Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2006-05-01 14:17:03

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja "Rozwa┼╝nej i romantycznej" -1995

O, z drugiej strony nie wymagajmy od laika wiedzy nt. JA wink Ja guzk wiem nt. fantastyki, wi─Öc jakby mnie kto┼Ť zacz─ů┼é pyta─ç o ksi─ů┼╝ki Sapkowskiego, to te┼╝bym duzo nie powiedzia┼éa wink

Moja reakcja to chyba oznaki manii - Wiesz, ┼╝e za du┼╝o razy ogl─ůda┼éa┼Ť DUM─ś
Co┼Ť tam by┼éo na temat, ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť ci m├│wi, ┼╝e nie lubi Dumy (w domy┼Ťle i innych ksi─ů┼╝ek JA) zaczynasz si─Ö powa┼╝nie zastanawia─ç nad sensem dalszej przyja┼║ni. big_smile Ale lito┼Ťci... jak mo┼╝na pomyli─ç Hugh z Colinem???

#52 2006-05-01 14:23:24

Bonduelle
U┐ytkownik

No c├│┼╝, ludzie s─ů r├│┼╝ni wink

#53 2006-05-01 15:04:15

Maryann
U┐ytkownik

Ale lito┼Ťci... jak mo┼╝na pomyli─ç Hugh z Colinem???

Nie mo┼╝na.

#54 2006-05-01 16:23:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale pierwsze primo: Frances też mi się nie podobała, drugie primo, po niej nie było widać wieku.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#55 2006-05-01 17:37:09

megg
U┐ytkownik

nie by┼éo za bardzo, to prawda:)ale na 18 te┼╝ nie wygl─ůda┼éasmile

#56 2006-05-03 12:19:26

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Tak jak czyta┼éam ten temat to wzi─Ö┼éo mnie, ┼╝eby sobie przypomnie─ç R&R. Jakie one tam maj─ů ┼Ťliczne stroje, kapelusze i pelerynki (zw┼éaszcza Marianna ma taki ┼éadny p┼éaszczyk w kolorze brzoskwiniowym i dopasowany kolorystycznie do tego kapelusz). Jedynie co to dekoldy Eleonory... takie dziwnie g┼é─Öbokie... Ale i tak uwa┼╝am, ┼╝e pod wzgl─Ödem stroj├│w R&R 1995 bije na g┼éow─Ö DiU 2005.

#57 2006-05-04 22:26:26

Trzykrotka
U┐ytkownik

DiU 2005 wszystko bije na g┼éow─Ö, jedyne ┼éadne sukienki nosi┼éa miss Bingley, a i to ubrali j─ů w co┼Ť na rami─ůczkach - z─Öby bola┼éy.
W Rozwa┼╝nej suknie wydawa┼éy mi si─Ö ci─Ö┼╝kie, udrapowanie jako┼Ť tak niezgrabnie - i te chusteczki pod szyj─ů! Za to prze┼Ťliczne by┼éy kapelusze - chyba jedyne twarzowe nakrycia g┼éowy w ekranizacjach JA. No, mo┼╝e jeszcze Kate Beckingsale mia┼éa ┼éadne czepki - ale to chyba w my┼Ťl zasady ┼éadnemu we wszystkim ┼éadnie.

#58 2006-05-08 21:58:46

Admete
U┐ytkownik

Mnie si─Ö kostiuny w R&R bardzo podba┼éy. To chyba od tego filmu zacz─Ö┼éa si─Ö moja fascynacja tw├│rczo┼Ťcia Jane Austen. Pami─Ötam jak zachwycone wysz┼éysmy z kina. Piekne czasy...

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#59 2006-05-10 20:12:39

Bonduelle
U┐ytkownik

Do┼é─ůczam si─Ödo zachwyt├│w nad kostiumami w RiR, Marianna mia┼éa pi─Ökne nakrycia g┼éowy i ciemne sukienki w rzucik, a ze stroj├│w Eleonory lubi─Ö prost─ů, bia┼é─ů sukienk─Ö, kt├│r─ů nosi┼éa w Londynie.

Aha, ta┼äce w tym filmie mnie nie zachwycaj─ů, sprawiaj─ů wra┼╝enie skomplikowanego zap─Ötlania ko┼äczyn z du┼╝─ů ilo┼Ťci─ů dziwnych figur, a nie... rozrywki o_O

#60 2006-05-11 21:55:10

Admete
U┐ytkownik

Uwa┼╝am, ┼╝e doskona┼éym pomys┼éem by┼éo zwi─Ökszenie znaczenia trzeciej siostry - Austen potraktowa┼éa j─ů po macoszemu, tymczasem Thompson da┼éa jej kilka ciekawych moment├│w. ┼Üwietna jest scena, w kt├│rej Margaret ─çwiczy z Edwardem szermierk─Ö albo chowa si─Ö pod sto┼éem.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#61 2006-05-11 22:03:57

Trzykrotka
U┐ytkownik

Zreszta dzi─Öki Margaret w og├│le Emma Thompson przemyci┼éa du┼╝o humoru do scenariusza: wspomniana szermierka, rozmowa Eleanor i Edwarda o mapie Europy i nieoceniony udzia┼é najm┼éodszej w rozmowie przed o┼Ťwiadczynami Edwarda (┼Ťwietnie ma┼éa zgra┼éa si─Ö z Hugh Grantem) doda┼éy lekko┼Ťci ca┼éej historii. Pami─Ötam rozczarowanie kogo┼Ť, komu po┼╝yczy┼éam ksi─ů┼╝k─Ö, ┼╝e nie jest wcale zabawna.

#62 2006-05-11 22:26:07

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Uwa┼╝am, ┼╝e doskona┼éym pomys┼éem by┼éo zwi─Ökszenie znaczenia trzeciej siostry - Austen potraktowa┼éa j─ů po macoszemu, tymczasem Thompson da┼éa jej kilka ciekawych moment├│w. ┼Üwietna jest scena, w kt├│rej Margaret ─çwiczy z Edwardem szermierk─Ö albo chowa si─Ö pod sto┼éem.

albo wlazi na drzwo.. albo zdradza pani Jenings ze nazwisko adoratora Eleonory zaczyna sie na "F", z ktorej to wiedzy pani Jenings skwapliwie korzysta przy kazdej okazji ("Prosze zagrac panno Dashwood. I nawet wiem, w jakiej tonacji pani zagra... F-dur). Rola ta jest takze swietnie zagrana - wiadomo, ze dzieci bardzo czesto wychodza sztucznie, czego w przypadku Margaret udalo sie uniknac.... eee nie wiem jak ona sie nazywa.

#63 2006-05-11 22:48:56

Caitriona
U┐ytkownik

...eee nie wiem jak ona sie nazywa.

Emilie Francois
Mnie również Margaret bardzo się podobała. Chyba najfajniejsza była scena z siedzeniem pod stołem i atlasem.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#64 2006-05-11 23:03:36

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

...eee nie wiem jak ona sie nazywa.

Emilie Francois
Mnie również Margaret bardzo się podobała. Chyba najfajniejsza była scena z siedzeniem pod stołem i atlasem.

Dzieki za informacje big_smile A mi sie najbardziej podoba scena szermierki... dostal Hugh Grant za swoje big_smile hehe i czerwone buciki Margaret (nota bene Maria Lucas takze biega w trzewikach tego koloru..)

#65 2006-05-12 00:15:23

Gitka
U┐ytkownik

O, nabra┼éam ochoty kolejny raz poogl─ůda─ç Rozwa┼╝n─ů.
http://img126.imageshack.us/img126/9384/margbluefront21je.jpg
http://img126.imageshack.us/img126/2810/margstripe0ll.jpg

#66 2006-05-12 00:30:51

Diana
U┐ytkownik

Śliczna była ta aktorka. Jak ja lubię loki! wink

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#67 2006-05-12 12:50:08

Caitriona
U┐ytkownik

Te┼╝ nabra┼éam ochoty... To chyba moja ulubiona, oczywi┼Ťcie po "Dumie i uprzedzeniu" a.d. 1995, ekranizacja powie┼Ťcc JA. Wieczorkiem zrobi─Ö sobie seans wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#68 2006-05-12 13:08:47

Trzykrotka
U┐ytkownik

Od strony artystycznej to by┼éa chyba najpi─Ökniejsza adaptacja Austen. A┼╝ szkoda, ┼╝e nie mia┼éa bardziej wyrazistej roli g┼é├│wnego amanta. Hugh Grant wypad┼é tam naprawd─Ö blado z tymi skulonymi ramionkami. Pu┼ékownik Brandon ukrad┼é mu ca┼éy show. Za to kobiety - cudowne, od ma┼éej Margaret, przez wredn─ů Fanny do Lucy Steel.

#69 2006-05-12 13:24:13

Gitka
U┐ytkownik

No to jeszcze dla zach─Öty wink
Lucy Steel
http://img269.imageshack.us/img269/8074/lucyday1th.jpg
Margaret Dashwood
http://img269.imageshack.us/img269/1084/mala8cn.jpg
http://img269.imageshack.us/img269/1079/malutka7it.jpg

#70 2006-05-12 13:35:59

Kika
U┐ytkownik

o ja te┼╝ chyba sobie wieczorkiem zasi─ůd─Ö przez R&R... dawno tego nie robi┼éam.... bardzo mi si─Ö podoba┼éa scena ataku furii Fany, po zwierzeniach Lucy.... tak misternie u┼éo┼╝ona kompozycja zosta┼éa zniszczona.... wink

gg 2775021

#71 2006-05-12 16:33:27

Jeanne
U┐ytkownik

Wszystkie tak nabra┼éy┼Ťcie ochoty, a ja nie mam nawet R&R! Zaraz wi─Öc bior─Ö si─Ö za poszukiwania..... big_smile

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#72 2006-05-12 16:46:51

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

o ja te┼╝ chyba sobie wieczorkiem zasi─ůd─Ö przez R&R... dawno tego nie robi┼éam.... bardzo mi si─Ö podoba┼éa scena ataku furii Fany, po zwierzeniach Lucy.... tak misternie u┼éo┼╝ona kompozycja zosta┼éa zniszczona.... wink

Taak big_smile w tej scenie ujawnia sie dwulicowosc Fanny big_smile bija sie z Lucy jak kotki. A potem Fanny wyprowadza Lucy ciagnac ja za nos big_smile bajeczna scena.

#73 2006-05-16 22:39:40

ewelinka
U┐ytkownik

A biedna Lucy myslała,że Fanny sie ucieszy.A tu masz ci los lol lol lol

#74 2006-07-03 09:50:05

pak4
U┐ytkownik

1) Filmowi odpowiednicy bohater├│w JA zwykle s─ů starsi od literackich pierwowzor├│w. Na przyk┼éad londy┼äska ciotka Lizzy (z DiU) wg moich wylicze┼ä, ma g├│ra 35 lat, a prawdopodobnie ko┼éo 30. Tymczasem zwykle si─Ö z niej robi babk─Ö, w wieku rodzic├│w Lizzy (te┼╝ nie przekraczaj─ůcych chyba 50-tki...). Pani Dashwood ma 40-tk─Ö, a w ilu realizacjach na to wygl─ůda? Na tym tle i pu┼ékownik Brandon nie dziwi.

2) Pu┼ékownik Brandon jako nieciekawa posta─ç w powie┼Ťci? C├│┼╝, zwykle najciekawsze s─ů czarne charaktery, tak to ju┼╝ bywa. (Zreszt─ů z jak─ů┼╝ lubo┼Ťci─ů JA odmalowuje Fanny i Johna Dashwood├│w!) Je┼Ťli jednak pu┼ékownik jest postaci─ů marginaln─ů, to raczej ze wzgl─Ödu na swoista koncentracj─Ö uwagi autorki na innych w─ůtkach, ┼é─ůcz─ůcych bohaterki z postaciami negatywnymi -- Willoughby'm i Lucy Steele. Partie RiR odpowiadaj─ůce zwi─ůzkowi z Edwardem, czy z pu┼ékownikiem s─ů ledwo naszkicowane. I bardzo dobrze, ┼╝e filmowcy t┼éumacz─ů nam, dlaczego oni s─ů tacy wspaniali ;-)

3) A w samym filmie zachwyca mnie pewna subtelno┼Ť─ç w odmalowywaniu uczu─ç i relacji bohater├│w. Jak sobie czytam JA, to w┼éa┼Ťnie najbardziej mnie fascynuje -- jak mo┼╝na powiedzie─ç tak wiele, operuj─ůc w granicach tak ┼Ťcis┼éych konwenans├│w, tak bardzo skrywaj─ůc uczucia. A w filmie wystarczy zobaczy─ç reakcj─Ö Elinor na przys┼éany atlas, albo scenk─Ö z Elinor pop┼éakuj─ůc─ů przy s┼éuchaniu Marianny (przy okazji: w powi┼Ťcie Elinor nie ma za grosz wra┼╝liwo┼Ťci muzycznej). Albo sam─ů Lucy Steele -- nie znaj─ůc powie┼Ťci, nie wy┼éapa┼éem nawet intencjonalno┼Ťci ca┼éego jej dokuczania Elinor... Teraz jednak ┼éapi─Ö, ┼éapi─Ö tak┼╝e kontrast mi─Ödzy plotkuj─ůc─ů Lucy (w powie┼Ťci bardziej chodzi o pods┼éuchuj─ůc─ů Ann─Ö), a dotrzymuj─ůc─ů sekretu Elinor. Innym re┼╝yserom (i aktorom) przychodzi to z trudno┼Ťci─ů.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#75 2006-07-17 16:23:38

lady_kasiek
U┐ytkownik

To by┼é m├│j pierwszy film i pierwsza ksi─ů┼╝ka czyli pierwsze zetkni─Öcie z Austen.
Ju┼╝ ┼Ťrednio pamietam film hmm a nie mam do niego dost─Öpu.
Powiem jedno ostatnio od┼Ťwie┼╝a┼éam sobie pami─Ö─ç ksi─ů┼╝k─ů i p┼ék. Brandon ma dla mnie twarz Snapa(te oczy) no ca┼éy czas go widz─Ö z tymi smutniutkimi oczetami i tak mi go szkoda tym bardziej ┼╝e ┼╝ona posz┼éa za niego bez mi┼éo┼Ťci.Ale w ksi─ů┼╝e pisze ┼╝e byli happy wi─Öc wszystko jest ok. Cho─ç nie wiem co b─Ödzie jak kontynuacj─Ö przeczytam.
Stroje by┼éy fajne(panny wygl─ůda┼éy jak ci─Ö┼╝arne) og├│lnie film mi sie podoba┼é i obejrza┼éabym jak bym tylko mia┼éa okazj─Ö

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Stopka forum