Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#51 2006-05-01 14:17:03

bezpaznokcianka
Użytkownik

Re: Ekranizacja "Rozwa?nej i romantycznej" -1995

O, z drugiej strony nie wymagajmy od laika wiedzy nt. JA wink Ja guzk wiem nt. fantastyki, wi?c jakby mnie kto? zacz?? pyta? o ksi??ki Sapkowskiego, to te?bym duzo nie powiedzia?a wink

Moja reakcja to chyba oznaki manii - Wiesz, ?e za du?o razy ogl?da?a? DUM?
Co? tam by?o na temat, ?e je?li kto? ci mówi, ?e nie lubi Dumy (w domy?le i innych ksi??ek JA) zaczynasz si? powa?nie zastanawia? nad sensem dalszej przyja?ni. big_smile Ale lito?ci... jak mo?na pomyli? Hugh z Colinem???

#52 2006-05-01 14:23:24

Bonduelle
Użytkownik

No có?, ludzie s? ró?ni wink

#53 2006-05-01 15:04:15

Maryann
Użytkownik

Ale lito?ci... jak mo?na pomyli? Hugh z Colinem???

Nie mo?na.

#54 2006-05-01 16:23:58

AineNiRigani
Użytkownik

Ale pierwsze primo: Frances te? mi si? nie podoba?a, drugie primo, po niej nie by?o wida? wieku.

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#55 2006-05-01 17:37:09

megg
Użytkownik

nie by?o za bardzo, to prawda:)ale na 18 te? nie wygl?da?asmile

#56 2006-05-03 12:19:26

bezpaznokcianka
Użytkownik

Tak jak czyta?am ten temat to wzi??o mnie, ?eby sobie przypomnie? R&R. Jakie one tam maj? ?liczne stroje, kapelusze i pelerynki (zw?aszcza Marianna ma taki ?adny p?aszczyk w kolorze brzoskwiniowym i dopasowany kolorystycznie do tego kapelusz). Jedynie co to dekoldy Eleonory... takie dziwnie g??bokie... Ale i tak uwa?am, ?e pod wzgl?dem strojów R&R 1995 bije na g?ow? DiU 2005.

#57 2006-05-04 22:26:26

Trzykrotka
Użytkownik

DiU 2005 wszystko bije na g?ow?, jedyne ?adne sukienki nosi?a miss Bingley, a i to ubrali j? w co? na rami?czkach - z?by bola?y.
W Rozwa?nej suknie wydawa?y mi si? ci??kie, udrapowanie jako? tak niezgrabnie - i te chusteczki pod szyj?! Za to prze?liczne by?y kapelusze - chyba jedyne twarzowe nakrycia g?owy w ekranizacjach JA. No, mo?e jeszcze Kate Beckingsale mia?a ?adne czepki - ale to chyba w my?l zasady ?adnemu we wszystkim ?adnie.

#58 2006-05-08 21:58:46

Admete
Użytkownik

Mnie si? kostiuny w R&R bardzo podba?y. To chyba od tego filmu zacz??a si? moja fascynacja twórczo?cia Jane Austen. Pami?tam jak zachwycone wysz?ysmy z kina. Piekne czasy...

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#59 2006-05-10 20:12:39

Bonduelle
Użytkownik

Do??czam si?do zachwytów nad kostiumami w RiR, Marianna mia?a pi?kne nakrycia g?owy i ciemne sukienki w rzucik, a ze strojów Eleonory lubi? prost?, bia?? sukienk?, któr? nosi?a w Londynie.

Aha, ta?ce w tym filmie mnie nie zachwycaj?, sprawiaj? wra?enie skomplikowanego zap?tlania ko?czyn z du?? ilo?ci? dziwnych figur, a nie... rozrywki o_O

#60 2006-05-11 21:55:10

Admete
Użytkownik

Uwa?am, ?e doskona?ym pomys?em by?o zwi?kszenie znaczenia trzeciej siostry - Austen potraktowa?a j? po macoszemu, tymczasem Thompson da?a jej kilka ciekawych momentów. ?wietna jest scena, w której Margaret ?wiczy z Edwardem szermierk? albo chowa si? pod sto?em.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#61 2006-05-11 22:03:57

Trzykrotka
Użytkownik

Zreszta dzi?ki Margaret w ogóle Emma Thompson przemyci?a du?o humoru do scenariusza: wspomniana szermierka, rozmowa Eleanor i Edwarda o mapie Europy i nieoceniony udzia? najm?odszej w rozmowie przed o?wiadczynami Edwarda (?wietnie ma?a zgra?a si? z Hugh Grantem) doda?y lekko?ci ca?ej historii. Pami?tam rozczarowanie kogo?, komu po?yczy?am ksi??k?, ?e nie jest wcale zabawna.

#62 2006-05-11 22:26:07

bezpaznokcianka
Użytkownik

Uwa?am, ?e doskona?ym pomys?em by?o zwi?kszenie znaczenia trzeciej siostry - Austen potraktowa?a j? po macoszemu, tymczasem Thompson da?a jej kilka ciekawych momentów. ?wietna jest scena, w której Margaret ?wiczy z Edwardem szermierk? albo chowa si? pod sto?em.

albo wlazi na drzwo.. albo zdradza pani Jenings ze nazwisko adoratora Eleonory zaczyna sie na "F", z ktorej to wiedzy pani Jenings skwapliwie korzysta przy kazdej okazji ("Prosze zagrac panno Dashwood. I nawet wiem, w jakiej tonacji pani zagra... F-dur). Rola ta jest takze swietnie zagrana - wiadomo, ze dzieci bardzo czesto wychodza sztucznie, czego w przypadku Margaret udalo sie uniknac.... eee nie wiem jak ona sie nazywa.

#63 2006-05-11 22:48:56

Caitriona
Użytkownik

...eee nie wiem jak ona sie nazywa.

Emilie Francois
Mnie równie? Margaret bardzo si? podoba?a. Chyba najfajniejsza by?a scena z siedzeniem pod sto?em i atlasem.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#64 2006-05-11 23:03:36

bezpaznokcianka
Użytkownik

...eee nie wiem jak ona sie nazywa.

Emilie Francois
Mnie równie? Margaret bardzo si? podoba?a. Chyba najfajniejsza by?a scena z siedzeniem pod sto?em i atlasem.

Dzieki za informacje big_smile A mi sie najbardziej podoba scena szermierki... dostal Hugh Grant za swoje big_smile hehe i czerwone buciki Margaret (nota bene Maria Lucas takze biega w trzewikach tego koloru..)

#65 2006-05-12 00:15:23

Gitka
Użytkownik

O, nabra?am ochoty kolejny raz poogl?da? Rozwa?n?.
http://img126.imageshack.us/img126/9384/margbluefront21je.jpg
http://img126.imageshack.us/img126/2810/margstripe0ll.jpg

#66 2006-05-12 00:30:51

Diana
Użytkownik

?liczna by?a ta aktorka. Jak ja lubi? loki! wink

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#67 2006-05-12 12:50:08

Caitriona
Użytkownik

Te? nabra?am ochoty... To chyba moja ulubiona, oczywi?cie po "Dumie i uprzedzeniu" a.d. 1995, ekranizacja powie?cc JA. Wieczorkiem zrobi? sobie seans wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#68 2006-05-12 13:08:47

Trzykrotka
Użytkownik

Od strony artystycznej to by?a chyba najpi?kniejsza adaptacja Austen. A? szkoda, ?e nie mia?a bardziej wyrazistej roli g?ównego amanta. Hugh Grant wypad? tam naprawd? blado z tymi skulonymi ramionkami. Pu?kownik Brandon ukrad? mu ca?y show. Za to kobiety - cudowne, od ma?ej Margaret, przez wredn? Fanny do Lucy Steel.

#69 2006-05-12 13:24:13

Gitka
Użytkownik

No to jeszcze dla zach?ty wink
Lucy Steel
http://img269.imageshack.us/img269/8074/lucyday1th.jpg
Margaret Dashwood
http://img269.imageshack.us/img269/1084/mala8cn.jpg
http://img269.imageshack.us/img269/1079/malutka7it.jpg

#70 2006-05-12 13:35:59

Kika
Użytkownik

o ja te? chyba sobie wieczorkiem zasi?d? przez R&R... dawno tego nie robi?am.... bardzo mi si? podoba?a scena ataku furii Fany, po zwierzeniach Lucy.... tak misternie u?o?ona kompozycja zosta?a zniszczona.... wink

gg 2775021

#71 2006-05-12 16:33:27

Jeanne
Użytkownik

Wszystkie tak nabra?y?cie ochoty, a ja nie mam nawet R&R! Zaraz wi?c bior? si? za poszukiwania..... big_smile

"Lasy by?y doko?a. I po?ó?k?e li?cie
Jak blade meteory przez pó?mrok spada?y."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#72 2006-05-12 16:46:51

bezpaznokcianka
Użytkownik

o ja te? chyba sobie wieczorkiem zasi?d? przez R&R... dawno tego nie robi?am.... bardzo mi si? podoba?a scena ataku furii Fany, po zwierzeniach Lucy.... tak misternie u?o?ona kompozycja zosta?a zniszczona.... wink

Taak big_smile w tej scenie ujawnia sie dwulicowosc Fanny big_smile bija sie z Lucy jak kotki. A potem Fanny wyprowadza Lucy ciagnac ja za nos big_smile bajeczna scena.

#73 2006-05-16 22:39:40

ewelinka
Użytkownik

A biedna Lucy mysla?a,?e Fanny sie ucieszy.A tu masz ci los lol lol lol

#74 2006-07-03 09:50:05

pak4
Użytkownik

1) Filmowi odpowiednicy bohaterów JA zwykle s? starsi od literackich pierwowzorów. Na przyk?ad londy?ska ciotka Lizzy (z DiU) wg moich wylicze?, ma góra 35 lat, a prawdopodobnie ko?o 30. Tymczasem zwykle si? z niej robi babk?, w wieku rodziców Lizzy (te? nie przekraczaj?cych chyba 50-tki...). Pani Dashwood ma 40-tk?, a w ilu realizacjach na to wygl?da? Na tym tle i pu?kownik Brandon nie dziwi.

2) Pu?kownik Brandon jako nieciekawa posta? w powie?ci? Có?, zwykle najciekawsze s? czarne charaktery, tak to ju? bywa. (Zreszt? z jak?? lubo?ci? JA odmalowuje Fanny i Johna Dashwoodów!) Je?li jednak pu?kownik jest postaci? marginaln?, to raczej ze wzgl?du na swoista koncentracj? uwagi autorki na innych w?tkach, ??cz?cych bohaterki z postaciami negatywnymi -- Willoughby'm i Lucy Steele. Partie RiR odpowiadaj?ce zwi?zkowi z Edwardem, czy z pu?kownikiem s? ledwo naszkicowane. I bardzo dobrze, ?e filmowcy t?umacz? nam, dlaczego oni s? tacy wspaniali ;-)

3) A w samym filmie zachwyca mnie pewna subtelno?? w odmalowywaniu uczu? i relacji bohaterów. Jak sobie czytam JA, to w?a?nie najbardziej mnie fascynuje -- jak mo?na powiedzie? tak wiele, operuj?c w granicach tak ?cis?ych konwenansów, tak bardzo skrywaj?c uczucia. A w filmie wystarczy zobaczy? reakcj? Elinor na przys?any atlas, albo scenk? z Elinor pop?akuj?c? przy s?uchaniu Marianny (przy okazji: w powi?cie Elinor nie ma za grosz wra?liwo?ci muzycznej). Albo sam? Lucy Steele -- nie znaj?c powie?ci, nie wy?apa?em nawet intencjonalno?ci ca?ego jej dokuczania Elinor... Teraz jednak ?api?, ?api? tak?e kontrast mi?dzy plotkuj?c? Lucy (w powie?ci bardziej chodzi o pods?uchuj?c? Ann?), a dotrzymuj?c? sekretu Elinor. Innym re?yserom (i aktorom) przychodzi to z trudno?ci?.

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#75 2006-07-17 16:23:38

lady_kasiek
Użytkownik

To by? mój pierwszy film i pierwsza ksi??ka czyli pierwsze zetkni?cie z Austen.
Ju? ?rednio pamietam film hmm a nie mam do niego dost?pu.
Powiem jedno ostatnio od?wie?a?am sobie pami?? ksi??k? i p?k. Brandon ma dla mnie twarz Snapa(te oczy) no ca?y czas go widz? z tymi smutniutkimi oczetami i tak mi go szkoda tym bardziej ?e ?ona posz?a za niego bez mi?o?ci.Ale w ksi??e pisze ?e byli happy wi?c wszystko jest ok. Cho? nie wiem co b?dzie jak kontynuacj? przeczytam.
Stroje by?y fajne(panny wygl?da?y jak ci??arne) ogólnie film mi sie podoba? i obejrza?abym jak bym tylko mia?a okazj?

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Stopka forum