartym tomie...

To nie jest rzecz gust├│w czy gu┼Ťcik├│w, tylko nie przekona┼éy mnie walory literackie u owego pana, kt├│re s─ů zreszt─ů kwesti─ů polemiczn─ů w┼Ťr├│d profesor├│w-ja jestem jeszcze leszczem, wi─Öc mnie si─Ö mo┼╝e po prostu nie podoba─ç i ju┼╝ big_smile

#121 2006-08-31 09:54:50

pak4
U┐ytkownik

To nie jest rzecz gust├│w czy gu┼Ťcik├│w, tylko nie przekona┼éy mnie walory literackie u owego pana, kt├│re s─ů zreszt─ů kwesti─ů polemiczn─ů w┼Ťr├│d profesor├│w-ja jestem jeszcze leszczem, wi─Öc mnie si─Ö mo┼╝e po prostu nie podoba─ç i ju┼╝ big_smile

Literacko to mo┼╝e rzeczywi┼Ťcie by─ç dyskusyjne. Dla mnie by┼éo to tak r├│┼╝ne, ┼╝e a┼╝ ciekawe smile Ale jako totalny amator w dziedzinie literatury, mog─Ö sobie na tak─ů opini─Ö pozwoli─ç big_smile

Co do Tatarkiewicza -- Twój "pan od filozofii" ma (IMHO) racje, choć z drugiej strony znalazłem u niego parę rzeczy, których w nowszych opracowaniach nie widziałem.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#122 2006-08-31 10:29:18

Marija
U┐ytkownik

Marijo, te┼╝ to mia┼éa┼Ť na I roku??? Ja umiera┼éam, czytaj─ůc, ale powiem Ci, ┼╝e nasz "pan-od-filozofii" zdecydowanie Tatarkiewicza nie poleca┼é, twierdzi┼é, ┼╝e to ju┼╝ dziadek jest i warto po co┼Ť nowszego siegn─ů─ç-to w sumie dobra rada by┼éa....Nie mniej jednak wiem, co czujesz, wspominaj─ůc I rok...Mam nadziej─Ö, ┼╝e podobnie jak ja mia┼éa┼Ť egzamin pisemny-to wiele k┼éopot├│w rozwi─ůza┼éo w moim przypadku big_smile big_smile big_smile

Baa, i tak nie przeczyta┼éam w sumie Tatarkiewicza, a przynajmniej nic nie pamietam. A egzamin mialam te┼╝ na szcz─Ö┼Ťcie pisemny, ale z marksizmu... Za┼éapa┼éam si─Ö na ko┼äc├│wk─Ö materializmu dialektycznego lol Oj, a na zaliczeniu nie wiedzia┼éam, co to dajmonion :oops: Cz┼éowiek m┼éody by┼é... lol

#123 2006-08-31 18:28:55

AineNiRigani
U┐ytkownik

He he ja tez miałam Tatarkiewicza na I roku. Egzamin ustny i pisemny big_smile
Mia┼éam na nich wi─Öcej szcz─Ö┼Ťcia ni┼╝ rozumu big_smile

#124 2006-08-31 21:49:56

megg
U┐ytkownik

big_smile Ja chyba te┼╝-pisa┼éam siedz─ůc na Tatarkiewiczu, kt├│ry si─Ö na nic mi nie przyda┼é, a tylko spowodowa┼é dyskomfort siedzenia...Pytanie mia┼éam o Nietschego, czyli w sumie lepiej trafi─ç nie mog┼éam smile Marijo, ja te┼╝ na I roku chyba nie wiedzia┼éam, co to dajmonion, cho─ç teraz wiem i nie bardzo pami─Ötam, sk─ůd... roll A jeszcze mia┼éam taki przedmiot, kt├│ry zwa┼é si─Ö "problematyka filozoficznych podstaw humanistyki w aspekcie literaturoznawczym" [ roll ] i tam te┼╝ mia┼éam pytanie o to, co nam zosta┼éo z marksizmu... wink

#125 2006-08-31 23:14:44

AineNiRigani
U┐ytkownik

ja miałam pytania z Kanta, Locka i z "żywiołowych" filozofów greckich. A pisemnego nie pamietam - test wyboru był big_smile

Stopka forum