Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#201 2006-04-29 18:05:14

Narya
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Gosiu ta stronka jest świetna! Można sobie pooglądać, jak TE miejsca wyglądają w rzeczywistości.
Jest tam też ulica i dom Margaret w Milton. W filmie ulica ta jest taka szara i nierzyjemna, a tak naprawdę wygląda całkiem przyzwoicie smile
Ale najbardziej zmieniła się do filmu uliczka "grająca" ulicę z Milton - ta, gdzie m.in.Thornton daje pieniążek małej dziewczynce.

Offline

 

#202 2006-04-29 18:08:04

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

To prawda, co ci filmowcy potrafia wyczarowac, wydawaloby sie z niczego!
Taki klimat!


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#203 2006-04-29 18:35:49

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Alison!
Polecam Ci jako pewnego rodzaju rozrywke i przerywnik OdÄ™ do Richarda Armitage`a, ktorej fragment byl cytowany w artykule z Independent.
Przelozylas z duzym powodzeniem, moim zdaniem, tamten fragment, moze sprobujesz calosc wink

We’ve gathered here over the past year
For hot and bothered chats.
When it became quite clear
Richard was the hottest guy in a cravat.
There’s been casualties from ovaries exploding,
And an awful lot of thudding!
Richard only has to start his irresistible brooding,
And we all start imploding!
We bullied the BBC to release our dvd!
We’ve neglected our own reality!
To sit and drool at the tv!
We’ve suffered ugly bald blokes,
We’ve subjected our partners and spouses.
We’ve even gone so far as to risk
Wearing out those two heavenly disks.
And now we own the collection
No past role can RA escape
We’ll track it down like bloodhounds
And stare, jaws dropped agape.
And bless him he is lovely
As the fan mail piles up
He drops us a line on Lisa’s site
Or drops us a quick note.

So don’t stay off our screens RA!
The barmy Armitage Army are here to stay!
So please keep making good programs
To blow us all away!


An Ode to Armitage Army Madness as made famous by The Independent on the 19th April 2006.


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#204 2006-04-30 03:43:30

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Alison!
Polecam Ci jako pewnego rodzaju rozrywke i przerywnik OdÄ™ do Richarda Armitage`a, ktorej fragment byl cytowany w artykule z Independent.
Przelozylas z duzym powodzeniem, moim zdaniem, tamten fragment, moze sprobujesz calosc wink (...)

Oda na cześć Thorntona, ja nie mogę, czego te kobiety nie wymyślą? ;-) Nie, żebym ich nie rozumiała... :-) Na stronie foolishpassion.com są rengi (to gatunek poezji japońskiej podobno, charakterystyczne jest to, że ostatni wers jednej strofy staje się pierwszym wersem następnej). Renga Thorntona i Margaret - 35 strof każda :-)

http://www.foolishpassion.com/prose/


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#205 2006-04-30 08:45:49

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Tez to znalazlam i cos tam chcialam przelozyc na nasze, choc to poezyja jest, wiec trudne i pewnie polegne .. big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#206 2006-05-07 23:48:51

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Dawno nie bylo zadnego artykulu, wiec przyszla pora na porcyjke lektury.
To najnowszy artykul z:
The Sunday Times April 30, 2006 / Move over Darcey
(widzialam ten artykul w samym czasopismie big_smile z Rysiem na okladce dodatku Culture i pieknym zdjeciem w srodku - ponizej)

Dziekuje bardzo za pomoc GosiJ, ktora rozwiala moje watpliwosci i wniosla wazne poprawki.

Przesuń się, Darcy (Spadaj, Darcy)

Richard Armitage zdobyÅ‚ armiÄ™ wielbicielek dziÄ™ki serialowi „North and South”. Czy jego wizja Moneta znów spowoduje omdlenia, pyta o to Patricia Nicol.

