Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-04-13 13:33:28

aga
U┐ytkownik

Ekranizacja "Rozwa┼╝nej i romantycznej" -1995

Na pewno wielu z Was obejrza┼éo teraz lub wcze┼Ťniej ten wspania┼éy film,
wiernie odtwarzaj─ůcy klimat powie┼Ťci. Ka┼╝da rola jest znakomita!
Nawet te drugoplanowe. Wr─Öcz bawi mnie pani Jennings, w┼Ťcibska ale
dobroduszna. A ta j─Ödzowata ┼╝ona Johna Dashwooda, brata Eleonory!
I aktor Hugh Grant, kt├│ry ┼Ťwietnie gra nie┼Ťmia┼éego Edwarda Ferrars. Mo┼╝na wylicza─ç bez ko┼äca, ale jest to m├│j ulubiony film, opr├│cz "Dumy".
Co do samej akcji, idealnie zgodna z akcj─ů utworu, cho─ç oczywi┼Ťcie
wiele skrócono. Mnie tylko szkoda, że zabrakło sceny, gdy podczas ciężkiej choroby Marianny u Palmerów, przyjechał tam Willoughby z Londynu, aby wyrazić Eleonorze swój "żal" i niepokój o zdrowie Marianny.
Jak bardzo się kajał nad swoim umiłowaniem do życia w zbytku i że temu
po┼Ťwi─Öci┼é sw─ů "szczer─ů" mi┼éo┼Ť─ç do Marianny. Tej sceny mi brakuje, bo tak
wyraźnie pokazuje obłudę Willoughby'ego.
Mo┼╝e wi─Öcej by si─Ö przyda┼éo innych scen, ale nie b─ůd┼║my zbyt surowi!

#2 2005-04-13 14:42:42

fringilla
U┐ytkownik

Re: Ekranizacja "Rozwa┼╝nej i romantycznej" -1995

Bardzo lubie ten film, ale nie powiedzia┼éabym, ┼╝e by┼é tak idealnie zgodny z fabu┼éa ksi─ůzki. Gdzie┼Ť juz pisa┼éam na ten temat, ale oczywi┼Ťcie nie mog─Ö znale┼║─ç. Za du┼╝o post├│w wyprodukowa┼éam wink

Ogl─ůda┼éam RiR gdy poprzednio czyta┼éam ksi─ůzk─Ö. I stwierdzi┼éam, ┼╝e miejscami do┼Ť─ç daleko odbiega od literackiego orygina┼éu. Opr├│cz sceny z Willoughbym zmienili te┼╝ histori─Ö Elizy, ale to nie mia┼éo wiekszego znaczenia, bo jedynie o tym m├│wiono, i w ksi─ů┼╝ce i w filmie. By┼éo jeszcze par─Ö rzeczy, kt├│re mi teraz wylecia┼éy z g┼éowy.

Przede wszystkim Emma Thompson jest za stara do roli Elinor, z ca┼é─ů sympati─ů dla tej fantastycznej aktorki. Rzeczywi┼Ťcie aktorstwo jest bez zarzutu, Marianna to jedna z moich ulubionych r├│l Kate Winslet, cho─ç nie przepadam za t─ů postaci─ů w ksi─ůzce. Albo Gemma Jones - czy ktos pozna┼éby w pani Dashwood niesforn─ů matk─Ö Bridget Jones? A co do Hugh Granta, c├│┼╝ nie ka┼╝dy wygl─ůda w po┼äczochach tak fantastycznie jak Colin smile /Ci dwaj aktorzy ciagle ze sob─ů rywalizuja i wzajemnie sobie dogryzaj─ů, ogladaj─ůc dodatki do BJ ma┼éo ni p─Ök┼éam ze ┼Ťmiechu, musz─ů si─Ö bardzo lubi─ç!/

Pozdr. Agata
gg 5739618

#3 2005-04-13 17:18:46

aire
U┐ytkownik

Ja dopiero po raz pierwszy ogl─ůda┼éam i stwierdzi┼éam, ┼╝e film jest boski big_smile
Co mnie najbardziej "ruszy┼éo"? No, pr├│cz Rickmana, to- o dziwo,bo nie przepadam za tym aktorem-Hugh Grant i jego..ch├│d. Zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie jak porusza┼é si─Ö przez ca┼éy film? Takim skradaj─ůcym si─Ö i gotowym do ucieczki kroczkiem lol
A, zauwa┼╝y┼éam jeszcze pewne podobie┼ästwo pomi─Ödzy aktorem graj─ůcym Johna Dashwooda(RiR) a aktorem graj─ůcym Pana Collinsa(P&P), oraz mi─Ödzy Gregiem Wise'm (Willoughby) a aktorem,kt├│ry gra┼é Wickhama?Oba filmy powstawa┼éy w tym samym czasie, a do r├│l "czarnych charakter├│w"(no i tych mniej pozytywnych) wink wybrano podobne do siebie osoby...fajnie smile
Zgadzam si─Ö z Tob─ů, Fringilla, Gemma Jones jako pani Dashwood jest ┼Ťwietna, E.Thomson stanowczo za stara(mimo dobrego aktorstwa wydaje si─Ö DU┼╗O starsza od Granta- a o ile pamietam jest mi─Ödzy nimi rok albo dwa r├│┼╝nicy :? ),czego by┼éo - dla mnie -stanowczo za ma┼éo? Alaaaaana :twisted:

#4 2005-04-13 21:35:25

fringilla
U┐ytkownik

Jak jeste┼Ť spragniona wi─Öcej Alana, obejrzyj Harry'ego Pottera. Te t┼éuste w┼éosy, buee. Ale powiem szczerze, ┼╝e nie jestem w stanie nie lubi─ç Snape'a skoro gra go Alan Rickman. On w og├│le cz─Östo grywa czarne charaktery: w Robin Hoodzie, Szklanej pu┼éapce i zawsze jest super - taki demoniczny, troch─Ö szalony, hm...
Emma Thompson jest starsza od Hugh Granta o rok - niestety natura jest niesprwiedliwa. Wida─ç to bardzo wyra┼║nie w filmie To w┼éa┼Ťnie mi┼éo┼Ť─ç - on wygl─ůda ┼Ťwietnie, jest jak dobre wino, choc mi tam sie nie podoba, to musze przyznac, ze z wiekiem wcale nie wyglada gorzej, natomiast ona, c├│┼╝, zwsze bedzie fantastyczna aktork─ů, ale wygl─ůda na jego duuu┼╝o starsz─ů siostr─Ö.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#5 2005-04-13 23:47:56

Marianna
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi wygl─ůd Granta, to mnie si─Ö wydaje, ┼╝e wcale nie wygl─ůda tak dobrze. Przyjrzyjcie si─Ö mu w "Bridget Jones.W pogoni za rozumem". Jak si─Ö u┼Ťmiecha to ma taaaaakie zmarszczki!!! Swoj─ů drog─ů, zastanawiam si─Ö , dlaczego C. Firth wygl─ůda dobrze mimo zamarszczek (mo┼╝e po prostu jestem nieobiektywna???)

#6 2005-04-14 13:37:35

fringilla
U┐ytkownik

Obiektywnie m├│wi─ůc, zmarszczki Hugh Granta nie wygl─ůdaj─ů ┼║le. A Colin wygl─ůda lepiej, bo, m├│wi─Ö to z ci─Özkim sercem, ale tak niestety jest, ma wi─Öcej cia┼éa. wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#7 2005-04-14 15:03:58

moniczek
U┐ytkownik

No co Ty Fringilla!!! W kt├│rym miejscu on ma wi─Öcej cia┼éa?!?! Wydaje mi si─Ö, ┼╝e to w┼éa┼Ťnie Grant ma wi─Öcej...

#8 2005-04-14 22:08:57

fringilla
U┐ytkownik

W tym na przykład?
http://www.firth.com/p_eye022.html
Pisze to z bólem serca, choć nie, to pocieszajace, że nie tylko ja nabrałam ciała wink
Colin ma ewidentnie tendencje do tycia, co do HG nie wiem, bo mu sie nigdy nie przygl─ůda┼éam, lubi─Ö go, ale nigdy mi si─Ö nie podoba┼é. W BJ wygl─ůda zdecydowanie starzej ni┼╝ Colin, co nie znaczy, ┼╝e ┼║le. Dla mnie Colin zawsze b─Ödzie wygl─ůda┼é lepiej, ale sp├│jrzmy prawdzie w oczy, ten podbr├│dek...
http://www.firth.com/p_eye020.html

Pozdr. Agata
gg 5739618

#9 2005-04-15 12:34:52

dorotka
U┐ytkownik

lol
Jako┼Ť si─Ö do tej pory nie zag┼é─Öbia┼éam, czy jest gruby czy nie. I niespecjalnie mnie to interesuje, pomaga my┼Ťl, ┼╝e spokojnie m├│g┼éby by─ç moim ojcem wink

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#10 2005-04-15 13:16:28

aga
U┐ytkownik

Drogie fanki! Nie za du┼╝o piszecie o samym wygl─ůdzie aktor├│w? I ja bym znalaz┼éa niejedn─ů "┼éatk─Ö", ale tu chcia┼éabym podyskutowa─ç o samej
fabule filmu, o charakterach i czynach bohater├│w.
Zaczynam od pytania - jak oceniacie Edwarda Ferrarsa, kt├│ry tak starannie ukrywa┼é przed Eleonor─ů fakt sekretnych zar─Öczyn z Lucy Steele?
Jak podano na angielskiej stronie o JA, że w tych czasach zaręczyny mogła zrywać tylko kobieta, a dżentelmen nie mógł ich sam zerwać, bo straciłby honor. Więc to tłumaczy Edwarda, który wkrótce się odkochał w
Lucy, a z kolei pokocha┼é Eleonor─Ö. Ale... skoro wiedzia┼é, ┼╝e nie mo┼╝e sam zerwa─ç z Lucy, to po co "zawraca┼é" g┼éow─Ö Eleonorze, nara┼╝aj─ůc j─ů na m─Ök─Ö
daremnego oczekiwania na konkretne o┼Ťwiadczyny, a tym samym brak
w og├│le swojej wizji przysz┼éo┼Ťci. Zrzuca┼é win─Ö na matk─Ö i siostr─Ö, ┼╝e go
si┼é─ů pcha┼éy do "kariery", ale wiedzia┼é doskonale, ┼╝e nic nie wiadomo z tak kapry┼Ťn─ů matk─ů, wi─Öc powinien by┼é "wzi─ů─ç spraw─Ö w swoje r─Öce". I uczciwie rozm├│wi─ç si─Ö z Lucy i sam─ů Eleonor─ů, kt├│rej tym bardziej nale┼╝a┼éo wyja┼Ťni─ç "co grane", a nie trzyma─ç j─ů b─ůd┼║ co b─ůd┼║ w upokarzajacej sytuacji. Lucy jaka by┼éa, taka by┼éa, ale swoje racje mia┼éa,
a Edward nic jej nie m├│wi┼é, ┼╝e kocha inn─ů, to z jakiej racji mia┼éa zrywa─ç?
A Eleonora nawet, gdy si─Ö dowiedzia┼éa od Lucy o zar─Öczynach- jak post─ůpi┼éa? Pogniewa┼éa si─Ö, oczywi┼Ťcie na ...Lucy, zamiast na Edwarda!
Gotowa by┼éa go usprawiedliwi─ç za wszelk─ů cen─Ö, i , ciekawe, tu nie r├│┼╝ni┼éa
się od Marianny, która też wybaczyłaby Willoughby'emu zdradę! Tyle że
jedna ukrywała emocje, druga je okazywała, ale w intencjach były
takie same. Co Wy na to?

#11 2005-04-15 19:39:46

Mila
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö, ┼╝e Edward ┼Ťwi─Öty nie by┼é, ALE Lucy wiedzia┼éa, ┼╝e on kocha Elinor. Po samym filmie raczej bym tego nie zauwa┼╝y┼éa, ale przecie┼╝ w ksi─Ö┼╝ce by┼éo napisane jak stara┼éa si─Ö dopiec Elinor. ┼╗e za ka┼╝dym razem jak jej si─Ö zwierza┼éa ze zwi─ůzku z Edwardem bada┼éa jej twarz, aby zobaczy─ç jak zareaguje. Ona by┼éa zazdrosna o Elinor, ale bardziej dba┼éa o pieni─ůdze narzeczonego ni┼╝ jego uczucia. Przecie┼╝ gdy pani Ferrars pozbawi┼éa go maj─ůtku, Lucy od razu si─Ö przestawi┼éa na drugiego brata.

#12 2005-04-15 19:58:25

Maryann
U┐ytkownik

Ale czy szczero┼Ť─ç uczu─ç Lucy (lub jej brak) mog─ů w tym przypadku usprawiedliwia─ç Edwarda? W─ůtpi─Ö. W tym miejscu przypomina mi si─Ö, jak w podobnej sytuacji zareagowa┼éa Emma, gdy dowiedzia┼éa si─Ö po potajemnych zar─Öczynach Franka Churchilla. By┼éa ca┼ékowicie s┼éusznie zagniewana, ┼╝e flirtowa┼é z ni─ů i narazi┼é na nieodwzajemnione uczucie z pe┼én─ů ┼Ťwiadomo┼Ťci─ů, ┼╝e jest zwi─ůzany z Jane.
Zgoda, Edward nie flirtowa┼é z Eleonor─ů, tylko si─Ö w niej zakocha┼é. To jednak nie zmienia faktu ┼╝e nie by┼é wobec niej szczery, a chyba pozna┼é j─ů na tyle dobrze, aby zaufa─ç jej dyskrecji i powierzy─ç sw├│j sekret.
Ale... gdyby tak zrobi┼é, to przecie┼╝ nie by┼éoby ksi─ů┼╝ki...

#13 2005-04-15 20:25:01

fringilla
U┐ytkownik

Drogie fanki! Nie za du┼╝o piszecie o samym wygl─ůdzie aktor├│w? I ja bym znalaz┼éa niejedn─ů "┼éatk─Ö", ale tu chcia┼éabym podyskutowa─ç o samej
fabule filmu, o charakterach i czynach bohater├│w.

Ty dyskutuj o fabule, a my b─Ödziemy dyskutowa─ç o tym, czy wolimy Colina czy Hugh Granta wink O czym tu zreszta dyskutowa─ç, wszystkie wolimy Colina! Pojawia si─Ö w ka┼╝dej naszej dyskusji wink
Off-topicowanie jest nieod┼é─ůczym elementem internetoiwych dyskusji, tu i tak jeste┼Ťmy do┼Ťc zdyscplinowane, wi─Öc powinna┼Ť by─ç wyrozumia┼éa.
wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#14 2005-04-15 21:55:23

Rachela
U┐ytkownik

Mi oczywi┼Ťcie najbardziej w filmie podoba┼é sie p┼ék.Brandon. Moim zdaniem Alan Rickam ┼Ťwietnie pasowa┼é do tej roli. Jego fankom polecam "Dogm─Ö"smile a pozatym uwa┼╝am, ┼╝e pan Palmer by┼é genialny. Og├│lnie film bardzo udnany tytko troch─Ö za bardzo skr├│cone zakonczenie

Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

#15 2005-04-15 22:17:16

fringilla
U┐ytkownik

Heh, ja te┼╝ uwielbiam pana Palmera.
Alena Rickmana oczywi┼Ťcie tez, ale wydawa┼é mi si─Ö zbyt ponury. Oczywi┼Ťcie p┼ék. Brandon mia┼é by─ç melancholijny i w og├│le, ale jednak brakowa┼éo mi czego─ç w tej postaci, co by mog┼éo przekonac widza, ┼╝e Marianna naprawd─Ö mog┼éaby chcie─ç za niego wyj┼Ťc. Pod koniec filmu jest scena, kt├│ra pokazuje, ┼╝e jednak lubi jego towarzystwo, ale to dla mnie za ma┼éo. cho─ç inna sprawa, ┼╝e JA t─Öz w og├│le nie piusze o dojrzewaniu uczucia Marianny, o ile jakie┼Ť uczucie tam w og├│le by┼éo z jej strony:

"Pisane jej by┼éo zabicie w sobie uczucia mi┼éo┼Ťci zrodzonej w p├│┼║nym wieku lat siedemnastu tylko po to, by odda─ç sw─ů r─Ök─Ö innemu, dla kt├│rego mia┼éa jedynie wielki szacunek i g┼é─Öbok─ů przyja┼║┼ä..."

Masz prze┼Ťliczny obrazek, tam z boku smile

Pozdr. Agata
gg 5739618

#16 2005-04-16 12:54:04

Rachela
U┐ytkownik

Dzi─Öki:) a je┼Ťli chodzi o uczucia Marianny do pu┼ékownika to jako┼Ť na koniec jest napisane ┼╝e Marianna buduj─ůc jego szcz─Ö┼Ťcie znalaz┼éa w┼éasne wi─Öc tak czy inaczej musia┼éa by─ç szcze┼Ťliwa:) ale faktycznie film nie pokazuje tego.

Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

#17 2005-04-19 13:08:13

aga
U┐ytkownik

P┼ék Brandon za m┼éodu kocha┼é gor─ůco swoj─ů kuzynk─Ö Eliz─Ö, kt├│ra "zesz┼éa
na z┼é─ů drog─Ö", ale mimo to opiekowa┼é si─Ö ni─ů i jej c├│rk─ů. Ta z kolei zn├│w
zb┼é─ůdzi┼éa i "powt├│rzy┼éa " b┼é─ůd matki, uciekaj─ůc do Willoughby'ego , i mia┼éa
z nim dziecko. Brandon wi─Öc niejako ca┼éy czas musia┼é "┼╝y─ç" Eliz─ů i jej
potomstwem, bo nie tylko był uczciwy, ale wierny pamięci Elizy. Wyraźnie
w powie┼Ťci powiedziano, ┼╝e Brandon "widzi" w Mariannie w┼éa┼Ťnie Eliz─Ö,
ich podobie┼ästwo fizyczne i charakter├│w. Dlatego si─Ö w Mariannie zakocha┼é. Jak widzimy w filmie, opiekowa┼é si─Ö ni─ů, pomaga┼é jej rodzinie,
ale... Marianna, choć rozczarowała się do swego ukochanego, to wcale nie
miała zamiaru wychodzić za Brandona! Ale Eleonora i matka były tak
wdzi─Öczne p┼ék Brandonowi za jego uczynno┼Ť─ç, a on - najpierw im, nie Mariannie! - zwierzy┼é si─Ö z mi┼éo┼Ťci do Marianny, a one uj─Öte jego "cierpieniem", wr─Öcz nie wyobra┼╝a┼éy sobie innego rozwi─ůzania, jak ┼Ťlub z Mariann─ů. I tak wytworzy┼éa si─Ö swoista "presja" na Mariann─Ö, kt├│ra
po ciężkiej chorobie nie miała nawet ani sił ani charakteru, aby choć, nie
m├│wi─Ö odm├│wi─ç, powiedzie─ç siostrze i matce, ┼╝eby j─ů zostawiono w spokoju i pozwoli┼éy jej doj┼Ť─ç do siebie. A dopiero p├│┼║niej ona sama mog┼éaby zadecydowa─ç o swoim zwi─ůzku z Brandonem. Co Wy na to,
czy uważacie, czy faktycznie płk Brandon mimo że jest taki uczynny, nie
by┼é jednak nieco natarczywy ze swoj─ů mi┼éo┼Ťci─ů "b┼é─Ödnego rycerza"?

#18 2005-05-12 11:22:25

sister
U┐ytkownik

Alan Rickman w S&S to uciele┼Ťnienie marze┼ä o ksi─Öciu na bia┼éym rumaku, spe┼énienie marze┼ä, opoka i wytrwa┼éo┼Ť─ç, szkoda ┼╝e w ┼╝yciu takich ma┼éo...

#19 2005-11-15 13:13:34

Diana
U┐ytkownik

Ja, jak wi─Ökszo┼Ť─ç z Was, tak┼╝e uwielbiam atmosfer─Ö tego filmu. Ale dopiero z ksi─ů┼╝ki dowiedzia┼éam si─Ö, jak z┼éo┼Ťliwa by┼éa w rzeczywisto┼Ťci Lucy Steel, co wskaza┼éa ju┼╝ wcze┼Ťniej Mila. Pan Palmer oczywi┼Ťcie niezr├│wnany(a przecie┼╝ w innych rolach ten aktor ju┼╝ tak nie urzeka, cho─ç w "Czarnej ┼╗miji" by┼é niez┼éy). Ale dla mnie ten film kojarzy si─Ö przede wszystkim z jedn─ů scen─ů: jak Marianna w strugach deszczu upada na tej ┼é─ůczce, zjawia si─Ö Willoughby i delikatnie ujmuje j─ů za st├│pk─Ö...Normalnie ten fragment z pantofelkiem kilka razy mi si─Ö przy┼Ťni┼é!
Pozdrawiam

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#20 2005-11-18 17:23:10

agnes_13
U┐ytkownik

Za stara za stara..... Nie wygl─ůda┼éa na nastolatk─Ö, ale te┼╝ nie wygl─ůda┼éa najgorzej... lol

Agnes

#21 2005-11-18 18:16:24

Bonduelle
U┐ytkownik

Moj─ů mi┼éo┼Ť─ç do JA zapocz─ůtkowa┼é w┼éa┼Ťnie ten film, wi─Öc b─Öd─Ö mocno nieobiektywna wink Uwa┼╝am, ┼╝e mimo ┼╝e sk├│cono fabu┼é─Ö (naprawd─Ö trudno by┼éoby odda─ç wszystkie niuanse i zmie┼Ťci─ç si─Ö w rozs─ůdnych ramach czasowych), film ┼Ťwietnie oddaje klimat powie┼Ťci, a poza tym:
1. P┼ék. Brandon - uwielbiam Rickmana, zw┼éaszcza w tej roli - jedna z nielicznych, w kt├│rych gra "tego dobrego". Za pu┼ékownikiem to na koniec ┼Ťwiata ^^
2. Mr. Palmer - każda scena z jego udziałem rozbawiała mnie do łez, szczególnie gdy trzymał w ramionach pierworodnego wink
3. Elinor - mimo ┼╝e rzeczywi┼Ťcie Emma Thompson by┼éa ciut za stara, zagrala j─ů idealnie. (A Elinor to poza tym moja ukochana bohaterka literacka wink )

#22 2006-01-20 12:10:49

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Ja pozwol─Ö sobie doda─ç, i┼╝ trzeba by bylo zauwazy─ç, ┼╝e w ksi─ů┼╝ce p┼ék. Brandon jest niebywale ma┼éo interesuj─ůc─ů postaci─ů. Do tego stopnia, ┼╝e czytaj─ůc ksi─ůzk─Ö a┼╝ mnie zatka┼éo, ┼╝e romantyczna Marianna zdecydowa┼éa si─Ö wyj┼Ť─ç za niego.
Natomiast w filmie, pan Alan Rickman spisał się znakomicie i nadał pełniejszych barw tej postaci, dzięki czemu moje nastawienie do niego zmieniło się o 180 stopni.
Emma jakkolwiek jest ┼Ťwietn─ů aktork─ů, faktycznie wygl─ůda┼éa zbyt staro. Natomiast Edward by┼é doskonale obsadzony, a panna Steel wcale nie by┼éa z┼éo┼Ťliwa, co odczu┼éam znacznie przy lekturze powie┼Ťci.
Niekt├│rzy maj─ů tak┼╝e zastrze┼╝enia co do samej Marianny, ale my┼Ťl─Ö, i┼╝ nasza pulchna, ciep┼éa Kate dobrze spe┼éni┼éa swoj─ů rol─Ö. Romantyczna do b├│lu... Willoughby nie wyda┼é mi si─Ö w filmie tak wielkim draniem... Mo┼╝e dlatego, i┼╝ jak wspomnia┼éa poprzedniczka, zabrak┼éo sceny, w kt├│rej przyje┼╝d┼╝a do Londynu pyta─ç si─Ö o zdrowie swojej "ukochanej"... W ka┼╝dym razie, adaptacja postawi┼éa wiele postaci w znacznie lepszym ┼Ťwietle.. Nie wiem czy to dobrze... roll

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#23 2006-01-20 18:58:57

Bonduelle
U┐ytkownik

No fakt, ksi─ů┼╝kowy Brandon nie jest zbyt poci─ůgaj─ůcy, Ale Alan nawet czytaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö telefoniczn─ů budzi┼éby moje u┼Ťpione ┼╝─ůdze :twisted:

#24 2006-01-20 19:07:52

caroline
U┐ytkownik

Wszyscy narzekaj─ů na Emm─Ö Thompson, a Rickman mia┼é 50 lat, gdy gra┼é Brandona, a przecie┼╝ posta─ç oryginalnie mia┼éa 36 (?).

#25 2006-01-20 19:11:29

Bonduelle
U┐ytkownik

Ja nie narzekam ani na Emm─Ö, ani Alana,bo oboje wywi─ůzali si─Ö ze swoich zada┼ä ┼Ťwietnie big_smile

Stopka forum