Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#51 2005-06-25 22:53:29

fringilla
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Ja właśnie wysłałam Kazikowi streszczenie Świata Emmy. Zabieram się za Eleonore i Mariannę.

Ale czy tak w ogóle zyskałysmy akceptację Szefa dla nowego działu? Bo troche za długie mi wyszło, żeby zamieszczać na forum.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#52 2005-06-27 12:58:41

Kazik
(Admin)

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Chodzi o umieszczanie streszczeń? Nie ma problemu.
Możemy zamieszczać je w Artykuły->Recenzje, albo możemy zrobić tam oddzielny poddział Artykuły->Streszczenia. Chyba że widzicie tą sprawę inaczej i wolicie jakieś inne miejsce, czekam na sugestie (i następne steszczenia).


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#53 2005-06-27 15:40:23

fringilla
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Może: Artykuły --> Kontynuacje ksiązek JA? Jest już recenzja "Córki Elizy" napisana przez Loanę, więc pasowałaby do tego działo, a było by chyba przejrzyściej.
A proopos, w dziale Recenzje jest zawiadomienie o filmach z Colinem, chyba przez pomyłkę?


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#54 2005-07-01 21:55:18

sister
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Oooo, cieszę się, że mój pomysł zyskał taką aprobatę i że sprawa "nabiera kolorków". Dołączę się niebawem do streszczania smile

A propos, wkleję ten post, umieściłam go już gdzie indziej, ale to tutaj pisałam na ten temat wcześniej więc...:

Poza tym mam fantastycznego niusa, pisałam gdzieś na forum o mojej Psince, która miała operację i o oczekiwaniu na wyniki badań... Tak więc wyniki są bardzo dobre, na szczęście to nie był guz złośliwy, a jedynie jakiś niegroźny wytwór tkankowy, którego nazwy teraz nie pamiętam... Z całym szacunkiem, ulżyło mi jak cholera... (wybaczcie to słówko ) Piesia zdrowa na szczęście a blizny po operacji już niemal nie widać

smilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmile

Offline

 

#55 2005-07-17 23:44:44

angelix
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

muszę się dołączyć do krytycznych recenzji niejakiej pani Tennant.
Przez Pemberley jakoś przebrnęłam(choć nie ukrywam,że było to trudne) to Niedobrana para "pożołya mnie zupełnie na łopatki".BRRRRRRRRRRRRR okropność, 3/4 książki to opis jakiegoś koszmarnego przyjęcia - zero polotu!!!

Offline

 

#56 2005-08-05 10:42:12

sister
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

No właśnie...

w niedziele wracam do domu, więc będę mogła napisać streszczenie 'Zakochanej Emmy'. Mam nadzieję, że nie dostanę wysypki od powtórnego czytania tych bzdur smilesmilesmile

jestem strasznie ciekawa co Tennant nawypisywała w innych kontynuacjach, więc piszcie dziewczyny streszczenia jak najszybciej smile

Offline

 

#57 2005-08-10 16:38:09

sister
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

No dobra, nie sądziłąm, że może być coś gorszego od czytania "Zakochanej Emmy"...

niestety dużo gorsze jest czytanie tego "czegoś" po raz drugi...

ale wykażę się silną wolą i napiszę to streszczenie :?

Offline

 

#58 2005-08-27 13:21:56

Aga85
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Jakiś tydzień temu przeczytałam "Pemberley" i do tej pory odczuwam ogromny niesmak. Nie powiem żebym żałowała, że to przeczytałam, byłam bardzo ciekawa tej książki, ale z pewnością nigdy więcej po nią nie sięgnę. Nie wiem już sama czy pani Tennant nie umie w ogóle liczyc, bo jak to możliwe, że Lizzy i Darcy są zaledwie rok po ślubie, a tu Lidia ma już kilkoro dzieci, Jane ma małą Emily i do tego oczekuje narodzin jeszcze jednego dziecka. A Bingley? Sam Darcy mówił w "D&U", że nigdy nie widział przyjaciela tak zakochanego jak Bingley był w Jane, a co okazuje się w "Pemberley"?! Otóż przed Jane była jakaś Francuska, którą Bingley gorąco kochał i ma z nią dziecko. To jest juz po prostu niesmaczne. Nie mówię już o Panu Darcy, którego Emma Tennant "wygładziła" jesli mogę się tak wyrazic i przez to stał się taki "nijaki", brak już mu tej wyniosłości i tajemniczości. TOTALNA KATASTROFA!!!
Chiałabym w końcu przeczytac jakąs porządną książkę i teraz poszukuję "Sanditon" - pełnej wersji dokończonej przez Marie Dobbs. Jesli ktoś byłby tak miły i mógł mi to jakoś udostępnic, np. pożyczyc, to byłabym ogromnie wdzięczna wink

Offline

 

#59 2005-09-01 13:52:03

fringilla
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

No właśnie co z naszym działem streszczeń kontynuacji? Bardzo jestem ciekwa niektórych wypocin pani Tennant.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#60 2005-09-05 13:42:21

Marianna
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Ja czytałam wszystkie wytwory pani Tennant i wydaje mi się, że najgorsza była Eleonora i Marianna oraz Niedobrana para. Chociaż właściwie dość dawno to czytałam i niewiele pamiętam. Właściwie wszystkie były napisane na jedno kopyto i opowiadały o kryzysach małżeńskich. Nie będę zdradzać szczegułów tym, którzy chcą przeczytać, żeby im nie psuć zabawy. Ja w niektórych miejscach naprawdę się ubawiłam. Jedyną różnicą między paniami Austen i Tennant jest to, że przy czytaniu powieści Jane czytelnik smieje się z głupoty bohaterów, a w przypadku pani Emmy T. z gupoty samej autorki. Nie chciałabym być jednak zbyt surowa. Myślę, że przeczytanie kotynuacji Emmy Tennant nie jest niebezpieczne i nie grozi spaczeniem wyobrażenia o naszych ulubionych bohaterach. Radzę, aby każdy sam się przekonał, jeśli ma taką okazję, zamiast polegać jedynie na zdaniu innych.

Offline

 

#61 2005-09-05 14:33:30

fringilla
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Jedyną różnicą między paniami Austen i Tennant jest to, że przy czytaniu powieści Jane czytelnik smieje się z głupoty bohaterów, a w przypadku pani Emmy T. z gupoty samej autorki.

Marianno, jak możesz mówić, że to JEDYNA róznica?!

Wiecie co, ja czytałam wiele róznego rodzaju fanfiction i wirtualnych kontynuacji - czy to Harry'ego Pottera, Wiedźmina, czy innych. Inajważniejsze jest, żeby pisząc coś, co pretenduje do miana ciągu dalszego, zachować charaktery bohaterów, nie zmieniac ich osobowości, zwrócić uwagę na szczególy w ich sposobie bycia, charakterystyczne cechy, wtedy jest szansa na zachowanie w jakims stopniu ducha oryginału. Dlaczego utwory Emmy Tennant tak irytują? Bo ona podczepaijac się pod popularność Jane Austen tworzy swoje własne powieści kradnąc JA imiona bohaterów. Byc może z tego samego powodu tak wiele z nas nie lubi ekranizacji Mansfield Park. Swoją drogą wiele ekranizacji ten grzech popełnia: napiszemy, że to adaptacja książki, to ludzie przyjda do kina, ale w zasadzie to my wymyśliliśmy lepszą historie (np. Trzej muszkieterowie, brr).
A co do streszczeń, to uważem że mają sens, bo ksiązki ET są dośc trudno dostępne i w sumie nie warte aż tak wielkiej uwagi by polowac na nie na Allegro, zwłaszcza, że śrubują tam ich ceny coraz bardziej.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#62 2005-09-26 10:49:08

sister
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

O rany...
wiem, że miałąm napisać to streszczenie, ale robi mi się niedobrze, jak tylko patrzę na tą książkę...

jednak postaram się to zrobić niebawem...

brrrr...

Offline

 

#63 2006-01-20 21:50:44

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Z "dzieł" pani Tennant czytałam tylko "Eleonorę i Mariannę" - KOSZMAR!!! Nigdy więcej! Robert Ferrars POŻARTY PRZEZ KANIBALI? Marianna w iście hippisowskiej komunie?

Co brała autorka, gdy to pisała?

Offline

 

#64 2006-03-11 12:17:29

Gosia
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Na Allegro mozna kupic "Pemberley" - dalsze losy DiU.
http://www.allegro.pl/item90747222_pemb … zenia.html
Poki co 26 zl.
Chyba czytalam i nie podobalo mi sie.

Oraz "Zakochana Emma" kontynuacja Emmy
http://www.allegro.pl/item90317646_emma … emma_.html
Na razie 1 zl.

Obie ksiazki Emmy Tennant.


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#65 2006-03-11 12:43:34

Maryann
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Może to ten "szczęśliwy" nabywca, który jakiś czas temu wylicytował "PemberleY' do bodajże 60 zł, a teraz próbuje odzyskać choć trochę utopionej kasy?

Offline

 

#66 2006-03-16 21:32:07

Alraune
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Miałam niedawno okazję przeczytać dwa "dzieła" pani Tennant - 'Pemberley' oraz 'Niedobraną parę'. Przyznam, że nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek czytała bardziej żenujące książki! 'Pemberley' odłożyłam z niesmakiem po dwóch rozdziałach, ale wrodzona ciekawość wzięła górę i udało mi się to skończyć. Nie wiem, co pani Tennant chciała osiągnąć, pisząc tę książkę, nie mam pojęcia, czy jej zamiarem było dopisanie własnego fan fiction, czy wyszydzenie stylu pisania Jane Austen, czy też zwyczajnie zrobienie z siebie idiotki, a z czytelników - baranów. Pomijając wymienione tu już oczywiste nieścisłości czasowe, "dzieło" to stanowi jeden wielki ciąg bzdur. Postacie są niezrównoważone psychicznie, dialogi drewniane, akcja zupełnie chaotyczna. Bohaterowie odnoszą się do siebie bez szacunku czy zachowania jakichkolwiek zasad dobrego wychowania. Lizzy przedstawiona jest jako histeryczka, bez krzty humoru i charakteru, jaki posiadała bohaterka Jane Austen. Darcy jest chwiejny - raz wybucha namiętną miłością do żony, innym razem jest oschły, wyniosły, dumny, nie raczy powiadomić Lizzy o istotnych sprawach, traktuje ją jak obcą osobę, całą uwagę poświęcając swej szanownej ciotce i pannie Bingley, która, notabene, jest bohaterką o najgorszych manierach. Pani Bennet dorobiła się adoratora w postaci farbowanego pułkownika z drewnianą nogą. Autorka nie omieszkała nawet uśmiercić pana Benneta - oddanie poczucia humoru tej postaci to najwyraźniej za wysokie progi dla jej pióra. Przez dobrą połowę akcji Lizzy zadręcza się myślą, że jest bezwartościowa, ponieważ jeszcze nie dała Darcy'emu potomka; później jej obsesją staje się przekonanie, że Darcy ma syna z tajemniczą Francuzką (chłopiec okazuje się później synem Bingleya). Darcy, nieświadomy udręki żony, oddaje się rozrywce w Londynie, w towarzystwie panny Bingley i tajemniczych dam. W akcie desperacji Lizzy postanawia opuścić męża i zostać nauczycielką... Najbardziej niezrozumiałe dla mnie jest chyba zakończenie tej książki - może ktoś, kto czytał, wytlumaczy mi zdanie "Elżbieta - bo musiała pokazać Darcy'emu, że zrozumiała jego postępowanie, że musi być tą, która będzie błagać jego o wybaczenie - poślizgnęła się na schodach i upadła. Teraz nic już nie widziała, bo wszystko pogrążyło się w ciemności". Czytam, czytam, i nie rozumiem. Spadła, bo musiała pokazać? :? Spadając ze schodów mogła co najwyżej pokazać pantalony w całej okazałości...
Zdanie z okładki książki: "Podobnie jak w powieści Jane AUSTIN(!), poznajemy szereg ZNAKOMICIE zaobserwowanych postaci, reprezentantów małego światka, w którym żyje bohaterka, a których postępowanie jest odbiciem obowiązujących w nim konwenansów" uważam za grubą przesadę. Z całego serca nie polecam tej lektury - chyba, że ktoś lubi się denerwować. Kontynuacja 'Pemberley', czyli 'Niedobrana para' okazała się być sto razy gorsza i sprawiła, że podczas lektury co rusz ogarniał mnie pusty śmiech. I uczucie politowania dla Emmy Tennant.


He's more myself than I am... Whatever our souls are made of, his and mine are the same.

Offline

 

#67 2006-03-16 21:45:49

Maryann
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Witamy w klubie.

Offline

 

#68 2006-03-28 10:29:09

kasia_n
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Czesc! Ciesze sie, ze wiecej osob podziela rowniez moje zdanie. Kiedys zaczelam czytac kontynuacje DiU pani Emmy T i myslalam ze snie.
Czy istnieja jednak jakies kontynuacje JA ktore warto by bylo przeczytac? Znacie jakies?
pozdrawiam serdecznie

Offline

 

#69 2006-04-09 14:42:18

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Kiedyś o jakiejś słyszałam, ale to było dawno i nieprawda wink Osobiście polecam czytanie fanfików z internetu, niektóre naprawdę niezłe smile

Offline

 

#70 2006-04-09 22:27:00

ewelinka
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Może to ten "szczęśliwy" nabywca, który jakiś czas temu wylicytował "PemberleY' do bodajże 60 zł, a teraz próbuje odzyskać choć trochę utopionej kasy?

lol lol lol lol

Offline

 

#71 2006-04-19 23:32:15

bezpaznokcianka
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Być może nie powinnam się na ten temat wypowiadać, gdyż nie przeczytałam ani jednej kontynuacji książek Austen, ale ja wprost nie znoszę tego rodzaju książek. I kto by ich nie pisał, czy to wnuczka autorki, czy kompletnie nieznana kobieta, dla mnie są one, niczym innym jak marną namiastką oryginału. Nie lubię kontynuacji zakończonych książek, a w szczególności pisanych przez innego autora. Nigdy ich nie czytam, z obawy, że zepsuje mi to na zawsze pierwowzór. Wyjątkiem była tylko "Scarlett" - dalszy ciąg "Przeminęło z wiatrem", ale zakończenie kompletnie mnie nie zadowoliło, więc nie mogłam się powstrzymać tongue

Prawie sie z toba zgadzam... tylko w kwestii "Scarlett" nie, bo ta ksiazka nie jest dla mnie wyjatkiem... a tak w ogole - podobalo ci sie, bo nie napisalas. Dla mnie ksiazka i film koncza sie na tym, ze Rhett se idzie i "ma gdzies" to, co sie stanie ze Scarlett. Koniec. Juz lepiej taka niedopowiedziana scena niz te wszystkie rzeczy co sie w "Scarlett" dzieja... (opieram swoja wiedze o serial ktory zobaczylam przypadkiem fragmentarycznie, bo ksiazki nie mam zamiaru tknac!). Wedlug mnie jesli autor tak konczy swoja powiesc powinno sie to uszanowac i tyle. Nikt przeciez nie bierze szkicow i ich nie dokancza w przypadku artystow.

Offline

 

#72 2006-04-20 10:33:28

Trzykrotka
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Bezpaznokcianko, możemy sobie podać ręce! Żadnych kontynuacji, niech każda z nas ma swoją własną wizję i już.

Offline

 

#73 2006-04-20 20:16:31

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Uch... Czytałam "Scarlett"... groza, dwa grube tomy o kobiecie snującej siębez celu po Ameryce, a potem Wyspach Btytyjskich hmm Zero wątku przewodniego... Choć przynajmniej charaktery _jako_tako_ zgadzają się z tymi z GWTW :?

Offline

 

#74 2006-04-25 11:32:30

ewelinka
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

ja nie czytałam książki,ale oglądałam film. a film mi się podobał smile

Offline

 

#75 2006-04-26 17:31:47

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje książek Jane Austen

Książka mało trzymała się pierwowzoru, a film mało trzymał się książki. Nic dobrego z tego nie wyszło.


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB