Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#51 2005-02-14 09:01:42

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Nie przejmuj się, ja też miałam polonistkę z powołania, starałam się tak lawirować, żeby wybijać się z wiedzą, kiedy coś czytałam, a siedziałam cicho, gdy nie czytałam...

co do "masz wiadomość" to przylukam ten moment, kiedy tylko dadzą ten film w telewizji smile

Offline

 

#52 2005-02-14 09:55:31

dorotka
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

W moim przypadku to nie wyjdzie, bo mój polonista najwyraźniej mnie lubi - mam u niego piątkę na półrocze (co jest prawdziwym cudem), ale jego sympatia do mnie objawia się w ten sposób, że lubi znienacka pytać się mnie o zdanie - głównie wtedy gdy właśnie przysypiam wink
No więc czytam dalej... bo co gorsza, mam pewną cechę, która czasem się przydaje, a czasem nie - jestem ambitna, a w tym przypadku to nie najlepiej.

Dlaczego tak mało osób zna książki Jane Austen? To pytanie odnośnie słynnej pary literackiej. Przecież Elizabeth i Darcy to takie barwne postacie, a ludzie wolą Romea i Julię itp. - nie trawię tej sztuki, wolę Makbeta big_smile


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#53 2005-02-15 10:54:24

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Hihi
ja miałam w liceum podobną sytuację, cała klasa była mi wdzięczna, bo moja polonistka mogłą dyskuyować ze mną o książkach całą lekcję, a reszta miała spokój. Jednak moja babka od polskiego była świadoma jakie jest moje zdanie na temat niektórej literatury, ja jej mówiłam wprost, nie przeczytałam Dziadów, bo wolałam zamiast tego szajsu przeczytać 3 inne książki i choć powinna mnie za to karać, po trochu szanowałą to i tak jakby podziwiała, że jestem w stanie przeciwstawić się jej poleceniom...

Ja przeczytałam po raz pierwszy JA gdy miałam około 11 lat, ale szczerze przyznam, że wtedy nie łapałam zupełnie tej szczególnej atmosfery książek JA, po prostu nie rozumiałam ich, nie czułam tego specjalnego, delikatnego klimatu....

Offline

 

#54 2005-02-15 11:25:34

ula
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Babeczki kochane bardzo dziękuję za nie przelicytowanie mnie na aukcji <jupi> właśnie zakupiłam w bardzo dobrej cenie biografię Jane Austen big_smile jak przeczytam oczywiście służę wypożyczeniem jakby co. smile

Offline

 

#55 2005-02-15 12:43:25

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ula, ta biografia jest bardzo fajna, czyta siÄ™ jednym tchem smile

GratulujÄ™ nabycia smile

Offline

 

#56 2005-04-05 14:47:26

aga
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Jestem zdziwiona, że Wam się "tak ciężko czyta" "Niezłomne serce "!!
Otóż jest to biografia, a nie powieść, gdzie zwykle jest niewielu bohaterów. A biografia dosłownie 'sypie' mnóstwem nazwisk, bo i sama Jane Austen, która choć żyła na prowincji, to jednak rodzinę miała wyjątkowo liczną!! Aż kilkunastu samego rodzeństwa, a ich znów potomstwo! Niezliczone, ok.20-30 osób, a kuzyni, rodziny matki i ojca JA?
A jakie miało być życie JA, jak pełne zwykłych wydarzeń, o których pisze w listach? A jakimi my żyjemy? Nigdy nie traktowałam biografii jak
powieści, ale mam wiele innych, nieraz ciekawszych od powieści!

Offline

 

#57 2005-04-11 17:48:05

fringilla
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Oczywiście, ale biografię też można napisac mniej lub bardziej ciekawie. Ja zawsze porównuję Niezłomne serce z Na plebanii w Haworth - biografią sióstr Bronte. W ich zyiu też nie działo się zbyt wiele, ale ksiązka jest pasjonująca i śiwtenie się ją czyta. Niezłomne serce jest zyczajnie nudne, cchoć opowiada o zyciu tak wspaniałej pisarki. Oczywiście nie dotyczy to listów JA, które są równie fantastyczne jak jej ksiązki.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#58 2006-02-11 21:46:53

Gosia
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

W krotkim czasie czytalam te obie biografie i mam podobne zdanie jak wy. "Na plebanii..." czyta sie swietnie, a zaraz potem przeczytana biografia Jane Austen "Niezlomne serce" bardzo mnie rozczarowala.
Nie wiem jak mozna napisac tak marna biografie tak dobrej pisarki, choc zastrzegam ze czytalam ja tylko raz i to dawno.


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#59 2006-02-14 13:51:34

Gosia
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

W archiwum tej strony znalazlam wlasnie wypowiedz sister nt. tej biografii.
Pozwole sobie zacytowac:
"Książka jest zbyt krótka. ma ledwo parę stron ponad 100, a jest małego formatu. wiele wydarzeń jest wspomnianych tylko jednym zdaniem, np. taki to a taki Austen poślubił taką to a taką pannę. wydarzenia przedstawione bardzo pobieznie, nastawiłam sie na coś lepszego "


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#60 2007-11-12 14:05:23

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Może nie do końca klasyczna biografia, ale ciekawa stronka o Jane http://www.jasa.net.au/inperspective/family.htm

Offline

 

#61 2007-11-23 22:26:51

ania_ars
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Błagam pomóżcie mi! Mój temat maturalny to "Swiat powiesciowy Jane Austen" i musze zrobic do tego bibliografie. Czy sa jakies opracowania naukowe czy cos w ty stylu na temat jej tworczosci? Cokolwiek! Prosze...

Offline

 

#62 2007-11-24 17:14:24

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Aniu jest mnostwo, wystarczy poszperac. Czego wlasciwie od nas oczekujesz? Przeciez bibliografii za Ciebie nie zrobimy...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#63 2007-11-26 17:57:40

ania_ars
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

nie, oczekuje, ze moze jesli ktos wie to mi pozmoze! Szukalam i znalazlam tylko o mansfield park, poza oczywiscie biografiami Jane, ktore jednak sa mi troche mniej potzrebne.

Offline

 

#64 2007-11-26 18:19:46

Akaterine
Administrator

Re: Biografie Austen

Ja też miałam temat maturalny, który dało się podciągnąć pod Austen wink i w wydaniu "Dumy" z wydawnictwa Zielona Sowa było bardzo fajne posłowie, z tego wydawnictwa też jest Emma i RiR, może też tam będą jakieś ciekawe teksty.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#65 2007-11-26 22:21:36

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

aniu, poki co - moge Ci poradzic przeczytac gruntownie forum. Nie pamietam w ktorych watkach co bylo, ale z cala pewnoscia w dziale o JA i jej tworczosci. Wiem, ze Pak przedstawil analize MF na stronach glownych, w 3 artykulach.
Osobiscie radzilabym dorzucic kilka prac historycznych - moze Historie Anglii Zinsa - to raczej klasyka. Do tego moze Dzieje kultury brytyjskiej i Historie Wysp Brytyjskich Daviesa (chociaz ta ostatnia praca ma dziwny uklad...) W koncu tematem jest swiat powiesciowy. A JA pisala powiesci obyczajowe - dobrze by bylo opisac jak to naprawde wygladalo i jak wiele bylo odzwiercielenia rzeczywistosci w jej pracach.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#66 2008-02-18 13:17:27

aga
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Znam biografie sióstr Bronte, ale przynajmniej one zostawiły po sobie więcej listów, zwłaszcza Charlotta, i biografce łatwiej bylo zrekonstruować ich życie, a tym samym ich duchowe rozterki. Zaś po JA niestety takich śladów nie ma, sama biografka wspomniała, że siostra JA Cassandra zniszczyła co ciekawsze listy, pozbawiając nas tak frapujących szczegółów, ale to była epoka wiktoriańska, gdzie więcej milczano niż sie zwierzano. Dlatego w "Niezlomnym sercu" biografka próbuje przynajmniej pośrednio opisać zycie JA poprzez ówczesne warunki życia, jak się wówczas utrzymywano, jaka była sytuacja kobiet i ich szanse na zamążpójście, itd. Stąd można zrozumieć lepiej sytuację bohaterek wszystkich powieści JA i spojrzeć na nie poprzez realia tamtej epoki. O tym biografka sporo apomyka. Dla mnie jest to bardzo wartościowa pozycja, ale faktycznie wymaga skupienia i ZROZUMIENIA , a to jak widzę, dla niektorych jest to nie do przebrnięcia. Mimo to przyznaję, przydałyby się inne biografie, bardziej skupione na życiu duchowym, ale obawiam się,że bez odniesień do obyczajów tej epoki by się nie obeszło! Trzeba rozróznić rzetelną biografię od pozycji mocno zbeletryzowanych po części tylko opartych na faktach. A takim jest film /oparty o ile wiem na odpowiedniej książce/ "Zakochana Jane". Ale jestem miłośniczką JA i film mi się rzecz jasna bardzo mi się podoba.

Offline

 

#67 2008-03-18 18:22:26

pak4
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Trochę nie w temacie, ale nie chcę otwierać nowego wątku. Właśnie kartkuję "Księgę ksiąg utraconych" Stuarta Kelly (W.A.B. 2008), w której jest rozdzialik (ok. 7 stron) o Jane Austen i jej twórczości. A przede wszystkim o tym, że szczęśliwie nie napisała "Wspaniałych przypadków i niebywałych romansów rodu Sachsen-Coburg".


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#68 2008-03-21 20:06:17

worldsapart1775
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Wlasnie kupilam na allegro "listy wybrane Jane Austen" niestety po polsku, ale mam nadzieje, ze sie nie rozczaruje...czasem polskie tlumaczenia potrafia byc naprawde nieciekawe...Na strone Proszczynski.pl naklad zostal juz wycvzerpany...niestety:( a co myslicie o "listach wybranych" podobaly was sie?smile

Offline

 

#69 2008-03-21 20:39:49

Tamara
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Niestety są to listy jak mówi tytuł "wybrane" czyli niektóre i ocenzurowane nieco a szkoda , bo kiedy przeczytasz wstęp , stwierdzisz ,że są to tylko fragmenty osobowości Austen , a to czego nie ma byłoby właśnie bardzo ciekawe . Niemniej warte są przeczytania , ja je lubię smile

Offline

 

#70 2008-03-21 23:20:18

worldsapart1775
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

A myslisz, ze lepsza moze byc wersja angielska? kurcze...w sumie moge jeszcze poprosic o wycofanie mojej oferty:P i kupic cos po angielski na amazon anbo ebayu... a ile stron maja listy wybrane?smile

Offline

 

#71 2008-03-22 16:18:24

Tamara
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Wersja polska jest tłumaczeniem wydania angielskiego , jest to ok. 1/3 zachowanych listów w wyborze R.W. Chapmana z 1954 r., jest tego około 160-170 stron . Są również pełniejsze wydania , ale po angielsku . Nie zwracaj ich , dobrze się czyta i jest ciekawe wprowadzenie .
Po angielsku szukaj innych opracowań listów JA tego autora , zdaje się , że były też wydane wszystkie .

Offline

 

#72 2008-03-22 16:27:44

worldsapart1775
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Czy ktos z was czytal moze "A Walk with Jane Austen: A Journey into Adventure, Love, and Faith"? zastanawiam sie czy warto kupic?smile

Offline

 

#73 2008-04-04 17:14:18

Monik
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Hej witam was serdecznie
Wyslalam zapytanie do wydawnictwa i oto ich odpowiedz nt wznowienia Nizlomnego serca sad

Niestety nakład tej książki jest już wyczerpany i nie mamy w planach jej wznowienia.

Pozdrawiam,
Agnieszka Sempolska

Specjalista ds. promocji - redaktor serwisu internetowego
www.proszynski.pl

Prószyński i S-ka SA
ul. Garażowa 7, 02-651 Warszawa
tel.: +48 22 607 79 21
kom. 0 601 660 086
fax: +48 22 843 52 15
www.proszynski.pl
Wielka szkoda. To moze teraz wy sprobujcie smile

Offline

 

#74 2008-04-09 12:02:22

worldsapart1775
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ale my mamy w planach jej przeczytanie! ludzie bez serca sad nie rozumiem dlaczego w polsce istnieje tak male zainteresowanie JA jak i w ogole ksiazkami z tego okresu...straszne:(trzeba szukac w takim razie na allegro albo amazonie. Ale na amazon nie znajdzie sie po polsku niestety...

Offline

 

#75 2008-04-11 18:57:43

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

W Polsce jest ogromne zainteresowanie. Jedynie firmy wydawnicze zyja w innym swiecie, bez badan rynkowych, bez wychodzenia zaprzeciw potrzebom rynku. Zupelnie inaczej traktuja nas dystrybutorzy filmow, chociaz dopiero Epelpol przetarl szlaki.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB