Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2009-10-29 23:12:16

Akaterine
Administrator

Re: Emma BBC 2009

Obejrza┼éam w ko┼äcu ca┼éo┼Ť─ç (wi─Öc naturalnie dalej mog─ů by─ç spojlery, ostrzegam), og├│lnie wra┼╝enia bardzo pozytywne, cho─ç jest kilka zgrzyt├│w wink. Momentami nie podoba┼é mi si─Ö scenariusz, nie podoba┼éy mi si─Ö niekt├│re uwsp├│┼écze┼Ťnienia (szczeg├│lnie Frank trzymaj─ůcy g┼éow─Ö na kolanach Emmy na pikniku...), cho─ç og├│lnie nie by┼éo to uwsp├│┼écze┼Ťnione bardziej ni┼╝ te udane ekranizacje ostatnich lat (mam na my┼Ťli RiR oraz Opactwo).
Co mi si─Ö podoba┼éo - Romola jako Emma przede wszystkim. Opr├│cz tego, co pisa┼éam wcze┼Ťniej, to podoba mi si─Ö, ┼╝e jej Emma nie jest ┼Ťwiadomie wredna - np. w pierwszy odcinku gdy idzie z Harriet Smith pomaga─ç biednym i panna Bates zaprasza je do siebie, by pos┼éucha┼éy co nowego u Jane, Emma po prostu traci panowanie nad sob─ů, co jest normalne, skoro ca┼ée ┼╝ycie wys┼éuchuje, co tam u Jane Fairfax (a serial dodatkowo wprowadza scen─Ö wskazuj─ůc─ů, ┼╝e Emma wys┼éuchiwa┼éa tego od bardzo wczesnego dzieci┼ästwa wink). Albo moment, gdy Harriet decyduje si─Ö, czy wyj┼Ť─ç za Roberta Martina czy nie - poprzednie Emmy wyra┼║nie naciska┼éy na Harriet, jakby m├│wi┼éy "Zr├│b tak, bo ja tak chc─Ö", a Emmie Romoli po prostu w g┼éowie si─Ö nie mie┼Ťci, ┼╝e Harriet mog┼éaby chcie─ç przyj─ů─ç o┼Ťwiadczyny Martina.
Podoba┼éa mi si─Ö te┼╝ scena na pikniku, gdy Emma obra┼╝a pann─Ö Bates, bo pokazuje nie tyle wredn─ů Emm─Ö, co ca┼é─ů sytuacj─Ö - piknik, niezno┼Ťny upa┼é, niezno┼Ťny Frank Churchill wygaduj─ůcy g┼éupoty i Emma b─Öd─ůca pod jego wp┼éywem, po czym szybko sama rozdra┼╝niona jego zachowaniem.
Jonny Lee Miller jako Knightley - te┼╝ tak jak napisa┼éam wcze┼Ťniej - wprowadza r├│wnowag─Ö pomi─Ödzy zdecydowanego Marka Stronga a milutkiego i uroczego Jeremy'ego Northama. Bardzo ┼éadnie nagrane i zagrane s─ů sceny, gdy Knightley u┼Ťwiadamia sobie, ┼╝e jego uczucie do Emmy to co┼Ť wi─Öcej.
Blake Ritson jako Elton - genialny big_smile. Podobnie jak pani Elton. ┼Üwietne s─ů momenty, gdy paple w salonie, a po jej s┼éowach Emma, pani Weston i ojciec Emmy wymieniaj─ů znacz─ůce spojrzenia. Pan Elton przez to, ┼╝e jest tak komicznie pompatyczny dodatkowo dodaje Emmie "ludzko┼Ťci" - skoro Emma, kt├│ra g┼éupia nie by┼éa, by┼éa w stanie go lubi─ç, to naprawd─Ö mia┼éa wiele sympatii do ludzi wink.
Frank Churchill... Nie jest sympatyczny, ale w sumie to nie jest z┼ée. Dla mnie to do┼Ť─ç ciekawa interpretacja - Frank jako raczej o┼Ťlizg┼éy typ, kt├│rego jednak lubi─ů - Emma, bo og├│lnie lubi ludzi; pan Weston - bo to jego syn, pani Weston - bo syn m─Ö┼╝a; Harriet, panna Bates - bo jednak nie by┼éy zbyt bystre. Jedynie Knightley patrzy┼é bardziej sceptycznie. Pasuje to te┼╝ do tego, co raz przeczyta┼éam - ┼╝e sama Jane Austen m├│wi─ůc o losach swoich bohater├│w przewidzia┼éa, ┼╝e Jane nie b─Ödzie ca┼ékowicie szcz─Ö┼Ťliwa i umrze kilka lat po ┼Ťlubie. Z takim Frankiem jak w tym serialu to ca┼ékiem zrozumia┼ée...
Do Jane Fairfax nie mog┼éam si─Ö przekona─ç (Olivii Williams z wersji z Kate zapomnie─ç si─Ö nie da), ale w gruncie rzeczy zagra┼éa fajnie. Czyta┼éam gdzie┼Ť, ┼╝e by┼éa zbyt mi┼éa wobec Emmy, gdy powinna jej nie lubi─ç za Franka - ale w sumie czemu mia┼éaby nie lubi─ç Emmy? Przecie┼╝ tu Frank zawini┼é, nie Emma.
Panna Bates mnie troch─Ö irytowa┼éa, ale uzna┼éam, ┼╝e w ko┼äcu mia┼éa by─ç irytuj─ůca, wi─Öc j─ů zaakceptowa┼éam.
Do Harriet nie mog┼éam si─Ö przekona─ç do ko┼äca - dla mnie zachowywa┼éa si─Ö jak g┼éupia, acz przem─ůdrza┼éa wsp├│┼éczesna nastolatka. W pewnej rozmowie z Emm─ů to strzela┼éa takie miny, ┼╝e my┼Ťla┼éam, ┼╝e zaraz powie "No hello┼é? Nie kapujesz?". Momentami by┼éa w porz─ůdku, ale og├│lne wra┼╝enie niezbyt pozytywne.
Co mi si─Ö te┼╝ podoba┼éo - ca┼ékiem spora rola brata Knightley'a jako troch─Ö z┼éo┼Ťliwego cz┼éowieka, szczeg├│lnie uczulonego na swojego te┼Ťcia wink.
Zastanawiam si─Ö, czemu Emma (i pani Weston) mia┼éy raczej nie┼éadne fryzury. W sumie mo┼╝e by to by┼éo zrozumia┼ée, gdyby Harriet mia┼éa gorsz─ů fryzur─Ö, ale wygl─ůda┼éa jak z obrazka, a ona raczej czesa┼éa si─Ö sama, podczas gdy Emma mia┼éa pokoj├│wki.
Na razie tyle, mo┼╝e co┼Ť jeszcze mi si─Ö przypomni wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Stopka forum