Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-08-12 19:26:30

lemonick
U┐ytkownik

Re: Obsession...

hurraaa!! smile znalaz┼éam PBI, i od razu pokocha┼éam t─ů stron─Ö... wszystko czego jeszcze nie przeczyta┼éam (opr├│cz Paula Coelho.... hmm ) dzi─Öki Ci, Bo┼╝e, ┼╝e mnie podkusi┼ées z─Öbym zajrza┼éa do Link├│w............ big_smile

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#27 2006-08-12 20:03:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tak teraz dopiero doczyta┼éam wszystko dok┼éadnie - nie do ko┼äca rozumiem o co w temacie chodzi - mamy komentowa─ç gust literacki, konkretne ksi─ůzki, czy te┼╝ og├│lnie temat jest o ulubionych ksi─ůzkach.
Bo się jednak chyba pogubiłam.

P.S. Zapomnia┼éam napisa─ç, ┼╝e ten komplet pi┼Ťmienniczy - hmm marzenie...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#28 2006-08-12 22:16:02

lemonick
U┐ytkownik

na pocz─ůtku to by┼éo o obsesyjnym czytaniu ksi─ů┼╝ek. potem o tym co kto my┼Ťli o tych ksia┼╝kach. i tak wysz┼éo smile

moze porozmawiajmy o tym, jak zacz─Ö┼éa si─Ö przygoda z Jane Austen? albo og├│lnie z literatur─ů "tego typu" big_smile

Paulo Coelho

#29 2006-08-12 22:53:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

na pocz─ůtku to by┼éo o obsesyjnym czytaniu ksi─ů┼╝ek. potem o tym co kto my┼Ťli o tych ksia┼╝kach. i tak wysz┼éo smile

moze porozmawiajmy o tym, jak zacz─Ö┼éa si─Ö przygoda z Jane Austen? albo og├│lnie z literatur─ů "tego typu" big_smile

Jak pisa┼éam big_smile, moja przygoda z literatur─ů "tego typu" w zasadzie rozpocze┼éa i zako┼äczy┼éa na JA jakies 2 lata temu.
po powrocie z Włoch po prostu czułam sie tak zdurniała, wyjałowiona intelektualnie, że zaczęłam czytać wszystko co jest w bibliotece. Sukcesywnie zaczełam od litery A. I na Austen skonczyłam big_smile

Moja lista ksi─ůzek jest chyba w w─ůtku o ulubionych ksi─ů┼╝kach.

#30 2006-08-13 20:12:45

lemonick
U┐ytkownik

a ja po przeczytaniu "Jane Eyre", "DiU" i "W W" polaz┼éam do biblioteki i zaw─Ödrowa┼éam na pu┼ék─Ö z literatur─ů angielsk─ů. narazie (tak jak w przypadku Aine) zako┼äczy┼éo si─Ö na Austen, a to dlatego, ┼╝e znowu zacze┼éam grzeba─ç w p├│┼éce z ksi─ů┼╝kami u mojej babci...

Paulo Coelho

#31 2006-08-15 10:51:58

LadyVetinari
U┐ytkownik

A o czym to? big_smile big_smile big_smile

Troche sp├│┼║niona odpowied┼║: "Wiek Niewinno┼Ťci" to historia tragicznego (nie ma happy-endu) tr├│jk─ůta mi┼éosnego osadzona na przestrzeni kilkudziesieciu lat w XIX NY. On - bogaty przystojny prawnik znudzony ┼╝yciem w┼Ťr├│d ┼Ťmietanki Nowego Jorku, jego narzeczona - m┼éoda, troch─Ö naiwna, zdecydowanie s┼éodka i jej kuzynka, ktora uciek┼éa od europejskiego m─Ö┼╝a brutala (polskiego hrabiego). Dodatkowo w ksi─ů┼╝ce ┼Ťwietnie jest przedstawiony portret elity NY z lat '70 XIX w. Autorka sama wychowa┼éa sie w takim ┼Ťrodowisku i tym czasie ale ksi─ů┼╝k─Ö napisa┼éa w 1920 wi─Öc wszystko jest w pewnym sensie "wyt┼éumaczone".

#32 2006-08-15 14:01:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

Na podstawie tej powie┼Ťci powsta┼é rewelacyjny film Martina Scorsese z Michelle Pfeigfer i Winon─ů Ryder (bodaj┼╝e). A co jak co, Scorssese potrafi takie niuanse mi─Ödzyludzkie na tle epoki pokaza─ç mistrzowsko!!!

#33 2006-08-17 00:05:18

megg
U┐ytkownik

Zapomnia┼éa┼Ť doda─ç Daniela Day Lewisa i ┼╝├│┼éte r├│┼╝e! big_smile
Pi─Ökny film...I prawdziwe dzie┼éa sztuki do tego filmu Martin wypo┼╝yczy┼é nawet z muze├│w....Ech...Bardzo pi─Ökny....Nawet nie umiem u┼Ťci┼Ťli─ç swojej wypowiedzi. :oops:

#34 2006-08-17 00:09:17

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja Daniela jakos ominelam ...

#35 2006-08-17 00:20:29

megg
U┐ytkownik

A mnie si─Ö tu Daniel podoba┼é, cho─ç i tak by┼éo to starcie dw├│ch kobiet tak naprawd─Ö...I moja ulubiona scena-kiedy Ellen stoi z parasolk─ů na molo, zachodzi s┼éo┼äce, p┼éynie ┼é├│deczka, a Archer z ty┼éu na ni─ů patrzy....Jak z obrazu Moneta.....

#36 2006-08-17 23:52:01

oszollomka
U┐ytkownik

A dla mnie si─Ö podoba┼éa ksi─ů┼╝ka A. Dumasa "Dama kameliowa" Klimacik podobny co do Niebezpiecznych zwi─ůzk├│w. Mnie co┼Ť ci─ůgnie do tych klimat├│w, Francja XVIII i XIX wiek, albo wog├│le co┼Ť z tego okresu. Ale Pary┼╝ by┼é stolica ┼Ťwiata, tam si─Ö najwi─Öcej dzia┼éo i dlatego franc. ksi─ůzki s─ů takie ekscytuj─ůce, rewelacja big_smile . ahh mo┼╝na tylko poma┼╝y─ç o podr├│zy w czasie. Ale ksi┼╝ke serdecznie polecam. Zako┼äczenie nie jest szcz─Ösliwe, a┼╝ w pewnych sytuacjach ┼Ťciska w sercu.... Na mnie wywar┼éa wra┼╝enie. Co to Pani Bovary, ojj ci─Ö┼╝ka ksi─ů┼╝ka, to ju┼╝ nie to samo co JA. W─ůt┼éa akcja, ale jest to tak misterne dzie┼éo ┼╝e koniecznie trzeba po to si─Ögn─ů─ç. Przeczytanie i zrozumienie mo┼╝e wymaga─ç odrobiny wysi┼éku, ale z pewno┼Ťci─ů warto troche m├│zg po─çwiczy─ç. Dla mnie historia Emmy Bovary by┼éa przygn─Öbiaj─ůca, w sumie czasami boj─Ö sie by co┼Ť podobnego mnie nie spotka┼éo w zyciu... :cry: Co do Niebezpieczych zwi─ůzk├│w, postacie hrabiego i markizy s─ů rewelacyjne. Pomimo swego dra┼ästwa lol potrafi─ů imponowa─ç, bynajmniej mi. Przy czytaniu list├│w kawalera D. do Cecyli b─ůd┼║ odwrotnie nie bylo mo┼╝e ju┼╝ tak fajnie ( ale to tylko w listach mi┼éosnych, ktore moim zdaniem nu┼╝a, ale jednak wywo┼éuj─ů nastr├│j, heh, ta korespondencja tak nie wci─ůga┼éa...) Ale poza tym przezabawna opowie┼Ť─ç Szczerze polecam! smile

#37 2006-08-17 23:58:32

megg
U┐ytkownik

No "Dama Kameliowa" to zdecydowanie nie ta liga, co "Niebezpieczne zwi─ůzki" niestety.

#38 2006-08-18 00:09:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

No "Dama Kameliowa" to zdecydowanie nie ta liga, co "Niebezpieczne zwi─ůzki" niestety.

Niestety. To tak jakby por├│wna─ç Sienkiewicza do Prusa, czy ┼╗eromskiego.
Zreszt─ů Dumas nie pisa┼é swoich ksi─ů┼╝ek sam. Wynajmowa┼é pisarczyk├│w i mia┼é ca┼éy sztab, ┼╝eby ksi─ů┼╝ka zosta┼éa napisana jak najszybciej. On si─Ö tylko podpisywa┼é i inkasowa┼é nale┼╝no┼Ť─ç.
Wiele sie nie robi dla pieniedzy big_smile.

#39 2006-08-18 18:26:08

caroline
U┐ytkownik

"Dam─Ö..." napisa┼é syn, my┼Ťlisz, ┼╝e przej─ů┼é po tatusiu "technik─Ö" pisarsk─ů? lol W sumie nie napisa┼é tak du┼╝o...

#40 2006-08-18 18:59:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

Hmm. No tak, zapomnia┼éam, ┼╝e konkretnie Dama odnosi si─Ö do syna. W zasadzie chodzi┼éo mi og├│lnie o tw├│rczo┼Ťc Dumasa-ojca.
Nie s┼éysza┼éam aby syn stosowa┼é t─Ö technik─Ö. Z jednej strony jesli tylko mia┼é te same materialne pobudki - to ca┼ékiem mo┼╝liwe. Z drugiej u niego jest jaka┼Ť wi─Öksza sp├│jno┼Ť─ç stylistyczna. I czy zwr├│ci┼éy┼Ťcie uwag─Ö, ┼╝e jego dzie┼éa s─ů raczej smutne?

#41 2006-08-18 19:38:11

oszollomka
U┐ytkownik

no w┼éasnie ojciec a syn to r├│┼╝nica. jak dla mnie dama kamieliwa by┼éa dobr─ů ksi─ů┼╝k─ů, podoba┼éa mi si─Ö, nawet bardzo. no i nie jest to co┼Ť takiego jak niebezpieczne zwi─ůzki , chodzi┼éo mi g┼éownie o klimat w obu powie┼Ťciach. je┼Ťli kto┼Ť lubi ksi─ů┼╝ki z XVIII i XIX wieku to polecam, warto przeczyta─ç

#42 2006-08-18 20:11:08

AineNiRigani
U┐ytkownik

R├│┼╝nica jest niewielka, skoro wi─Ökszo┼Ťci ludzi si─Ö zlewaj─ů i ci─Özko jest odr├│znic jednego od drugiego - to raz. W chwili obecnej jest klasyk─ů, kt├│r─ů po prostu trzeba przeczyta─ç. Podobie┼ästwo do Sienkiewicza narzuca si─Ö nadal. Jest ┼éADNA, wszystko w niej zreszt─ů jest takie ┼éADNE, ckliwe, romantyczne, s┼éodkie. Wyidealizowane. Ale do zachowanych reali├│w epoki w Niebezpiecznych zwiazkach jej baaardzo daleko.

#43 2006-08-18 22:24:08

megg
U┐ytkownik

Aine, dzi─Ökuj─Ö, ┼╝e kto┼Ť (=Ty) rozumie, ┼╝e Prus to nie ta liga, co Sienkiewicz, pozytywnie dla Prusa...Ja si─Ö raczej spotykam z opiniami, ┼╝e to Sienkiewicz by┼é lepszy i to mnie doprowadza nierzadko do "lekkiego" poddenerwowania...
Co do Dumasa-syna--spiesz─Ö wyja┼Ťni─ç:
-nie stosował tej samej "techniki pisarskiej", co ojciec
-jego "dzie┼éa" to, podobnie jak Sienkiewicz, w┼éa┼Ťciwie literatura popularna, kt├│ra na p├│┼éce pt. "klasyka" nie znalaz┼éa si─Ö z powod├│w artstycznych, tzn, nie zawiera zbyt wielu walor├│w artystycznych poza przyzwoitym stylem, lekkim, kt├│ry ┼éatwo si─Ö przyswaja. Klasyk─ů sta┼éy si─Ö tego typu powie┼Ťci przez wzgl─ůd na wp┼éyw, jaki wywar┼éy na literatur─Ö i fakt, ┼╝e przyczyni┼éy si─Ö do upowszechnienia pewnych schemat├│w, obecnych w r├│┼╝nych formach w literaturze po dzi┼Ť dzie┼ä. Poza tym wykorzystuj─ů popularne ju┼╝ w├│wczas konwencje-jak np. "Trylogia" wykorzystuje konwencj─Ö westernu
-z "Niebezpiecznymi zwi─ůzkami" nie da si─Ö por├│wna─ç pod ┼╝adnym wzgl─Ödem--"NZ" to arcydzie┼éo literatury, ksi─ů┼╝ka, kt├│ra mo┼╝e si─Ö komu┼Ť nie podoba─ç, mo┼╝e znudzi─ç, ale nie mo┼╝e by─ç uznana za z┼é─ů, bo jest pod ka┼╝dym wzgl─Ödem doskona┼éa
-co do zarabiania kasy-owszem, to by┼é g┼é├│wny cel Dumas├│w, dlatego te┼╝ syn przerobi┼é by┼é ksi─ů┼╝k─Ö na sztuk─Ö teatraln─ů i potem czerpa┼é niez┼ée zyski ze spektakli

Suma summarum: "Dama Kameliowa" arcydzie┼éem nie jest i nigdy nie by┼éa i nie s─ůdz─Ö, ┼╝eby kto┼Ť j─ů kiedy┼Ť za takie uzna┼é i polecam raczej po to, ┼╝eby si─Ö o tym przekona─ç..

#44 2006-08-18 22:46:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

np. "Trylogia" wykorzystuje konwencj─Ö westernu

Szkoda ze my Polacy nie mamy na tyle fantazji, aby zrobic Trylogii w┼éa┼Ťnie w formie westernowej.
Kurcze, już to widzę i chyba by mi sie spodobało big_smile

#45 2006-08-18 22:57:40

megg
U┐ytkownik

Mnie te┼╝... smile

#46 2006-08-18 23:01:36

AineNiRigani
U┐ytkownik

to zapraszam do nowego watku big_smile

#47 2006-08-18 23:31:44

megg
U┐ytkownik

Zak┼éadamy nowy w─ůtek, czy ju┼╝ to by┼éa┼Ť uczyni┼éa? big_smile

#48 2006-08-19 00:26:25

AineNiRigani
U┐ytkownik

juz założyłam. Ale to trochę musiało potrwać ... big_smile

Stopka forum