Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-08-16 16:06:11

Elizabeth
U┐ytkownik

Klasyczna uroda

Pani Weston m├│wi┼éa, ┼╝e Emma ma klasyczn─ů urod─Ö. Ciekawa jestem jaka to by┼éa uroda. Czy kto┼Ť mo┼╝e wie?
Jestem tak┼╝e ┼Ťwie┼╝o po obejrzeniu filmu z Kate Beckinsale w roli g┼é├│wnej. Kate jest ┼éadna, ale zastanawia mnie czy ma klasyczn─ů urod─Ö. Nie wydaje mi si─Ö. Natomiast aktorka graj─ůca Jane Fairfax wygl─ůda na klasyczn─ů pi─Ökno┼Ť─ç, pomimo, i┼╝ w ksi─ů┼╝ce opisana by┼éa jako bardzo ┼éadna, ale nie klasyczna.

#2 2006-08-16 16:15:16

lady_kasiek
U┐ytkownik

Re: Klasyczna uroda

Nie wiem coto klasyczna uroda. Nie wiem co to uroda bo jej nie posiadam.
ALe wydaje mi si─Ö ze klasyczna uroda to co┼Ť analogicznego do idea┼éu klasycznego piekna w sztuce. Prostota i to co podoba si─Ö mniej wi─Öcej ka┼╝demu. Ale to w┼é─ůsnie jest co┼Ť ┼éadnego nie konieczne musi by─ç bardzo pi─Ökne.smile

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#3 2006-08-17 07:31:57

pak4
U┐ytkownik

Opinie o tym, co si─Ö podoba ka┼╝demu zmienia┼éy si─Ö w r├│┼╝nych epokach smile Akurat na biurku mam Eco ("Histori─Ö pi─Ökna"), a tam tabel─Ö "Wenus ubranych" r├│┼╝nych epok (rozebrane s─ů cztery strony wcze┼Ťniej).

Wydaje si─Ö, ┼╝e na pocz─ůtku XIX wieku te idea┼éy by┼éy jednak do┼Ť─ç podobne do naszych, mo┼╝e tylko preferowano nieco wi─Öcej kr─ůg┼éo┼Ťci (oraz bardziej kr─ůg┼ée twarze -- Kate ma poci─ůg┼é─ů).

Co do samej pani Weston -- wydaje mi si─Ö, ┼╝e zachwycamy si─Ö p┼éci─ů przeciwn─ů, a bardziej "intelektualnie" pr├│bujemy okre┼Ťla─ç pi─Ökno w ramach w┼éasnej p┼éci, odwo┼éuj─ůc si─Ö do wyobra┼╝e┼ä i kanon├│w (jak si─Ö zdaje), tego co si─Ö podoba. I my┼Ťl─Ö, ┼╝e tak jest z pani─ů Weston (i JA) -- chce nam zasugerowa─ç, ┼╝e Emma (JA pisze te┼╝ o klasycznej urodzie Jane Bennet) jest pi─Ökn─ů, m┼éod─ů kobieta, kt├│ra powinna si─Ö wszystkim podoba─ç, nie wchodz─ůc jednak (w nieinteresuj─ůce j─ů) szczeg├│┼éy. Inny przypadek mamy przy Lizzy, kt├│rej r├│┼╝ne odst─Öpstwa od "klasycznej urody" typuje, jednak wszystko robi to tak, by czytelnik uwa┼╝a┼é jej urod─Ö za wielk─ů i niew─ůtpliw─ů, ale jednak wymagaj─ůc─ů wi─Öcej wysi┼éku i bystro┼Ťci u obserwatora (i znowu ro┼Ťnie ocena pana Darcy...).

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#4 2006-08-17 10:40:39

fringilla
U┐ytkownik

Naj┼éatwiej poogl─ůda─ç portrety z epoki. Oczywi┼Ťcie twarze na nich s─ů r├│zne, ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e nieco podobne, jakby malarze chcieli zblizy─ç sowje modelki do kalsycznego kanonu, nawet je┼Ťli nieco od niego odbiega┼éy.

Na pewno, bior─ůc pod uwag─Ö kr├│j sukien i fruzury, w cenie by┼é biust, d┼éuga i smuk┼éa szyja, ┼éadnie zarysowana liniia ramion, niedopuszczalne wystaj─ůce obojczyki. Cera jasna i g┼éadka, cho─ç mia┼éa prawo bywa─ç zar├│┼╝owiona, zwa┼╝ywszy, ┼╝e to schy┼éek epoki o┼Ťwiecenia, w kt├│rym opr├│cz klasycyzmu, dominowa┼éo rokoko, na pewno rysy symetryczne, prporcjonalne, ┼╝adna z cz─Ösci twarzy nie powinna by─ç zbyt du┼╝a, za bardzo rzuca─ç si─Ö w oczy. Na portretach cz─Östo twarze przypominaj─ů troch─Ö twarze cherubink├│w, ale klasyczna proporcjonalno┼Ť─ç dominuje.

A co do typ├│w kobiecych urody - s─ů takie kobiety, o kt├│rych nie mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e s─ů nie┼éadne. Nawet, ja─Ösli sie komus nie podoba, musi przyzna─ç, ┼╝e obiektywnie m├│wi─ůc jest ┼éadna. Czasami wi─ů┼╝e si─Ö to z pospolito┼Ťci─ů, ale nie zawsze. Np. wielu oobom podoba si─Ö Cameron Diaz, ale r├│wnie wiele uwa┼╝a, ┼╝e jest szpetna. Natomist chyba nikt nie powie, ┼╝e Charlize Theron jest brzydka, nawet jesli nie jest w czyim┼Ť typie. Mysl─Ö, ┼╝e Charlize i w epoce Jane Austen zosta┼éaby uznana za piekno┼Ť─ç, ale Angelina jolie juz raczej nie.

Mnie zastanawia aktorka graj─ůca Jane w DiU z 1995. Wed┼éug mnie jest strasznie szpetna, a ten jej byczy kark w og├│le nie pasuje do sukni. Ale mo┼╝e w┼éa┼Ťnie odpowiada┼éa kanonom piekna w tamtej epoce? Nie za bardzo zgadza si─Ö to z moimi wyobra┼╝eniami, ale kto wie? A mo┼╝e to po prostu Angielka? Swoj─ů drog─ů w DiU z 2005 zdziwi┼éo mnie sk─ůd oni w Anglii tyle ┼éadnych dziewczyn znale┼║li, cho─ç akurat ta wersja, ┼éacznie z urod─ů aktor├│w by┼éa na wskro┼Ť wsp├│lczesna.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#5 2006-08-17 11:53:18

pak4
U┐ytkownik

Co do zar├│┼╝owienia -- zdecydowanie! Na ilu filmach mamy podszczypywanie policzk├│w panien, gdy ma przyj┼Ť─ç jaki┼Ť kawaler? smile (No... na pewno w DiU'05).

Oczywi┼Ťcie powinien to by─ç naturalny 'r├│┼╝' ┼Ťwiadcz─ůcy o m┼éodo┼Ťci. Inny niekoniecznie robi┼é dobre wra┼╝enie -- cytuj─ůc Wieszcza:

A┼╝ przel─ůk┼é si─Ö: bystrzejsze teraz mia┼é ┼║renice,
Ledwie spojrzał w rumiane Telimeny lice,
Odkry┼é od razu wielk─ů, straszn─ů tajemnic─Ö!
Przeb├│g, nar├│┼╝owana!

Warto przypomnieć (co w sumie wynika z tego, co pisała Aine), że nie ceniono bynajmniej opalenizny (patrz trochę opalona Lizzy).

Filmowcy staraj─ů si─Ö podkre┼Ťli─ç jak bardzo kr─Öcono by┼éy w┼éosy ├│wczesnych panien, te wszystkie loczki, nie loczki. Zapewne sporo w tym racji, ale mo┼╝e troch─Ö za du┼╝o sugestii malarzami, kt├│rzy mogli preferowa─ç taki typ? Czytam sobie na przyk┼éad u Eco, ┼╝e Hogarth (ale to lata 50-te XVIII wieku) lubowa┼é si─Ö w falistych liniach w┼éos├│w, czym odstawa┼é od gust├│w epoki. Zreszt─ů cytat z Hogartha:

Najmilsze s─ů same w sobie rozpuszczone loki; a g─Öste fale i jakby sprzeciwiaj─ůce si─Ö sobie nawzajem skr─Öty k─Ödzior├│w, kt├│re naturalnie si─Ö splataj─ů, zachwycaj─ů oko przyjemno┼Ťci─ů ich ┼Ťledzenia, tym wi─Öksz─ů, gdy porusza je ┼éagodny wietrzyk.

Ale, ale -- szukaj─ůc Hogartha znalaz┼éem Burke'a smile Cytuj─Ö (te┼╝ rok 1756):

Jest jeszcze jedno cz─Öste przekonanie, do┼Ť─ç blisko powi─ůzane z poprzednim, ┼╝e przyczyn─ů stanowi─ůc─ů o pi─Öknie jest doskona┼éo┼Ť─ç. Pogl─ůd ten rozci─ůgni─Öto daleko szerzej ni┼╝ na same obiekty zmys┼éowe. W nich jednak doskona┼éo┼Ť─ç rozpatrywana sama przez si─Ö nie jest bynajmniej przyczyn─ů pi─Ökna, ale ta ostatnia jako┼Ť─ç, gdy jest najwy┼╝sza w p┼éci ┼╝e┼äskiej, niemal zawsze niesie wyobra┼╝enie s┼éabo┼Ťci i niedoskona┼éo┼Ťci. Kobiety bardzo dobrze zdaj─ů sobie z tego spraw─Ö i to jest pow├│d, dla kt├│rego ucz─ů si─Ö sepleni─ç, drobi─ç kroki, udawa─ç s┼éabo┼Ť─ç, a nawet chorob─Ö. W tym wszystkim kieruje nimi natura. Pi─Ökno w nieszcz─Ö┼Ťciu porusza nas mo┼╝e najbardziej. Rumieniec ma niewiele mniejsz─ů moc, skromno┼Ť─ç za┼Ť w og├│le, b─Öd─ůc milcz─ůcym przyznaniem niedoskona┼éo┼Ťci, sama uchodzi za mi┼é─ů w┼éa┼Ťciwo┼Ť─ç i z pewno┼Ťci─ů podnosi ka┼╝d─ů inn─ů cech─Ö.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#6 2006-08-17 12:06:18

fringilla
U┐ytkownik

Ale chyba w tamtych czasch, w ogóle w XIX wieku bardzo rzadko noszono rozpuszczone włosy. To nie było w dobrym tonie.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#7 2006-08-18 15:29:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

Swego czasu czyta┼éam o kanonach piekna tego okresu. W sumie dotyczy┼éo to Polski, ale w O┼Ťwieceniu w┼éa┼Ťciwie wszedzie panowa┼éa moda neoklasycystyczna.
W baroku ho┼édowano raczej pulchno┼Ťciom. Szerokie biodra i oty┼éo┼Ť─ç symbolizowa┼éy dostatek i p┼éodno┼Ť─ç, jednak┼╝e odkrycie Grecji na nowo przez Napoleona wprowadzi┼éo Europ─Ö w style empire. St─ůd te┼╝ suknie jakie ogl─ůdamy w ekranizacjach JA - kt├│re mia┼éy przypomina─ç greckie peplos i chiton. I taki te┼╝ mia┼é by─ç kanon urody - stylizowany na grecki, jednak┼╝e jak najbardziej p├│┼énocno-zachodni.
To w┼éa┼Ťnie w├│wczas pojawi┼éy si─Ö pierwsze diety odchudzaj─ůce, zainteresowano si─Ö "sportem", odstawiono w├│wczas modne wcze┼Ťniej sosy i ograniczono wety. Na dworach rozpocz─Öto upraw─Ö warzyw. Sylwetka mia┼éa by─ç smuk┼éa, aczkolwiek silnie zarysowana i naturalnie umi─Ö┼Ťniona (dotyczy obydwu p┼éci). Zbyt du┼╝a szczup┼éo┼Ť─ç nie by┼éa w cenie, szczeg├│lnie u kobiet - kobieta musia┼éa mie─ç cia┼éo big_smile
Modna by┼éa cera jasna (nie blada) - czesto pojawiaj─ů si─Ö por├│wnania do alabastrowej, naturalnie rumiana (tutaj ca┼ékowicie zgadzam si─Ö z przedm├│wcami). Cenione by┼éy kontrasty: w┼éosy jak heban, p┼ée─ç alabastrowa, rumiane jak krew, per┼éowo-bia┼ée z─Öby (rzadko┼Ť─ç big_smile)- takie por├│wania cz─Östo pojawiaj─ů si─Ö w pami─Ötnikach.
Fryzury te┼╝ wzorowane by┼éy na greckich - st─ůd te┼╝ loki by┼éy porz─ůdane, ale nie konieczne. Po prostu lepiej si─Ö uk┼éadaj─ů i ┼éadniej wygl─ůdaj─ů spi─Öte w g├│rze.
Rysy twarzy koniecznie musiały być regularne. Wysoko ceniono duże oczy, kształtny nos, ładny wykrój ust, długa szyję - wszystko co razem prezentowało harmonijne i regularne piękno. Podejrzewam, że własnie o to chodziło w opisie Emmy - nie miała nic, do czego możnaby się było przyczepić.
Zgadzam sie z Fringill─ů - jej por├│wnanie Charlize i Angeliny najlepiej wype┼énia t─Ö zasad─Ö. Charlize ma wszystko to o czym pisa┼éam - regularne rysy, du┼╝e oczy, d┼éug─ů szyj─Ö, ┼éadny u┼Ťmiech - idealna Emma.
Natomiast to Angelina w wiekszym stopniu przyci─ůga spojrzenia przez wszystkie niedoskona┼éo┼Ťci swojej urody, kt├│re tworz─ů razem oryginaln─ů, idealn─ů ca┼éo┼Ť─ç. Tak mi si─Ö widzi Lizzy (chocia┼╝ akurat Angeliny w tej roli nie widz─Ö big_smile)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#8 2006-08-18 19:05:24

pak4
U┐ytkownik

Z tymi spojrzeniami przyci─ůganymi przez Angelin─Ö to r├│┼╝nie bywa. Owszem, oryginalna uroda, ale te┼╝ bardzo wsp├│┼éczesna (patrz usta!). Nie wiem, czy 20 lat temu ┼Ťci─ůga┼éa by tyle spojrze┼ä, co teraz.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#9 2006-08-18 19:11:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Hmm. Moim zdaniem jej urok polega na sposobie bycia. A to nie zależy od kształtu ust, oczu, czy ogólnie urody, a seksapilu. A ten Angelina niewatpliwie posiada.

#10 2006-08-18 19:20:27

pak4
U┐ytkownik

1) Co do sposobu bycia to masz racj─Ö smile Sam tak twierdz─Ö smile

2) Co do samej Angeliny -- mam koszmarne zaleg┼éo┼Ťci filmowe :oops: Co prawda w tym tygodniu zaleg┼éo┼Ťci nadrabiam, ale jako┼Ť z Angelin─ů nie jest mi po drodze i pr─Ödzej m├│g┼ébym dyskutowa─ç o urodzie m┼éodej Liv Ullmann smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#11 2006-08-18 19:30:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

Podyskutować zawsze można, aczkolwiek poza kilkoma filmami niewiele widziałam z jej bogatej filmografii. Jednak Angelina bardziej jest mi po drodze big_smile

#12 2006-08-18 20:29:43

fringilla
U┐ytkownik

Fakt - Angelina ma tak wsp├│┼éczesn─ů urod─Ö, ┼╝e w rolach kostiumowych wypada jako┼Ť... dziwnie.
Niestety ostatnio głosniej o jej rzekomej depresji poporodowej niz o filmach.
A wracaj─ůc do jej urody - znam wiele os├│b, kt├│rym si─Ö Angie bardzo nie podoba. W┼éa┼Ťnie przez swoje usta... Niezale┼╝nie od sposobu bycia, kt├│ry w sumie ci┼╝ko podziwia─ç przez szklany ekran wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#13 2006-08-18 22:10:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

Stosunek do Angeliny od razu przypomina stosunek wsp├│┼éczesnych do Marii Stuart. Kiedy┼Ť czyta┼éam, ┼╝e te skrajne opinie na jej temat wynika┼éy z jej olbrzymiej zmys┼éowo┼Ťci. Cz─Ö┼Ť─ç ludzi po prostu poddawa┼éa si─Ö jej wp┼éywowi, druga cz─Ö┼Ť─ç z nim walczy┼éa (z powod├│w religijnych, z zazdro┼Ťci itd.) To "co┼Ť" dzia┼éa┼éo zar├│wno na m─Ö┼╝czyzn jak i na kobiety, co czyni┼éo j─ů pani─ů serc m─Öskich i wrogiem kobiecych.
Tak wi─Öc nawi─ůzuj─ůc do tematu - klasyczna uroda zawsze by┼éa w cenie, ale zwykle ulega┼éa osobowo┼Ťciom big_smile big_smile

#14 2006-08-18 23:12:45

megg
U┐ytkownik

Aine co do r├│┼╝nic mi─Ödzy polskim "pi─Öknem" a angielskim, to Polacy jednak woleli nieco pe┼éniejsze kobiety (S┼éowianki i chyba jeszcze w┼éoskie kobiety zawsze kojarzy┼éy si─Ö z obfitszymi kszta┼étami)-pe┼éne kszta┼éty by┼éy uwa┼╝ane za oznak─Ö zdrowia smile W Anglii te┼╝, ale bardziej stawiano na proporcje-czyli smuk┼éa sylwetka, ale co┼Ť w stylu klepsydry (a o tych dietach te┼╝ s┼éysza┼éam wink ). I oczywi┼Ťcie, jak ju┼╝ pisa┼éa Fringilla-biust smile Co do w┼éos├│w-to tutaj te┼╝ si─Ö zgodz─Ö z Fringill─ů, ┼╝e rozpuszczone nie by┼éy dobrze widziane. Rozpuszczone w┼éosy by┼éy "dla m─Ö┼╝a" big_smile

#15 2006-08-19 00:45:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

wiem, tyle ┼╝e klasycyzm i Empire w zasadzie wsz─Ödzie by┼éa podobne, mia┼éy pewien kanon i wz├│r. U nas przysz┼éy niemal natychmiast - przez silne i o┼╝ywione kontakty z Francj─ů.
A bierzmy pod uwage, ┼╝e klimat na pewno mia┼é na to wp┼éyw. U nas w tamtych czasach du┼╝a szczup┼éo┼Ť─ç mog┼éa by─ç nawet bardzo ryzykowna. Jednka Anglia to nie Polska. Oty┼éo┼Ťc w Anglii nie by┼éa w cenie. Ale na pewno szczup┼éo┼Ť─ç r├│wnie┼╝. Jakby nie patrze─ç obecno┼Ť─ç bioder, biustu - nie do┼Ť─ç ┼╝e przez wieki "kr─Öci" facet├│w, to jeszcze w jaki┼Ť spos├│b ca┼éy czas symbolizuj─ů p┼éodno┼Ť─ç. Archetyp - ot co!! big_smile
Moda na twiggy nastapiła dopiero w XX w. big_smile

#16 2006-08-20 21:44:24

lemonick
U┐ytkownik

wieszaki nie s─ů wcale seksowne... we┼║ tu obejmij takiego ko┼Ťciotrupa... ja na miejscu m─Ö┼╝czyzn najpierw utuczy┼éabym, dopiero si─Ö z nimi o┼╝eni┼éa...

a z nowu cellulitis odstrasza. dlatego Bridget Jones tak walczy┼éa ze sk├│rk─ů pomara┼äczow─ů. moje "kole┼╝anki" z klasy, odk─ůd je znam maj─ů wa┼éki t┼éuszczu wsz─Ödzie- nawet na ┼éokciach. c├│┼╝, idea┼é kobiecego pi─Ökna ulega┼é transformacjom... mo┼╝e za 20 lat (je┼Ťli ┼Ťwiat dalej b─Ödzie istnia┼é) kobieta b─Ödzie w stylu Rubensa i czas├│w baroku- gruba, t┼éusta, oble┼Ťna.... ┼éeee!

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#17 2006-08-20 22:46:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

mo┼╝e za 20 lat (je┼Ťli ┼Ťwiat dalej b─Ödzie istnia┼é) kobieta b─Ödzie w stylu Rubensa i czas├│w baroku- gruba, t┼éusta, oble┼Ťna.... ┼éeee!

A sk─ůd masz te informacje? Ja mam raczej inne big_smile

#18 2006-08-20 23:54:15

lemonick
U┐ytkownik

jesli mialabym wierzy─ç przepowiedniom Nostradamusa, to chyba koniec ┼Ťwiata ma nast─ůpi─ç w 2012 roku. ale nie wierz─Ö, a chodzi┼éo mi o to, ┼╝e poprostu zbli┼╝aj─ůca si─Ö nieuchronnie wojna Iran- USA i USA- Irak, oraz USA- Liban mo┼╝e zniszczy─ç nasz─ů cudown─ů Matk─Ö Ziemi─Ö. a poza tym, mo┼╝e zaszale─ç epidemia Ptasiej Grypy, BSE albo Chomikowej Ospy Wietrznej (naukowcy pewnie wymy┼Ťl─ů jakie┼Ť inne choroby jak np O┼éowkowa Fobia albo Tuszowiec Oble┼Ťny) i wyniszczy─ç ludzi. Apokalipsa...

dobra, chodzi┼éo o to, ┼╝e za jaki┼Ť czas idealna b─Ödzie t┼éusta i oble┼Ťna wielorybnica i ona te┼╝ b─Ödzie przyk┼éadem klasycznego pi─Ökna... moim zdaniem, idealna jest ka┼╝da. bo niepowtarzalna...

Paulo Coelho

#19 2006-08-21 00:16:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

ale ja sie zastawiam skad ci sie wzielo to o Rubensie i "t┼éustych i oble┼Ťnych wielorybnicach"? To raz. A drugie - nie bardzo podoba mi si─Ö tok tej wypowiedzi. Stereotypujesz, oceniasz i dyskryminujesz. Ratunek w stylu niepowtarzalnosci jest dla mnie naci─ůgany.

#20 2006-08-21 06:44:05

pak4
U┐ytkownik

Ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e Lemonickowi chodzi┼éo tylko o zmienno┼Ť─ç typ├│w urody, a powr├│t do barokowych, rubensowskich kszta┼ét├│w wydawa┼é si─Ö najlepszym przyk┼éadem mo┼╝liwej ekscentryczno┼Ťci takich przemian smile

Co do "wieloryb├│w" to si─Ö nie wypowiadam, ale co do Rubensa to i owszem. Pami─Ötam kiedy┼Ť jak zwiedzaj─ůc galeri─Ö wpad┼éem na "Led─Ö z ┼éab─Ödziem" Rubensa. Ot, przed oczami stan─Ö┼éo mi t┼éuste udo Ledy widoczne w odleg┼éo┼Ťci kilkudziesi─Öciu centymetr├│w... Bardzo nie m├│j typ i odczu┼éem pewien dyskomfort (takie nagie udo, w miejscu publicznym, w galerii, no jak tak mo┼╝na big_smile ┼╝eby Wenus Giorgione to jeszcze, ale udo z Rubensa? smile ), ale jednocze┼Ťnie to t┼éuste cia┼éo Ledy by┼éo bardzo zmys┼éowe. Nigdy tego nie dostrzega┼éem przy reprodukcjach, a przy oryginale trafi┼éo si─Ö.[/list]

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#21 2006-08-21 11:36:03

megg
U┐ytkownik

I dlatego te┼╝ Rubensowi podoba┼éa si─Ö Maria de Medici i stworzy┼é o niej cykl 24 obraz├│w...By┼éa w jego typie-i oczywi┼Ťcie dobrze mu zap┼éaci┼éa big_smile
A co do rubensowskich kszta┼ét├│w-one mia┼éy swoje znaczenie dla Rubensa i wpisywa┼éy si─Ö w jego my┼Ťlenie o cz┼éowieku, ┼╝yciu i stanowi┼éy apoteoz─Ö zdrowia, si┼é witalnych i pogody ducha i itd...Tu Marija powinna si─Ö wypowiedzie─ç big_smile

Pami─Ötam jak kiedy┼Ť na zaj─Öciach z korespondencji sztuk wyg┼éasza┼éam referat o Rubensie--spe┼éni┼é funkcj─Ö terapeutyczn─ů wink Na sali prawie same kobiety by┼éy....No mo┼╝e opr├│cz studenta z Litwy, kt├│ry po┼éowy nie zrozumia┼é, ale reprodukcje ogl─ůda┼é z zapartym tchem, wi─Öc..... wink W ka┼╝dym razie one nie by┼éy oble┼Ťnymi wielorybnicami, tylko kanon urody rzeczywi┼Ťcie nieco inaczej si─Ö prezentowa┼é--kobiety Rubensa by┼éy wtedy uosobieniem pi─Ökna smile A na tych obrazach raczej nie wygl─ůdaj─ů oble┼Ťnie...

#22 2006-08-21 15:56:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Z tego co widzia┼éam Rubensowskie kszta┼éty to nie by┼éy opas┼ée, oble┼Ťne wieloryby. Obrazy Rubesowskie przypominaj─ů dzisiejsze kino bollywoodzkie. Przecie┼╝ tamte kobiety nie maj─ů figury Twiggy. S─ů pe┼éne, a przy tym jak┼╝e pi─Ökne i zmys┼éowe!!! Jednak┼╝e gdy wchodzi na aren─Ö s┼éynna Rosanne, nie m├│wimy o zmys┼éowo┼Ťci.
A moim zdaniem okre┼Ťlenie t┼éusty oble┼Ťny wieloryb jest okre┼Ťleniem obra┼║liwym pewn─ů grup─Ö ludzi i nic tego nie zmieni. Niezale┼╝nie od kontekstu oraz czy opisuje Rubensa czy nie. Takim samym okre┼Ťleniem jest "chudy, anorektyczny ko┼Ťciotrup", "mi─Ö┼Ťniak z kurzym m├│┼╝d┼╝kiem". Po prostu s─ů obra┼║liwe i tyle.

#23 2006-08-21 18:13:49

megg
U┐ytkownik

Z tym si─Ö jak najbardziej zgadzam :!:

#24 2006-08-21 20:21:12

Karenina
U┐ytkownik

A ja tak mo┼╝e troszk─Ö zahacz─Ö o ┼Ťredniowiecze... Idea┼éem kobiecej urody by┼éa blondynka o jasnej cerze, szczup┼éa i wiotka. Jej w┼éosy powinny by─ç k─Ödzierzawe, oczy jasne, nos prosty, twarz jasna i ┼╝ywa.
Najbardziej cenionym atrybutem by┼éo jednak wysokie czo┼éo. Kobiety, kt├│rych natura takowym obdarzy┼éa, mia┼éy nadzwyczajne powodzenie. Wszystkie nakrycia g┼éowy r├│wnie┼╝ mia┼éy s┼éu┼╝y─ç jego optycznemu wyd┼éu┼╝eniu. Te, kt├│re cierpia┼éy z powodu niskiego czo┼éa, cz─Östo wyskubywa┼éy sobie w┼éosy i to w du┼╝ych ilo┼Ťciach - sp├│jrzcie na za┼é─ůczony link.

http://www.virtue.to/articles/images/148x_maryburg.jpg

Dzi┼Ť, gdy patrzymy na ├│wczesny idea┼é urody, nie wpadamy w zachwyt. My┼Ťl─Ö, ┼╝e te r├│┼╝ne kanony pi─Ökna czyni─ů ┼Ťwiat znacznie ciekawszym...:-)

┼Üwiat widzie─ç w jednym ziarnku piasku, Niebo w przydro┼╝nej koniczynie, d┼éoni─ů ogarn─ů─ç Niesko┼äczono┼Ť─ç, a Wieczno┼Ť─ç zamkn─ů─ç w godzinie...

#25 2006-08-27 20:46:36

lemonick
U┐ytkownik

PRZEPRASZAM JEŚLI KIEDYKOLWIEK I JAKKOLWIEK KOGOŚ OBRAZIłAM, NIE CHCIAłAM...

tak to jest by─ç ma┼éym, g┼éupim i niedo┼Ťwiadczonym m┼éodziakiem. nie chcia┼éam nikogo w ┼╝aden spos├│b obra┼╝a─ç, a w szczeg├│lno┼Ťci grubask├│w. to okre┼Ťlenie "t┼éustych wieloryb├│w" poprostu mi si─Ö napisa┼éo, bo tak potocznie nazywa si─Ö naprawd─Ö grube i t┼éuste osoby.

wi─Öc wybaczcie.
powiedzmy, ┼╝e niekt├│rych komentarzy "nie skomentuj─Ö"...

Paulo Coelho

Stopka forum