Richard Armitage jest mężczyznÄ…, który doprowadza kobiety do szaleÅ„stwa. Może być też geniuszem, który odkryÅ‚ sekret przesyÅ‚ania feromonów przez maÅ‚y ekran. Bo jak inaczej wyjaÅ›nić to, że w kilka godzin od pojawienia siÄ™ tego 34-letniego aktora w produkcji BBC, serialu „North and South” rozkochane fanki szturmowaÅ‚y forum filmu na stronie stacji. Kiedy BBC zostaÅ‚o zmuszone do zamkniÄ™cia forum, paniom pokrzyżowano plany, ale ich nie udaremniono. ZaÅ‚ożyÅ‚y thearmitagearmy.co.ok, gdzie osoby o podobnych zapatrywaniach mogÅ‚y popuÅ›cić wodze fantazji, wymieniajÄ…c siÄ™ „omdlewajÄ…cymi” historiami, dzielÄ…c wierszami albo jeszcze czymÅ›. Weźmy to np., dzieÅ‚o czÅ‚onka grupy: „When it became quite clear/Richard was the hottest guy in a cravat/There’s been casualties from ovaries exploding”. Drżyj, Andrew Mortonie! [Morton to współczesny poeta brytyjski]

MyÅ›laÅ‚am, że ten szaÅ‚ na punkcie Armitage’a jest ograniczony do Å›rodkowej Anglii. Jednak gdy moje skÄ…dinÄ…d zrównoważone przyjaciółki dowiedziaÅ‚y siÄ™, że przeprowadzaÅ‚am z nim wywiad, dostawaÅ‚y wypieków i bÅ‚yszczaÅ‚y im oczy: „O mój Boże, on jest cudowny” – krzyczaÅ‚a najbardziej szalona – „Jest wysoki?” (sama ma 180 cm). Kiedy siÄ™ dowiedziaÅ‚a, że ma 188 cm i jest wolny, kontynuowaÅ‚a: „SÅ‚uchaj, czy to bÄ™dzie caÅ‚kiem nieprofesjonalne, jeÅ›li zadzwonisz do niego udajÄ…c, że masz wiÄ™cej pytaÅ„, i poprosisz go, by siÄ™ ze mnÄ… umówiÅ‚?”.

Zważywszy na tÄ™ histeriÄ™, z niejakim drżeniem podchodziÅ‚am do spotkania z Armitage’em w publicznym miejscu. Na szczęście kawiarnia przy National Film Theatre w Å›rodku tygodnia, wczesnym popoÅ‚udniem, w poÅ‚owie sezonu francuskiej Nowej Fali to doskonaÅ‚e miejsce dla półboga maÅ‚ego ekranu, by przejść niezauważonym miÄ™dzy zwykÅ‚ymi Å›miertelnikami. A pozbawiony cylindra i baczków, Armitage nie kroczy już tak dumnie i nie jest tak obezwÅ‚adniajÄ…cy jak przedsiÄ™biorczy fabrykant, John Thornton, z powieÅ›ci Elizabeth Gaskell. Jest niezaprzeczalnie wysokim, przystojnym brunetem. Ma lodowatoniebieskoszare, przenikliwe spojrzenie, jego zÄ™by sÄ… doskonaÅ‚e, jak przystaÅ‚o na dobrze zapowiadajÄ…cÄ… siÄ™ sÅ‚awÄ™. Jednakże w codziennym ubraniu – dżinsach, prawdopodobnie zbyt obcisÅ‚ym t-shircie, skórzanej kurtce i z przygÅ‚adzonymi wÅ‚osami – wyglÄ…da na tego, kim jest – atrakcyjnego chÅ‚opaka z Leicestershire, syna inżyniera i szkolnej sekretarki, który sam zapracowaÅ‚ na swój sukces. I takiego, który jest zdezorientowany, ale też rozbawiony i zachwycony tempem, jakie nadawany w sobotnie wieczory film kostiumowy narzuciÅ‚ jego karierze.

„To już dwa lata, a wciąż dostajÄ™ prezenty” – ujawnia, przez uÅ‚amek sekundy wyglÄ…dajÄ…c na zaniepokojonego. Potem otrzÄ…sa siÄ™, dodajÄ…c spokojnie: „Ale naprawdÄ™ bardzo to doceniam. Aż do tej chwili nigdy nie byÅ‚em oceniamy, wiÄ™c to byÅ‚o interesujÄ…ce zobaczyć, jak ludzie przyjmujÄ… mojÄ… pracÄ™. PróbujÄ™ być bardzo drobiazgowym aktorem. I ludzie naprawdÄ™ to odbierali. Nawet jeÅ›li to byÅ‚o tylko mrugniÄ™cie okiem lub coÅ› takiego, oni to widzieli”. Tak, to musiaÅ‚o być jedno z tych wybuchowych spojrzeÅ„, które prowadzi do „rozsadzenia jajników” i porównaÅ„ z Darcym Colina Firtha.

Armitage mógÅ‚ stać siÄ™ sensacjÄ… z dnia na dzieÅ„, ale byÅ‚ pracujÄ…cym dorywczo aktorem od 17 roku życia, odkÄ…d uciekÅ‚, by doÅ‚Ä…czyć do cyrku w Budapeszcie. Te wystÄ™py zapewniÅ‚y mu Equity Card [karta czÅ‚onkowska zwiÄ…zku aktorów scenicznych]. Potem wróciÅ‚ do wielkiej Brytanii, by być tancerzem w musicalach. Kiedy miaÅ‚ lat 21, zaczÄ…Å‚ siÄ™ jednak martwić, że ćwiczy pÅ‚uca i mięśnie, ale nie mózg. W Stratfordzie, oglÄ…dajÄ…c klasycznÄ… inscenizacjÄ™ „Snu nocy letniej” Adriana Noble’a, doznaÅ‚ objawienia. „Po raz pierwszy zobaczyÅ‚em, że publiczność bawi siÄ™ tak dobrze jak aktorzy” – wspomina. ZgÅ‚osiÅ‚ siÄ™ do LAMDA (London Academy of Music and Dramatic Art), po czym nastÄ…piÅ‚ dla niego czas grania epizodów w Birmingham Repertory Theatre i Royal Shakespeare Company, zanim nie zdobyÅ‚ aktorskich szlifów w „Doctors” i „Casualty”. WiÄ™ksze role zagraÅ‚ później w „Sparkhouse”, „Between the Sheets” i „Cold Feet”.

Kiedy jego agent wspomniaÅ‚, że BBC bÄ™dzie przenosić na ekran „North and South” Elizabeth Gaskell, obowiÄ…zkowo kupiÅ‚ książkÄ™. „Już po pierwszych stronach pomyÅ›laÅ‚em, że pasujÄ™ do tej postaci i nadajÄ™ siÄ™ do tej roli” – mówi. Ale szef castingu byÅ‚ mniej pewny. Zaproszono go ponownie dopiero po szeÅ›ciu tygodniach. „ByÅ‚ taki moment, kiedy myÅ›laÅ‚em, że powinienem o tym zapomnieć, ale wciąż wracaÅ‚em do książki. To ma zwiÄ…zek z moim pochodzeniem. Moje korzenie tkwiÄ… w tej części kraju i w tym rodzaju przemysÅ‚u. Moja babcia byÅ‚a tkaczkÄ…. Inni w rodzinie byli górnikami. Znam ten klimat. PoznaÅ‚em takich ludzi jak John Thornton”.

Reakcja kobiet na jego osobÄ™ go zaskoczyÅ‚a. „Zawsze myÅ›lÄ™, że to nie ja jestem tym, na którego one reagujÄ…, to postać literacka. To Elizabeth Gaskell powinna dostawać te prezenty” – dodaje z nadziejÄ…, ale nie caÅ‚kiem przekonujÄ…co. „Å»yjemy w wyzwolonym seksualnie spoÅ‚eczeÅ„stwie i mogÄ™ zrozumieć, że ludzie sÄ… spragnieni emocjonalnej i fizycznej powÅ›ciÄ…gliwoÅ›ci tamtej epoki”.

Armia wielbicielek Armitage’a bÄ™dzie zachwycona, że „najgorÄ™tszy facet w krawacie” może być znowu oglÄ…dany przez nie w jednym z nich. W produkcji BBC1 „ImpresjoniÅ›ci” gra rolÄ™ Claude’a Moneta. Film pierwotnie zostaÅ‚ pomyÅ›lany jako fabularyzowany dokument, ale w koÅ„cu BBC w koÅ„cu zdecydowaÅ‚ siÄ™ wyciąć nudne wyjaÅ›nienia i trzymać siÄ™ z rozmachem wyreżyserowanej i zilustrowanej fabuÅ‚y. Filmowanie byÅ‚o zabawÄ… – w Paryżu, Prowansji, a nawet w ogrodzie Moneta w Giverny. To po prostu Å‚adny filmowy obrazek, ale w tym czasie antenowym (po „Antiques Roadshow” [seria tv]) prawdopodobnie wiÄ™cej nauczy ludzi czegoÅ› na temat historii sztuki, niż mogÅ‚yby to zrobić dokumentalne serie na BBC4.
GrajÄ…c Moneta w wieku od 19 do 58 lat, Armitage wiele razy zmieniaÅ‚ style zarostu. Jego fanom (fankom) może siÄ™ to nie podobać. „PrzestaÅ‚em przeglÄ…dać strony, kiedy wszyscy pisali, jak bardzo nienawidzÄ… moich wÄ…sów w „Malice Aforetought”. MuszÄ™ wykonywać mojÄ… robotÄ™” – mówi.

W tej chwili oznacza to granie Guya z Gisbourne, zÅ‚ego ducha Robin Hooda. ZdjÄ™cia wÅ‚aÅ›nie siÄ™ zaczęły pod Budapesztem i bÄ™dÄ… trwać aż do jesieni. Wysokobudżetowy film BBC o „facetach w rajtuzach” wedÅ‚ug scenariusza Dominica Minghelli jest, jak ujawnia Armitage, peÅ‚en współczesnych odniesieÅ„: wiele jest wywoÅ‚anych powrotem Robin Hooda z ostatniej wojny na Bliskim Wschodzie. „SÄ… na zmianÄ™ sukcesy i porażki [bohaterów] dla dzieciaków” – mówi – „Ale doroÅ›li widzowie także znajdÄ… coÅ› dla siebie. Wszyscy ludzie stojÄ…cy za tym majÄ… dzieci i chcÄ… zrobić „Robin Hooda” dla ich pokolenia, tak jak wskrzesili Doktora Who”. [angielski serial sf]

Armitage przyznaje siÄ™ do wÄ…tpliwoÅ›ci na temat zostania aktorem. „Å»aÅ‚ujÄ™ tego bardzo” – mówi, marszczÄ…c brew. „Nie wiem, dlaczego, bo kiedy jest dobrze [w tym zawodzie], to jest wspaniaÅ‚e. Ale odbija siÄ™ na Twoich emocjach. To może być wyczerpujÄ…ce, kiedy oddajesz postaci samego siebie. A na koÅ„cu musisz sobie przypomnieć, kim jesteÅ›”. Do tego dochodzi ciÄ…gÅ‚y strach aktorów o to, że każda praca może być ostatniÄ…. Armitage spÄ™dziÅ‚ kiedyÅ› osiem miesiÄ™cy bez pracy. Dużo majsterkowaÅ‚. Zamierza uczyć siÄ™ produkcji filmowej, by mieć możliwość wyboru.
Ale ciÄ…gle sÄ… role, które chciaÅ‚by zagrać. CiÄ…gnie go też z powrotem do teatru. „Granie na żywo jest rodzajem sportu” – mówi – „Nie spuszczam siÄ™ na linie ani nie uprawiam snowboardu, ale czasem myÅ›lÄ™, że wyjÅ›cie na scenÄ™ może dać ten sam rodzaj adrenaliny”. Na liÅ›cie jego życzeÅ„ jest Pinter - „coÅ› maÅ‚ego i eksperymentalnego”, Koriolan i Ryszard III. Jednak upiera siÄ™, że to role wciąż wybierajÄ… jego. „Ponieważ jestem rosÅ‚y, mogÄ™ przenieść pewnÄ… fizycznÄ… siÅ‚Ä™, pozycjÄ™ i wÅ‚adzÄ™ na postać” – mówi – „Ale jestem zainteresowany badaniem sprzecznoÅ›ci i znajdowaniem w tym wrażliwoÅ›ci i Å‚agodnoÅ›ci. Jestem tak wysoki, odkÄ…d skoÅ„czyÅ‚em 14 lat, wiÄ™c wiem, jak to jest czuć siÄ™ chÅ‚opcem, kiedy ludzie postrzegajÄ… ciÄ™ jako silnego”.

Gdzie jest kobieta, która mogÅ‚aby go wesprzeć? „Zważywszy na to, że bÄ™dÄ™ za granicÄ… przez nastÄ™pne pół roku, nie jest źle być samemu w tym roku” – mówi melancholijnie – „To życie wÄ™drowca, widzÄ™, że inni też siÄ™ z tym borykajÄ…”. A co z Marian [bohaterkÄ… „Robin Hooda”]? – ryzykujÄ™ zachÄ™cona. „Tak, jest jedna bardzo piÄ™kna i przyciÄ…gajÄ…ca uwagÄ™ dziewczyna. Jestem dość daleko, na koÅ„cu kolejki. Może znajdÄ™ jakÄ…Å› miÅ‚Ä… wÄ™gierskÄ… dyskutantkÄ™?”


[URL=http://img529.imageshack.us/my.php?image=copyofsundaytimes9qy6fy.jpg]http://img529.imageshack.us/img529/4849/copyofsundaytimes9qy6fy.th.jpg[/URL]
[URL=http://img529.imageshack.us/my.php?image=sundaytimes304060bi0js.jpg]http://img529.imageshack.us/img529/1212/sundaytimes304060bi0js.th.jpg[/URL]


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#207 2006-05-08 00:05:33

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Dawno nie bylo zadnego artykulu, wiec przyszla pora na porcyjke lektury.
(...)

Fajnie, Gosiu, że już wkleiłaś :-) Ach, te fotki! Ten artykuł też mi się podoba.


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#208 2006-05-08 00:15:58

Gitka
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Gosiu świetny artykuł!
Najbardziej zdziwiło mnie to - "potem wrócił do wielkiej Brytanii, by być tancerzem w musicalach"
Ale żałuję, że w serialu N&S nie ma sceny tańca. Szkoda, prawda?

http://img131.imageshack.us/img131/6955/richard7nr.jpg

LubiÄ™ go w niebieskim...

Offline

 

#209 2006-05-08 00:18:35

Narya
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Warto przeczytać - naprawdę ciekawy artykuł. Dzięki Gosiu big_smile

O tak Gitko. Już kiedyś narzekałam, że bal by się tam jakiś przydał. Oczywiście z tańczącym Thorntonem big_smile Ale by było....

Offline

 

#210 2006-05-08 00:18:38

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Gosiu świetny artykuł!
Najbardziej zdziwiło mnie to - "potem wrócił do wielkiej Brytanii, by być tancerzem w musicalach"
Ale żałuję, że w serialu N&S nie ma sceny tańca. Szkoda, prawda?

Jest na początku, tylko że rysia w niej nie bierze udziału więc się nie liczy... Też chciałabym żeby była jakaś scena tańca, jakiś bal... Ale nie można miec wszystkiego, niestety.


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#211 2006-05-08 00:23:15

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

W N&S w ogole nie ma tancow, ale chyba o to Gaskell chodzilo w tej powiesci. Ta powiesc jest jednak dosc smutna w wymowie.


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#212 2006-05-08 00:26:21

Narya
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Bal zupełnie nie pasowałby do całego nastroju, jaki panuje w filmie, do tego ponurego klimatu. Ale to nie zmienia faktu, że miło by było zobaczyć tańczącego pana Thorntona wink

Offline

 

#213 2006-05-08 01:31:28

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

W N&S w ogole nie ma tancow, ale chyba o to Gaskell chodzilo w tej powiesci. Ta powiesc jest jednak dosc smutna w wymowie.

Za to tańczy w fanfiku lol


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#214 2006-05-08 10:50:16

Kaziuta
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Dzięki Gosi. Artykuł świetny.
Zaniepokoiła mnie końcówka. Qrcze, żeby tylko żadna węgierka nie sprzątneła nam Rysia. Wprawdzai Polak Węgier dwa bratanki, ale bez pierdół i zbędnej brawury.
Jedyna nadzieja, że się nie dogada.

Offline

 

#215 2006-05-08 10:57:46

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Bal zupełnie nie pasowałby do całego nastroju, jaki panuje w filmie, do tego ponurego klimatu. Ale to nie zmienia faktu, że miło by było zobaczyć tańczącego pana Thorntona wink

Mam dokładnie takie samo zdanie. Wiem że nie pasuje do całości, ale jestem ciekawa jak by mu wyszedł taniec...


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#216 2006-05-08 11:03:04

Kika
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Mam dokładnie takie samo zdanie. Wiem że nie pasuje do całości, ale jestem ciekawa jak by mu wyszedł taniec...

W tańcu bezapelacyjnie byłby doskonały.... wink


gg 2775021

Offline

 

#217 2006-05-08 16:28:17

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Nie ma szans. Z Wegierka nie pogada wink


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#218 2006-05-08 16:38:08

Narya
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Mam dokładnie takie samo zdanie. Wiem że nie pasuje do całości, ale jestem ciekawa jak by mu wyszedł taniec...

W tańcu bezapelacyjnie byłby doskonały.... wink

ZresztÄ… jak we wszystkim wink

Offline

 

#219 2006-05-08 19:48:17

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Mam dokładnie takie samo zdanie. Wiem że nie pasuje do całości, ale jestem ciekawa jak by mu wyszedł taniec...

W tańcu bezapelacyjnie byłby doskonały.... wink

ZresztÄ… jak we wszystkim wink

AMEN :-)


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#220 2006-05-11 19:00:39

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Kolejny artykul. Niektóre elementy sa juz nam doskonale znane, ale jest pare nowych informacji dlatego zamieszam.

Tulsa World,
2 sierpnia 2005
Wyluzuj się i pomyśl o Anglii

W tym wiktoriańskim filmie o kulturowym starciu arystokratycznego Londynu na południu Anglii i przemysłowego miasta takiego jak Milton na Północy, Richard Armitage gra przystojnego właściciela przędzalni bawełny Johna Thorntona. Kobietą, która wytrąca go z równowagi, jest południowa piękność Margaret Hale.

Tak się zdarzyło, że ojciec Armitage`a, emerytowany inżynier nuklearny wyrastał w południowej części kraju, a jego dziadkowie byli tkaczami. Jego matka, była sekretarka, pochodzi z Południa i ma na imię Margaret.
„ To prawdziwa „Strefa Mroku” – mówi Armitage, Å›miejÄ…c siÄ™. [..] „Moje rodzinne Å›rodowisko i moje wÅ‚asne korzenie sÄ… zwiÄ…zane z tÄ… częściÄ… Anglii”. – wyjaÅ›nia. – „Mój ojciec wzrastaÅ‚ w tym Å›wiecie, to wydaje siÄ™ dobrym przyczynkiem do tej historii, która natychmiast staÅ‚a siÄ™ dla mnie zrozumiaÅ‚a. OczywiÅ›cie, byÅ‚em zafascynowany psychologicznÄ… gÅ‚Ä™biÄ… postaci tego czÅ‚owieka [Thorntona], [czÅ‚owieka] który z przedsiÄ™biorcy staÅ‚ siÄ™ filantropem”.

Ten miniserial umiejscowiony w latach 50-tych XIX wieku w czasach rewolucji przemysłowej jest wielowarstwową historią miłosną, która łączy konflikt klasowy z elementami społecznymi.
To poruszajÄ…ca historia, oparta na powieÅ›ci Elisabeth Gaskell, po raz pierwszy opublikowanej we fragmentach w „Household Words” Karola Dickiensa w 1854 r. i później oddzielnie w 1855 r.
WedÅ‚ug słów Patricii Ingraham w przedmowie do wydania Penguin Classic to sam Dickens sugerowaÅ‚, że tytuÅ‚ powieÅ›ci powinien być zmieniony z „Margaret Hale” na „North&South”.

Główna kobieca postać jest dośc pewna siebie jak na tamte czasy i snobistyczna. Jej pogarda jest ewidentna. Zakrywa swój nos i usta koronkową chusteczką do nosa. Unika przyjacielskich stosunków z pierwszą w Milton rodziną Thortnonów, i otwarcie uważa ich za niższych od siebie. W zamian, znajduje przyjaciół w honorowym, ale uciskanym robotniku przędzalni i jego rodzinie. Ma rady dla wszystkich i sympatię dla niewielu w tym przygnębiającym, zachmurzonym mieście.

Thornton, główna męska postać, wydaje się na początku filmu okrutny i zainteresowany tylko swoimi sprawami. Kiedy był dzieckiem, jego ojciec który dorobił się wszystkiego sam, stracił wszystko i popełnił samobójstwo.
Thornton zmuszony był porzucić naukę, aby utrzymać rodzinny biznes i podźwignął go z upadku, przemieniając w dobrze prosperującą firmę.

„W trakcie tej historii„– mówi Armitage – „on staje twarzÄ… w twarz wobec tej samej sytuacji, co jego ojciec – ponownej utraty wszystkiego. Ale to jest katharsis dla niego. On uÅ›wiadamia sobie, że jedyne co ma znaczenie dla niego, to jego rodzina, jego zwiÄ…zek z matkÄ… i jego miÅ‚ość do Margaret, która nie przypuszczaÅ‚, że siÄ™ w ogóle zdarzy. Z bezwglÄ™dnego przedsiÄ™biorcy, który jest ciuÅ‚aczem, staje siÄ™ czÅ‚owiekiem, który jest przygotowany, by porzucić to wszystko dla miÅ‚oÅ›ci. To zdumiewajÄ…ce jak na czÅ‚owieka tamtych czasów. To nie sÄ… wiktoriaÅ„skie zachowania. To bardzo współczesne”.

W Margaret Hale, córce pastora, jego zamyślona postać znajduje coś czego, on potrzebuje i pragnie.
„Jej wychowanie i jej mentalność stojÄ… w sprzecznoÅ›ci z jej finansowymi Å›rodkami, podczas gdy John nie ma Å›rodków intelektualnych, ale ma finansowe. Każde z nich ma coÅ›, czego pragnie drugie. MyÅ›lÄ™ wiÄ™c, że przyciÄ…ga ich antagonizm ich relacji.” – mówi Armitage, pochodzÄ…cy z Leicester, który studiowaÅ‚ w Patison College w Coventry i ćwiczyÅ‚ aktorstwo klasyczne w LAMDA i z Royal Shakespeare Society.

„Ona stanowi dla niego wyzwanie. Nikt poza matkÄ… nie byÅ‚ dla niego dotÄ…d ważny i on i jego matka tworzÄ… silny zwiÄ…zek” - mówi Richard. – „Wiele kobiet przedstawianych mu jest cichych i ulegÅ‚ych, ale Margaret jest inna. To jest wspaniaÅ‚y skÅ‚adnik charakteru jego matki, który on w niej [Margaret] znajduje”. [..]

Ten 33-letni [obecnie 35-letni] aktor, który swoje talenty wykorzystywaÅ‚ w hula-hop i na deskorolce, w niższej klasy brytyjskim cyrku, bazujÄ…cym na wyczynach sportowych (dziÄ™ki emu zdobyÅ‚ equity card), powiedziaÅ‚, że byÅ‚ zaskoczony, że nigdy nie sÅ‚yszaÅ‚ o Elisabeth Gaskell, zanim nie ruszyÅ‚ projekt „N&S”.
„StudiowaÅ‚em angielski i przejrzaÅ‚em wiele wiktoriaÅ„skich powieÅ›ci, ale kiedy to wszystko siÄ™ zaczęło [ruszyÅ‚ projekt ekranizacji], przeczytaÅ‚em „N&S” i byÅ‚em zaszokowany, że nie odkryÅ‚em jej wczeÅ›niej. Ona dla mnie jest prawdopodobnie najbardziej ekscytujÄ…cÄ… wiktoriaÅ„skÄ… pisarkÄ…. W przeciwieÅ„stwie do innych, [Gaskell] wchodzi wewnÄ…trz mÄ™skiego umysÅ‚u. Mężczyzna jest zwykle tylko postaciÄ… fantastycznÄ…. PomysÅ‚, żeby mÄ™ski umysÅ‚ zostaÅ‚ opisany przez kobiecego pisarza jest wspaniaÅ‚y”.

Pierwszy aktorski wypad [Armitage`a] byÅ‚a to maÅ‚a rola w „This Year`s Love” w 1999 r. W telewizji graÅ‚ Johna Standringa w „Sparkhouse” Sally Wainwright dla BBC. OdtwarzaÅ‚ też postać Lee Richardsa w „Cold Feet” i graÅ‚ główne role także w „UF2” i „Between the Sheets” dla brytyjskiej telewizji. W czasie stażu aktorskiego nastÄ…piÅ‚o jego pierwsze pojawienie siÄ™ przed kamerÄ… w „Star Wars” Epizode One”. „To byÅ‚ szok”. – mówi. - „WejÅ›cie w tÄ™ wielkoskalowÄ… produkcjÄ™ byÅ‚o jak wyruszenie na gÅ‚Ä™biÄ™”– mówi –„Nigdy wczeÅ›niej nie staÅ‚em przodem do kamery. To byÅ‚o jak uderzenie w twarz. Próba ognia. ByÅ‚em zaszokowany, przerażony i jednak rozemocjonowany”.
[Richard] pojawiÅ‚ siÄ™ również w filmie „Cleopatra” dla ABC i graÅ‚ czoÅ‚owÄ… postać w filmie „Frozen”.

NastÄ™pnie byÅ‚ telewizyjny „Makbet” - nowoczesna interpretacja Szekspira oraz serial „Golden Hour”, krÄ™cony obecnie [2005].
„To rodzaj filmu medycznego opowiadajÄ…cego o szczególnej grupie ratowników medycznych, poruszajÄ…cych siÄ™ helikopterami” – mówi Armitage. - „TytuÅ‚ nawiÄ…zuje do odliczania czasu. `ZÅ‚ota godzina” [golden hour] – to czas, w którym trzeba do rannego czÅ‚owieka dotrzeć, aby skutecznie udzielić mu pomocy. Te 24 godziny dziejÄ… siÄ™ w czasie realnym. Wymaga to wielu medycznych procedur, np. ciÄ™cia ciaÅ‚a w ten sposób , żeby można byÅ‚o wykonać masaż na otwartym sercu oraz nauka skomplikowanych medycznych terminów.
„To wyglÄ…da zbyt realnie dla mnie”. – mówi uÅ›miechajÄ…c siÄ™ – „dla mnie jako lekarza na niby. WidzÄ™ to wszystko, pracujÄ™ z medycznymi doradcami i próbujÄ™ nauczyć siÄ™ ich jÄ™zyka. To coÅ›, czego wczeÅ›niej nie robiÅ‚em.
„WyjechaliÅ›my z tymi chÅ‚opakami (prawdziwymi ratownikami medycznymi) na jeden dzieÅ„ akcji i to byÅ‚o niewyobrażalne, jakich rzeczy musieli dokonywać”


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#221 2006-05-11 21:58:10

Narya
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Dzięki Ci Gosiu za kolejny ciekawy artykuł big_smile

Kobietą, która wytrąca go z równowagi, jest południowa piękność Margaret Hale.

Podoba mi siÄ™ to wink

Offline

 

#222 2006-05-11 22:07:10

Trzykrotka
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

"Południowa piękność" - i od razu widzę oczyma duszy ognistą Hiszpankę w koronkowej mantyli albo kogoś pokroju Moniki Bellucci big_smile ładnie powiedziane - Czarny Irys i Piękność Południa.

Offline

 

#223 2006-05-11 22:14:08

Gosia
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Bo dla nas Południe jest gdzie indziej wink

Ale to: "Czarny Irys i Piękność Południa"
brzmi swietne big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#224 2006-05-11 23:48:56

Kaziuta
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Dzięki Gosiu
Mi sie bardzo spodobał ten fragment:
„Jej wychowanie i jej mentalność stojÄ… w sprzecznoÅ›ci z jej finansowymi Å›rodkami, podczas gdy John nie ma Å›rodków intelektualnych, ale ma finansowe. Każde z nich ma coÅ›, czego pragnie drugie."

Kolejny dowód na to jak przyciągają się przeciwieństwa.

Offline

 

#225 2006-05-12 00:03:31

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Artykuły na temat North & South

Bo dla nas Południe jest gdzie indziej wink
Ale to:, za kolejny teks "Czarny Irys i Piękność Południa"
brzmi swietne big_smile

Dzięki, Gosiu, za kolejny tekst. Tak bardzo lubię je czytać :-)


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB