Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#26 2006-08-21 12:08:09

Dione
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Kitty, marsz do Przywitalni big_smile

Ale się ostra zrobiłaś.... :twisted:


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#27 2006-08-21 12:15:08

megg
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

A tam big_smile Mnie tu powitano w ten sam sposób big_smile

Offline

 

#28 2006-08-21 14:09:00

kitty
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

już posłusznie ruszam big_smile

Offline

 

#29 2006-08-23 17:48:15

Elizabeth
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Jak się zaczęła moje przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"? Właściwie to od reklamy filmu '05. Spodobała mi się, bo zawsze lubiłam tę epokę. Poza tym przypomniało mi się, że w filmie "Masz wiadomość" Meg Ryan i Tom Hanks rozmawiali w kawiarni o tej książce i o jej bohaterce(wtedy jeszcze nie wiedziałam, że o Lizzy). Później moja kuzynka, która przeczytała "Dumę..." pożyczyła mi ją. Książka leżała 2 miesiące na biurku, ale w końcu skusiła mnie zielono-złota okładka(z serii "Najpopularniejsze powieści dla kobiet") i w trakcie nauki do matury robiłam sobie przerywaniki, czytając "Dumę..." Rychło się okazało, że z "Dumą..." nie moża robić przerywników, bo trzeba ją połknąć od razu i w całości i tydzień przed egzaminem poświęciłam niemal cały dzień na ukochaną książeczkę.
Sądzę, iż pomimo wszelkiej krytyki filmu "Duma i uprzedzenie" '05(z którą ja się nie zgadzam), to przecież dobrze, że filmowcy odświeżają starszą, ale przecież wspaniałą literaturę.

Offline

 

#30 2006-08-23 20:03:46

HerMia
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Ach...
Elizabeth, czyżby mała aluzyjka do mojej wypowiedzi?

Offline

 

#31 2006-08-30 00:16:40

Elizabeth
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Heh:) Nie. Twoją wypowiedż przeczytała dopiero przed chwiląsmile

Offline

 

#32 2006-08-30 10:09:06

Angel
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Moja przygoda? Dosyć prozaicznie wink Przez przypadek wpadła mi w ręce książka pani Austen. Z racji tego,że pogoda nie dopisywała,usiadłam i w dwie godziny zapoznałam się z tą pasjonującą lekturą,mimo,iż wcześniej podchodziłam dość sceptycznie do utworów tejże autorki. Jednak po paru przeczytanych stronach,zakochałam się w tej powieści... 8)


Angels falls down first...

Offline

 

#33 2006-08-30 10:28:43

elbereth
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Angel, serdecznie witamy na forum! big_smile I zapraszamy do naszej Powitalni:
http://www.janeausten.pl/modules.php?na … p;start=75


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#34 2006-08-30 13:29:44

Ulka
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Znowu obejrzałam film z 1995, potem książka i DiU z 2005 (brzydactwo!!!).

no tu sie stanowczo nie zgodze! D&U z 95 jest poza konkurencja, ale wersja z 2005-oczywiscie moim zdaniem-jest bardzo ladna. i zupelnie nie pasuje okreslenie "brzydactwo"smile. ogladalam ja tylko raz, z duzym uprzedzeniem;)i wyszlam z kina pod ogromnym wrazeniem urody filmu. oczywiscie to tylko moje zdanie ale musialam je wyrazic:)bo naprawde D&U'05 byla duzym pozytywnym zaskoczeniem.choc jak widze HerMia w pewnym sensie zgadza sie ze mna:)


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#35 2006-08-30 19:00:22

megg
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Ja też się zgadzam big_smile

Offline

 

#36 2006-08-31 08:19:27

Marija
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

A dla mnie zabrakło kasety z "D&U" 2005, a złośliwie na płytkę żałuję pieniędzy :twisted: No i na razie to widziałam jakieś obrazki i fragmenty, które mi bardziej pasują do kolejnej ekranizacji "Wichrowych Wzgórz" niż do D&U :evil:

Offline

 

#37 2006-09-01 12:27:28

HerMia
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

No nie! Znowu mnie atakują za opinię o ekranizacji DiU z 2005. Litości! :cry:

Offline

 

#38 2006-09-01 15:57:38

Angel
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Hermia,nie przejmuj się. Każdy ma prawo do swojego zdania na temat filmu i niekoniecznie musi się ono pokrywać ze zdaniem innych


Angels falls down first...

Offline

 

#39 2006-09-01 16:12:17

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

HerMia, a gdzie ty tutaj dostrzegasz jakieÅ› ataki???
Hmmm. Może ja jakaś nie tego jestem, ale ja ich jakos nie widzę...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#40 2006-09-01 17:09:20

megg
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Właśnie..........gdzie są ataki? roll

Offline

 

#41 2006-09-02 18:33:38

HerMia
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

O.K. Powiedzmy, że jestem przewrażliwiona. Zostawmy ten temat. Może ze mną jest coś nie tego, bo w poniedziałek kończy sie moja wolność i dlatego jestem troche nerwiasta :!: [/list]

Offline

 

#42 2006-09-04 09:50:52

gullviva
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

obejrzalam jakas tam wersje DiU ..dawno temu , w czarnobialym jeszcze Tv wink byl mini serial DiU..... po obejrzeniu odrazu wiedzialam ze to ksizaka...mimi ze zajelo mi to lat pare zeby ja znalesc ...ale mam wink i to nawet trzy i w trzech jezykach wink big_smile


[img]http://img234.imageshack.us/img234/1175/7777dp2.jpg[/img]
Pozdrawiam serdecznie smile

Offline

 

#43 2006-12-30 16:21:05

jagoda
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Ja zaczęłam od filmu '05, później książka, serial '95 smile Wszystko mnie zachwyciło, chociaż po filmie znałam zakończenie. Książka naprawdę robi ogirmne wrażenie!
Pozdrawiam.

Offline

 

#44 2006-12-30 16:31:05

Vasco
Administrator

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Witaj Jagodo! Zapraszamy do przywitalni.

Offline

 

#45 2006-12-30 21:06:10

maliva
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Moja fascynacja DiU rozpoczęła się niedawno. Najpierw obejrzałam DiU 2005 w kinie ponieważ lubię opowieści o tamtym czasie. Nie powiem film spodobał mi się, ale nie oszalałam na jego punkcie.Natomiast od jakiegoś czasu po "Bridget Jones" wzrastało moje zainteresowanie Colinem Firthem a że wszyscy zachwycali się nim głównie po DiU`95 poprostu musiałam ten film obejrzeć. No i wpadłam po uszy!!- znam go chyba już na pamięć. Teraz jestem na etapie czytania ksiązki (żałuję że dopiero teraz sad ale szybko mam zamiar nadrobić zaległości (jeśli tylko praca mi na to pozwoli...) i nie tylko DiU ale tez i inne ksiązki JA - następna w kolejce czeka "Emma"

Offline

 

#46 2007-01-04 00:32:47

apple_pie
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Na mnie kolej wink
Moja przygoda z Jane Austen zaczela sie od DiU ... Poszlam sobie do biblioteki jak co tydzien wink i z garstki polskich ksiazek (wlasciwie powinnam napisac z garstki ksiazek przetlumaczonych na jezyk polski), wylowilam DiU Jane Austen... Zaczelam czytac... raz, drugi, trzeci, i wpadlam, nawet kare zaplacilam w bibliotece, bo nie moglam sie z ksiazka rozstac wink pojechalam do Polski, grali DiU w kinach, zaciagnelam chlopa (chociaz balam sie zeby nie usnal), obejrzelismy... hmmm wiadomo, ksiazka jest zawsze najlepsza big_smile ale wyszlam pod wrazeniem (pana Darcy'ego tez ciiiiii), moj Wojtek tez mile zaskoczony (Ela w koncu sliczna jest wink ale nie tylko, ogolnie film bardzo mu sie spodobal), no i wpadlam po raz kolejny, teraz czekam na wersje z 1995 (BBC) ech... i nie moge sie doczekac wink
To na tyle smile
Jesli chodzi o Bridget, to czytalam i widzialam filmy o wiele wczesniej, i musze przyznac ze Colin byl moim idealem, ale jak zobaczylam Mateuszka to wpadlam wink big_smile

Offline

 

#47 2007-01-04 13:25:42

ania1956
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

- serial 1995
- ekranizacja z 2003
- ekranizacja z 2005
- książka

Offline

 

#48 2007-01-04 14:47:20

Ulka
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Zbieram siÄ™ i zbieram do opowiedzi...
Najpierw był serial, w 1996r w TV, zaczęłam od drugiego odcinka przez totalny przeypadek-rzadko oglądałam coś w niedzielne wieczory (hehe, za bardzo stresowalam się szkołą następnego dnia wink ) i zainteresowało mnie, a po następnym odcinku wpadłam... W życiu wtedy nie słyszałam o "jakiejś" Jane Austen sad Ale rzuciłam się do biblioteczki własnej i okazało się, że w serii z serduszkim (sic!) mam "Emmę" tejże autorki. No to w tle namiętnych poszukiwań D&U czytałam "Emmę", ale tak bardzo mnie nie zachwyciła, a po paru dniach czy tygodniach moja wytrwałość została nagrodzona. Na ryneczku, za bodajże 60tys, jeśli mnie pamięć nie myli, wśród tanich książek naciągnęłam Mamę na D&U. Ale powiem Wam jakie to fajne wydanie dostałam! big_smile Prószyńskiego z serii duże litery! Książka formatu prawie A4 (pewnie jakieś B coś tam, ale się nie znam), z różowym paskiem, skromnie ozdobiona... i ten druk! big_smile Nie poszło mnie od niej oderwać, czytałam w dodatku z największym uszanowaniem, nie wynosząc jej nawet z pokoju! A co, arcydzieło wymaga specjalnej oprawy wink (inne książki nosiłam wszędzie). Nawet jej nie pożyczałam, może ze dwie osoby doświadczyły tego zaszczytu w ciągu tych lat - Ciocia i Babcia, i to tylko dlatego, że zachwycały się serialem wink Mam duży sentyment do tego wydania, choć jest już nieco podniszczone (ba! w ciągu- wow, to już 10 lat! big_smile - przeczytana niezliczoną ilość razy), myślę nad kupnem nowej, by tę zachować smile
I w ten sposób w mój świat przeniknął świat Jane Austen... Nic już nie było takie jak przedtem... ;D
W dalszych przygodach z JA dzielnie mnie wspierało wydawnictwo Prószyński i ska (mogę tak reklamować? to się wytnie... wink )- duży ukłon, bo mogłam sobie pozwolić na własną kolekcję wszystkich powieści. Teraz powoli kompletuję filmy wink
D&U z 2005 to już był świadomy, choć długo przemyśliwany wybór (iść? nie iść? a może będzie kiszka? ale jak tu nie iść??) w lutym zeszłego roku. I choć nieco (heh) odbiega od książki i serialu, to mnie zachwyciła na swój sposób. Po prostu nieco inna historia...
A w między czasie pojawił się internet i ta strona, na kórą wpadałam z wypiekami (tak! są tacy wariaci jak ja na świecie! yupi! big_smile ) na uczelni. Zaś od wakacji jestem tu nieanonomowo wink

Ech, rozwlokłam się, ale jak tu taki temat mi było zbyć zbyt krótko... Wspomnienia... Sentyment... To już 10 lat... Ponad:) To ja tak jubileuszowo pozdrawiam wszystkie fanki i fanów!!! big_smile big_smile big_smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#49 2007-01-04 20:23:08

peri
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

Już przed przeczytaniem czegokolwiek JA lubiłam podobne w kilmacie powieści: Anna Karenina, Targowisko Próźności, Wichrowe Wzgórza, Przeminęło z wiatrem, Jane Eyre, Klaudyna itd. itp. wink Od zamierzchłych czasów...

Ale z JA zaczęło się od Briget Jones - tak jak u Aine wink Intrygowało mnie, dlaczego one tak obsesyjnie oglądają scenę z mokrą koszulą! Najpierw kupiłam książkę P&P, potem ściągnęłam wersję z 1995 a potem to już się zaczęło na całego - kupiłam od razu wszystkie ksiązki i teraz kupuję wszystkie wersje filmowe jakie mi wpadna w łapki smile Muszę jednak przyznać, że nadal nie rozumiem obsesji na punkcie tej sceny wink Zapytałam się raz nawet Johna (mój angielski native speaker), czy potrafi mi to wytłumaczyć. Stwierdził, że Angielki mają przesyt panów metroseksualnych i mają fioła na punkcie Collina, bo to taki men's man smile


"... strzeż się tak oddać serce ponętom wyśnionym: któż był odblaskiem wody napojony, albo czyż kiedy kto będzie?"
Haffiz "Gazele"

Offline

 

#50 2007-02-01 11:01:29

lady_ania
U¿ytkownik

Re: Jak zaczęła się Twoja przygoda z "Dumą i uprzedzeniem"?

elbereth napisa³:

Ankieta ta powstała w celach naukowych big_smile Ma na celu m.in.sprawdzenie w jakim stopniu kolejne ekranizacje DiU przyczyniły się do wzrostu zainteresowania powieścią. Czy jest tu wiele osób, które najpierw widziały film? Jaką adaptację obejrzałyście/-eliście pierwszą? U mnie najpierw była książka, później DiU '05 i wreszcie DiU '95. A jak to wygląda u Was?

U mnie dokladnie tak samo. Moja siostra dala mi ksiazke jak mialam 15 lat wink


Jak kochać to księcia, jak kraść to miliony!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB