Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1226 2006-04-11 20:58:49

Kika
U┐ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Ta Gaskell to mia┼éa pi├│ro.... a ty Alison jeste┼Ť nieoceniona w swoich t┼éumaczeniach.. bezb┼é─Ödnie oddajesz atmosfer─Ö ... a┼╝ ciarki po plecach przechodz─ů jak si─Ö to czyta big_smile

gg 2775021

#1227 2006-04-11 21:07:47

Gosia
U┐ytkownik

Oj, jaka uczta! Super! big_smile
Piekne opisy, jak ja je lubie.
Zgadzam sie, Gaskell ladnie pisze. Inaczej niz Austen, bo o innych problemach, ale ma dar.
Jej ksiazki dobrze sie czyta, choc po przejrzeniu dwoch pozostalych, uwazam ze najlepsza z nich jest "North & South". ale ja nie jestem obiektywna wink

Czyz nie jest to opis Armitage`a?:
"proste brwi os┼éania┼éy jasne, g┼é─Öboko osadzone, powa┼╝ne oczy, kt├│re pozbawione nieprzyjemnej ostro┼Ťci, wydawa┼éy si─Ö mie─ç zamiar zajrze─ç w g┼é─ůb serca", "Zmarszczki na twarzy by┼éy nieliczne, ale wyra┼║nie zarysowane". "usta, kt├│re nieznacznie ┼Ťci─ůgni─Öte os┼éania┼éy nieskazitelnie pi─Ökne z─Öby, daj─ůce nag┼éy efekt rozb┼éysku s┼éo┼äca w rzadkich chwilach jasnego u┼Ťmiechu, jednocze┼Ťnie rozja┼Ťniaj─ůcego oczy, zmieniaj─ůcego ca┼éy wygl─ůd tego surowego i stanowczego cz┼éowieka, gotowego na wszystko, w ┼╝ywio┼éow─ů, szczer─ů rado┼Ť─ç chwili, ufn─ů i gwa┼étown─ů, w┼éa┼Ťciw─ů jedynie dzieciom"

Wypisz wymaluj Armitage w roli Thorntona.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#1228 2006-04-11 21:11:26

Kika
U┐ytkownik

Na tym forum to chyba ┼╝adna z nas nie grzeszy obiektywizmem....
wink

coraz bardziej czuj─Ö swoje uzale┼╝nienie od tego forum (nie m├│wi─ůc ju┼╝ o N&S), gdy nie mog─Ö tutaj zagl─ůdn─ů─ç to ca┼éy czas my┼Ťl─Ö co zastan─Ö jak do was wr├│c─Ö.....

gg 2775021

#1229 2006-04-11 21:12:05

caroline
U┐ytkownik

Gosiu, nawet bez ekranizacji N&S ma prawo wydawa─ç si─Ö swietn─ů ksi─ů┼╝k─ů, czyta┼éam "Mary Barton" i nie zachwyci┼éa mnie. Jak dla mnie zbyt melodramatyczna i ten nachalny dydaktyzm. Przes┼éanie N&S du┼╝o bardziej mnie przekonuje.

#1230 2006-04-11 21:13:14

Kika
U┐ytkownik

Wypisz wymaluj Armitage w roli Thorntona.

oczywi┼Ťcie ┼╝e to wierny opis Armitaga..... Re┼╝yser mia┼é nosa ... nie ma co... wink

gg 2775021

#1231 2006-04-11 21:37:28

Caitriona
U┐ytkownik

- Kiedy tw├│j poci─ůg zatrzyma si─Ö na stacji, wysi─ůd┼║ – na wszelki wypadek!
- Strze┼╝ si─Ö przebywania w obecno┼Ťci przystojnego m─Ö┼╝czyzny, kt├│ry zdejmuje „krawat” – twoje ┼╝ycie ju┼╝ nigdy nie b─Ödzie takie same.

Te has┼éa podobaj─ů mi si─Ö najbardziej tongue

Musimy sobie sprawi─ç jakie┼Ť stosowne znaki rozpoznawcze naszego k├│┼éka. Moherowe bereciki? A tak serio - takim fajnym znakiem by┼éyby np. koszulki z napisem "Look Back At Me" - naprawd─Ö czytelne tylko dla wtajemniczonych

Niezły pomysł, popieram. I to hasło jest chyba najlepsze. big_smile

Wiem Caitie, ze starasz sie byc mila

Wiem co mówię. Słowo (byłego) harcerza!! big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#1232 2006-04-11 21:39:19

Alison
U┐ytkownik

„Pan Thornton o Margaret”
Kiedy pan Thornton wsta┼é do wyj┼Ťcia, po u┼Ťci┼Ťni─Öciu d┼éoni pani i pana Hale, zwr├│ci┼é si─Ö do Margaret, chc─ůc si─Ö z ni─ů po┼╝egna─ç w podobny spos├│b. W tym miejscu by┼é to szczery i naturalny zwyczaj, typowy dla dobrych znajomych, ale Margaret nie by┼éa na to przygotowana. Skin─Ö┼éa tylko g┼éow─ů na po┼╝egnanie. Wprawdzie nagle zobaczy┼éa d┼éo┼ä w po┼éowie wyci─ůgni─Öt─ů, ale d┼éo┼ä szybko si─Ö cofn─Ö┼éa, by┼éo jej przykro, ┼╝e w por─Ö nie zda┼éa sobie sprawy z intencji tego gestu. Pan Thornton jednak┼╝e, nic nie wiedzia┼é o jej ┼╝alu, wi─Öc wyprostowa┼é si─Ö do swojej pe┼énej wysoko┼Ťci i wyszed┼é. Opuszczaj─ůc dom mrucza┼é do siebie:
- W życiu nie widziałem bardziej dumnej i nieprzyjemnej dziewczyny. Nawet jej wielka uroda jest niczym wobec tego pogardliwego sposobu bycia.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#1233 2006-04-11 21:44:56

GosiaJ
U┐ytkownik

GosiuJ te "m─ůdro┼Ťci ┼╝yciowe" s─ů genialne big_smile

Prawda? :-) To jeszcze kilka:

- Nie potrzebujesz Henry’ego do wyja┼Ťnie┼ä.
- Je┼Ťli jeste┼Ť zainteresowana m─Ö┼╝czyzn─ů, zaproponuj mu zainwestowanie w jego firm─Ö.
- Kiedy m─Ö┼╝czyzna, w kt├│rym si─Ö zakocha┼éa┼Ť, pyta: „Wi─Öc pani wyje┼╝d┼╝a... i nigdy nie wr├│ci?”, powiedz mu, ┼╝eby poczeka┼é chwil─Ö, po prostu wyskocz i odwo┼éaj doro┼╝k─Ö.
- Musisz dobrze szuka─ç, by znale┼║─ç r├│┼╝e w zaro┼Ťlach.
- M├│wienie komu┼Ť, ┼╝e chcesz go po┼Ťlubi─ç, bo go kochasz, jest bardziej skuteczne, kiedy nie krzyczysz i nie gonisz go wok├│┼é sto┼éu.
- B─ůd┼║ mi┼éa dla zimnych, despotycznych kobiet – jedna z nich mo┼╝e zosta─ç twoj─ů te┼Ťciow─ů.
- ZAWSZE si─Ö odwracaj!
- Samotna kobieta poszukuj─ůca m─Ö┼╝a zawsze powinna mie─ç ze sob─ů ksi─ů┼╝eczk─Ö czekow─ů, kiedy podr├│┼╝uje kolej─ů.
- Spodnie w kratk─Ö to nie jest dobry pomys┼é – w ┼╝adnych okoliczno┼Ťciach.
:-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#1234 2006-04-11 21:47:27

GosiaJ
U┐ytkownik

Hehe, dobre, jestem za. Choc w tym filmie kilka takich tekstow mozna byloby jeszcze znalezc big_smile
Np. ostatni, jak to tam bylo: You're coming home with me?
Ewentualnie: You have to look hard.

Jasne :-) Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me? ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#1235 2006-04-11 21:47:36

Kika
U┐ytkownik

- Kiedy tw├│j poci─ůg zatrzyma si─Ö na stacji, wysi─ůd┼║ – na wszelki wypadek!
- Kiedy m─Ö┼╝czyzna, kt├│rego poci─ůgasz, pyta: „Jest pani chora?” i patrzy na ciebie w TAKI spos├│b, powiedz tylko „Tak” i omdlej w jego ramionach.
- Strze┼╝ si─Ö nienawi┼Ťci do m─Ö┼╝czyzny od pierwszego wejrzenia – w ko┼äcu si─Ö w nim zakochasz.
- Strze┼╝ si─Ö przebywania w obecno┼Ťci przystojnego m─Ö┼╝czyzny, kt├│ry zdejmuje „krawat” – twoje ┼╝ycie ju┼╝ nigdy nie b─Ödzie takie same.

to moje ulubione przestrogi

a ten fragment bardzo mi si─Ö podoba

- W życiu nie widziałem bardziej dumnej i nieprzyjemnej dziewczyny. Nawet jej wielka uroda jest niczym wobec tego pogardliwego sposobu bycia.

a Margaret m├│wi┼éa, ┼╝e chcia┼éaby by─ç przystojn─ů....

gg 2775021

#1236 2006-04-11 21:49:20

Caitriona
U┐ytkownik

To jeszcze kilka:
- Musisz dobrze szuka─ç, by znale┼║─ç r├│┼╝e w zaro┼Ťlach.
- M├│wienie komu┼Ť, ┼╝e chcesz go po┼Ťlubi─ç, bo go kochasz, jest bardziej skuteczne, kiedy nie krzyczysz i nie gonisz go wok├│┼é sto┼éu.
- B─ůd┼║ mi┼éa dla zimnych, despotycznych kobiet – jedna z nich mo┼╝e zosta─ç twoj─ů te┼Ťciow─ů.
- ZAWSZE si─Ö odwracaj!

Świetne! big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#1237 2006-04-11 21:50:09

Kika
U┐ytkownik

z drugiej partii to to jest moim zdaniem najlepsze

ZAWSZE si─Ö odwracaj!

bo ja si─Ö nigdy nie odwracam tongue tongue

gg 2775021

#1238 2006-04-11 21:51:01

Caitriona
U┐ytkownik

Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me? ;-)

To wzór koszulki "kółka różańcowego" już mamy! big_smile big_smile

#1239 2006-04-11 21:51:12

Gosia
U┐ytkownik

- Nie potrzebujesz Henry’ego do wyja┼Ťnie┼ä.
- ZAWSZE si─Ö odwracaj!

Te sa super, wedlug mnie big_smile

"Nawet jej wielka uroda jest niczym wobec tego pogardliwego sposobu bycia."

To go jednak, jak widac, nie zrazilo wink
Dzieki Ali big_smile

Z Południa na Północ:

#1240 2006-04-11 21:52:18

Kika
U┐ytkownik

Jasne Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me?

Ma┼égosiu tongue strza┼é w dziesi─ůtk─Ö!!!

gg 2775021

#1241 2006-04-11 21:55:08

Gosia
U┐ytkownik

Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me?

Ja tez jestem za takim wzorem klubowej koszulki big_smile

Z Południa na Północ:

#1242 2006-04-11 21:57:23

Gosia
U┐ytkownik

Gosiu, nawet bez ekranizacji N&S ma prawo wydawa─ç si─Ö swietn─ů ksi─ů┼╝k─ů, czyta┼éam "Mary Barton" i nie zachwyci┼éa mnie. Jak dla mnie zbyt melodramatyczna i ten nachalny dydaktyzm. Przes┼éanie N&S du┼╝o bardziej mnie przekonuje.

Poki co, "Mary Barton" mi sie podoba, ale znam dopiero pierwsze rozdzialy, jest smutna. Oczywiscie podoba nie tak, jak N&S wink

Z Południa na Północ:

#1243 2006-04-11 21:58:48

Kika
U┐ytkownik

czy mo┼╝e ma kto┼Ť pod r─Ök─ů dost─Öp do manufaktury??? oczywi┼Ťcie zwi─ůzanej z bawe┼én─ů (bo jej nikt nie kupuje wink )

gg 2775021

#1244 2006-04-11 22:05:01

Narya
U┐ytkownik

Dziewczynki, a to czego dotyczy?

Spodnie w kratk─Ö to nie jest dobry pomys┼é – w ┼╝adnych okoliczno┼Ťciach.

Bo ja nie pami─Ötam ┼╝adnych spodni w kratk─Ö w ┼╝adnych okoliczno┼Ťciach :?
Tam kto┼Ť mia┼é takie spodnie?

#1245 2006-04-11 22:08:21

Kika
U┐ytkownik

w spodniach w kratk─Ö chodzi┼é Pan, kt├│ry nazywa┼é si─Ö Bell o ile dobrze pami─Ötam.... (przyjeciel ojca Margaret) wygl─ůda┼é w nich troszk─Ö komicznie....
jak si─Ö myl─Ö to mnie szybko poprawiajcie wink

gg 2775021

#1246 2006-04-11 22:08:51

Gosia
U┐ytkownik

Pare slow o "Paniach z Cranford" (juz mam te powiesc).
Przetlumaczy┼éa j─ů Aldona wink Szpakowska, ksiazke wydal Czytelnik w 1970 r.
Na zakladce jest taki tekst:

W tej "idylli proz─ů" pani Gaskell kre┼Ťl─ůc dzieje paru zwyk┼éych os├│b, ukazuje atmosfer─Ö ma┼éego prowincjonalnego miasteczka - z lekkim przymru┼╝eniem oka i z dobrotliwym humorem odkrywaj─ůc przed nami rado┼Ťci i smutki, ma┼ée intrygi i drobne tajemnice tego ┼Ťwiatka, na kt├│ry spogl─ůda serdecznym i rozbawionym wzrokiem".

Zacytuje pierwsze zdania (TO "PANIE Z CRANFORD"!):

"A wi─Öc przede wszystkim Cranford jest we w┼éadaniu Amazonek; kobiety rz─ůdz─ů we wszystkich domach o nieco wy┼╝szym czynszu. Je┼╝eli jaka┼Ť ma┼é┼╝e┼äska para przyb─Ödzie do miasta na sta┼ée, d┼╝entelmen, w ten czy inny spos├│b, znika. Albo wyp┼éasza go fakt, ┼╝e na wieczornych przyj─Öciach on jeden reprezentuje p┼ée─ç brzydk─ů, albo t┼éumaczy jego nieobecno┼Ť─ç s┼éu┼╝ba w pu┼éku lub na okr─Öcie czy te┼╝ zaanga┼╝owanie sprawami handlowymi, zmuszaj─ůce do sp─Ödzania wszystkich dni tygodnia w wielkim handlowym mie┼Ťcie Drumble, po┼éo┼╝onym przy linii kolejowej i odleg┼éym od Cranford zaledwie o dwadzie┼Ťcia mil. Jednym s┼éowem, cokolwiek dzieje si─Ö z panami - tu ich nie ma. Bo i c├│┼╝ by mogli tu robi─ç, gdyby pozostali? Nasz doktor obje┼╝d┼╝a pacjent├│w w promieniu trzydziestu mil i sypia w Cranford, ale nie ka┼╝dy mo┼╝e by─ç doktorem."

Z Południa na Północ:

#1247 2006-04-11 22:09:41

Kika
U┐ytkownik

musz─Ö chyba znowu wr├│ci─ç do filmu i sobie przypomnie─ç szczeg├│┼éy... pami─Ö─ç ulotn─ů bywa.... wink

gg 2775021

#1248 2006-04-11 22:12:13

Kika
U┐ytkownik

No Gosiu... wst─Öp do tych panien brzmi zach─Öcaj─ůco, ale co b─Ödzie dalej.... czy nie za du┼╝o tych Pa┼ä? wink

gg 2775021

#1249 2006-04-11 22:27:40

Gosia
U┐ytkownik

Tez mnie to martwi wink
Ale jak widac powiesc pisana z humorem...

Jutro, co by nie przesadzac z pisaniem o czym innym niz o N&S, napisze cos wiecej o "Mary Barton", bo w rozdziale 11 natrafilam na scene oswiadczyn.

P.S. A propos. Stalam sie wlasnie szczesliwym posiadaczem wersji angielskiej "North & South". Nawet gruba ta ksiazka, ale niezbyt wygodna w czytaniu, ze wzgledu na rozmiary, klejenie i druk. Chyba szybko sie rozsypie big_smile

Z Południa na Północ:

#1250 2006-04-11 22:33:42

Kika
U┐ytkownik

Ale jak widac powiesc pisana z humorem...

co do tego to ja nie mam najmniejszych w─ůtpliwo┼Ťci... Ciekawe jak sobie z tymi kobitkami radzi┼é ten doktorek... skoro wszyscy faceci czym pr─Ödzej stamt─ůd czmychali 8) (mia┼é spokojne czy upiorne a mo┼╝e upojne noce w Cranford?)

gg 2775021

Stopka forum